С каква храна храните котката си?

  • 122 384
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 169
Здравейте. Днес получихме и  пратката с Nature's protection и Piper (консерва) реших да пробвам с една консерва на Piper дали ще им хареса. За мое голямо учудване Piper се харесва много. Прилича на пастет, но и двамата ми бонбони я папкат (ох, много се радвам).
Значи, в магазините винаги ми предлагат най–скъпата храна като най-добра, а всъщност забелязах, че 90% от Шазир консервите и Лаиф (консерви) са допълнителна (допълваща) храна, а не пълноценна. Проучих каква е разликата между Supplementary, Complementary and Complete food
"A complementary or supplementary meal do not contain all the nutrients required by cats or dogs to stay healthy. Cats or dogs fed complementary food must have access to complete food to prevent health issues"
Трябва да си проверяваме етикетите(особено на английски или чуждите езици, българиският превод не е пълен), защото не винаги най–скъпото е по-добро.

# 736
  • Мнения: 274
venydreh, трябва да се доверяваш повече на очите си и на здравия си разум и по-малко на етикетите Wink Наистина ли се опитваш да убедиш някого, че консервите "Piper", които съдържат пастет с около 10% от съставката, посочена като основна (примерно сьомга или риба тон) и с цена 8.75 лв/кг са по-качествени от "Schesir", които съдържат парченца месо и плодове/зеленчуци, основната съставка (риба тон, пиле, сьомга) е над 50%, а цената им е от порядъка на 22 лв/кг?!?

По темата: ето последната поръчка за моята калпазана, която би трябвало да и стигне за месец и 10 дни:



Старая се диетата и да бъде балансирана - еднакъв брой консерви с риба и с пиле. Плюс по една супена лъжица зеленчуци на пара към всяка консерва (броколи, карфиол, брюкселско зеле, моркови, цвекло, целина, чайот), плюс по едно варено пъдпъдъче яйце през ден. И по 180 до 240 мл адаптирано котешко мляко Royal Canin всеки ден, защото хубавицата ми така и не се научи да пие вода...

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 04:41 от V12

# 737
  • Мнения: 10 575
Като спомена "мляко на РК", мен ме забрави... Wink Ако не й даваш гранули, а само мокра храна + мляко не очаквай да търси вода. Simple Smile И моите не търсят вода, като са само на паучове. Сменя ли паучове с гранули - задължително пият вода.

# 738
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Днеска направих поръчка в zooplus и използвах код за безплатна играчка за котка, ако някой желае да се възползва.
KOTE19

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 70
Ей, благодаря! Добре, че ме подсети, защото и аз правих, но не писах кода. Сега ще звънна, ако може да я добавят.

# 740
  • Мнения: 274
Като спомена "мляко на РК", мен ме забрави... Wink
Как ще съм те забравил?!? Още от вчера би трябвало да те чакат  4 комплекта шишенца, биберони и мерителни лъжички в офиса на Еконт - гр. Кърджали - Възрожденци, бул. "Христо Ботев" № 108. Ако ги няма, пиши на лични да се обадя в Еконт да проверя защо не са доставени.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 17:46 от V12

# 741
  • Мнения: 187
... От гледна точка на хранителна стойност, веган гранулите които Лилу и Мю ядат съдържат всичко необходимо за домашната котка.
Първо - гранулите са компромис, а не пълноценна храна. Никоя котка в природата не яде дехидратирано месо, смесено с ориз, ГМО царевица и соя и натъпкано с консерванти и овкусители. Еле пък само соеви заместители.

И второ и основно - котката е ХИЩНИК! Да храниш хищник само с растителна храна е ...  противоестествено ... това ти го казвам от позицията на вегетарианец, който не яде месо, яйца и риба от времето, когато вероятно още не си била планирана, а думата "веган" не съществуваше в българския език...
Гранулите са компромис, но могат да бъдат пълноценна храна, ако съдържат всички необходими за домашната котка хранителни вещества, в усвоима форма и оптимално количество.

Разбира се, че домашната котка е хищник. Единственото естествено за нея би било да е навън и сама да си лови плячката — дребни гризачи и птици. В момента, в който започнем да храним домашните котки с каквато и да е фабрично произведена храна, това е противоестествено за тях. Още по-противоестествено е да ги държим и затворени в апартамент. Но да ги пусна навън в градска среда би било безотговорно. Ще бъдат прегазени или ще изядат някоя мишка, която се е навечеряла с отровена храна. Така че съм в позицията да избирам между различни видове противоестествени за домашната котка храни и съм избрала такива, които да са хранително пълноценни, без за целта да трябва да бъдат експлоатирани и убивани други същества, които са съзнателни също като Мю и Лилу.

А ти защо си станала и останала вегетарианец?

# 742
  • Мнения: 274
Гранулите са компромис, но могат да бъдат пълноценна храна, ако съдържат всички необходими за домашната котка хранителни вещества, в усвоима форма и оптимално количество.
Няма как да вкараш в гранули, които траят по половин година на открито при стайна температура, естествената храна на котката, която при нормални условия започва да се разваля след 6 часа. За да го направиш, трябва да използваш вещества, които убиват всякакви микроорганизми. И които, както сама можеш да се досетиш, не са особено полезни. Единственият начин да получиш пълноценна суха храна е дехидратирането на месо чрез замразяване - т.нар. лиофилизация. Само че полученият продукт е с такава цена, че и аз не мога да си позволя да давам на котараната си повече от десетина грама на ден.

Разбира се, че домашната котка е хищник. Единственото естествено за нея би било да е навън и сама да си лови плячката — дребни гризачи и птици. В момента, в който започнем да храним домашните котки с каквато и да е фабрично произведена храна, това е противоестествено за тях. Още по-противоестествено е да ги държим и затворени в апартамент. Но да ги пусна навън в градска среда би било безотговорно. Ще бъдат прегазени или ще изядат някоя мишка, която се е навечеряла с отровена храна. Така че съм в позицията да избирам между различни видове противоестествени за домашната котка храни и съм избрала такива, които да са хранително пълноценни, без за целта да трябва да бъдат експлоатирани и убивани други същества, които са съзнателни също като Мю и Лилу.
Ти това вярваш ли го, или просто те мързи да мислиш?!? Най-естественото било котката да лови дребни гризачи! Които разполагат с богат набор от "екстри" - бълхи, глисти, тении и още н'ам колко вида зарази! А когато не успеят да уловят плячка - да стоят гладни, така ли?

За котката е естествено да яде предимно месо, защото е хищник. Няма нищо противоестествено в това да и осигуряваш по-разнообразно месо, получено от животни, отглеждани при съответните хигиенни норми и ветеринарно-медицински контрол и лишено от паразити и патогени. С това само подобряваш качеството на живота и и го удължаваш. Или, ако искаш да ти го формулирам от даоистка гледна точка - действаш в хармония с естествената природа на нещата. Докато опитвайки се да я храниш с преработени треволяци, ти вредиш на здравето и. Защото просто няма как да замениш пълноценно животинския протеин с растителен. Ако двата вида имаха еквивалентна хранителна стойност и се метаболизираха по идентичен начин, от вегетарианството нямаше да има никакъв смисъл. Освен да си погъделичкаш егото и да се издигнеш в очите на слепите - един вид вижте ние колко сме по-извисени морално от гадните трупогризци Grinning

Да не говорим, че лишаваш котките си от едно от основните удоволствия в живота им - да си хапнат вкусно. Все едно теб да те лишат принудително от всичко сладко и всякакви видове алкохолни напитки. Няма да умреш, дори вероятно кръвните ти показатели ще се подобрят. Но животът ти далеч няма да е толкова приятен.

А ти защо си станала и останала вегетарианец?
Нито съм станалА, нито съм останалА вегетарианец, защото съм мъж Wink Престанах да ям месо на 19, защото се увлякох по будизма. И главата ми беше пълна със същите бръмбари като тези на сегашните "вегани" - принцип ахимса, изчистване на кармата, необвързване с веригите на насилието в света и прочие дрън-дрън ярини... След около година и половина четене на психология и използване на мозъка по предназначение успях да осъзная, че всяка форма на вяра е компенсаторна реакция, която защитава ego-то от осъзнаването на екзистенциалния абсурд. И, разбира се, зарязах будизма. Продължих с вегетарианството от чисто здравословни съображения - защото човешкият храносмилателен тракт е пригоден за разграждане на целулозната обвивка на растителни клетки и задържа храната значително по-дълго, отколкото стомаха и червата на хищниците. Което води до гнилостни процеси и вътрешна интоксикация, ако храната включва месо.

# 743
  • Мнения: 1 843
Аз бих искала да попитам какво мислите за паучовете на Happy cat?
Извинявам се за повторението, но да пробвам още веднъж ...

# 744
  • Мнения: 5 508
Като състав стават. Аз лично паучове не съм давала от тази марка, но дуо пастети - да. Като цяло моите не харесват марката, с изключение на гранулите от органично пилешко Simple Smile

# 745
  • Мнения: 1 843
Благодаря! И още един леко глупав въпрос. Котката ми яде мокра храна единствено и само с риба. Disappointed Relieved Всякакво друго месо се яде до половината, ако изобщо имам късмет, нищо че преди няколко месеца дори не помирисваше риба. Не ми се ще да му спирам мократа храна и по този повод - в дългосрочен план ще навреди ли по някакъв начин ежедневната консумация на риба?

# 746
  • Мнения: 5 508
Ако е мъжки - да, вреди и то много.

# 747
  • Мнения: 1 843
Да, мъжки е и е на 8 месеца. След месец и половина ще бъде кастриран. Някакви съвети как да действам? Pensive Консерви и паучове, които преди обожаваше, сега дори не помирисва. Пробвах с други марки - не и не. Яде единствено и само риба от месец и половина насам. Удачно ли е да спра мократа храна (за месец например) и след това да пробвам пак с други видове меса?

# 748
  • Мнения: 5 508
Смени марката ако искаш, но избягвай всякакви храни с риба. Те повишават стойностите на фосфора и магнезия в организма, които пък споматат за появата на кристали в пикучните пътища, а от там следва и тяхното запушване на по-следващ етап Simple Smile

# 749
  • Мнения: 274
Да, мъжки е и е на 8 месеца. След месец и половина ще бъде кастриран. Някакви съвети как да действам? Pensive Консерви и паучове, които преди обожаваше, сега дори не помирисва. Пробвах с други марки - не и не. Яде единствено и само риба от месец и половина насам. Удачно ли е да спра мократа храна (за месец например) и след това да пробвам пак с други видове меса?
Вредата от рибата за котараците е силно преувеличена. Моят Марти (лека му пръст) за 15 години и 8 месеца, последните 5-6 от които ядеше основно консерви на Schesir и Animonda Carny, само веднъж запуши уретра на 12-годишна възраст. И мисля, че причината не е в рибата, а в това, че повече от година го оставях да си дояжда с много високо протеинова суха храна на рибена основа - "Arden Grange". Котакът се оправи за 3 дни с катетър, след това спрях да му давам "Arden Grange" и като допълнителна суха храна към консервите използвах Orijen, Applaws, Eucanuba и Hill's Science Plan. От време на време - по някой пакет Royal Canin Senior, която представлява хрупкави гранули с малцов пълнеж. Единствено следях в основната му храна - консервите, пилето и рибата да са в съотношение 50:50%. Отиде си от бъбречна недостатъчност... Но след първия случай не е имал проблеми с песъчинки в бъбреците или уретрата.

Между другото - защо ще кастрираш мъжки котарак?!? При тях липсата на кастриране по никакъв начин не застрашава здравето (за разлика от женските, които правят тумори на млечните жлези и пиометра под влияние на излишния естроген). Марти не беше кастриран. С предния ми котарак, който също не беше кастриран, живяхме заедно 14 години, след което успя да избяга, защото беше разгонен за пореден път и след няколко дни го намерих убит. Остави му топките на котьо, какво ти пречат? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт