Холандска тема - 42

  • 119 591
  • 919
  •   1
Отговори
# 435
  • Нидерландия
  • Мнения: 618
@eli5130: Здравейте защо не ангажирате приятелят ви да проучи конкретно в общината за вашата ситуация? Има гише Социални помощи. Всичко е индивидуално и да търсите отговор за конкретен случай тук във форума няма смисъл. Мога само да обобщя че ако намерите жилище то наемите са мн високи. Държавата не компенсира чужденци освен ако не са с признат статус.

# 436
  • Мнения: 6 243
По закон комисионна от наемателя не се събира! От поне две години е регулирано това.

# 437
  • Мнения: 3 719
Регулирано или не, всяка агенция, с която се занимавах през последната година, си прибира комисионна в размер на 1 наем.  Минимум един депозит също се изисква, да не споменавам изискванията за доход. Не става за няколко месеца и без работа, не е склонна държавата да " дава полагаемото ".

# 438
  • Мнения: 116
Наемане на жилище от чужбина възможно ли е или е по-добре да се наеме нещо през airbnb и на място да се търси дългосрочна опция?

# 439
  • Мнения: 2 883
Ние не само, че платихме на агенцията за жилище, Ами и при всяко подновяване на договора трябваше да плащаме такса.
Доста е трудно и скъпо с наемите, това беше най-голямото предизвикателство за нас с мъжа ми.

# 440
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Никога не съм плащала на агенция, плаща наемодателя. Депозита е задължителен. Необзаведено жилище е без подова настилка, лампи, пердета и т.н., каквото и да сложите, като си тръгнете си го прибирате. Задължително изискване е заплатата да е поне три пъти наема, за да можете да наемете.
Има социални помощи за всички живеещи в държавата, но са само ако работите или сте работили тука. Ако плащате на държавата, държавата после ще ви помогне, ако не плащате, нищо не ви се полага.

[/quote]

Преместваме се не заради помощи или друго,а за да завърши моят приятел образованието си (около година). Нямам никакво намерение да живея на гърба на другите, нито ни харесва Холандия. И двамата нямаме търпение да се махнем оттам. Аз бих работила почасово, но имам проблем с езиковата бариера, а и намирането на подходяща почасова работа. Simple Smile И тъй като животът ми се вижда неоправдано скъп в Холандия, както нещата за бебе, храната по супермаркетите, горивото и всичко останало, а и само таткото като ще работи учи и ще ни издържа ще ни е по-трудно. За жилището сме платили за два или три сайта, отделно във фейсбук търсихме и на огледите има 10-15човека, които кандидатстват за въпросното жилище и не успяхме цяло лято да се доберем до такова затова той живее в стая в момента. Да не говорим, че повечеето жилища са без подова настилка за разлика от снимките в сайта.. предните наематели буквално и тапетите си свалят от стените, а на нас ни трябва нещо горе долу в приличен вид, защото заминаваме началото на годината и ако всичко е по план трябва септември да заминем за Китай за няколко месеца и да се върнем в Холандия за още няколко. Надявам се да сте ме разбрали правилно.. не желая никой да ни издържа бебето, а да вземем каквото ни се полага за така или иначе краткия период, в който ще живеем там по стечение на обстоятелствата Simple Smile в Бг помощите са ми 140 лв на медец от държавата, университетите дават доста големи помощи около 2000-3000лв за това че си студент и имаш дете, а да не говорим и за работодатели, които дават привилегии или помощ или друго. В Холандия почти нищо от това не дават освен детските, които ако са 80евро са крайно недостатъчни за стандарта им и няма да си правя труда да губя времето на таткото с документи и общини, а ще си взимам 140лв от България. Благодаря все пак за информацията
[/quote]
След като помощите не ви интересуват не ги търсете! Нали не искате нищо, какво означва каквото ни се полага - нищо не ви се полага, след като нищо не сте дали на Холандия.

# 441
  • Мнения: 2 992
Наемане на жилище от чужбина възможно ли е или е по-добре да се наеме нещо през airbnb и на място да се търси дългосрочна опция?

Не е невъзможно, но трябва да сте наели агенция за релокация.
И пак ще се сблъскате с момента, в който наемодателят ще иска фиш от заплатата ви, какъвто няма да имате.
Имам приятелка, която се справи чрез подобна агенция някога, но извади късмет, че наемодателите се съгласиха на договор без фиш от заплатата.
Въпрос на късмет, както и късмет дали ще ви допадне квартала.

На място все пак е за препоръчване. Ще видите околността.( Има квартали, в които може би не искате да живеете, населени със специфични националности. Чувала съм, че в някой от тях няма и да чуеш холандски).
Има и много хубави жилища под наем, напълно обзаведени. Живяла съм в такова. Но и цената беше различна.

На място може да ви хареса и нещо не толкова близо, но с удобен транспорт

# 442
  • Мнения: 116
Вероятно така, ще постъпя. Препоръчаха и Holland2Stay някакви отзиви имате ли? Не е дългосрочно, но пък дава възможност за регистриране на адрес, а после и останалото. Отделно можело от България да си наема, стига съотношението квартира доход да е 1:4.

# 443
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Вероятно така, ще постъпя. Препоръчаха и Holland2Stay някакви отзиви имате ли? Не е дългосрочно, но пък дава възможност за регистриране на адрес, а после и останалото. Отделно можело от България да си наема, стига съотношението квартира доход да е 1:4.
Да можете да наемете, може би ще е една идея по-трудно, но не и невъзможмо. Ние, когато се местихме наехме жилище от разстояние, но платихме наем за 6 месеца и предплатихме консумативите за 6 месеца също. Нямахме проблеми нито с наемането, нито с договора, нито с жилището (беше по-добро, откколкото изглеждаше на снимки). Помислете за някакъв такъв вариант и предполагам няма да имате никакви проблеми. Освен това винаги можете да се разберете със собствениците на жилището, да ви напишат по-нисък наем в договора (например наем жилище 700 и наем мебели ХХХ) така ще може да кандидатсвате за помощи за наем, които не са за подценяване и биха ви улеснили много.
Ако ти се запишеш на някакви курсове (езиково обучение напр.) и дадете детето на ясла (може да е само няколко ни в седмицата, може да е само до обяд) също ще получвате субсидия за яслата като тази субсидия стига до 90%, в зависимост от годишните доходи.
Успех!

# 444
  • Мнения: 1 085
HenryDefence вече имате чудесни препоръки, но все пак (мое мнение) е че е по-добре да си направите уговорки с агенции за жилище под наем и да наемете нещо през airbnb, за да отседнете за кратко и да направите на място огледа.
Релокаторските услуги  са доста скъпи, а и аз лично не съм убедена че могат на 100% да покрият критериите Ви.
Хмм… това което Мини спомена е интересно, но лично за мен трудно постижимо т.е зависи от собственика на жилището. За наш лош късмет сме в обзаведено жилище под наем със собственик, който го интересува само месечен приход и при всеки проблем се покрива или лъже, че ще вземе инициатива.

RainDanceMaggie, липсвате! Purple HeartRevolving Hearts

П.С  Някой беше писал за 1800 евро месечен доход. Това е крайно малко за семейство с дете/деца.

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 11:02 от ~Биб~

# 445
  • Мнения: 14 591
А колко е необходимо минимум за семейство с дете?Да покрива нисък наем,транспорт,храна,телефон,интернет.

# 446
  • Мнения: 2 992
Наемът може да е много различен в зависимост от града ( дори да приемем, че няма претенции за квартала). Може да има в пъти разлика и да е много повече от всички други разходи.
В изброените задължителни разходи сте пропуснали и здравните. В Холандия има задължителни здравни, платими от всеки над 18 години, постоянно пребиваващ

# 447
  • Мнения: 21
Здравейте отново! Имам един въпрос относно раждане в Холандия, ако и двамата родители са българи(които са работили и единият продължава да работи в Холандия) получава ли се помощ, както в България за първо дете и след това, освен 4 месеца платено майчинство? Аз мисля, че като не е с холандско гражданство детето няма голяма разлика дали е родено там...

# 448
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Здравейте отново! Имам един въпрос относно раждане в Холандия, ако и двамата родители са българи(които са работили и единият продължава да работи в Холандия) получава ли се помощ, както в България за първо дете и след това, освен 4 месеца платено майчинство? Аз мисля, че като не е с холандско гражданство детето няма голяма разлика дали е родено там...

Такава помощ за дете родено в Холандия не съществува. Няма ралика дали детето е българче или холандче, просто няма помощ за раждане.
Освен майчинските и детските помощи други помощи няма и пак - еднакво е за холандци и българи

# 449
  • Мнения: 62
@eli5130: Здравейте защо не ангажирате приятелят ви да проучи конкретно в общината за вашата ситуация? Има гише Социални помощи. Всичко е индивидуално и да търсите отговор за конкретен случай тук във форума няма смисъл. Мога само да обобщя че ако намерите жилище то наемите са мн високи. Държавата не компенсира чужденци освен ако не са с признат статус.

Не му дават информация, защото аз все още не съм регистрирана там. Когато родя, замина и се регистрирам ще може да кандидатстваме и да получим уж някакво по-подробно инфо...

Общи условия

Активация на акаунт