Холандска тема - 42

  • 119 656
  • 919
  •   1
Отговори
# 375
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Здравейте, може ли някоя мама която е на ясно със средното образование в Холандия да ми пише? Става въпрос за това, че нищо не разбирам от тези VMBO, HAVO, VWO и подобни... Благодаря предварително на всички, които ще отделят от времето си за да ми разяснят тази сложна за мен материя!

Ще пиша, но утре вечер или четвъртък.

# 376
  • София
  • Мнения: 4 493
Здравейте, момичета нахлувам в темата ви  с молба за идея за места подходящи за развлечение и разходка за 7 г дете, имам 1 ден в Хага свободен. Иначе съм планирала съм Мадуродам, Зонде парк и ...... остава един ден свободен - чудех се къде да го заведа?

# 377
  • Мнения: 4 304
Здравейте, момичета нахлувам в темата ви  с молба за идея за места подходящи за развлечение и разходка за 7 г дете, имам 1 ден в Хага свободен. Иначе съм планирала съм Мадуродам, Зонде парк и ...... остава един ден свободен - чудех се къде да го заведа?

Може да загубите ден и тук  https://www.drievliet.nlЕ
Не е като  https://www.efteling.com/nl но става.Филм в Омниверсум също е интересно да се види.Предлагат слушалки за превод на филмите.Музея на тялото е наблизо,но за там трябва резервация, ако ще ходите.Любим е на дъщеря ми https://www.omniversum.nl/nl?gclid=CjwKCAjw6vvoBRBtEiwAZq-T1aYSh … B3NhoC6XwQAvD_BwE
https://corpusexperience.nl/en/#!

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 12:08 от red soul

# 378
  • София
  • Мнения: 4 493
Благодаря, парка го видях кой е, сега ще потърся и музеят на тялото, а защо не и да съчетаеме двете неща.
Да питам и още нещо - синът ми за първи път ще е в Холандия и до сега не съм се интересувала как стои въпросът с пътуването на дете на почти 7 г - градски транспорт , влакове и т.н. Възрастните си имаме ОВчип карти и си ги зареждам на всяко идване, но за детето трябва ли ми? Гледайх сайта и се опитвам да разбера за пътуване на 3 възрастни и едно дете 6 г - има ли някакви начини за ползавне на отстъпки. Кацаме в Айндховен - отиваме в Тилбург /ефталинг/ после в Хага /там сме 4-5 дни/ и след това Амстердам и от там си излитаме за БГ. При първоначалното планиране имахме кола на разположение, но преди две седмици се оказа че ще сме без кола. Мислех за рент а кар, но е безмислено за дните в хага, а и за амстердам, затова се ориентирах към влаковете. Но последният ми спомен беше че айндховен хага беше 22 евро на човек на посока и затова се чудя няма ли някакви по-евтин начин и ако да , то пак ли отмашинките се купува билета или трябва в офиса на гарата да ги взема.

Много благодаря на всеки който ще отдели време да ми отговори

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 12:21 от dioni

# 379
  • Мнения: 4 304
Над 4 год вече пътуват с билет.Ако чипкартата не  еанонимка,а поименна и на детето е такава,тогава има планове с отстъпки,но са с годишна такса.Напр.при мен съм направила 40% отстъпка при пътуване в празнични дни и ако детето е с мен то пътува безплатно. Има годишна такса за това.
Във вашия случай му купете чип карта,която сигурно ще е анонимка,защото за другите се иска адресна регистрация.Но да-пътува вече с билет на 7 год. От шофьорите също се купуват билети,но не може да се плати кеш,а с карта.
Сетх се за още едно забавно място,миналата събота отново бяхме там.На около час и нещо е от Хага.Може да се загуби ден там https://apenheul.nl/  Маймунките обикялят парка свободно и е много забавно за децата

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 12:58 от red soul

# 380
  • София
  • Мнения: 4 493
Благодаря - видях ги и аз си редактирах мнението по-горе, за да не се трупат постове уж....
Музеят на тялото ми прилича много на изложбата който обикаляше европа - посетихме го във виена - двамата с мъжът ми, но аз едвам издържах.... беше ми прекалено натуралистично

# 381
  • София
  • Мнения: 4 493
red soul благодаря ти, забранила си личните съобщения, а в темата за съжаление нищо не е публикувано

# 382
  • Мнения: 3 720
С влака пътуват децата с railrunner , 2.50 за един ден. За възрастните има дневни карти с намаления, но пак важат само за влак. За градския ще ви трябват сините OV chipcard, за детето също. Билети за дългите пътувания най-добре e -ticket, изтеглете си приложението на NS, тъкмо да проверявате разписания, цени и прочие.
https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.ns.android.activity
 Приятна ваканция!🙂

# 383
  • София
  • Мнения: 4 493
С влака пътуват децата с railrunner , 2.50 за един ден. За възрастните има дневни карти с намаления, но пак важат само за влак. За градския ще ви трябват сините OV chipcard, за детето също. Билети за дългите пътувания най-добре e -ticket, изтеглете си приложението на NS, тъкмо да проверявате разписания, цени и прочие.
https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.ns.android.activity
 Приятна ваканция!🙂
Благодаря за отговора. От прочетеното в сайта на NS останах с убеждението че за 2,50 за детете се вкл всичко на NS. Влаковете railrunner предполагам са обикновенните влакове - тези масовите ....... жълтите на по два етажа.... как само го обясних. Ще ги погледна.
Имате ли представа в сайта на NS мога ли да плащам с бг карта или трябва с холандска?
Още един въпрос - влизам в е-тикет и давам дестинация - Eindhoven Airport и Тилбург университет. Съответно ми дава цена за възрастен. Това включва ли автобусният билет от летището до гарата на Аиндховен или самата гара /централната/ се казва Eindhoven Airport

Последна редакция: пн, 08 юли 2019, 10:44 от dioni

# 384
  • Мнения: 3 720
Railrunner е името на билета. Включва всички влакове. В сайта може да се плаща с бг карта, но не съм сигурна дали няма такса за превода. За е-тикет не знам, аз ползвам 9292, но би трябвало да включва всички превозни средства по маршрута.

# 385
  • София
  • Мнения: 4 493
а  24 hour-ticket важи ли за влак и автобус или е само за градският транспорт? Така е описано в сайта, че все едно замества ОВ-чип картата - https://www.ov-chipkaart.nl/everything-about-travelling/differen … nger/tourists.htm и последно - на едно място пише цена 17 евро , на другото 10,50 ......

# 386
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
а  24 hour-ticket важи ли за влак и автобус или е само за градският транспорт? Така е описано в сайта, че все едно замества ОВ-чип картата - https://www.ov-chipkaart.nl/everything-about-travelling/differen … nger/tourists.htm и последно - на едно място пише цена 17 евро , на другото 10,50 ......

 https://www.ovshop.nl/shop/gvb-dagkaart/gvb-dagkaart-24-uurs/
Само за Амстердам е за градски транспорт.


Здравейте, може ли някоя мама която е на ясно със средното образование в Холандия да ми пише? Става въпрос за това, че нищо не разбирам от тези VMBO, HAVO, VWO и подобни... Благодаря предварително на всички, които ще отделят от времето си за да ми разяснят тази сложна за мен материя!

VMBO basis най- ниското ниво на средно образование. Учат по-малко предмети и само основни неща.  4 години обучение. В 3 и 4 клас имат Практически часове за професия, която са си избрали. След средното учат MBO (аз го сравнявам като техникум), но на ниско ниво. Примерно санитар, градинар и т.н.
VMBO kader е същото, като горното.
MAVO е също 4 години, но се учат повече предмети и нямат практическо образование за професия. След завършване отиват на високите нива на MBO, като учат примерно търговия, работа в офис и т.н. Много хора отиват след това HBO (висше образование с практическа насоченост) или дори HAVO (като ги тръсне пубертета и в 3 клас настъпва ужасен мързел и много деца отиват последната година на по-ниско ниво.)
HAVO е пет години, няма практически предмети. След 3 клас избират профил, който ще им е нужен за следващото образование. Повечето деца учат HBO след това.
VWO е най-високото ниво. Образованието е 6 години. Набляга се предимно на разрешаване на проблеми /казуси, правене на свръзка между неща от учената материя. Много малко са т.нар. въпроси репродукция в класните работи (въпроси репродукция са учиш дадено нещо и буквално се задават въпросите. Пример за HAVO въпрос би бил “ Какво е станало през Хххх година и какви са последствията за обществото?”, а за VWO “ Обосновете случилото се в ХХХХ година в контекста на социалното развитие на страната и направете паралел с подобно събитие в Америка.”
Децата след това отиват в Университет, където се учи за лекар, зъболекар, мениджър на високо ниво, изследовател и т.н.

VWO Gimnasium е същото, като горното, но имат гръцки и латински в програмата.

Хубавото на системата е, че при умствени възможности, здрава работа и добри успехи, винаги можеш да минеш от едно ниво на друго. При липсата на описаните три, падат на по-долно ниво.

След MBO може да се учи HBO и след една година HBO можеш да се прехвърлиш в университет (малко го правят, защото HBO студентите предпочитат учене чрез практика, а университета е теоретически насочен.) или след 4 да отидеш в университет за мАгистратура.

# 387
  • Мнения: 3 720
Kalinka, благодаря сърдечно!  Най-доброто обяснение за холандската образователна система, която съм срещала досега. Flowers Rose
  Знам, че работиш някъде в училищата. Гимназия ли?

# 388
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Kalinka, благодаря сърдечно!  Най-доброто обяснение за холандската образователна система, която съм срещала досега. Flowers Rose
  Знам, че работиш някъде в училищата. Гимназия ли?

Ние имаме всички нива, но аз работя само в HAVO и VWO от 1 до 4 клас. По принцип дипломата за учители е разделена на две. HbO е за всички нива VMBO, HAVO и VWo до 3 клас. Университет за горните.  Аз имам и за горните класове (5,6), но ми харесва да имам разнообразие.

Ако имате дете в основното училище, не подценявайте 6,7 и 8 група, защото тогава започват да се сформират мненията на колегите.

# 389
  • Мнения: 3 720
Дъщеря ми догодина ще е 6та група, но е на 11 навършени години. Някой спомена, че ще завърши основното след 7ма група, може би заради възрастта, но  се притеснявам ще се справи ли с материала за теста в края на основното,  след като има година по-малко. В крайна сметка доста зависи от това в каква гимназия ще успее да продължи..

Общи условия

Активация на акаунт