С каква храна храните котката си?

  • 119 893
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 274
Значи, в магазините винаги ми предлагат най–скъпата храна като най-добра, а всъщност забелязах, че 90% от Шазир консервите и Лаиф (консерви) са допълнителна (допълваща) храна, а не пълноценна. Проучих каква е разликата между Supplementary, Complementary and Complete food
"A complementary or supplementary meal do not contain all the nutrients required by cats or dogs to stay healthy. Cats or dogs fed complementary food must have access to complete food to prevent health issues"
А знаеш ли каква е разликата между допълваща и пълноценна храна? По една равна мерителна лъчичка Felini Complete към всяка консерва допълнителна храна я превръща в основна Simple Smile

# 751
  • Мнения: 18 684



Между другото - защо ще кастрираш мъжки котарак?!? При тях липсата на кастриране по никакъв начин не застрашава здравето (за разлика от женските, които правят тумори на млечните жлези и пиометра под влияние на излишния естроген). Марти не беше кастриран. С предния ми котарак, който също не беше кастриран, живяхме заедно 14 години, след което успя да избяга, защото беше разгонен за пореден път и след няколко дни го намерих убит. Остави му топките на котьо, какво ти пречат? Simple Smile

Двата мъжки домашни са кастрирани, защото с първия бяхме на квартира и ако евентуално в лично жилище има хора, на които не им пречи котаракът да маркира по стените, мебелите и където се сети, в чуждия смятам, че по презумпция трябва да приеме, че на наемодателите подобни неща не им харесват и е добре да си кастрират животното преди да е показало признаци на разгонване, дори и в котешка тоалетна да пикае, а да не маркира, миризмата на урината на некастриран възмъжал котарак е доста тежка. Втория го кастрирахме, защото започна да маркира, което лично на мен не ми допада да се случва и в собствения ми дом, и което е още по-лошо, котарак, който никога не беше излизал навън от жилището или от обезопасеното заграждение в двора, избяга да търси женски в околността. А около нас минават коли, намирали сме застреляни и нахапани до смърт от ловни кучета котки, започнахме да намираме и отровени не само котки, но и кучета, даже веднъж един пор намерихме.

Имахме дворни котки, имаше абсолютно чужди - съседски, улични и пр., които идваха в двора ни и маркираха по външните врати, стените, прозорците, изтривалките и пр. Пак е неприятно. Прибрахме дворните в заграждение, за тяхна безопасност, когато започнахме да намираме убити животни, започнаха да се мъчат некастрираните полово зрели мъжкари и да тормозят по-малките котки, да им се качват. Освен това се бият и помежду си некастрираните мъжки, причиняват си рани, инфекции, пренасят си болести като котешки СПИН, левкемия, перитонит и т.н.

В днешно време и заради личния комфорт и хигиена на жилището на стопаните, и заради безопасността на животното, е добре то да бъде кастрирано. В противен случай е много трудно да опазиш и двете и бих положила някакви усилия в тази насока единствено, ако бях развъдчик или кастрацията на мъжки котки им вредеше сериозно на здравето.

# 752
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 124
С предния ми котарак, който също не беше кастриран, живяхме заедно 14 години, след което успя да избяга, защото беше разгонен за пореден път и след няколко дни го намерих убит. Остави му топките на котьо, какво ти пречат? Simple Smile
Е те точно затова се кастрират! За да не се разгонват, поради която причина бягат и като последствие са убити. Ето затова им/ми пречат топките.

# 753
  • София
  • Мнения: 19 143
При живот на 6 етаж (и едно падане още като малък котьо) кастрирането беше разумен начин да се подсигуря, че няма да се размаже на плочките.

# 754
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Между другото - защо ще кастрираш мъжки котарак?!? При тях липсата на кастриране по никакъв начин не застрашава здравето (за разлика от женските, които правят тумори на млечните жлези и пиометра под влияние на излишния естроген). Марти не беше кастриран. С предния ми котарак, който също не беше кастриран, живяхме заедно 14 години, след което успя да избяга, защото беше разгонен за пореден път и след няколко дни го намерих убит. Остави му топките на котьо, какво ти пречат? Simple Smile
Така мислех и аз с първия ми котарак, който доживя до 19 години. Можеше да ходи навън, затова си мислех, нека живее щастливо котешкия си живот. Вечно беше надран и се биеше жестоко с другите котараци. Беше на 11 години, вече доста старичък, при едно такова сбиване, толкова кръв изтече от него, че мислех че няма да оживее. Като го шиеше под упойка, ветеринарят ми предложи също да го кастрира, за да не го загубя при следващото сбиване. Съгласих се веднага, успокои се и после живя дълго, без да се бие до смърт с котараците и без да гони котките. Е, не мисля че е голяма загуба. В крайна сметка, те не чувстват, че нещо липсва. Просто един от нагоните им се губи. И вече си кастрирам котараците.

# 755
  • Мнения: 274
Ей, това жените не сте като мъжете... Grinning Преди 20-тина години, когато двама от основателите на клиника "Анимо", с които сме добри приятели, имаха кабинет във Варна, често стоях при тях с часове да си бъбрим. Тогава ми направи впечатление, че само жени носят котараци за кастриране. И всички си имаха едни такива хубави оправдания... Само веднъж дойде едно момче с котарак за кастриране. Докато Ранко и Златка му обясняваха колко е лека и безопасна операцията, аз го погледнах в очите и го попитах: "А на теб ако ти клъцнат топките, хубаво ли ще ти е?". Момчето помисли, помисли, гушна си котарака и си тръгна Simple Smile

Въпросният ми котарак, който на 14 години избяга от къщи, преди това всеки ден маркираше по нещо. Като ставам от компютъра, слагах найлон върху клавиатурата, втори върху монитора и трети върху мишката, за да не ги напикае. След като почина направих основен ремонт. Свалих паркета, но дори бетонът отдолу имаше дъх на котка. Затова правих нови самонивелиращи се замазки, преди да поръчам нов паркет във всички стаи. И въпреки това и през ум не ми е минало да го кастрирам!

Сега имам момиченце и въпреки че съм наясно, че ако не се кастрира, излишъците от естроген ще доведат до рак на млечните жлези и/или пиометра, все още се колебая... Но ако ставаше въпрос за котарак, който си прави сам свирки и сексуалното въздържание по никакъв начин не му се отразява нездравословно - нито за миг не бих си и помислил за кастриране.

Е те точно затова се кастрират! За да не се разгонват, поради която причина бягат и като последствие са убити. Ето затова им/ми пречат топките.
Ами последният ми котак за близо 16 години не успя да избяга, въпреки че не беше кастриран. Въпрос на навик е - като влизаш или излизаш, никога на не заключваш вратата, докато не видиш котарака си вътре.

При живот на 6 етаж (и едно падане още като малък котьо) кастрирането беше разумен начин да се подсигуря, че няма да се размаже на плочките.
Аз съм на 12-тия етаж. И двата ми балкона са открити и нямам никакво намерение да ги затварям. Понеже малката ми красавица вече се опитва да скача върху парапета, преди три дни поръчах и днес получих от ето тази мрежа. Ще я монтирам тези дни на две странични релси, така че да може да се сваля надолу, ако човек иска да тръсне нещо през балкона и да се вдига обратно с издърпване на едно въженце. Подобно на закачалките за пране, които се монтират на тавана на балкона.

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 22:59 от V12

# 756
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 124
Е като не ги кастрира, осигуряваше ли им редовно мацки? Или си караха на свирки? И кой ти каза, че те са щастливи от въздържанието си? Ами ако теб те затворят в един апартамент и ти кажат “Няма секс пич, няма жени,  оттук до края на живота ти ще караш на ръчна” на тебе хубаво ли ще ти е?
V12, по писанията ти съдя че топките са най-важното нещо за тебе, а не животът.
 

# 757
  • Мнения: 274
... Ами ако теб те затворят в един апартамент и ти кажат “Няма секс пич, няма жени,  оттук до края на живота ти ще караш на ръчна” на тебе хубаво ли ще ти е? ...
Е, със сигурност няма да съм най-щастливия мъж на света... Но ако ме поставят пред алтернатива: на ръчна до края на живота ми или още днес да ми резнат топките - не със 100%, с 1100% няма да избера втория вариант! Grinning Тъй както от нас, мъжете, не се очаква да разберем отношението на жените към обувките и модните парцалки, така и ти не се опитвай да разбереш отношението на един мъж към топките му Smile

# 758
  • Мнения: 3 096
Ммм, доста ограничено мислене по отношение на кастрациите. Изцяло еквивалентно ми е с вегетарианската храна за хищници. Добре, че поне по отношението на мрежата е вкаран малко разум, вместо да се твърди: ама те да не са глупави, че да паднат...

# 759
  • Варна
  • Мнения: 25 212
"А на теб ако ти клъцнат топките, хубаво ли ще ти е?".
Ъъъ... ама ти сериозно ли сравняваш котка с човек??? Ако на теб ти вземат детето хубаво ли ще ти е? Или ако сееш деца, без да ги познаваш? Ходиш ли да спиш с различни жени постоянно и да ги оплождаш без да ти пука какво се случва после? Ако имаш 10-20-100 деца, за които не знаеш нищо, но можем с голяма степен на сигурност да твърдим, че ще бъдат размазани от коли, убити, отровени и т.н.??? Хубаво ли ще ти е? Ай помисли си пак! Много мразя подобни мъжкарски изказвания без грам мисъл. Нерде Ямбол, нерде Стамбул...

# 760
  • Шумен
  • Мнения: 1 455
Мдаа, тази идентификация с котараците не е особено читава. Но това съвсем редовно се наблюдава при мъжки човешки индивиди, когато стане въпрос за кастрация на котарак. Изводът се налага сам.

# 761
  • София
  • Мнения: 19 143
Да не говорим, че ако и жените започнем да се идентифицираме с котките - мани, мани. Щото за тях актът е болезнен, въпреки че нагонът не прощава.
Котките не правят секс само за кеф и сравняването им с емоциите на хората ...повърхностно е най-меката дума.

V12 , освен котарака, си имам син и смятам за нормално да мисля повече за неговите неща и проблеми, отколкото за животното.

# 762
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Все пак, основното е, че котките не знаят какво точно са изгубили. Инстинктът за продължаване на рода е основен инстинкт на всяка живинка. Природата го е заложила, той е един от най-важните. Когато не се произвеждат съответните хормони, този инстинкт се губи. И толкова, няма драма.
И без това има толкова бездомни котета. Както не трябва да се раждат безконтролно деца, когато няма възможност да им се осигурят условия за нормално развитие, така и самите бездомни животни се мъчат, а и могат да разпространяват болести.

# 763
  • Мнения: 3 096
Да не говорим, че при котараците кастрацията е много по-лека и се възстановяват за нула време. Да държиш едно животно разгонено, за мен е равно на чисто мъчение.

# 764
  • Мнения: 5 508
Темата е за храната. Моля, спазвайте я!

Общи условия

Активация на акаунт