Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 6 март 2016, 12:24 ч.

Акваристика-6

• 33 826
  • 299
  •   1
Отговори
# 270
И аз ще попитам защо водата се налива да престои преди да се смени от предния ден?При мен престоява максимум 6 часа.А също защо се сменя 1/3?На нашият аквариум,който е 60 л. му сменям 2/3 от водата средно на 7-10 дни.
За 1 ден престояване - така съм чела, мисля че с престояването на водата се изпарява хлора и евентуално други химикали, за по-сигурно може да се добавя и препарат,кондиционер, той абсорбира вредните за рибките субстанции в чешмяната вода. Казват че и прясна вода с препарат става достатъчно добра.

И моят е 60 литра Simple Smile Когато аз съм сменяла повече от водата, целият аквариум побелява след това, мисля че прясната вода му идва много, не знам дали "се нарушава азотния цикъл" при толкова малък според акваристите аквариум. Впечталението ми, започвайки от 7 и минавайки през 25 до 60 литра е че на малките трябва и не пречи по-честа подмяна, но препоръката за големите аквариуми е такава 1/3 на 7 дни. Но ако Вашият си е добре така сигурно не пречи.

Аквариумът е малък, има филтър, и всичко останало от което не разбирам много. Обаче щерката ги храни по три пъти на ден, да не били гладни. Има си и помпипчка с маркуч за източване на водата. Има три рибки, двете са стандартни , едната е по особена, все стои прилепена за нещо, или за нагревателя, или се плъзга по стените. На снимката е на предното стъкло прилепнала. Имаше още една, много мъничка, но умря преди две седмици. Не знам какви са, защото ги взехме от човек. Защо водата трябва да е налята от предния ден?

Прилепената рибка е анцитрус, препоръчителният минимален обем е 60 литра за 1 рибка, 80 за 2. Това сигурно важи за големите, понеже всъщност аз започнах със 7 литра и стигнах до 60. Сомчето анцитрус ми е любимата рибка, много е интересно като поведение, просто не е като другите мъници. Проблемът е че постоянно нещо хапва и непрекъснато ака и като пораства ще замърсява бързо водата на малък аквариум. По принцип мъжките са териториални и може да се бият ако трябва да си делят дъното на малък аквариум. Две сомчета различен пол може да живеят мирно и щастливо и даже да имат поколения, само че поколенията са всеки месец ако всичко им е наред и е малко трудоемко, трябва да се мести хайвера за препоръчване в друг аквариум и после да му се търси нов дом. Поколението при мен е от порядъка на 70-80 рибки. Иначе е страхотно да видиш какво семейство са като малки. Като порастнат бебетата обаче може да се тормозят едно друго и затова аз оставям само  майката и таткото.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 10:02 от Sparkles

# 271
Здравейте, имам още един въпрос.  Помпата на аквариума посроянно ли трябва да работи?

# 272
Да. Много е дразнещо за мен, но няма как.

# 273
Ааа свиква се, аз вече не и обръщам внимание.

# 274
Да, филтъра трябва да работи постоянно, а храненето не трябва да е по-често от веднъж на ден като е хубаво и да гладуват поне един ден в седмицата.

# 275
  • На остров
Здравейте,

Преди много години имах аквариум с растения и неонки мисля се казваха.

Сега обмислям отново аквариум, но се чудя вид, големина, риби и растения.
Вероятно нещата много са се променили през годините.

Ако сега трябва ада избирате какво бихте избрали Simple Smile

# 276
Ако зависи от мен взимам поне 200л. Сега съм с два по около 100л ама са ми малки ...
За мен, колкото по-малка е аквата, толкова повече ядове има по нея, но пък размера зависи от наличното място, средства, време и желание Simple Smile

# 277
Здравейте,

Преди много години имах аквариум с растения и неонки мисля се казваха.

Сега обмислям отново аквариум, но се чудя вид, големина, риби и растения.
Вероятно нещата много са се променили през годините.

Ако сега трябва ада избирате какво бихте избрали Simple Smile
Зависи колко голям аквариум искате да поддържате. За 60 литра имам две дънни рибки сомчета, неонки, данио и гупи. Гупите много лесно се размножават, затова моите са само мъжки.

# 278
  • На остров
Имам място смятам в антрето ще му е добре до една стена.
А какво мислите сладководни или соленоводни ?
Самостоятелни или с мебел под тях?

# 279
  • София
А как се поддържа соленоводен аквариум?Аз много исках риба клоун и тази дето е като Дори от анимацията.Обаче ММ каза,че няма как да стане,защото трудно ще ги поддържаме.А и като се има в предвид и цената на Немо(около 100 лв.бе бройката тогава) изобщо не ми се рискуваше...А аквариумът ни в онзи момент бе над 400 литра и щеше да е много красив с тези рибки.

# 280
  • На остров
И аз харесвам клоун рибки !
Вероятно е по трудна подръжката, и аквариумите са по различни.
Това също го мисля, ако не се справя със соленоводен но реално и ако човек не е опитал няма как да знае.

# 281
За малък соленоводен си приготви едни 1000лв поне, без да броиш аквата и шкафа.
Не е за начинаещ и няма да се справиш, освен ако не плащаш на фирма да го поддържа.

За шкафа - ако аквариума е голям, то е хубаво да е с шкаф към него, ако ли не се поръчва при мебелист, но не стандартен, а подсилен. Това в случай, че търсиш нещо над 50-60л.

# 282
  • На остров
Зизу а ти имаш ли соленоводен ?

Попрочетох и колкото и да ми харесва няма да е соленоводен хем в скъп хем ако не се справя много ще ме е яд.

Значи спрямо вашите коментари и общи мнения ще е сладководен 125 или 180 литра. Като гледам това, което се предлага ще е най вероятно Jewel Rio.

# 283
Момичета,  много ви благодаря за съветите. Оправихме аквариума, вече не зеленясва водата. Предполагам основно е било от пряката светлина от прозореца, както и предвид дразнението на мъжа ми от работещата помпа, дето като му писне и й дръпва "шалтера". Хубав и прохладен ден ви желая.

# 284
Нямам соленоводен, твърде слаби са ми познанията и твърде много пари гълта, а освен аквите имам и котки, чийто разход също не е малък 😁

Общи условия

Активация на акаунт