БДС или фонетика?

  • 38 623
  • 401
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 231
Вчера бях на родителска среща на сина ми, който е 5 клас. На срещата присъстваше и учителя им по информатика. От него разбрах, че децата по програма са задължени да пишат на фонетична клавиатура. Досега аз си мислех, че правилното писане на български език е на БДС - имаме български букви и тях трябва да използваме. Учила съм и машинопис в училище също на БДС. Толкова ли се измениха нещата? Ясно ми е, че не всички компютри имат на клавиатурата български букви, но това е отделен проблем според мен. Мисля, че в училище трябва да научат нещата както трябва да бъдат, а в къщи децата да си пишат на "шльокавица" както го и правят.

Последна редакция: пт, 19 фев 2016, 09:55 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 10 121
Това е все едно да е правилно или грешно писането с дясна / лява ръка.
Аз пиша на фонетика на български без да гледам в клавиатурата, 3 пъти по-бързо от колежката ми, която е ходила на курсове по БДС специално. Е и?
Има ли значение?
Сега е БДС - след 5 години могат да го променят ...

# 2
  • Мнения: 35 873
фонетична е различно от шльокавица
6ljokavica/majmunitsa e pisane na balgarski ezik s latinski bukwi i e zhelatelno izobshto da ne se pravi  Grinning

БДС е по-труден и е добре да се научи, но се забравя сравнително лесно, ако човек пише на фонетична
фонетичната е лесна, ако човек пише често на английски
пиша и на двете и при нужда превключвам сравнително бързо, но в момента предпочитам фонетична

# 3
  • Мнения: 14 469
Това е все едно да е правилно или грешно писането с дясна / лява ръка.
Аз пиша на фонетика на български без да гледам в клавиатурата, 3 пъти по-бързо от колежката ми, която е ходила на курсове по БДС специално. Е и?
Има ли значение?
Сега е БДС - след 5 години могат да го променят ...

Не ти е удачно сравнението. Тук става въпрос как ще ги учат децата, това, което се преподава и е част от задължителната програма т.е. дали 5 + 5 е 10, а не дали да изписват петицата с лява или дясна ръка, схващаш ли?

Който му е по-лесно после да си пише на фонетична.

Аз пиша на БДС като ползвам лаптоп без български букви, имала съм период когато съм писала и на фонетична, за мен поне не е по-лесна.

# 4
  • Мнения: 46 403
Според мен важното е да пишат грамотно, а как - никакво значение няма.
И аз съм учила машинопис, добре се справях, но след появата на интернет и ползването на всичко, свързано с него минах на фонетика неусетно.
С една дума - предвид днешната ситуация за мен е безсмислено да се учи БДС, защото ще си остане само на теория.

# 5
  • Мнения: 40 043
Ако човек пише само (или главно) на български език може би БДС е по-добро решение. Но ако на този човек му се налага да пише редовно и на латиница помненето на две клавиатури става непрактично. Аз пиша на фонетика и почти не познавам хора, които пишат и на чужди езици, ползващи БДС. За информатици и програмисти пък още повече. Така че според мен фонетиката е по-практичното решение.

# 6
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853

Скрит текст:
Не ти е удачно сравнението. Тук става въпрос как ще ги учат децата, това, което се преподава и е част от задължителната програма т.е. дали 5 + 5 е 10, а не дали да изписват петицата с лява или дясна ръка
, схващаш ли?



това е грубо.
наясно сте, че БДС не е задължителен никъде и за нищо, нали?
и за подредбата на клавиатурата  Peace

Според мен важното е да пишат грамотно, а как - никакво значение няма.
Скрит текст:
И аз съм учила машинопис, добре се справях, но след появата на интернет и ползването на всичко, свързано с него минах на фонетика неусетно.
С една дума - предвид днешната ситуация за мен е безсмислено да се учи БДС, защото ще си остане само на теория.

+1

# 7
  • Мнения: 21 218
  За какво е тогава  БДС на клавиатурите, ако никъде няма да се ползва, включително и в училище? Направо децата да учат латинските букви и съответствията им още в първи клас и готово. Laughing

# 8
  • Мнения: 46 403
 За какво е тогава  БДС на клавиатурите...
За динозаврите  Mr. Green
Не виждам проблем да я има тази възможност, който иска да я ползва.

# 9
  • Мнения: 25 400
БДС означава Български държавен стандарт.
Въпросът всъщност е: имаме ли нужда от такъв стандарт, или да отпадне?
Много моля да не скачат ощипани тези, които пишат на фонетика. Въпросът е принципен – какво да научат децата в училище.
Между другото, задължителното изучаване на БДС клавиатура в училище съвсем елегантно ще преодолее проблема "Й, И или Ѝ", който става все по-наболял в наши дни.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Ако човек пише само (или главно) на български език може би БДС е по-добро решение. Но ако на този човек му се налага да пише редовно и на латиница помненето на две клавиатури става непрактично. Аз пиша на фонетика и почти не познавам хора, които пишат и на чужди езици, ползващи БДС. За информатици и програмисти пък още повече. Така че според мен фонетиката е по-практичното решение.
Това е и моето мнение. И наистина фонетична кирилица няма нищо общо с шльокавица. На шльокавица ли ти изглежда писаното от мен? Защото съм ползвала фонетична, а не БДС подредба. Важното е децата да пишат грамотно, а не коя подредба на буквите на клавиатурата използват.

# 11
  • Мнения: 8 510
Подредбата на буквите върху клавиатурата по БДС е съобразена с честотата на употреба в българския език на определени букви. Това колко бързо пише човек на едната или на другата, зависи от това дали е научил къде са разположени. Аз съм учила машинопис по БДС. Мога да ползвам и двете клавиатури достатъчно бързо. Но определено писането по БДС е много по-удобно за български език.

# 12
  • Мнения: 9 991
 За какво е тогава  БДС на клавиатурите, ако никъде няма да се ползва, включително и в училище? Направо децата да учат латинските букви и съответствията им още в първи клас и готово. Laughing

Еми който не пише на английски, БДС е опция, или ако си е свикнал на БДС стандарта. Иначе не виждам смисъл да се учи БДС и Английската подредба отделно. Пиша и на двата езика, ако ще трябва да е на БДС, то е много объркващо, особено ако се гони и бързина. Единственото което го няма фонетичната е : І № V ako ми притрябва, то превключвам и си ги изписвам.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Номера хич не го и търся, пиша го No. За другите две също ползвам латиницата.

# 14
  • Мнения: 21 218
БДС означава Български държавен стандарт.
Въпросът всъщност е: имаме ли нужда от такъв стандарт, или да отпадне?
Много моля да не скачат ощипани тези, които пишат на фонетика. Въпросът е принципен – какво да научат децата в училище.
Между другото, задължителното изучаване на БДС клавиатура в училище съвсем елегантно ще преодолее проблема "Й, И или Ѝ", който става все по-наболял в наши дни.

 Именно.  Peace
 
 

Общи условия

Активация на акаунт