Избор на телефон

  • 365 069
  • 6 058
  •   1
Отговори

Анкета

Какъв телефон да си взема?

Опции:

# 1 755
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Защото OLED екраните имат огромното предимство да харчат ток само където екранът не е черен, т.е. ако при загасен екран имаш само показващ се час и някакво известие за пропуснато обаждане, а другото е черно, това значи, че всички черни пиксели на практика не работят и само часът и надписът с известието харчат някакъв нищожен процент ток. По този начин телефонът може да показва час и известия дни наред, без батерията да пада кой знае колко.
 Поради същата причина и телефоните с OLED екран са енергоспестовни и когато са в "Тъмен режим", понеже тогава фонът на менютата и много от приложенията са с черен или тъмносив цвят и бива потребяван в пъти по-малко ток спрямо варианта фонът да е бял или в друг ярък цвят. За пример, когато аз чета тукашния форум през телефона със Samsung browser, минава доооооста време, преди да изхабя 1% от батерията, тъй като единствено буквите са бели (при ниска яркост са сиви), а всичко останало е черно, т.е. пикселите там въобще не работят. Така на практика работят може би само около 5% от наличните на екрана пиксели.
 Същото важи и при гледане на видео - филм или нещо в YouTube, където част от картината е с черни ленти отстрани или отгоре и отдолу.

 При екраните с течни кристали (ЕКТ, или IPS/PLS) всички пиксели работят постоянно, незавивимо какъв цвят показват, съответно и батерията ще се изтощи много бързо, ако телефонът все пак има настройка "Always on display".

# 1 756
  • Мнения: X
Благодаря!
Обаче P30 Pro e c OLED и Always On свети постоянно докато е включен. Т.е. гасне при мен примерно от 23:59 до 6:00 и после през деня докато е в покой постоянно свети часа и известие, ако има нещо получено.
А М21 е с AMOLED, даже е Super AMOLED и там Always On не свети постоянно на дисплея когато е включен, само, ако докоснеш дисплея и после пак изгасва. Значи ли това, че въпреки това всички пиксели работят, нищо че реално дисплеят е тъмен?

# 1 757
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Работят единствено пикселите, които показват цвят, различен от плътно черно. Нямам представа как е при Huawei P30 Pro, но при моделите на "Самсунг" има настройка дали часът да се показва (а) постоянно, (б) само при двойно докосване на екрана (след няколко секунди пак се гаси изцяло) или (в) след повдигане на телефона от легнало положение. Също така, когато телефонът е на тъмно (нощем при изгасена лампа, в джоб, в чанта, в калъф, в жабката на колата и т.н.), датчикът за светлина гаси екрана напълно, за да не хаби батерията излишно.

 При моделите от серията S на "Самсунг" има и настройка екранът да не работи, ако не гледаш в него, дори и когато използваш приложения от всякакъв тип. Тогава предната камера е постоянно включена и засича дали очите ти съзерцават екрана или не. Тази настройка е особено полезна в случаите, когато си на открито в слънчев ден (т.е. яркостта тогава е на 100%) и си с приятели или просто в половината време се оглеждаш наоколо и не гледаш екрана постоянно, тъй като така спомага в тези моменти екранът въобще да не работи. Друг примерен сценарий е когато използваш телефона като GPS напътствие по време на шофиране и тогава екранът работи само ако погледнеш към телефона. В другото време се гаси и пести от заряда на батерията.

# 1 758
  • Мнения: X
Няма а, б, в опция на P30 Pro, само може да се зададе час, в който да се изключи и включи
Скрит текст:

# 1 759
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Не зная дали тази настройка я има и за по-ниските класове на "Самсунг", но ето в това меню се намира при S10e.

Скрит текст:


Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 01:43 от Жребчe

# 1 760
  • Мнения: X
Има ги тези в P30 Pro, но те май нямат нищо общо с Always On. Той си показва само часа и иконки за съобщения от различни приложения.
В Samsung-а не съм гледала има ли ги.

# 1 761
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
При "Самсунг" има адски много настройки за всичко, а особено за "Always on display" има три варианта:
Скрит текст:

 Иначе аз много тача и тази настройка:
Скрит текст:

# 1 762
  • Мнения: X
При Huawei заснемането е с двойно почукване по дисплея.

# 1 763
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
При телефоните с ОС Android по принцип стандартният начин за заснемане на преснимка е с едновременното натискане на копчето за намаляване на звука и това за включване/изключване на екрана. Прокарването на дланта отдясно-наляво или отляво-надясно при "Самсунг" обаче е по-удобно в повечето случаи. Третият начин е да се включи настройката за използване на изкуствения интелект "Bixby" и преснимка се прави при всяко изричане на думите "take a screenshot".
 При Galaxy S10e заснемането на преснимка с натискане на двете копчета е много улеснено от факта, че те са разположени едно срещу друго - копчето за звука е отляво, а това за включване на екрана е отдясно. Обаче например при Galaxy A50 и S20 е доста неудобно, защото всички копчета са разположени само отдясно. След първоначалното заснемане, преснимката може да обхване десетки пъти по-голяма част надолу, ако се натисне едно от копчетата на появилото се отдолу меню. На практика така може да се заснеме цяла дълга страница на форум.

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 02:27 от Жребчe

# 1 764
  • Мнения: X
Това в Huawei е наречено снимка с превъртане. Може и клип да се заснеме на действията на екрана. Преди Huawei бях със Samsung, познати са ми тези опции. А заснемане на екрана при Xiaomi е с прокарване на три пръста от горе надолу по дисплея. Simple Smile
За пръв път функцията заснемане с двойно почукване беше в телефоните на LG. Аз я имах на LG G Flex.

# 1 765
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Така ... да попитам по-знаещите ... За себе си имам идея, но искам да "си сверя часовника" ... Samsung S9+ или Xiomi Mi 9T? Чудя се кой да остава да ползвам аз и кой да дам на 11 годишното хлапе ... Мислех да поръчвам, но се оказа, че голямата ще даде нейния стар телефон и сега ... такава ми е чуденката ...

# 1 766
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Така ... да попитам по-знаещите ... За себе си имам идея, но искам да "си сверя часовника" ... Samsung S9+ или Xiomi Mi 9T? Чудя се кой да остава да ползвам аз и кой да дам на 11 годишното хлапе ... Мислех да поръчвам, но се оказа, че голямата ще даде нейния стар телефон и сега ... такава ми е чуденката ...
S9+ е с извит отстрани екран и е силно податлив на чупене в ръцете на по-невнимателен човек, особено ако е дете. С някои подходящи по-изпъкнали над стъклото силиконови гърбове или калъфи това донякъде се оправя, но защитата не е като при плоските екрани. От друга страна, S9+ е водоустойчив и прахоустойчив - полезно, ако хлапето има навика да използва телефона на масата до напитки, навън в дъжда или в тоалетната.
 Батерията на Xiaomi Mi 9T издържа малко повече време. S9+ заснема видео 4К/60, което е много по-качествено от такова с 30 кадъра в секунда (при 4К Xiaomi Mi 9T е ограничен до 30 к/с). Общо-взето, много зависи кой за какво ще използва телефона, къде и по колко време.


п.п.: В момента Samsung Galaxy M21 е намален на 360 лева в "Емаг".

Последна редакция: вт, 13 окт 2020, 15:31 от Жребчe

# 1 767
  • Мнения: 756
Здравейте! Поръчах си Самсунг А71 и го очаквам тези дни. Дайте идея как да си прехвърля всичко от Huawei?
Благодаря Simple Smile

# 1 768
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Приложението "Samsung Smart switch" с създадено именно с тази цел. Необходимо е само да вградиш приложението и на двата телефона, като след това се свържат с USB кабел или безжично към обща домашна Wi-Fi мрежа.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.ea … p;hl=bg&gl=US

# 1 769
  • Мнения: 756
Приложението "Samsung Smart switch" с създадено именно с тази цел. Необходимо е само да вградиш приложението и на двата телефона, като след това се свържат с USB кабел или безжично към обща домашна Wi-Fi мрежа.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.ea … p;hl=bg&gl=US
Много благодаря Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт