Болничен по време на бременност – 6

  • 124 242
  • 834
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 73
Здравейте момичета,

От доста време ви чета,но за първи път си позволявам да поискам помощ от вас..Туко-що се връщам от АГ.Издадоха ми болничен 01.04 до 14.04 включително и след това трябва да бъде продължен чрез ЛЛК,но сестрата ми каза,че дните няма да ми стигнат.В 10 г.с+3 съм.Както разбрах от вас всеки има право на 180 дни +45 дни преди раждането.Терминът ми е на 20.10.2020 .Досега от тези 180 дни съм ползвала за общо заболяване два дни от 16.01 до 17.01 и още три дни от 25.02 до 27.02.,което означава,че ми остават 175 дни.По мои сметки 45 дневния болничен ще започне на 7/8 септември и от тази дата изваждам 175 дни и съответно дните ми стигат.Правилно ли смятам или някъде греша?

Благодаря ви предварително!

# 706
  • Мнения: 29
Здравейте момичета,

От доста време ви чета,но за първи път си позволявам да поискам помощ от вас..Туко-що се връщам от АГ.Издадоха ми болничен 01.04 до 14.04 включително и след това трябва да бъде продължен чрез ЛЛК,но сестрата ми каза,че дните няма да ми стигнат.В 10 г.с+3 съм.Както разбрах от вас всеки има право на 180 дни +45 дни преди раждането.Терминът ми е на 20.10.2020 .Досега от тези 180 дни съм ползвала за общо заболяване два дни от 16.01 до 17.01 и още три дни от 25.02 до 27.02.,което означава,че ми остават 175 дни.По мои сметки 45 дневния болничен ще започне на 7/8 септември и от тази дата изваждам 175 дни и съответно дните ми стигат.Правилно ли смятам или някъде греша?

Благодаря ви предварително!

Тези 180 дни са право на болничен БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ.(16.01 до 17.01 и още три дни от 25.02 до 27.02 не влизат в тях).

1 април 2020 г. - 20 октомври 2020 г. са 202 дни. Изваждате 45 и остават 157 дни. Следователно нямате проблем. Сестрата е в грешка. Simple Smile

# 707
  • Мнения: 73
Здравейте момичета,

От доста време ви чета,но за първи път си позволявам да поискам помощ от вас..Туко-що се връщам от АГ.Издадоха ми болничен 01.04 до 14.04 включително и след това трябва да бъде продължен чрез ЛЛК,но сестрата ми каза,че дните няма да ми стигнат.В 10 г.с+3 съм.Както разбрах от вас всеки има право на 180 дни +45 дни преди раждането.Терминът ми е на 20.10.2020 .Досега от тези 180 дни съм ползвала за общо заболяване два дни от 16.01 до 17.01 и още три дни от 25.02 до 27.02.,което означава,че ми остават 175 дни.По мои сметки 45 дневния болничен ще започне на 7/8 септември и от тази дата изваждам 175 дни и съответно дните ми стигат.Правилно ли смятам или някъде греша?

Благодаря ви предварително!

Тези 180 дни са право на болничен БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ.(16.01 до 17.01 и още три дни от 25.02 до 27.02 не влизат в тях).

1 април 2020 г. - 20 октомври 2020 г. са 202 дни. Изваждате 45 и остават 157 дни. Следователно нямате проблем. Сестрата е в грешка. Simple Smile


Fine_China,

благодаря много за потвърждението.Макар  че го изчислявах няколко пъти,думите на сестрата малко ме накараха да се замисля,дали не бъркам някъде в сметките:)

# 708
  • Мнения: 101
Здравейте, бих искала да попитам.... Бременна съм и болничния за 45 дена трябва да ми се издаде на 20.05.2020 година. Казуса ми е, че преди месец взех болничен от 13.04 до 12.05.2020 г. Едва успях да го взема. Не съм ползвала болничен преди това. От 13.05 трябва да ида на работа, но не се чувствам добре. Става дума за 5 работни дни или 7 календарни. Гинеколога не иска да издаде продължение със седем дена. Работодателя няма да е съгласен за отпуска. И така се получава дупка от 7 дена Sad. Гинеколога предложи да издърпаме термина със седем дена. Това значи от 4.07 да е 27.06. Има ли някой, който е запознат дали това  ще бъде проблем за болницата?  Искам да раждам естествено, ако е възможно. Благодаря предварително ....

# 709
  • Мнения: 256
Направлението за болницата ти важи един месец, така че не се притеснявай Simple Smile ами преместете термина смело Heart Леко и безпроблемно раждане

# 710
  • Мнения: 1
Здравейте :]] Имам въпрос свързан с породени деца. За второто дете получава ли се втора година от НОИ? Едни ми казват да други не. 🤷За първото дете ще взимам 1/2 от 380лв което е заради това че се засичат.

# 711
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте :]] Имам въпрос свързан с породени деца. За второто дете получава ли се втора година от НОИ? Едни ми казват да други не. 🤷За първото дете ще взимам 1/2 от 380лв което е заради това че се засичат.

Разбира се, че се получва, ако си осигурено лице /на трудов договор/.

# 712
  • Мнения: 13
Здравейте,

Изчетох много коментари, отговори и мнения назад и тотално се обърках, затова ви моля за помощ Simple Smile

Ползвах три дни болничен през май поради болки в гърба и след това без да ги прекъсвам ползвах 10 дни продължение на болничния от ЛКК с диагноза заплашващ аборт, а след това още 1 седмица със същата диагноза пак от ЛКК, т.е. до момента имам издадени 3 болнични. Тъй като вече се чувствам добре, бих искала да се върна на работа, нямам реална нужда от повече болнични на практика. Въпросът ми е ако се върна обаче това ще се отрази ли твърде много на майчинството после (терминът е в края на ноември). Иска ми се да работя още месец, два ако съм добре и после да изляза в болничен преди раждането.

Съответно пък ако болките се върнат имам ли право отново да изляза в болничен със същата диагноза? И откога реално ще се смята назад майчинството?

Благодаря ви и извинявайте за многото въпроси Blush

# 713
  • Мнения: 11
Здравейте , за първи път пиша тук. Ще съм благодарна , ако някоя мама има личен опит и го сподели Simple Smile
В момента съм по майчинство втората година , но съм бременна отново. Искам да изляза болничен няколко месеца и малко преди датата на 45дневния болничен да се върна в майчинство. Правилно ли е така, за да може майчинствата ми да се водят застъпени и да получавам същите пари през 1та година с бебето както през 1та година с първото дете? Надявам се правилно да съм обяснила Simple Smile

# 714
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте , за първи път пиша тук. Ще съм благодарна , ако някоя мама има личен опит и го сподели Simple Smile
В момента съм по майчинство втората година , но съм бременна отново. Искам да изляза болничен няколко месеца и малко преди датата на 45дневния болничен да се върна в майчинство. Правилно ли е така, за да може майчинствата ми да се водят застъпени и да получавам същите пари през 1та година с бебето както през 1та година с първото дете? Надявам се правилно да съм обяснила Simple Smile

Да, правилно е.

# 715
  • Мнения: 58
Здравейте, скоро ми изтича болничния  и ми предстои явяване пред ТЕЛК за продължение на болничния до 45 дни преди ВТР. Някой знае ли колко време се чака за решението от комисията? И какво всъщност предстои като се явя пред комисията, ще ме преглеждат ли или само документи и изследвания ще гледат? Малко ме е страх и се притеснявам честно казано. Ако някой може да сподели опит ще съм благодарна.
Хубав и усмихнат ден.

# 716
  • Мнения: 73
Здравейте,

Днес ми беше издаден болничен до 05.09 и от 06.09(което се пада в Неделя)ще ми започне 45 дневния болничен по майчинство.Болничният ми няма да може да бъде издаден в понеделник-7.09 тъй като е почивен ден,а АГ работи само в Понеделник ,затова ще бъде издаден една седмица по-късно,т.т на 14.09.Увериха ме ,че няма да има проблем,но аз все още се притеснявам да не би да се появи някакво прекъсване.Знаете ли дали ЛЛК може да издава болничен със стара дата.Тоест 45 дневният ,който трябва да бъде издаден на 6.09.да бъде издаден на 14.09 със задна дата?

# 717
  • Мнения: 256
Да, може да се издава със задна дата болничният Simple Smile

# 718
  • софия
  • Мнения: 125
Здравейте! Може ли да се издаде болничен директно от лкк за 30 дни, без първоначално издадени 7дни от аг? И в такъв случай болничния първичен ли се води? Благодаря предварително

# 719
  • Мнения: 1 622
Здравейте,

1. Ако бременна е незначена на работа средата на октомври, колко време трябва да "работи", преди да вземе болничен и да не създаде проблеми на фирмата във връзка с НОИ (НАП?)
2. За периода, в който бременна ползва болничен, какъв доход ще се вземе предвид при изчисляване на майчинството в последствие?
Бруто 1000 лв, нето 775 лв е заплатата.
Раждането е 5 март, първи болничен средата на януари.

3.Струва ли си да се взима болничен или да се внесат пълните осигуровки за тези предстоящи 3 месеца с оглед сумата, която се получи накрая. Като естествено бременната ще поеме и своите осигуровки, и на работодателя.

До март 2020 жената години наред е била на заплата 1000, съответно 775 (ориентировъчно), има достатъчно стаж, а от април е на борсата, заради съкращенията покрай ситуацията с Ковид. Сега ще бъде назначена фиктивно на работа на заплата 1000 лв бруто.

Много благодаря

Общи условия

Активация на акаунт