Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Болничен по време на бременност – 6

• 85 736
  • 727
  •   1
Отговори
# 720
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
Здравейте,

1. Ако бременна е незначена на работа средата на октомври, колко време трябва да "работи", преди да вземе болничен и да не създаде проблеми на фирмата във връзка с НОИ (НАП?) Това никой не може да го каже.Поне 1-2 седмици, според мен дори месец, но си зависи от уговорката.
2. За периода, в който бременна ползва болничен, какъв доход ще се вземе предвид при изчисляване на майчинството в последствие? Доходът, от който е изчислен болничния.
Бруто 1000 лв, нето 775 лв е заплатата.
Раждането е 5 март, първи болничен средата на януари.

3.Струва ли си да се взима болничен или да се внесат пълните осигуровки за тези предстоящи 3 месеца с оглед сумата, която се получи накрая. Като естествено бременната ще поеме и своите осигуровки, и на работодателя.
При този лавиращ доход, едва ли...

До март 2020 жената години наред е била на заплата 1000, съответно 775 (ориентировъчно), има достатъчно стаж, а от април е на борсата, заради съкращенията покрай ситуацията с Ковид. Сега ще бъде назначена фиктивно на работа на заплата 1000 лв бруто. Месеците на борса ще се включат в изчислението на база МРЗ за периода т.н.610лв.

Много благодаря

# 721
Много благодаря.
А болничния се изчислява от дохода след приспаднати осигуровки, нали?
Примерно на 1000, ако нетото е 750, болничния ще е 80% от тези 750 и доходът за тези 3 месеца ще се брои 750.
Правилно ли смятам, или бъркам?

# 722
Бъркаш. Прочети хубаво - брутен доход.

# 723
Т.е. болничния се изчислява от брутния доход, така ли? В случая от 1000 лв?
Вероятно пак бъркам, но ако нетната заплата е 750 лв, то ако болничния се изчислява от брутото, излиза 800 лв на месец, което е абсурд.

# 724
Прочети малко и ще ти се изяснят нещата
https://m.bg-mamma.com/?topic=1244664
Първи пост на Ала бала

# 725
Прочетох.
В кой случай СДБ ще е по-нисък от СДН?

# 726
Здравейте! Пускам въпросът си и тук. Бременна съм в 9-та седмица, но работата ми е силно рискова спрямо заразяване с вируси и АГ ме съветва, впредвид ковид ситуацията да изляза рано в болничен. По този повод имам два въпроса:
1.Четох,че имам право само на 180 дни болнични(без ТЕЛК), но тези дни за една календарна година ли са или за цялата бременност?Защото терминът ми е през май и ще хвана 2020 и 2021г.
2.Ако ме осигуряват на 2400лв бруто(около 1850 нето) това означава ли, че ще си вземам почти цялото нето, защото 80% от брутото е даже повече от нетото,а понеже обезщетението не може да е по-голямо от нетото, би следвало да взема точно колкото е нетото? И въобще при този случай доколко тези примерно 5 месеца биха оказали негативно влияние на майчинството през първата година?
Много благодаря на всички, които ще ми отговорят!

# 727
Самоцитирам се. Тук ще намериш отговори на въпросите си, подробно обяснени.
Прочети малко и ще ти се изяснят нещата
https://m.bg-mamma.com/?topic=1244664
Първи пост на Ала бала

Общи условия

Активация на акаунт