Променя ли се човешкият характер?

  • 22 366
  • 366
  •   1
Отговори
# 45
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Един бивш така твърдеше, че се е променил и да съм се върнела при него. Пусто не видях промяна, че да се реша Mr. Green Може и наистина да е осъзнал някои свои дефекти и проблеми и да си е мислил, че е променил нещо отвътре, но за страничните хора отвън нямаше НИКАКВА промяна. А нямаше и как да се промени след като цял живот е бил такъв, себе си.

И тук възниква въпросът дали е нужно човек да променя характер си и според кого е нужно?! Мен може да са ме дразнили едни неща в бившия, но предишната му приятелка да ги е намирала за нормални. А човек не може нон-стоп да си врътка характера според случая и да се нагажда по другите Просто човек трябва да се обгражда с хора, които му пасват, а не с такива, които очаква да се променят по вкуса му. Едно време и аз си мислих, че хората се променят, че под всяка повърхност дреме добър човек и как баш аз съм добрата фея, дето с много любов и разбиране ще разкрие този чуден слой Joy Joy Joy Да, бе, да...колко изгубено време от моя живот и колко хиляди измрели нервни клетки. От както разбрах, че хората не се променят кардинално - животът ми е по-хубав и не хабя ресурси Mr. Green

# 46
  • Мнения: 12 473
Дайте да дефинираме "характер".
За мен това са нрав, тип поведение (холерик, меланхолик, тн). Агресия, гняв, експресивност и тн.
Всичко това може да се промени в следствие на промяната в мирогледа.

# 47
  • Мнения: X
Моята дефиниция е ясна
Добър-злобен
Егоист-раздаващ се

Не знам как се наричат тези категории
Но видях, че промяна при тях няма


Бих добавила също
Агресивен, лесно губи контрол, не може да контролира гнева си, неблагодарен, имащ се за центъра на вселената и смятащ, че всички са му длъжни
Лъже безсъвестно, за да нагоди ситуация в своя ползва

Всичко това го наблюдавам как се развива с времето
Промяната  е към падане на всички задръжки

# 48
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Дайте да дефинираме "характер".
За мен това са нрав, тип поведение (холерик, меланхолик, тн). Агресия, гняв, експресивност и тн.
Всичко това може да се промени в следствие на промяната в мирогледа.

... да се контролира Wink не да се  промени  Wink


 W'A'S'P'  Peace

# 49
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Ей това изречение от Уикипедия ми хареса и отговаря и на моето мнение:  "Характерът от своя страна не е изцяло вроден, той зависи от наследствеността, предразположението, в даден смисъл и от темперамента, но в същото време той се формира през целия живот на човека."
Ако човек е склонен към самоанализа, наблюдава се и се стреми да се усъвършенства, да промени навиците си и наистина го желае, то той би се увенчал с успех и то трайно. Също и много други неща влияят на промяната, не толкова и не винаги осъзнато и желано - житейски опит, преживявания, преломни моменти. "Човек се учи докато е жив" - а придобиването на знание само по себе си изменя човек, а от там и действията и постъпките му.

# 50
  • Мнения: 12 473
Добър-лош са доста субективни понятия.
Преди бях добра, отстъпчива, вечно разбираща, раздаваща се и тн. Вече не съм.
Злобата е следствие на ниска самооценка и култура. И двете могат да се развият и съответно да я елиминират.
Егоизмът също може да се потисне или обратното - да се развие.   

Акаша, точно..)

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Май психолозите, за психиатрите не съм сигурна, имат класификаця за типове - епилептоиди, циклоиди и не ги помня другите какви бяха.

Работата е като с агресията и пиенето. нали знаете класиката като описание - когато не пие е душа човек, а като удари едно, и налита на бой, става злобен и изобщо друг човек. е, това само показва, че въпросният човек без да пие успява да потиска волево, но алкохолът "изключва" защитата и човекът се проявява в цялата си прелест.

# 52
  • Мнения: 19 007
Черти на характера са: смел, страхлив, честен, мързелив, учтив, търпелив, муден, бърз, верен, спокоен и т.н....
Всяка от тях се проявява в различна степен и се променя според обстоятелствата, изпитанията, опита ни.

Сега, ако очаквате от някой, който е чукал всичко двукрако, докато сте били заедно и ви обяснява, че от утре няма да поглежда цици, не му вервайте.

# 53
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Акаша, точно пишех същия цитат Grinning Да допълня: "темперамента е черта на личността, която е вродена. Още от самото раждане детето има заложен темперамент, който се изразява в различни действия (като сукане, спане, възбудимост на нервната система и така нататък)."

Или иначе казано, основата никога не се променя.

# 54
  • Мнения: X
Добър-лош са доста субективни понятия.
Преди бях добра, отстъпчива, вечно разбираща, раздаваща се и тн. Вече не съм.
Злобата е следствие на ниска самооценка и култура. И двете могат да се развият и съответно да я елиминират.
Егоизмът също може да се потисне или обратното - да се развие.   

Акаша, точно..)

И вече като не се раздаваш стана ли завършен и злобен егоист?

За злобата не съм съгласна, ако си роден злобен и проклет, такъв си оставаш
Особено ако са те глезили като дете, тогава развиваш потенциала си от ранна възраст, а с напредване на годините се усъвършенстваш

# 55
  • Мнения: 12 473
Станах егоист, но не е злобна..)
Не всеки егоист е злобен и лош..)

# 56
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Честно казано, аз не съм срещала човек, който мога да нарека злобен... Но пък почти всички, с които ме е сблъсквал живота са проявявали това качество в различни ситуации - да се подиграят, да иззлорадстват, да се изкажат пиперливо, недоброжелателно.

# 57
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Станах егоист, но не е злобна..)
Не всеки егоист е злобен и лош..)
Чудесно. И аз така. За себе си се чувствам чудесно, но за другите, дето са "пострадали" от моя егоизъм - аз може би съм зла Mr. Green И сега какво се води - че съм променила характера си за добро или за лошо Whistling

# 58
  • Мнения: 15 960
За мен злобните хора постоянно са си такива. Все да те засегнат, все да те ядосат, целият свят им е крив, ако не клъвнат някой имам чувството, че вечерта няма да заспят.

# 59
  • Мнения: 12 473
Какво значи да пострада някой?
Според моите разбирания - не преча, не товаря и не вредя на никого със себе си.

Общи условия

Активация на акаунт