Болничен по време на бременност – 6

  • 125 429
  • 835
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 461
Момичета, болничният ми е до 24. 04. и от 26. 04 трябва да излезна в 45 преди раждане. Последно като говорих със сестрата на доктора, каза, че 1 ден трябва да взема отпуска, че не ми се засичат, но аз като гледам календара 24 и 25 са почивни дни. Дали тя се е объркала или аз не съм разбрала нещо?!

# 751
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Няма да пускаш отпуск.

# 752
  • Мнения: 9
здравейте, ако съм имала 14 дни от лекар и след това искам продължение на болничния до тези 45 дни преди термин, но не се засичат с точност (30 дни) и има още 4 дни до тези 45, може ли да се пуснат допълнително пак от лекаря или комисията ги удължава пак с колкото е необходимо? И също ако поради някаква причина не ми удължат болничния и се върна пак на работа, какви са последствията за сумата на майчинството, т.е. защо е важно да не се прекъсва? мерси

# 753
  • Мнения: 21
Здравейте момичета. Имам въпрос, който със сигурност вече е разискван. В 14г.с. съм и може би ще ми се наложи да бъда в болничен до края на бременноста. Доходът ми не е еднакъв за последните 18 месеца - на всеки 4 месеца се е покачвал. Та, въпросът ми е - по какъв начин ще ми се отрази на майчинството, ако съм в болничен до края на бременноста? Благодаря предварително!

# 754
  • Мнения: 2
Здравейте!
Бременна съм в 8 г.с., записах се за ЖК за края на октомври месец. Планирам да кажа на роботодателите си за бременноста в началото на октомври, трябва ли преди това да съм ходила на ЖК, има ли документ, който доказва моята бременност или се казва устно и няма значение кога?
Притеснявам се да не ме освободят от работа. Другото което е, че планирам от втората седмица на ноември да излезна болничен, той от кого тряба да ми се издаде? Бебчето трябва да се роди началото на май месец, това което изчислявам аз е, че ако излезна болничен от 08.11 ще се вместя в тези 180 дни без да се налага да минавам на ТЕЛК, нали?
Благодаря предварително и се ивинявам ако въпроса вече е бил зададен. ❤

# 755
  • Мнения: 9
Здравейте!
Бременна съм в 8 г.с., записах се за ЖК за края на октомври месец. Планирам да кажа на роботодателите си за бременноста в началото на октомври, трябва ли преди това да съм ходила на ЖК, има ли документ, който доказва моята бременност или се казва устно и няма значение кога?
Притеснявам се да не ме освободят от работа. Другото което е, че планирам от втората седмица на ноември да излезна болничен, той от кого тряба да ми се издаде? Бебчето трябва да се роди началото на май месец, това което изчислявам аз е, че ако излезна болничен от 08.11 ще се вместя в тези 180 дни без да се налага да минавам на ТЕЛК, нали?
Благодаря предварително и се ивинявам ако въпроса вече е бил зададен. ❤

Не бързайте да казвате на работодателя си, изчакайте поне първите 3 месеца да минат и тогава, а и можете да излезете директно в болничен, когато сте решила без да уведомявате предварително... Лека бременност желая!

# 756
  • Мнения: 2
Не бързайте да казвате на работодателя си, изчакайте поне първите 3 месеца да минат и тогава, а и можете да излезете директно в болничен, когато сте решила без да уведомявате предварително... Лека бременност желая!
[/quote]

Благодаря! Flowers Bouquet

По принцип да,  но не искам да става от днес за утре, искам да им кажа предварително, за да имат поне месец да си намерят човек, който ще е на моето място. Иначе и този вариант съм го мислила, но не знам до колко е коректно. :\
Наистина не знам как трябва да постъпя.

# 757
  • Мнения: 464
Не бързайте да казвате на работодателя си, изчакайте поне първите 3 месеца да минат и тогава, а и можете да излезете директно в болничен, когато сте решила без да уведомявате предварително... Лека бременност желая!

Благодаря! Flowers Bouquet

По принцип да,  но не искам да става от днес за утре, искам да им кажа предварително, за да имат поне месец да си намерят човек, който ще е на моето място. Иначе и този вариант съм го мислила, но не знам до колко е коректно. :\
Наистина не знам как трябва да постъпя.
[/quote]

https://dh-law.bg/prava-na-bremennata-rabotnichka-sluzhitelka-po … la-pri-uvolnenie/
Прочетете тук, ще ви бъде полезно. Ако се притеснявате от уволнение, уведомете го писмено, за да имате закрила.

# 758
  • Мнения: 64
Привет,трябва ми съвет.Изчетох и другите теми,но не открих отговор.Бременна съм в 5 гс.,преди да разбера бях взела решение да напусна работа.Изключително напрежение последните месеци,хапчета за сън,успокоителни,всеки ден скандали,често съм болна ...отровна среда.Реших,че няма да напускам,а ще се възползвам от правото ми на болнични 180 дни.ЛЛ ми издаде за 10 дена,включително до 13-ти Януари(бях болна и все още съм)Освен това ми е издала направление номер 9 със задна дата от 30.12.21г.Отидох на преглед по здравна каса с направлението и АГ ми се развика,че не може с това направление и трябва да го сменя.Ок,ще пробвам да го сменя.Когато я попитах за болнични и обясних ситуацията,ми отвърна да си ходя на работа като нормалните хора,че е рано за болнични.Намерих лекар,който ще издава болничен,но след като се чуе сърчицето,а часа ми е на 28-януари.Въпроса ми е какво да правя с този промеждутък от 14 до 27?Ако намеря друго ДжиПи да ми издаде за още 14 дена болничен,ок ли е?Имам и друг вариант да напусна и да отида на борса.Последния месец ще ме назначат фиктивно в някоя фирма и след това ще ме съкратят.Знам само,че на работата ми повече няма да се върна,особено и в това положение.

# 759
  • София
  • Мнения: 4 709
И според мен е рано за болничен
При кой АГ се следиш?
Къде работиш?

# 760
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Привет,трябва ми съвет.Изчетох и другите теми,но не открих отговор.Бременна съм в 5 гс.,преди да разбера бях взела решение да напусна работа.Изключително напрежение последните месеци,хапчета за сън,успокоителни,всеки ден скандали,често съм болна ...отровна среда.Реших,че няма да напускам,а ще се възползвам от правото ми на болнични 180 дни.ЛЛ ми издаде за 10 дена,включително до 13-ти Януари(бях болна и все още съм)Освен това ми е издала направление номер 9 със задна дата от 30.12.21г.Отидох на преглед по здравна каса с направлението и АГ ми се развика,че не може с това направление и трябва да го сменя.Ок,ще пробвам да го сменя.Когато я попитах за болнични и обясних ситуацията,ми отвърна да си ходя на работа като нормалните хора,че е рано за болнични.Намерих лекар,който ще издава болничен,но след като се чуе сърчицето,а часа ми е на 28-януари.Въпроса ми е какво да правя с този промеждутък от 14 до 27?Ако намеря друго ДжиПи да ми издаде за още 14 дена болничен,ок ли е?Имам и друг вариант да напусна и да отида на борса.Последния месец ще ме назначат фиктивно в някоя фирма и след това ще ме съкратят.Знам само,че на работата ми повече няма да се върна,особено и в това положение.

Дори друг да ти пусне болничен за 14 дни, после 180-то дни няма да ти стигнат до 45-дневния.Вариант ти е да си пуснеш отпуск.
Става и да ходиш на борса, а поне месец преди 45-дневния да те назначат познати и да се водиш 2 година на работа, за да вземаш майчинство.
АГ не е длъжен да дава болничен и тези 180 дни не се полагат по презумпция.Издават се по преценка на лекаря при опасност за бременността.

# 761
  • Мнения: 77
Момичета, основателно ли е да взема болничен при положение, че често лепвам вируси от работното ми място - учител съм в ДГ. В много ранен етап съм -5г.с и на всичкото отгоре съм със стафикокова бактерия, която не се повлиява от антибиотик…

# 762
  • Мнения: 273
Момичета, моля ви за помощ.След положителен тест бих искала да взема болничен, тъй като съм със скъсена шийка. Ще предстои серклаж, но към 15 г.с
Може ли да споделите лекар в София, който ви е давал болничен в началото. Може и на лично съобщение.
Много благодаря на този, който се отзове

# 763
  • Мнения: 565
Искам да попитам болничния ми е до 14. 06, след което АГ-то ми каза, че не ми достигат няколко дни и трябва да пусна отпуск или на ТЕЛК  да ходя. Осигурявана съм на брутото и мисълта ми е ако взема отпуск ще повлияе ли на майчинството после?(дали ще се намали)

# 764
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Искам да попитам болничния ми е до 14. 06, след което АГ-то ми каза, че не ми достигат няколко дни и трябва да пусна отпуск или на ТЕЛК  да ходя. Осигурявана съм на брутото и мисълта ми е ако взема отпуск ще повлияе ли на майчинството после?(дали ще се намали)

Не, няма да повлияе.

Общи условия

Активация на акаунт