С каква храна храните котката си?

  • 122 442
  • 1 294
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 187
кукумицинка, доводите ти са валидни и се отнасят както за гранулираните невеган, така и за гранулираните веган котешки храни. Нито едните, нито другите съдържат естествена за домашната котка продукти; нито едните, нито другите напомнят на плячката, която домашната котка би ловила.

# 436
  • Мнения: 5 508
кукумицинка, доводите ти са валидни и се отнасят както за гранулираните невеган, така и за гранулираните веган котешки храни. Нито едните, нито другите съдържат естествена за домашната котка продукти; нито едните, нито другите напомнят на плячката, която домашната котка би ловила.
Разсъжденията ти са леко глуповати ...

# 437
  • Мнения: 18 876
кукумицинка, доводите ти са валидни и се отнасят както за гранулираните невеган, така и за гранулираните веган котешки храни. Нито едните, нито другите съдържат естествена за домашната котка продукти; нито едните, нито другите напомнят на плячката, която домашната котка би ловила.

Напротив, плащайки по 15+ лева/кг суха храна, очаквам да получа това, което пише в съдържанието - висок процент истинско месо, макар и преработено технологично, защото не става въпрос само за съдържание на отделни химични елементи (ако се гледа толкова грубо, хората са на 99% еднакви като химичен състав с тапирите и доматите. Става въпрос за химични връзки, уникални свързвания, които именно правят различна пържолата от булгура. Един организъм, който чисто еволюционно от хилядолетия, че и милиони години се е приспособил да извлича максимума от нуждите му хранителни вещества от дадена храна, не може в рамките на един живот да премине към друга храна, без увреждане на здравето. Да изследваш химическия състав на евкалипта е сравнително проста задача, но никой не е успял да изимитира евкалипта като храна, като единственото нещо, с което се хранят коалите. Защо тогава си мислиш, че въглехидрат, гарниран с химия за вкус и аромат, е нещо, което може да замести месото?

# 438
  • Мнения: 10 581
Мами, пиша и тук:

 Някоя да има или да е виждала из зоомагазините сухото мляко за новородени котенца на Роял Канин - Royal Canin Babycat Milk (в комплект с биберон е) НАЛИЧНО?!! Спешно ми трябва за бебе коте.

# 439
# 440
  • Мнения: 1 851
Мами, пиша и тук:

 Някоя да има или да е виждала из зоомагазините сухото мляко за новородени котенца на Роял Канин - Royal Canin Babycat Milk (в комплект с биберон е) НАЛИЧНО?!! Спешно ми трябва за бебе коте.
Зоомагазини д-р Стефанов

# 441
  • Мнения: 187
Разсъжденията ти са леко глуповати ...
Вероятно защото не си се замисляла по въпроса.

Домашните котки ловуват сами, нали? Коя от тях би счела за естествена плячка крава, овца, риба тон, сърна, прасе, кокошка, сьомга или пуйка?

Коя домашна котка би разпознала естествена плячка в пакет гранулирана храна или консерва?

Всички видове купешки продукти, които даваме на домашните котки — от сурово месо, през консерви и гранулирани храни, та до домашно сготвените и специализираните веган продукти, са неестествени за този селектиран от човека животински вид.

Напротив, плащайки по 15+ лева/кг суха храна, очаквам да получа това, което пише в съдържанието - висок процент истинско месо, макар и преработено технологично, защото не става въпрос само за съдържание на отделни химични елементи (ако се гледа толкова грубо, хората са на 99% еднакви като химичен състав с тапирите и доматите.
При наличие на интерес мога да се впусна в подробности относно отвратителното качество на въпросното месо и токсините в него, но освен ако в месомелачката по случайност не са попаднали дребни гризачи, по произход то не представлява естествена плячка за домашната котка.

Въпросната суха храна е преминала толкова етапи на преработка и обеззаразяване, че голяма част от нутриентите е загубена напълно или е намаляла до степен те да са недостатъчни. Това, което е останало е с толкова променена структура и характеристики, че ако не беше обляна в ароматизатори, подобрители и овкусители, никоя котка нямаше да припари до купичката си. Погледни съставките на въпросната “15+ лева/кг суха” или която и да е невеган котешка храна (тук съм качила примерен такъв) и ще видиш за какво говоря.

Тауринът, между другото, е чудесен пример. От десетилетия той бива задължително добавян във всички купешки котешки храни, независимо дали са невеган или веган. Причината да се слага и в невеган храните е, че при високотемпературна обработка той се разпада, а на такава подлежат всички животински продукти, попадащи в пакетираните котешки храни. Ако искате да обясня защо такава обработка се налага, ще го направя.

# 442
  • София
  • Мнения: 8 348
Вяра, прочетох статията. Общо взето, бръснала си повърхността на проблема, извадила си от кошницата с факти тези, които ти уйдисват на теорията и си направила заключения, както ти изнася.
Излишно е да казвам, че животинския и растителния протеин се усвояват по различен начин от организма.
И факта, че котката няма да си улови сама дива сьоммга, не означава, че не си улавят дивите котки друга риба из реките. И дали месото е от крава или от кокошка отново е без съществено значение, по-важното е, че е естествен месен протеин.
А храните, които повечето от нас осигуряват на животните си, се твърди, че съдържат продукти годни за човешка употреба. Това би следвало да е достатъчно, а.
Не разбирам и не одобрявам натрапването на нашите вярвания върху беззащитни същества, чието здраве е наша отговорност.
Ако бяхте веган суровоядец, как щяхте да храните котките?

Последна редакция: сб, 06 окт 2018, 18:09 от possessed

# 443
  • Мнения: 5 508
Вяра, работата ми е да консултирам хора с животни, да им продавам най-качественото, а за моите котки само веднъж съм правила компромис и то заради липса на финанси.
Все по-нелепи неща пишеш, вече чак не ми е смешно, а тъжно ... и то не само за котките ти!
Познавам вегани ама с трезва мисъл, твоята не звучи така за съжаление ...
Тъжно е!

И само да вметна - и как сьомгата и кравата не са естествена храна пък твоя фураж е? Домашната котка яде такива неща, защото от стотици години е опитомена и хора се грижат за нейния вид. То не е трудно да се сетиш ама все пак се иска малко трезва мисъл ... Да се чуди човек, защо някога са им давали месо, а не зарзават ...

Последна редакция: сб, 06 окт 2018, 08:12 от _Зизy_

# 444
  • Мнения: 18 876
Вяра, стативта ти е пълна с фактологични грешки, може би умишлени, зацда ти паснат на теорията. Повечето хора, които държат котките им да ядат храна с високо съдържание на месо, не биха купили храна, в чието съдържание на първо място има грах. Може би си избрала "произволно" точно такава храна, за са убедиш аудиторията колко прилича на веганската.

Тауринът е аминокиселина, която много лесно се разпада дори и при обикновена термична обработка като варене и пъежене. На моите котки, понеже им давам и месо отделно от сухата храна и ядат по-малко от препоръчителната дневна дажба суха храна, обогатена със съответната синтетика, им давам и сурови пилешки сърца, в които има естествен таурин.

amy_nka, писах ти.

# 445
  • София
  • Мнения: 6 219
Все по-безумен става разговорът със съфорумката. Жалко за животните, собственост на вегани.
Една приятелка - коткилюб не повярва, че съществува такова нещо като веган котешка храна. Много ми се смя, когато и разкрих този абсурд.

# 446
  • София
  • Мнения: 1 210
За човек, който се представя като поддръжник на свободния избор е меко казано странно да лишава съзнателно от свободен избор същества, за които носи отговорност. Но това не е нещо необичайно при привържениците на крайности - веганство или друго. Типично е и представянето на доводи, които са  само част от общата картина, но обслужват тезата.
Съжалявам за тези, които е лишила от избор как да живеят, но нищо няма да промени убежденията й.

Напоследък, освен сухата храна, котката ми предпочита Аплаус консерви. Не й противореча - струва ми се, че са доста истински - месото е видимо основна съставка, няма овкусители, които да миришат по типичния си начин.
Със сухата имам проблем - яде я само защото не давам друго вечер.

# 447
  • Мнения: 1 851
Според вас каква е най-правилната рутина при хранене на 3-месечно коте? Става въпрос за комбинация между суха (Аплаус) и мокра (Аплаус/Шезир) храна, но по такъв начин, че да не откаже сухата. Иска ми се мократа храна да присъства в менюто и да не е под формата на лакомство/награда,защото знам, че е важно да се развива добре.

# 448
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз храних котенцето ми и с двете във вариант за малки котенца. Не се кефеше много на гранулите, но като смени зъбките вече нямаше проблеми. Не е добре обаче да свиква само на аплауз или шезир мокра - скъпа е, котето ще започне да яде повече като порасне, да капризничи и трябва да може да се храни и с по-бюджетни варианти като carny например. Важно е докато е мъничка да сервирате по-често по малко храна, защото не може да се контролира колко да изяде и не е ОК да свиква да преяжда.
Сега вече нашата я храним с carny, шезир, аплауз и феринга (немска марка) като ги редуваме. Давам да кажем два пъти мокра храна и един път суха.

# 449
  • Мнения: 5 508
Гранулите трябва да преобладават иначе може да ги откаже.
Моите са възрастни, разглезих ги с по пауч през ден и сега не искат да ядат гранули ... А за малките е важно да свикнат с тях.

За веганката четох във фейса, че от нейн режим е пострадало момиче, поне едно е разказвало за безумията й, та ... горко й на котките!

Общи условия

Активация на акаунт