Доброволна делба

  • 3 020
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте! Опитваме се да продадем земя, която е с двама наследника. Като имотите са 2 и са с еднаква площ. Препоръчаха ни да направим доброволна делба, но въпоса ми е колко време ще отнеме и какви средства?  Адвоката казва,че може да стане и за 2 седмици,  но мен това силно ме съмнява. Другият вариянт е да се подпишат и двамата наследници за едната част,  а другата с отказ от наследство.  Сега обаче адвоката се опитва да ни убеди,че е по-добре чрез делба, но не мога да разбера защо?

# 1
  • Мнения: 8 521
Ако А и Б са собственици на имоти 1 и 2, нищо не пречи просто да ги продадат. Като всеки ще си получи съответния процент от сумата от продажбата. Не е необходимо заради продажба да се прави делба. Делба би ви била необходима, ако А иска да притежава имот 1, а Б - имот 2 (например).

# 2
  • Мнения: 89
А иска да продава, но Б не иска.  Там е проблемът. 

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
вариант продажба и отказ от наследство не става, или приемаш цялото наследство, или се отказваш, не може избирателно
в конкретния случай е необходима делба, вадят се скици и данъчни оценки на имотите и се прави договор за делба при нотариус, после този, който иска да продава, си продава неговия имот, процедурата е елементарна
ако се изкарат експресно документите за един ден и бързо някой напише договора да делба, може и за няколко дни да приключи

# 4
  • Мнения: 8 521
А иска да продава, но Б не иска.  Там е проблемът.  
Б може да изкупи дяла на А.
Ако са се закучили отношенията не вярвам да се получи доброволна делба.

# 5
  • Мнения: 6 166
а този, който не иска да продава има ли претенции кой от имотите иска? ако и двата са с еднаква себестойност - делба и се приключва въпроса. не може някой да се откаже от половината си наследство - или го приема цялото, или се отказва от цялото. ако има и наследен дълг - тогава няма право на избор Grinning

самата делба става пред нотариус за 30 мин с четенето на договора. обаче преди това трябва да си набавите документите и те изискват време и обикаляне по инстанции.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
най-вероятно Б. не иска нищо да купува
най-разумното решение е делба

# 7
  • Мнения: 89
а този, който не иска да продава има ли претенции кой от имотите иска? ако и двата са с еднаква себестойност - делба и се приключва въпроса. не може някой да се откаже от половината си наследство - или го приема цялото, или се отказва от цялото. ако има и наследен дълг - тогава няма право на избор Grinning

самата делба става пред нотариус за 30 мин с четенето на договора. обаче преди това трябва да си набавите документите и те изискват време и обикаляне по инстанции.


Какво значи,ако има наследен дълг не може да се откажеш от наследство ли? Защото аз един ден няма да наследя нищо,една къща на село, която е пред разпад,  а дълг ще наследя евентуално и иска да се откажа от наследство.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
напротив, при наследен дълг е задължително да се откажеш от наследство или наследяваш директно и дълга, но можеш да се откажеш само от цялото наследство, не можеш да се отказваш от конкретен имот или др

# 9
  • Мнения: 89
Да де, имах предвид че имам самп една къща, която ще наследя, нищо друго материално. Не си заслужава да приемам наследството при положение,че дългът е по-голям.  Има ли срок за отказване от наследство, да си знам за в бъдеще?

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
веднага след като разбереш, че си наследник отиваш при нотариус и подписваш декларация, че се отказваш от цялото наследство на иди кое си лице, после тази декларация се вписва в Районен съд и получаваш удостоверение, че си се отказала от това наследство
срок няма, но приемеш ли каквато и да е от наследството- пари, вещ или др., после вече няма как да се отказваш, т.е. възможно най-бързо след смъртта на лицето подписваш тази декларация и преди това не правиш нищо свързано с наследството

# 11
  • Мнения: 89
Да ви кажа какво стана, имахме хубава цена за декара, после купувача почва да увърта и накрая се отметна. Ходих по агенции и понеже е с договор за аренда ми предлагат сума от 800 лв,  като с разходите за делбата и заем, койт взех,  накрая даже се съмнявам, че ще сме навътре с пари. Сега ще опитам да взема хубава цена за идеална част и няма да се занимавам. Казват ми, че делбата ще излезе на 500 лв, 150 лв на човек и за вадене на пълномощни и документи , тъй като наследниците нямат възможност да ходят и да се разправят с документи,  накрая ще излезе сумата и по-малко от колкото с продажбата на идеална част. Знам,че така прецакваме другия наследник, но той пък ни е прецакал с този аренден договор за 5 години напред, а и. е е съгласен да си продаде своята част и да си купят обща къща на два етажа. Не знам вие какво бихте ме посъветвали. Знам само,че много. нерви , много чудо.

# 12
  • Мнения: 29
Sunshine 4222-писах ви ЛС

Общи условия

Активация на акаунт