Холандска тема - 42

  • 119 274
  • 919
  •   1
Отговори
# 900
  • Велико Търново
  • Мнения: 281
Да, първо трябва да се регистрирате в общината по местоживеене и тримата, да се запишете на адрес и да извадите бсн на детето. Пак в общината. Личният лекар е по местоживеене, лекар далеч от вашия адрес няма да ви запише. Търсите най- близкият huisarts praktijk и правите запитване дали записват нови пациенти. Същото търсите peuterspeelzaal в близост до вас и правите запитвания дали приемат нови деца и колко дни могат да ви дадат. Максимумът е четири. Когато сте в общината може да разпитате за процедурата да ви супсидират част от таксата. Ако ли не, ако и двамата работите достатъчно часове, които можете да докажете, кандидатствате за kinderopvang toeslag през сайта на Belastingdienst. За това, ако се стигне до там, мога да ви помогна на драго сърце.
Може да не чакате детето да навърши четири, а с пристигането да запишете училище. Избирате си училище и в сайта му задължително има форма за контакт. Те ще ви потърсят за среща.
Сега се замислих, че ако сега детето е на три, то есента ще е почти на четири.
Когато детето е толкова малко, обичайно училището прави компромис и го вземат в масово училище, дори и да не знае езика. Но е вероятно да се наложи да го запишете в интернационално училище в началото, където да учи само език. Но не ми се вярва.Това се случва когато децата идват в страната по- големи

Последна редакция: сб, 07 яну 2023, 10:32 от sttellito

# 901
  • Мнения: 1 398
Да, първо трябва да се регистрирате в общината по местоживеене и тримата, да се запишете на адрес и да извадите бсн на детето. Пак в общината. Личният лекар е по местоживеене, лекар далеч от вашия адрес няма да ви запише. Търсите най- близкият huisarts praktijk и правите запитване дали записват нови пациенти. Същото търсите peuterspeelzaal в близост до вас и правите запитвания дали приемат нови деца и колко дни могат да ви дадат. Максимумът е четири. Когато сте в общината може да разпитате за процедурата да ви супсидират част от таксата. Ако ли не, ако и двамата работите достатъчно часове, които можете да докажете, кандидатствате за kinderopvang toeslag през сайта на Belastingdienst. За това, ако се стигне до там, мога да ви помогна на драго сърце.
Може да не чакате детето да навърши четири, а с пристигането да запишете училище. Избирате си училище и в сайта му задължително има форма за контакт. Те ще ви потърсят за среща.
Сега се замислих, че ако сега детето е на три, то есента ще е почти на четири.
Когато детето е толкова малко, обичайно училището прави компромис и го вземат в масово училище, дори и да не знае езика. Но е вероятно да се наложи да го запишете в интернационално училище в началото, където да учи само език. Но не ми се вярва.Това се случва когато децата идват в страната по- големи
Как го “търся” личният лекар ? 😅
Иска ми се да намеря такъв, който не изписва парацетамол за всичко.
Също имате ли опит ако детето примерно ти вдигне температура и искаш да пуснеш кръвни изследвания, за да се види бактерия ли е вирус ли е как се действа ?
Мисля да се запася с лекарства от БГ 😂

Digit как кой и за какво се вади ?

# 902
  • Велико Търново
  • Мнения: 281
Търсете в google. Няма някакъв специален регистър или поне аз не знам. Следващият ми отговор няма да ви хареса. Тук се научих, че децата просто се разболяват - да настиват или хващат вируси и да, за две седмици да кажем ще минат и сополите и кашлицата. Вкъщи остават само с температура, висока, или ако наистина са неразположени. Никога не съм получила повече от капки за нос от личната. И вярвам, че това е добре. Например доколкото разбирам в България още първият сопол получава инхалации с пулмикорт. Тук това лекарство е само с рецепта и се изписва на хора с астма. Не знам кое е правилно и кое не, за четири години малката е била два пъти наистина болна. И двата пъти я прегледаха и казаха, че ще се оправи. Не ѝ дадоха нищо. Ами оправи се. Моята лична лекарка е като цяло много гадна, освен че е расистка. Пожелавам ви по- голям успех в търсенето.
Дигид код е вашият личен електронен подпис така да го кажа. Изключително нужен вие за да влизате в 90 процента от сайтовете, които пряко са свързани с административните ви дела тук. Трябва да имате bsn и адресна регистрация тук. Кандидатства се онлайн. И става много лесно за около три дни.

# 903
  • Мнения: 313
Потвърждавам за лекарите. Дъщеря ми живее в Холандия, имам внук на почти 5 г. В дома на дъщеря ми има само 2 вида лекарства за детето - парацетамол и сироп за кашлица. Друго никога не му е било предписвано. И да, разболява се - кашлица, сополи, но се оправя. Всички ходят кашлящи, сополиви на училище.

# 904
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Всеки лекар изписва парацетамол или сироп за кашлица. Антибиотиците и хилядите изследвания при първо кихане не са типични и приети. Имам две деца тук, много рядко се разболяват, ако наистина имат нужда от изследвания им ги назначават. Децата се разболяват, кихлят, кашлят, минава им без проблем. В къщи си остават само при висока температура (над 38.5). Типичното българско здравеопазване, с хилядите изследвания и т.н. (по мое мнение, излишни) няма да го намерите тук.
Относно запасяването с лекарства, аз това не го разбирам - в къщи имам - парацетамол, ибупрофен, сироп за кашлица и капки за нос. Смятам, че е предостатъчно и нямам нужда от нищо друго - ако лекарят ми прецени, че имам нужда от медикаменозно лечение, ми го предписва. Но това не означава, че следващия път ще имам нужда от същото лечение със същите лекарства.

# 905
  • Мнения: 4 275
И дъшеря ми за 10 год тук,не е пила веднъж антибиотик.
В началото и аз се бях запасила с хомеопатия/тук е с рецепта/,дори на нея и мина годността,без да я ползвам.

# 906
  • Мнения: 2
Здравейте на всички!
Бих искала ако може някаква информация, от родители на деца на 10г., обмисляме преместване в Нидерландия. Ние с мъжа ми бяхме там 1 година на работа, но се прибрахме. Сега искаме да се върнем там, но с малкото дете, която е на 10г. Интересуваме на тая възраст ще бъде ли трудно за нея/знам че ще е трудно, ново училище, нов език, нова среда/, но дали там средата ще я предразположи, за да премине този период по лесно. Мисля, че трябва да е записана в холандско училище, все пак ще живее там, а там също учат английски. Ориентирали сме се за района на Айндховен, тъй като има и бг училище. Прегледах форума тук и научих доста неща, ние имаме BSN и тримата, което мисля, че е добре. Просто ако някой има информация за района, или опит с отиването с по-голямо дете, моля споделете.

# 907
  • Мнения: 1 080
Здравей, ще ти кажа съвсем откровено че няма да и е лесно. Голямата ми дъщеря беше на 6 и половина, когато се преместихме, а малката на 3 и половина и ги записахме директно в холандско училище. Имаше стрес и рев и при двете, дори голямата в началото отказваше изобщо да говори на училище. Проговори едва тогава, когато се чувстваше сигурна, че владее добре езика. Така че всичко е до детето и неговия характер според мен.
Цялата първа година изобщо при нас беше доста тежка.
Децата в училище се отнасят с голямо разбиране и подкрепа, учителите също! Но представете си вие да попаднете в чуждоезична страна и да трябва да комуникирате и учите на чужд език. Освен това на 10г. тя трябва да е според мен в група 6, а това е важна група. Тестовете в група 6 и най-вече в група 7 определят в кое ниво средно образование трябва да продължи детето.

Ето една много хубава и полезна статия по въпроса:
https://danybon.com/obrazovanie/interview-raya-stoyanova-holandsko-obrazovanie/

# 908
  • Мнения: 2
Здравейте, аз си мислех същото, че ще има ревове и тръшкания, но след това мисля, че като свикне със средата, няма да има проблеми. Нашият син започна първи клас в Кипър, до нова година си мълчеше, а после си проговори и нямахме проблеми. Обаче сега дъщерята е вече голяма и се опитва да изразява свое мнение по въпросите. Ако наистина в училище има голямо разбиране, с времето мисля, че нещата ще се изгладят. Вие ходите ли на бг училище в Айндховен, защото според мен това също е важно? Там ще се среща със свои връстници и ще общува свободно, а и няма да изостава с образованието. Все пак където и да сме, сме българи и първо нашия си език трябва да знаем както трябва. А как стои въпроса с работното време и училище, ние започваме работа от 7,30, а като чета из форумите, училищата започват след 8,30? Четох също, че може да се ходи на намалено рб. време, заради детето, но не съм убедена, няма да е добре за заплатата. В училище дали има човек, който ги посреща по-рано, но все пак говорим за цял час и повече разлика? Аз съм се ориентирала за Айндховен и около него, за живеене, дали ще успеем да намерим къща под наем? Сега децата ви вече доволни ли са,  а вие доволни ли сте от образованието там? Доколкото съм чела, в Нидерландия не е толкова натоварена програмата, както в бг, така ли е? Просто се опитвам да събера  повече информация, за да сме подготвени по-добре.

# 909
  • Мнения: 21
На 10 години децата не започват в холанско училище, а в така наречените Tallschool (специални училища за учена на холандски за деца от 6 до 12-годишна възраст). Там учат езика възможно най-бързо. Веднага след като научат холандски достатъчно добре, децата отиват в редовно училище в съотвената възрастова група.
Когато дойдохме, децата ни бяха на 5,5 и 3,8 и тръгнахане направо в кварталното училище. Големият го прие по-трудно - не говореше, притесняваше се, но ходеше въпреки всичко с желание. Малкият е повече джаста-праста и не се му се отрази толкова.

# 910
  • Мнения: 1 080
На 10 години децата не започват в холанско училище, а в така наречените Tallschool (специални училища за учена на холандски за деца от 6 до 12-годишна възраст). Там учат езика възможно най-бързо. Веднага след като научат холандски достатъчно добре, децата отиват в редовно училище в съотвената възрастова група.

Точно така е! Иначе е невъзможно детето да разбира и следва учебната програма в холандското училище и ако детето е на 10 това е проблем. Потърсете Tallschool  в района, където ще живеете.

За образованието: 
На 4-5-6 години децата повече играят и рисуват, но постепенно програмата става по-натоварена. В последната година на основното училище (на възраст 11-12 години) ще трябва да направите важен избор на училище. Учителите определят в кое ниво средно образование трябва да продължи детето на базата на сито тестовете и др. наблюдения и март месец стават записванията. Ние сме доволни от образованието.

В основното училище - 8:20 отваря и до 8:30 децата трябва да са по стаите. Няма опция да влезете по-рано. Има пауза за обяд между 12:00 - 13:00.
Детето може да се прибере или остане в училището (ако остава през този час в училище може да се наложи допълнително заплащане). Свършват в 15ч. Може да има някои разлики в зависимост от училището.

Знаете, че тук винаги има проблем с намиране на жилище, но Айндховен е голям град и имате повече шансове отколкото в по-малките населени места. Успех!!

# 911
  • Мнения: 15
Привет на всички!
Отскоро се интересувам от темата и бих била благодарна ако някой, който е намерил работа в Холандия чрез агенция, да сподели подробности коя е била. Използвах търсачката, но не попаднах на резултати.

Тепърва проучвам дали рискът си струва, защото нямам близки, които да са се установили вече там, т.е. не и такива, които биха ми помогнали и ако замина ще съм съвсем сама. Ако някой друг има подобен опит и отдели време да ми отговори, ще съм много благодарна, защото във фейсбук групите полезната информация е нула.


Flowers Hibiscus

Последна редакция: нд, 26 мар 2023, 19:10 от Ранча

# 912
  • Русе
  • Мнения: 755
Здравейте, прескачам в темичката ви от нужда- синът ми е приет в HAN,  и съответно търсим квартира в Арнем. Чета и темата за университетите в Холандия, но не се справяме с намирането на квартира и пиша с молба, ако някой може да препоръча сайтове, в които има по-голям шанс да намерим квартира или ако случайно някой знае за освобождаваща се такава в Арнем?
Желая ви слънчев ден.

# 913
  • Мнения: 6 528
Здравейте! Интересува ме дали навсякъде има такива помощни училища за учене на езика. Племенницата ми е на 8 години и заминава за Холандия. Не знае английски. Как става преподаването, съответно научаването на езика? Ще бъдат в село в югозападната част, където не знам дали има толкова деца. Благодаря  предварително!

# 914
  • Велико Търново
  • Мнения: 281
Здравейте, децата биват записвани в специални интернационални училища където единствено учат езика. Една година например, но момичето е достатъчно малко и нещата ще се случат за месеци сигурна съм. След като учителите преценят, че е готова се мести в масово училище. Нямам личен опит, моето беше на година и половина, но имам примера на други около мен. Най-добре би било да се запита в съответната община. А при самата регистрация в общината те ще ви насочат.

Последна редакция: вт, 25 юли 2023, 08:19 от sttellito

Общи условия

Активация на акаунт