С каква храна храните котката си?

  • 122 467
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 5 052
А домашно приготвена мокра храна не е ли вариант? Има доста рецепти предимно на английски и немски, де. Аз се замислям за това, защото нашият котак първо соса обира от паучовете, а другото може и да изсъхне - никакъв интерес.

# 706
  • Мнения: 3 096
Лизи, точно твоите мнения ме насочиха към Carnolilove, понеже ползвах търсачката да видя кои храни са били препоръчвани. Набелязах си и ND с боровинката и Natural Greatness, както и Wild Freedom от Зооплюса, като последния е с доста ниско съдържание на сурова пепеш, фосфор и магнезий.

blaclisback, домашно приготвената храна също е вариант, но нашия специално не яде дори чисто сварено месо.  Може би трябва да погладува малко!

# 707
  • София
  • Мнения: 1 715
А какво всъщност значи пепел в храната?
Cosma, Carni, Animonda и Schesir яде нашият котак. Взех за проба Feringa, но ми мирише ужасно силно. Той няма претенции. Яде всичкко, което му попадне пред очите, даже маслини.
Искам да се организирам да готвя за него, но все няма време. Иначе и дъхът му мирише от котешката храна.

# 708
  • София
  • Мнения: 3 825
Пепел са всъщност минералите в храната, т.е. калций, фосфор, цинк, желязо и др: Mineral nutrients (like calcium, phosphorous, zinc, iron, etc.) make up ash, the ultimate residue of food combustion.

# 709
  • Мнения: 5 508
До колкото съм чела и знам, суровата пепел са (с прости думи) неорганични боклуци в храната, които при изгаряне не могат да се унищожат.
Някъде назад в темите от преди години имаше описание, както и из нета може да се намери предполагам.

# 710
  • Мнения: 384
Някъде в Интернет има ли списък/таблица с полезните продукти и техните проценти, които трябва да бъдат в храната на нашите любимци?

# 711
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Някъде в Интернет има ли списък/таблица с полезните продукти и техните проценти, които трябва да бъдат в храната на нашите любимци?
Ето два линка на английски, какво е добре да съдържат храните, и другият с най-добрите храни, мисля че беше в САЩ, но някои ги има и тук.
https://www.felineliving.net/best-dry-wet-cat-food/#How_To_Read_A_Cat_Food_Label
https://www.reviews.com/cat-food/#Best

# 712
  • Мнения: 384
Много благодаря, Glikoza! Blush

# 713
  • Мнения: 187
@Вяра В. Добротина
... Съмнявам се, че всеки месец им правиш ПКК, изследваш им урина, хормони, дефицити/излишъци на витамини, макро- и микроелементи и пр.

И моите котки видимо са в прекрасно здраве, когато сме им правили кръвни изследвания (преди кастрация например), са били чудесни. Ама не мога да кажа, че е благодарение на храната. Котки на 1-2-3 години е нормално да са видимо здрави, ако не се появи някакъв остър здравословен проблем.
Засега съм правила ПКК веднъж и на двете. За развиването на дефицити са нужни поне 3 месеца. Подобни дефицити не бяха открити при нито една от котките.

Киселинността на урината тествам от време на време в домашни условия. И там всичко е наред.

Дали дадена храна е пълноценна или не от хранителна гледна точка се определя не от вложените съставки, а от хранителната стойност на продукта. Доказателство за това е дългият списък от хранителни добавки (вкл. таурин), който може да бъде намерен и на всяка опаковка невеган котешка храна.
Разбира се, че би било по-добре Мю и Лилу да ловуват сами, но в градски условия това няма как да стане по безопасен за тях начин. Отговорността да получават пълноценна храна се пада на мен. От гледна точка на хранителна стойност, веган гранулите които Лилу и Мю ядат съдържат всичко необходимо за домашната котка.

Относно пилешкото и алергиите. По тази логика, колкото повече % месо има в гранулите, толкова по-зле. Ами тогава защо въобще гледаме съотношението "месо-зърно"? Аз не мога да разбера как може котка да има алергия на птици. Пилето е най-разпространената домашна птица. И също си мисля, че ако котка има алергия към пилешко преработено в гранула, то на натурално пилешко не би трябвало да има. Може би има значение с какво е хранено пилето (по логиката на алергия към кърмата).
Напълно логично е даже. Домашните кокошки и фабрично отглежданите бройлери не спадат в графата "естествена плячка" за домашната котка.

# 714
  • Мнения: 169
Здравейте
Моите котанчета - Виви на около 4 години и Шани на около 1 годинка не искат вече да хапват от Animonda Vom Feinsten мулти месен коктейл. Преди си хапваха доста добре, сега последната пратка от zooplus не я поглеждат и се виждам в чудо. Минахме на Nature's Protection - всичко си изяждат (облизват чинийките).
Ако имате отзиви за Nature's protection (мокра храна - паучове) ще съм много благодарна за допълнителна информация. Уж я имат за висок клас храна, но аз всеки случай да попитам и вас
Благодаря много предварително

# 715
  • София
  • Мнения: 19 221
Аз като си знам, че РК са боклуци, как да убедя котьо? Не става

# 716
  • Мнения: 274
... От гледна точка на хранителна стойност, веган гранулите които Лилу и Мю ядат съдържат всичко необходимо за домашната котка.
Първо - гранулите са компромис, а не пълноценна храна. Никоя котка в природата не яде дехидратирано месо, смесено с ориз, ГМО царевица и соя и натъпкано с консерванти и овкусители. Еле пък само соеви заместители.

И второ и основно - котката е ХИЩНИК! Да храниш хищник само с растителна храна е не по-малко противоестествено и извратено, отколкото да храниш един вегетарианец само с продукти, приготвени от месо. Ако не си в състояние да разбереш, приемаш и уважаваш природата на котките, поне не ги измъчвай. Вземи си подходящ домашен любимец, чиято естествена храна не влиза в противоречие с онова, в което вярваш. Например овца. Тъкмо ще си подхождате и по манталитет Grinning И това ти го казвам от позицията на вегетарианец, който не яде месо, яйца и риба от времето, когато вероятно още не си била планирана, а думата "веган" не съществуваше в българския език...

Последна редакция: вт, 12 мар 2019, 19:02 от V12

# 717
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Аз като си знам, че РК са боклуци, как да убедя котьо? Не става
С метода на пробата и грешката. Моите две котки също бяха изключително на РК и я ядяха с кеф. Котаракът има хранителна алергия и дриска постоянно. Трябваше да намеря друг вариант, защото очевидно не беше добра, особено за него. Пробвах много марки влажни храни, докато намеря такива, които да харесват. Ако поръчвате от интернет, вземате по 6 опаковки, за да не е голяма загуба, ако не я ядат. Но за да е сигурно, трябва да са поне 2-3 за да се прецени, доколко я приемат. Има значение и дали са пиле, говеждо или риба, защото и там вкусовете могат да са различни.
Котаракът хареса специалната храна за чувствителен стомах Almo Nature. Тя е пилешка, което е добре, защото трябва да се избягва рибата - поради съдържанието на фосфор не е добре за кастрирани котараци. Добре е, че засега не му омръзва, въпреки че е само един вид.
Котката няма проблеми със стомаха. Тя си хареса Feline Porta21, паучове, вземам й различни видове. Като състав, изчела съм ги, одобрявам ги.

# 718
  • Мнения: 169
Glikoza,  много ти благодаря. Нямах и представа, че рибата не е за предпочитане за кастрирани котанчета. За Nature's Protection мнение?

# 719
  • Мнения: 169
animonda vom feinsten
nature's protection за urinary health

Общи условия

Активация на акаунт