Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте! Имам регистрация в бюрото по труда, след като ме съкратиха и в момента взимам 60% обезщетение. Днес обаче ми се обадиха, че са ми намерили работа на две места и трябва да отида на интервютата утре, иначе ще ми прекратят регистрацията. Въпроса ми е длъжна ли съм да приемам работата? Ако отида на интервю, но откажа работата, ще ми спрат ли обезщетението? Работата не е точно по моята специалност, но ми казаха, че така се води в компютрите им и нищо не могат да направят. Какво да правя, с малко дете съм, не искам да започвам работа на тези места по ред причини, а искам да си взимам обезщетението?

# 1
  • Мнения: 157
мисля,че може 2 или 3 пъти да се отказва предложената от бюрото работа.

# 2
  • Мнения: 28
мисля,че може 2 или 3 пъти да се отказва предложената от бюрото работа.

А ако помоля работодателя да пише, че не отговарям на изискванията, това не се води за отказ, нали?

# 3
  • Мнения: 1 572
Ако работодателят не ви одобри, това не се води за отказ.
Затова отидете на интервютата и любезно помолете работодателите да откажат  от свое име вашата кандидатура.
Важно е обаче да се явите на уговорената среща.

# 4
  • Мнения: 9 616
Aко съм работодател, който си търси персонал посредством БТ и при мен дойде някой, който не иска да работи и ме помоли да го отхвърля.... ще звънна в БТ и ще ги питам, защо аджеба ми губят времето и ме занимават с глупости.  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 1 572
Работила съм дълги години във фирма, която наемаше персонал чрез бюрото. Винаги е имало хора, които открито заявяват, че не желаят да работят при нас и на тези условия. Никой от ЧР не им е правил проблеми. Кандидати бол. Разписват, че фирмата не ги е одобрила и край.
Не знам що за човек би тръгнал да докладва и да се занимава  ooooh!
Преди и самият работник/служител имаше право на 2 отказа от свое име, без санкции. Но не знам как стоят нещата с днешна дата. Сигурно и сега има право на откази, въпросът е колко.

# 6
  • Мнения: 774
 Kara_ , понеже аз съм минала по този път искам да ти кажа, че в общи линии е ши*ана работа. Работодателя отказа да напише, че не ме одобрява и последва разправия със служителките в бюрото. Понеже бях прочела закона и се захванах за това, че предлаганата работа е под квалификацията ми. В крайна сметка ми оставиха обезщетението, но определено си е до настроение на персонала в БТ.
Успех, и дано нещата при теб се развият благополучно.

(4) Регистрацията на безработните лица се прекратява и в случаите, когато:
 1. (изм. – ДВ, бр. 101 от 2015 г.) не изпълнят препоръките на трудовия посредник или действията и сроковете в плана за действие;
 2. не се явят на посочените дата и час в писмената покана от поделението на Агенцията по заетостта или в срок три работни дни след тази дата;
 3. (отм. - ДВ, бр. 70 от 2013 г.);
4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;

# 7
  • Мнения: 1 520
Имам регистрация в Бюрото по труда, след като ме съкратиха и в момента взимам 60% обезщетение. Днес обаче ми се обадиха, че са ми намерили работа на 2 места и трябва да отида на интервютата утре, иначе ще ми прекратят регистрацията. Въпроса ми е длъжна ли съм да приема работата? Ако отида на интервю, но откажа работата, ще ми спрат ли обезщетението? Работата не е точно по моята специалност, но ми казаха, че така се води в компютрите им и нищо не могат да направят. Какво да правя, с малко дете съм, не искам да започвам работа на тези места по ред причини, а искам да си взимам обезщетението?
3а да отидеш на интервю, първо и задължително условие е трудовият посредник от Бюрото да ти изготви насочващо писмо, което ти трябва да подпишеш.
Ти подписвала ли си такова? Ако не си, няма от какво да се притесняваш.
Но ако си подписала писмото и не се явиш на интервюто или се явиш и откажеш предложената работа, тогава ти се прекратяват и регистрацията и обезщетението, и нямаш право на повторна регистрация в продължение на 6 месеца. 3атова много внимавай.

# 8
  • Мнения: 1 520
Ако работодателят не ви одобри, това не се води за отказ. Затова отидете на интервютата и любезно помолете работодателите да откажат от свое име вашата кандидатура. Важно е обаче да се явите на уговорената среща.
Важно е, но не за нея, а за посредниците от Бюрото. Телефонните обаждания нямат никакво обвързващо действие. Ако не й е връчено насочващо писмо срещу подпис, а е имало само тел. обаждане, то не я ангажира по никакъв начин.
Моят съвет е докато все още получава обезщетение въобще да не започва работа,предложена от Бюрото и да не подписва насочващи писма.
Трудовите посредници са не за друго, ами за да отчитат дейност на гърба на безработните...

# 9
  • Мнения: 28
Благодаря на всички за отговорите Simple Smile Не съм подписвала насочващи писма, само по телефона са ми звъняли. На теория, ако ми връчат такова писмо дали, длъжна ли съм да го подписвам?

# 10
  • Мнения: 1 520
Щом не си подписвала нищо, добре.
Ако ти изготвят такова писмо и ти считаш че работата не е подходяща за теб, пишеш на писмото "Откавам интервю" и толкова.
Това е начина за отказване на работа предложена от Бюрото. Не могат да ти прекратят регистрацията за отказано интервю. Дали една работа е подходяща за теб, това преценяваш ти, а не трудовият посредник.
Не знам обаче на колко отказа имаш право...

# 11
  • Мнения: 4
Здравейте! Днес ми се обадиха от бюрото по труда и ме накараха утре да отида за да ми дадът писмо,с което трябва да ида на интервю и ако откажа,ще ми прекратят регистрацията! Ако не ида утре ине подпиша писмото,пак ли ще ми прекратят регистрацията? И имам ли право на откази и ако ДА,на колко? Благодаря предварително!

# 12
  • Мнения: 1 520
Тел. обаждания от Бюрото по труда нямат обвързващa cила за теб.
Така, че можеш спокойно да игнорираш обаждането. Все едно не са ти се обаждали.

Насочващото писмо няма просто така да ти го дадат, ами като отидеш (което не те съветвам да правиш), първо ще го изготвят пред теб и ще очакват да го подпишеш, и чак тогава ще ти го връчат.

Затова ако считаш,че работата не е подходяща за теб, по-добре не отивай утре. Отиди чак на датата ти за подпис, и като ти поискат обяснения защо не си се явила за насочващо писмо, се направи на приятно разсеяна, че не знаеш за какво става въпрос...

# 13
  • Мнения: 4
Ок,няма да отида а сигурна ли си че като не се явя няма да ми прекратят регистрацията? Защото тазк вчера която ми се обади,и каза че ако откажа в бюрото по труда или на работодателя-ще ми я прекратят,но не каза нищо за евентуално неявяване? Все си мисля,че не би трябвало да ми я прекратят след като не съм отказала в писмен вид.…...

# 14
  • Мнения: 4
И имам още един въпрос!
Ако въобще не вдигам на телефонните км обажданкя,могат ли да ми прекратят автоматично регистрацията?

# 15
  • Мнения: 1 520
И имам още един въпрос! Ако въобще не вдигам на телефонните им обаждания, могат ли да ми прекратят автоматично регистрацията?
В никакъв случай Naughty
Аз вече ти казах, че тел. разговори със служители от Бюрото по труда, въобще не са обвързващи за теб. Кой какво рекъл/казал по телефона, е без значение.
Какво остава тогава за тел. позвънявания, при които не е осъществен разговор Wink

П.П. Виж си и регистрационната карта какво пише на нея. Само при писмена покана си длъжна да се явиш - на посочените дата и час...

Последна редакция: пт, 18 мар 2016, 19:25 от krem-karamel

# 16
  • Мнения: 4
Да,наистина пише,че само при писмена покана съм дкъжна да се явя ако не ще ми я прекратят,нищо не е споменато за телефонно обаждане. Simple Smile много ти благодаря Simple Smile

# 17
  • Мнения: 122
През първата годинка от регистрацията не би трябвало да има проблем при отказ, но след това се води трайно безработно лице и е длъжно да приеме каквато и да е предложена му работа-това са ми го казвали от АЗ съвсем наскоро.

# 18
  • Мнения: 19 004
През първата годинка от регистрацията не би трябвало да има проблем при отказ, но след това се води трайно безработно лице и е длъжно да приеме каквато и да е предложена му работа-това са ми го казвали от АЗ съвсем наскоро.


Ама то максималният срок на обезщетение не е ли 12 месеца, т.е. след това и да те отпишат от бюрото няма никакво значение?

# 19
  • Мнения: 122
През първата годинка от регистрацията не би трябвало да има проблем при отказ, но след това се води трайно безработно лице и е длъжно да приеме каквато и да е предложена му работа-това са ми го казвали от АЗ съвсем наскоро.


Ама то максималният срок на обезщетение не е ли 12 месеца, т.е. след това и да те отпишат от бюрото няма никакво значение?
Има значение предполагам за бъдещите ти отношения с тях- да не се налага на човек да има вземане-даване с институциите ни.Не съм се замисляла, но питах за една позната и това беше отговорът им.Аз работя с тях по други поводи.

# 20
  • Мнения: 19 004
Аз лично не останах с впечатление от отношението на отегчените служителки, че им пука изобщо за това ще работя ли, няма ли да работя...

# 21
  • Мнения: 91
Здравейте!
Включвам се и аз във вашата компания.От скоро и аз съм на борсата. Имате право 3 пъти да отказвате работа, но не съм наясно какъв е процесът точно. Разбрах го тук при вас, че трябва да се подписва допълнително писмо и т.н.
Аз обаче имам друг проблем. Обадиха ми се, по същия начин по телефона, за това че се провеждал курс за готвачи, където щели да ми плащат по 8лв на ден (луди ли са, аз ще изхарча повече пари, за да го посещавам този курс....??!!).  Та, казаха ми по телефона, че било задължителен и съм нямала право да отказвам (при което жената се държа МНОГО грубо с мен), но аз им отказах по телефона. Ще ми прекратят ли борсата по този начин? Сега на 6.03 трябва да ходя да се подписвам и се притеснявам, че не знам как стоят нещата с тези курсове. А не искам да ме прецакат мен да ходя, за да може някой да си напълни гушката с парички на мой гръб... И не проявявам интерес към такъв курс, ама изобщо.
Имам приятелка, която миналата година беше се записала на курс за камериерки... ами много се извинявам, но накрая ги изпратиха на "практика" да чистят хотелите в града (включително, които бяха след цялостен ремонт, представихте си положението в тях), за да ги приготвят за летния сезон. Просто са си платили за "по-евтина работна ръка".....
Благодаря предварително!

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Някой знае ли как стои въпроса с преквалификацията? Ако от БТ ти предложат такъв курс, към който нямаш интерес, какво следва?

# 23
  • Мнения: 278
Kara_ , понеже аз съм минала по този път искам да ти кажа, че в общи линии е ши*ана работа. Работодателя отказа да напише, че не ме одобрява и последва разправия със служителките в бюрото. Понеже бях прочела закона и се захванах за това, че предлаганата работа е под квалификацията ми. В крайна сметка ми оставиха обезщетението, но определено си е до настроение на персонала в БТ.
Успех, и дано нещата при теб се развият благополучно.

(4) Регистрацията на безработните лица се прекратява и в случаите, когато:
 1. (изм. – ДВ, бр. 101 от 2015 г.) не изпълнят препоръките на трудовия посредник или действията и сроковете в плана за действие;
 2. не се явят на посочените дата и час в писмената покана от поделението на Агенцията по заетостта или в срок три работни дни след тази дата;
 3. (отм. - ДВ, бр. 70 от 2013 г.);
4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;


Обикновено в бюрата гледат всячески да попречат на хората, който са съкратени да си вземат обезщетението. В същото време без проблеми отпускат тавана на обезщетението на хора, напускащи работата си в чужбина. Имам познат, който дори нямаше нужните месеци, но въпреки това от работата са му "ги написали" и тук си взима максималното обезщетение

# 24
  • Мнения: 91
Здравейте с новини от мен!
Днес ходих за подпис в бюрото по труда. Съответно ми казаха, че трябвало да ми предложат курс за готвач, защото съм била със средно образование. Бях ви споменала по-рано, че ми звъняха и по телефона преди това (с изключително лошо и нагло държание). Съответно аз отказах. Казах им, че ще започвам работа и чакам да ми се обадят, за да се върна на същото място. И тази жена, която беше там започна да ми крещи и да се държи отвратително и да настоява, че това е задължително, че не било споменато кога ще се връщам на работа и т.н. Изчаках да се изкаже, при което тя каза "Аз тука на 30 човека влизам в положението, за да не ги записвам на курс" - точно този момент изчаках и и казах "Значи на тези 30 човека влизате в положението, а в моето не можете, така ли??!!". Познавам хора от града, които също са отказвали и курс, и работа и съответно борсата не им е била прекратявана. Това нормално ли е??!! А държанието на тези "служители" е просто под всякаква критика!!!!!!!!!!!! Просто си представям следващия път, когато отида какво ще се случи, днес подходих прекалено човешки с тази злобна твар, но за следващия път просто не знам в какво настроение ще ме хване!

# 25
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Ако изкараш курса, предлагат работа ли?

# 26
  • Мнения: 9 616
Не съм наясно с процедурите, но ми стана любопитно.
Предлагат курс за готвач, на човек, който е стругар (примерно), така ли?

# 27
  • Мнения: 91
Не съм наясно с процедурите, но ми стана любопитно.
Предлагат курс за готвач, на човек, който е стругар (примерно), така ли?

Ама как, то просто е невъзможно да не ви стане интересна тази тема..................... то нямам думи направо!

Отговора на въпроса ти е да, както аз имах 5 и кусур години продавач-консултант и те ме изпращат за готвач. Всички там са под общ знаменател. Никой нищо не го интересува, освен да си попълнят бройката, за да се проведе този курс. Другия месец ще ми предложат и за камериерка сигурно!!!!!! Но тогава вече няма да съм толкова търпелива, спокойна и добра, каквато се опитах да бъда днес, колкото и отвратително отношение да получих насреща. И изобщо няма да ме интересува факта, че ще си загубя борсата! Това е просто вече смешно, разбирате ли???!!!! 

Ако изкараш курса, ще те задължат дори да отидеш някъде да работиш, където те съответно ти посочат. А не да ти предложат просто работата. Имаш право на (вече и аз не съм сигурна, след днешния ден в борсата) на 2-3 отказа. Давам пример от днес:
Наложиха на една жена да се запише на курса за готвач "задължително, нямаш право да ни отказваш" и следваше този разговор - "Когато приключи курса, ще те изпратим лятото да работиш 3 месеца в ***** като готвач", жената съответно каза "Но аз не мога да  отида да работя там, защото съм от *****" - "Не се притеснявай, ще бъде осигурено спане", при което жената каза "Аз имам мъж и деца в града, как да ги оставя и да ходя да спа по хотели??!!" За съжаление, не успях да чуя останалата част от разговора.

Обадих се в Агенция по заетостта в София, за да попитам, дали имам право да откажа курс, който не е в моите "предпочитания", така да го кажа, вече не помня как точно подех темата, та ми обясниха, че на 27.02.2018г. от Европейският Съюз са отпуснали еди-колко си места и финанси и са ги усвоили. Съответно, сега задължават всеки срещнат да го посещава. На въпросът ми "Добре, но аз не искам този курс, а евентуално някой друг?" отговорът на госпожата беше "Ами няма как." Следователно аз и казах "Добре, но това означава, че аз нямам абсолютно никакви права при вас?" и ми отговориха с "Ами така изглежда". При което разговорът просто приключи.

Знаете ли кое е тъжното... че имам една приятелка, която миналата година я задължиха по същият начин да запише курс за камериерки... и в "групата" и имаше възрастен човек, който беше с бастун и видимо трудно се предвижваше!!!!!!!!!!! Айде кажете ми, моля, този човечец, как по дяволите (с извинение) е чистил хотелите в града ни, за да ги приготви за летния сезон за без пари (е, хайде 8лв на ден)?!?!?!!??!?!??! ...

# 28
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Подграват се с хората, така мисля.

# 29
  • Мнения: 9 616
Наистина глупава работа! Нямам думи. Много не работеща институция е БТ. То си е подигравка с хората. Нито за гражданите са полезни, нито за бизнеса...

Vicky7o, всички разговори с институции ги прави писмено по e-mail и с копия до други институции и личности.
Ако пишеш на БТ София, сложи в копие "Министерство на труда и социалната политика" и министъра и секретарката му, ако трябва. И медиите също.
Да не ти пука, че ще спамиш. Това не е спам! Трябва да се размърдат всички задници за да се свърши 1/1000 работа.
Аз и преди съм давала този съвет в темата. При мен е работило многократно. Блъскам 20 важни институции в получател и виж как набързо взеха мерки за едни опасни асансьори; за ресторант с потресаваща кухня и т.н.
Не се отказвай, защото това, което описваш си е точно експлоатация на труд!

Последна редакция: ср, 07 мар 2018, 10:52 от Ice Queen

# 30
  • Мнения: 2 998
Миналата година бяха съкратили моя позната програмистка. В БТ по труда и казали, че няма как да и намерят работа за заплатата, която е получавала и да разгледа какво предлагат в сайта им, можела да си избере нещо от там. Ами там заплатите са в порядъка на 800-1000лв за подобна длъжност. Направо не знам как не им е било неудобно да и предлагат да гледа. Между другото жената си намери работа за 1 месец и реално не се възползва от ТБ, но каза че повече с тях няма да се занимава.
Мен ми е интересно за тези курсове как така те задължават да работиш за някой 3 месеца след завършването им?

# 31
  • Мнения: 91
Миналата година бяха съкратили моя позната програмистка. В БТ по труда и казали, че няма как да и намерят работа за заплатата, която е получавала и да разгледа какво предлагат в сайта им, можела да си избере нещо от там. Ами там заплатите са в порядъка на 800-1000лв за подобна длъжност. Направо не знам как не им е било неудобно да и предлагат да гледа. Между другото жената си намери работа за 1 месец и реално не се възползва от ТБ, но каза че повече с тях няма да се занимава.
Мен ми е интересно за тези курсове как така те задължават да работиш за някой 3 месеца след завършването им?

Ами казват ти нещо от рода на: "Това е подходяща работа за теб, ако откажеш ще ти спрем борсата". И хората за да избегнат такива неща, понеже повечето там зависят, в буквалния смисъл, от доходите от ТБ и няма къде да отидат и се съгласяват да изпълняват каквото и да било.
За това сме на такова положение, докато има хора, които нямат никакви доходи ще им се предлага ниска заплата и те ще се съгласяват. Я всеки работник да откаже да работи за по-малко от 800лв (примерно) и да видим, дали работодателите ще увеличат заплатата, логично е, просто няма да има работна ръка. Защото повечето са в ужасно положение, безработица, високи сметки, никакви приходи и се надяват на тези 300лв, които им се предлагат, колкото да могат да си платят сметките и да стоят гладни до следващите 300лв.
И после тая "овца" от ТБ ще ми вика, че "ние сме тук, за да ви намерим работа и трудова заетост". Чааааакай малко бе жена, аз няма да тръгна да работя като готвачка, за да ме принуждаваш да карам този курс??!! При положение, че съм казала вече 3 пъти, ще се връщам на старото си работно място - "Няма посочена дата." - ми вика тя. Ми нали ако ти кажа примерно "1 Юни", ще последва "Ами ще разполагаш в време за да изкараш този курс", за да мога да и запълня тъпите празни места.

За съжаление не мога да докажа нищичко от това, което съм ви написала тук във форума. Нямам го нито записано черно на бяло, нито нищо. Няма как да се заям за нещо, което е просто излязло от моята уста. Никъде няма да ми повярват. Имах нужда просто да си го излея някъде и да го напиша за хората, които се окажат в това положение (не дай Боже!!!!!!!!!!!!!). Както каза госпожата от София, за това че нямаме НИКАКВИ права - "Ами така изглежа" ...

О, забравих да допълня в предишните ми обяснения, че тази същата лейди от София ми каза още, че при първият ми отказ за курса са можели да ме отпишат директно от ТБ!!!!!! Един вид, услуга ми е направила тази, че само ме е записала, че съм отказала.

# 32
  • Мнения: 2 998
Какво става, ако не завършиш успешно курса? Или няма такъв вариант?

# 33
  • Мнения: 91
Какво става, ако не завършиш успешно курса? Или няма такъв вариант?

Ако прекъснеш курса поради каквато и да била причина - трябва да си го платиш.

# 34
  • Мнения: 2 998
Т.е., ако не ставаш за готвач, но те накарат да запишеш курса и се окаже, че не ти се отдава, ще трябва и да си го платиш? Направо съм безмълвна. Shocked

# 35
  • Мнения: 91
Всичко там било "формалност" е това, което знам от приятели, които са посещавали курса. Няма как при тях да не минеш курса, колкото и зле да си и да не ставаш за готвач. Те си усвояват парите и това е тяхната работа, а не да излезе напълно компетентен готвач от курса. Дават ти хартишка, с която (с извинение, можеш да си изтриеш дупето) и готово. Те отчитат дейност. Работата е там, че ако решиш да го прекратиш курса (било да си си намерил работа или каквато и да е друга причина) ти ще трябва да си го платиш.

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Колко време трябва да работиш по специалността от този курс и " по разпределение"?

# 37
  • Мнения: 91
Това зависи, дали ще има дадена свободна позиция в БТ , за да ви я осигурят тази работа. На сезонна работа, както сме курортен град търсят такива професии. На жената и казаха примерно, че ще я изпратят в хотела за 3 месеца (щяла да има къде да спи жената, нищо че си има семейство в града). Но уви, ти можеш да си изкараш този курс по задължение, но да те изпратят и на друг вид работа, ако няма примерно за готвачи в момента и така ако им откажеш няколко пъти отново ще ти прекратят борсата. И в двата случая си прецакан и нямаш никакви права.

# 38
  • Мнения: 630
БТ ли определя коя е подходяята работа за теб или ти ?
Недостатъчно основание ли е да откажеш работа,защото е под квалификацията ти ?

# 39
  • Мнения: 91
Спрямо това, дали си със средно или с висше образование, те определят работата за теб от това, което имат налично като "работни места". Това важи и за курсовете, макар, че ако има наличен само един вид курс, не знам как ще им се получат нещата. Но ти все пак няма да имаш право да откажеш това, което ти предлагат, защото ще ти прекратят борсата. Все пак трябва да си усвоят едни парички от Европейските Програми и докато стигнат до народа да бъдат някакви минимални суми.

# 40
  • Мнения: 630
Спрямо това, дали си със средно или с висше образование, те определят работата за теб от това, което имат налично като "работни места". Това важи и за курсовете, макар, че ако има наличен само един вид курс, не знам как ще им се получат нещата. Но ти все пак няма да имаш право да откажеш това, което ти предлагат, защото ще ти прекратят борсата. Все пак трябва да си усвоят едни парички от Европейските Програми и докато стигнат до народа да бъдат някакви минимални суми.


И как определят като имам висше коя е работата за мен ?
Защо като те регистрират питат,,  каква работа си търсите ?,, като всъщност не се съобразяват с отговора ти?
Ако си със средно трябва да приемеш работа като чистачка ? Или как ?
А ако си с висше как по-точно определят кое е за теб ?

# 41
  • Мнения: 91
Спрямо това, дали си със средно или с висше образование, те определят работата за теб от това, което имат налично като "работни места". Това важи и за курсовете, макар, че ако има наличен само един вид курс, не знам как ще им се получат нещата. Но ти все пак няма да имаш право да откажеш това, което ти предлагат, защото ще ти прекратят борсата. Все пак трябва да си усвоят едни парички от Европейските Програми и докато стигнат до народа да бъдат някакви минимални суми.


И как определят като имам висше коя е работата за мен ?
Защо като те регистрират питат,,  каква работа си търсите ?,, като всъщност не се съобразяват с отговора ти?
Ако си със средно трябва да приемеш работа като чистачка ? Или как ?
А ако си с висше как по-точно определят кое е за теб ?

Това са въпроси, на които сигурно и те самите не знаят отговорите, или по-скоро всеки един от "сектата" им ще ти каже различно. Както при мен се получи, едната ми казва едно - другата друго. Много умно и компетентно от тяхна страна. Те сами не могат да си запомнят законите, задълженията и всичкото му там, а от нас изискват и нас задължават. Всичко и всеки там, според мен, е под общ знаменател. Но, това си е мое мнение. Не дай Боже да се хванеш да се занимаваш с тях просто! Сериозно!
Ще видя сега на 05.04 имам ден за подпис, какво ново ще измислят или просто ще ми спрат борсата, защото аз нямам никакви граждански права - "така изглежда". 

# 42
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Когато преди няколко години аз бях на БТ, още при регистрацията ми казаха, че не виждат какво биха ми предложили с моето образование и специалност. Демек, това, което предлагат е много под нивото ми. Да гледам обявите на таблото и ако си харесам нещо, те ще дадат координати за контакт. На въпроса им дали имам изисквания, казах - работа по специалността, на пълен работен ден, с трудов договор и осигуровки на реалната заплата. Направо зяпнаха като го чуха Simple Smile  После като изтече срока и се върнах в старата фирма, там пък вече си бяха решили проблемите и ме назначиха отново. Обаче от БТ никой нищо нито ми е търсил, нито ми е предлагал. Останах с впечатление, че цялата им работа е много формална и неефективна, нещо като отбиване на номер, ден да мине, друг да дойде.

# 43
  • Мнения: 91
Когато преди няколко години аз бях на БТ, още при регистрацията ми казаха, че не виждат какво биха ми предложили с моето образование и специалност. Демек, това, което предлагат е много под нивото ми. Да гледам обявите на таблото и ако си харесам нещо, те ще дадат координати за контакт. На въпроса им дали имам изисквания, казах - работа по специалността, на пълен работен ден, с трудов договор и осигуровки на реалната заплата. Направо зяпнаха като го чуха Simple Smile  После като изтече срока и се върнах в старата фирма, там пък вече си бяха решили проблемите и ме назначиха отново. Обаче от БТ никой нищо нито ми е търсил, нито ми е предлагал. Останах с впечатление, че цялата им работа е много формална и неефективна, нещо като отбиване на номер, ден да мине, друг да дойде.

Това е било преди няколко години. Аз пиша сега как стоят нещата в БТ. Особено след като са взели и пари от ЕС, повярвай ми, няма да има нищо общо! Знаеш ли, че от 02.01.2018г. вече трябва да си работил 12 месеца, за да имаш право на борса? Аз на 04.01 се записах на борсата. С мен на опашката имаше една жена на възраст, на която и казаха, че няма да взима никакви пари, защото имала 9 месеца. Някакви нови изисквания имат, не ги знам. Тя самата жена от БТ ми каза "Не знам, дали ще взимаш голяма борса, защото не сме наясно още със законите, нямаме време да си ги разгледаме с колегата"... ти за какво стоиш там?!? И да допълня, че мен никой нищо не ме е питал, прекалено беше заета жената да си направи чая, да попълни документите и да ме разкара набързо.

# 44
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
А за какво са взели пари от ЕС? За обучения някакви ли? Питам от любопитство, аз съм на старата си работа, а и с ТЕЛК решение вече, не мисля, че някой  би се засилил за мен.

# 45
  • Мнения: 91
Да. Поне така каза жената по телефона, че на 28.02.2018г. ЕС са отпуснали средства, за такива заетости - за да се провеждат курсове за безработните хора, записани на ТБ. Средствата са усвоени и набират хора. Съответно са задължителни, защото ако няма желаещи за курса ще трябва да бъде отменен - това ми казаха, когато аз отказах. Там вече не знам как стоят нещата.

# 46
  • София
  • Мнения: 11 537
Ох днес и аз бях в БТ, занесох им автобиография и копие на диплома. Сега ми беше първи подпис, мноого се надявам да не ми се обадят за някаква работа. Впрочем мен не ми зададоха въпроси, нито какво искам да работя, нито изисквания, нищо. Явно ще е, каквото те решат.

Впрочем на мен ми показаха лист с курсовете и ми казаха, ако нещо си избера, че мога да го започна.  Курсовете бяха за камериерка, продавач, озеленител, охрана. Имаше и един за текстонабиране, при който се искаше завършен 4 клас, учили те да пишеш на компютър.
Единственият читав курс беше застрахователен, за него искаха висше, отговаря ми и на висшето, ноо не ме задължи. Даже жената като ми даваше листа ми каза, че ѝ е неудобно да ми даде предложенията, но все пак, ако имам интерес, да ги погледна. Дано продължи тя да ме обслужва, че колежката ѝ не беше от сговорчивите.

# 47
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Малее ужас! Вземи се запиши за текстонабиране, може да излезе някаква офис работа.
Гола вода са БТ.

# 48
  • Мнения: 9 616
Курс за охрана също е "на далавера". Може поне да се научи нещо за самозащита ала бала. Stuck Out Tongue Winking Eye

Курс за камериерка? Божеее!

# 49
  • Мнения: 91
Курс за охрана също е "на далавера". Може поне да се научи нещо за самозащита ала бала. Stuck Out Tongue Winking Eye

Курс за камериерка? Божеее!

Не знам, дали си прочела предишните ми коментари, но да! Именно. Курс за камериерка. Една приятелка имаше следния случай. Имало е в БТ избор за курс между готвач и камериерка. Тя ги помолила да я включат поне за готвач, изглеждало и по-добрия вариант от камериерка, но уви - нямало места и я задължават да запише камериерка, иначе ще и прекратят борсата. При което, след това на "практика" я карат да ходи по хотелите в курортното ни градче, за да ги почиства и приготвя за летния сезон. Някои от хотелите били след основен ремонт, можеш да си представиш за какво иде реч. Заплащането беше 6-8лв на ден (не помня точно кое от двете беше). Просто хората си сключват договор с БТ и дават някакви пари, за по-евтина работна ръка. Кого ще хванат за такава сума да изчисти??!!

# 50
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Някой проверил ли е закона? Как така ще и спрат борсата заради отказ от курс за чистачка,а не от работа?

# 51
  • Мнения: 91
О, да, не само при отказ за работа, а и при отказ на каквато и да било заетост, която ти предлагат. Още на първа страница в темата има коментар, в който пише точно за това. Можеш да си го прочетеш там. И отделно на регистрационната карта, която дават от БТ също го има написано. Качвам снимка на моята карта.

# 52
  • Мнения: X
Може ли да се откаже работа заради ниско заплащане? Като ви чета с тези 8 лв на ден, това е доста под минималната заплата, а все пак говорим за работа. Не е ли незаконно?

# 53
  • София
  • Мнения: 11 537
8 лева на ден е за курсовете, които здължават хората да изкарат. Голяма част от тези курсове обаче са си все едно си на работа - специално за продавачка и камериерка. Така че не е незаконно, защото е обучение, а не работа на трудов договор.

# 54
  • Мнения: X
Не питах за курсовете, а защото разбрах, че толкова се плаща и след това, когато стажуват след завършен курс*. Странно ми стана.
*редактирах се
Тези левчета допълнително ли са към обезщетението, или вместо него, или влизат в него?
Ако ми предложат работа за заплата, която е под обезщетението ми (което е под 50% от сегашната ми заплата и без това), какъв е смисълът от БТ?

Последна редакция: нд, 18 мар 2018, 14:30 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 3 058
Намерете познат в някаква частна школа, който да ви издаде документ, че в еди кои си дни посещавате някакъв курс, с график и го представете като причина, че не може да започнете работа, или да ви търсят работа, която да съчетавате с този курс. Това за тях е документ и няма да ви занимават. Аз така бях направила преди години, но тогава бях 8 месеца на борсата с идея да взема шофьорска книжка и две нива по английски език.
Много зависи и от служителките, мен точно някаква гл.експерт ми каза да им занеса документ, че ходя на курмуване и съм заета.

# 56
  • Мнения: 38
До колкото знам не си длъжен да приемеш работа, която не е по специалността ти, а курсове за преквалификация за висшисти вече не се предлагат от БТ.

# 57
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте! И мен скоро ме съкратиха, трябва да се явя за подпис на 12 юни. Обаче по това време ще се намирам в друго населено място. Дали мога да се разпиша там, а не в София? Ще ми спрат ли обезщетението? Дали някой е изпадал в такава ситуация?

# 58
  • Мнения: 91
Здравей! Задължително трябва да се подпишеш в града, в който си се регистрирала.

# 59
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Мен на времето даже ме питаха дали няма да пътувам, за да съобразят датата за подпис, както и  аз да си избера дата от предложените, но от тогава мина много време. Нищо не пречи да ги попиташ, като им кажеш, че имаш уважителна причина и няма да си в града на тази дата и да ти дадат друга дата. Но то си зависи и с какъв човек си имаш работа де.

# 60
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Оказва се, че вече може да се разписваш във всяко едно от населено място, където има БТ. И няма да спрат обезщетението. Невероятно!
На някой случвало ли му се е скоро? Да се разпише в друг град и после всичко да е ок?

# 61
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Ето какво пише в писмото, отговор на моето запитване:

Информираме Ви, че от няколко години не съществува понятието „поддържане на регистрация” (подпис). Регистрацията в дирекции „Бюро по труда” е свързана с ползване на посреднически услуги, а срещите с трудовият Ви посредник са в зависимост от договорения между вас срок за изпълнение на конкретната препоръка и предвидено действие/ мярка от индивидуалния Ви план за действие. Действията и сроковете се вписват в регистрационната Ви карта.

Според действащата нормативна уредба в дирекция „Бюро по труда” в друго населено място може да ползвате следните посреднически услуги:

- информиране и/или консултиране за свободни работни места и изискванията на работодателите за заемането им, вкл. и посредничество за наемане на работа на първичен пазар (несубсидирани работни места);

- мотивиране за активно поведение на пазара на труда, професионално ориентиране, кариерно консултиране, Ателие за търсене на работа и др. дейности насочени към формиране или повишаване на уменията за търсене на работа и представяне пред работодател;

- психологическо подпомагане.

Ако в регистрационната Ви карта е отбелязано действие/ мярка свързано с някоя от горепосочените услуги, то може да ги ползвате в бюро по труда, различно  от това, в което сте регистриранa.

С уважение,

Агенция по заетостта

# 62
  • Мнения: 2 332
Леко се притесних, след като прочетох за тези курсове. С висше образование съм и с много курсове за преквалификация, езици и т.н. Последния път в БТ някак мимоходом служителката ми бутна някакъв лист и ми каза че имат курсове за готвач или нещо подобно, дори не го погледнах задълбочено, защото моята специалност е съвсем друга - на светлинни години съм от готварството. Даже мислех да се пошегувам, да не би ММ да се е обадил да ми предложат курса, предвид кулинарните ми умения... Дали ми го е броила за отказ? И разписвам ли нещо, когато отказвам? При нас двете се получи нещо като "лафче на кафенце" - "Тука имаме едни курсове" и "А - а, те не са ми по специалността".

# 63
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Леко се притесних, след като прочетох за тези курсове. С висше образование съм и с много курсове за преквалификация, езици и т.н. Последния път в БТ някак мимоходом служителката ми бутна някакъв лист и ми каза че имат курсове за готвач или нещо подобно, дори не го погледнах задълбочено, защото моята специалност е съвсем друга - на светлинни години съм от готварството. Даже мислех да се пошегувам, да не би ММ да се е обадил да ми предложат курса, предвид кулинарните ми умения... Дали ми го е броила за отказ? И разписвам ли нещо, когато отказвам? При нас двете се получи нещо като "лафче на кафенце" - "Тука имаме едни курсове" и "А - а, те не са ми по специалността".
Ами и на мен предишният път ми ги дадоха да ги погледна тези курсове. Казаха, че са само информативни, не могат да се нарекат дори курс, защото дават много повърхностно обучение. Аз отказах тези курсове. Не са ми спрели обезщетението заради това. Не съм подписала нищо.

# 64
  • Радомир
  • Мнения: 128
Здравейте
От скоро съм регистрирана в бюрото по труда.
Изпратиха ме на интервю но работата не ми допада зареди работното време.
Е питането ми е
До колко откази мога да отказвам за да  не ми спрят обезщетението като безработен от НОИ

# 65
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
На една съседка са и казали до 3 отказа и я отписват, но може на различните места да има различни практики.

# 66
  • Мнения: 91
Здравейте отново! От доста време не съм писала в тази тема.
Честно да ви кажа, струва ми се, че наистина на всички места е различно. И по-точно да кажа - зависи от човека насреща, който ви се падне.
Мен също искаха да ме изпратят на интервю за работа, но аз им казах, че съм си намерила работата и изчаквам сезона да започне. Мъжът там ми обясни, че нищо не можел да направи и трябвало да отида на интервю. И евентуално, ако познавам хората да им обесня, едва ли не да им кажа да ми бият печат, че съм “неподходяща” за тях. Дали някой непознат би направиш услуга, при положение, че наистина има нужда от човек?!? 1 на 100 души ... може би ... Ако аз откажа работата, дори и нещо да не ми хареса лично на мен (било то работно време, заплата, целогоднишна/зезонна и т.н.) ми прекратяват борсата директно след 1 отказ. При което мъжът ми пусна “отсрочка” 10 дни за да отида отново и тогава да ми връчи писмото, с което да отида при работодателя.
След 10 дни отивам отново до борсата, при което този мъж беше излязъл в отпуска и ме обслужи една жена, за която съм писала в началото на темата (крива в червата), НО този път се държа МНОГО добре, не можах да повярвам какво се случи. А може би това, че колегата и бил направил някаква сериозна грешка, за която можели да имат много проблеми, ако е била дошла проверка. Поне така каза тя. На всичкого отгоре този “пич” нямал право да ме вика 2 пъти за 1 месец. А то стана точно това. Защото на формуляра при тях съм се подписала на 4-ти, в книжката ми също стои дата и подпис, а реално не ме е записал в системата им, че съм ходила. Тоест, все едно не съм ходила на 4-ти!!??
В крайна сметка си замълчах защо ми е била дадена втората дата, да не съм луда, да се издам. И казах на жената, че ще започвам работа към 20-ти. Тя ми даде дата 21-ви Юни. Договорът ми с тях е до 1 Юли. То просто не остана. Така, че този мъж просто ми е направил услуга, измести ми датата едва ли не, нищо че изобщо не се е усетил. Нямам търпение да ми приключи договора с тях. Честно ви казвам, това с борсата е много голяма простотия. Те там не могат да си оправят нещата, а пък хората ще помагат..............

# 67
  • Мнения: 18 295
Авторке, кажи във фирмата, че имаш малко дете, то често боледува и за съжаление няма кой да го гледа освен теб и спонтанно няма да те поискат, без да ги молиш да ти откажат... Smile

# 68
  • Мнения: 2 332
Авторке, кажи във фирмата, че имаш малко дете, то често боледува и за съжаление няма кой да го гледа освен теб и спонтанно няма да те поискат, без да ги молиш да ти откажат... Smile
Между другото, аз още като се регистрирах в БТ поясних същото за детето - че боледува, и по тази причина не мога да приема работа извън града. Не че досега са ми предложили нещо такова.

# 69
  • Мнения: 9
утре имам среща с тази никому ненужна институция, с изключително боклучав персонал.
има ли някаква нова и сигурна информация за отказите от работа И от курсове? че сега и НОИ трябва да се спасява и ще е страшно.

в секция ЧЗВ си стои правилото че не може да отказваш подходяща работа. и звучи като нито един път не можеш.

# 70
  • Мнения: 18 524
Няма как да ползваш само благата, има и негативи. Значи всички, които се регистрират в БТ искат да взимат полагаемото им се обезщетение - добре. И по тези въпроси не е проблем да контактуват със служителите там. Но ако става дума за интервю за работа...! Персонала вече е боклучав и какво ли още не... просто БТ изхожда от (явно грешната) идея, че хората, които се регистрират там, искат работа. Затова и те се напъват да предлагат курсове  т.н. досадни неща Simple Smile Това е тяхната работа, спазват си техните процедури.

Последна редакция: сб, 09 май 2020, 18:06 от _Bianka__

# 71
  • Мнения: 667
Кандидатствах в една рекламна агенция където, за да ме вземат при тях за обучение трябваше да се регистрирам в БТ и да ме дръпнат оттам. Първо ми казаха, че ще съм на трудов договор с 800 лв. чиста заплата +бонуси. Впоследствие тръгнаха да ми предлагат на граждански договор без твърдо, че им се били изчерпали заявките за месеца. Аз аха да приема после се замислих, че така не си заслужава и днес не отидох в офиса. Реших,че щом е така по - добре да си търся друга работа в много краен случай бих се върнала и на старата ако шефката още ме иска, макар че едната причина да се махна беше, че е кофти характер. Още не съм подписала нищо с тях. Въпросът е може ли това да ми се отрази по някакъв начин?

# 72
  • Радомир
  • Мнения: 128
Някой знае ли сега колко е обезщетението за безработица?
И имам ли право на социални за безработна?

# 73
  • Мнения: 4 808
Някой знае ли сега колко е обезщетението за безработица?
И имам ли право на социални за безработна?
Какво ще рече колко е обезщетението?! Зависи на каква сума сте били осигурявана, имате ли нужния стаж, по кой член сте освободена. Има друга тема "трудова борса и обезщетения", прочетете я или напишете повече подробности, няма как да гадаем. Минималното обезщетение е 9 лв на работен ден, максималното е към 75.
Отказвала съм курс за камериерки, с лют скандал, нямаше последствия.

# 74
  • Мнения: 4
Здравейте,  имам въпрос. Бях на борсата 4 месеца, която приключи. Останах само на подпис като търсеща работа в същото време намерих работа по заместване за около 15 дни, та искам да питам ще ми прекратят ли борсата и ако да мога ли след работата отново да се регистрирам като търсеща работа без обещетение?

# 75
  • Мнения: 4
Ако има някой компетентен да ми помогне, ще бъда благодарна.

# 76
  • Мнения: 4 808
Здравейте,  имам въпрос. Бях на борсата 4 месеца, която приключи. Останах само на подпис като търсеща работа в същото време намерих работа по заместване за около 15 дни, та искам да питам ще ми прекратят ли борсата и ако да мога ли след работата отново да се регистрирам като търсеща работа без обещетение?
Няма никакъв проблем да се регистрираш когато поискаш, дори и работещи имат право да се регистрират, за да им търсят по–добра работа. При положение, че не получаваш обезщетение, даже и може да не ходиш да се отписваш, но пък ако в това време докато си на работа, ти се обадят, за да ти предложат, става кофти. Отиди, отпиши се, изкарай 15–те дни и после пак се регистрирай.

# 77
  • Мнения: 4
Благодаря ти! Ако е граждански договор?

# 78
  • Мнения: 4 808
При граждански и ако сумата е под минималната заплата може и да няма нужда да се отписваш, но все пак звънни в Бюрото по труда и попитай, те ще знаят най-добре.

# 79
  • Мнения: 4
Благодаря ти!

# 80
  • Мнения: 1 842
мисля,че може 2 или 3 пъти да се отказва предложената от бюрото работа.

А ако помоля работодателя да пише, че не отговарям на изискванията, това не се води за отказ, нали?
Ако се съгласи. И при един отказ пак сте извън борсата.

# 81
  • Мнения: 913
Здравейте , ако си регистриран на борсата и на датата за подпис не се намираш в твоето населено място може ли да се подпишеш в друго населено място . Ако няма как да се прибереш поне 3- 4 дни.И от другото място ще ти дадът ли следваща дата за подпис?

# 82
  • Мнения: 14 793
Няма как да ползваш само благата, има и негативи. Значи всички, които се регистрират в БТ искат да взимат полагаемото им се обезщетение - добре. И по тези въпроси не е проблем да контактуват със служителите там. Но ако става дума за интервю за работа...! Персонала вече е боклучав и какво ли още не... просто БТ изхожда от (явно грешната) идея, че хората, които се регистрират там, искат работа. Затова и те се напъват да предлагат курсове  т.н. досадни неща Simple Smile Това е тяхната работа, спазват си техните процедури.
Леле, жена, добре, че си писала - тъкмо се бях отчаяла от хода на темата.

# 83
  • Мнения: 11
Здравейте, имам едно запитване наета съм на работа чрез ДБТ в общината. Удължиха ми програмата до 2024г. но аз искам да напусна. Та мисълтта ми е как мога да се измъкна от тази програма? Благодаря!

# 84
  • Мнения: 2 558
Здравейте, имам едно запитване наета съм на работа чрез ДБТ в общината. Удължиха ми програмата до 2024г. но аз искам да напусна. Та мисълтта ми е как мога да се измъкна от тази програма? Благодаря!
Договорът, който сте подписала по кой член е?

# 85
  • Мнения: 2
Здравейте. Имаше въпрос, но не беше отговорен... а той е следния - възможно ли е явяването за подпис в бюрото да се направи в друг град? Например, аз съм регистриран в София, но отивам на море, мога ли да се явя на определената дата, но в Бургас? Благодаря.
ПП., след 10 опита започвам да губя надежда информационния център да вдигнат слушалката въпреки че пише че работят всеки ден.

# 86
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Беше отдавна, но може би сега също е така. Видях хора, които ще пътуват и бяха дошли да се подпишат преди това. Само казаха на служителя, че няма да са в София на датата и нямаше проблем. За бюрото в Младост 4 става въпрос. Сега може да има промени.

# 87
  • Мнения: 2
Днес по телефон от БТ ми казаха че няма проблем да се яви човек където и да е в страната в друго БТ. Благодаря, дано е полезно инфо.

# 88
  • Мнения: 4 302
Здравейте,  какво ще се случи с правото на обезщетение, ако започна работа и ме освободят в срока на изпитване?
Регистрирах се октомври, обадиха ми се за работа. Обезщетение не съм получавала, но ако приема или не каква да е "подходяща според тях "работа май си губя правото на обещетение?
Работодателят, при който ме викат на интервю е с лоша репутация и голямо текучество.

# 89
  • Мнения: 1 112
здравейте, записана съм от месец и половина на БТ, днес ми се обадиха да ме поканят на уж подходяща за мен работа (според мен е подигравка пълна и не отговаря на това което търся), смятам да не отида(без откази и без допълни обяснения със служители), ще ми бъде ли спрямо обещетението, което ми е за 4м ?

# 90
  • Мнения: 37
От година съм регистрирана на борсата. С висше образование съм  и отделно квалификация имам, умишлено не започнах каква да е работа през годината, защото взимах борса, а и искам нещо определено.
 От бюрото  ми се обадиха , за позиция за която вече бяха кандидатствала (сама си я намерих ) и ме помолиха да взема от тях писмо и да го занеса при кандидат работодателя все едно те са ме пратили. Два пъти така. После ми се обадиха за производство на тестени изделия, отидох защото взимах борса . Но пък ме пропуснаха за позиции в област, в която искам да се развивам, аз се обадих да попитам кой е работодателя и си  кандидатствах.
Последния случай от този месец. Обявата е пусната на 28.07. Документи се приемат от 01.08 подадох още първия ден , от бюрото ми се обаждат седмица по-късно да ми кажат, че има свободно място да отида да кандидатствам. Казах им , че вече съм кандидатствала, отказах да отида да взема уведомителното писмо.
Не знам по какви критерии избират и се обаждат, но имаше доста добри позиции за които ме пропуснаха (аз звънях да се интересувам ) иначе за производство на макарони ми се обадиха даже два пъти, за там решиха, че ставам .

# 91
  • Мнения: 204
Когато ти дадат талонче с номера на стаята, в която трябва да отидеш за подпис, това означава ли, че всеки път ще попадаш на един и същ служител?

Общи условия

Активация на акаунт