Забавни въпроси за бременността

  • 1 378 007
  • 18 320
  •   1
Отговори
# 1 350
  • Мнения: 2 309
Питах свекърва ми дали е имало такова нещо при нея, но ми каза, че майка й дори не й говорила за цикъла... поне знам, че нямам да има шамари при нас! Но и традицията да я имаше никога не бих го направила това на детето си!

# 1 351
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 522
Каква традиция, какви 5 лева?
Не го приемам това.
Не бих направила така с дъщеря си, представям си как ми казва и аз и лепвам шамар, ай сиктир. Stop

# 1 352
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
Не, това с шамара е ... дори не мога думи да измисля... Простотия, селяния, идиотия.... нещо в този дух...

Аз си спомням, че първият ми цикъл дойде на една коледа - бях на 12 и половина... Родена съм на 25,06 и на 25,12 съм точно на и половина (като малките деца  Wink ) и беше почти двоен празник... Мама се зарадва, баба се разплака... Дори и мъжете в къщата разбраха какво става  Grinning newsm60 Веселба, но пък не са се разхождали с бонбони по комшиите да черпят  Simple Smile

# 1 353
  • София
  • Мнения: 4 328
в такъв случай какво се прави при първата полюция на момчетата Laughing
ама че глупост.

# 1 354
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
В тази тема - шамари при първия цикъл, в съседна - обезкосмяване на 8-9 годишни момиченца..толкова ли е трудно да се намери някакъв баланс?!

# 1 355
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
в такъв случай какво се прави при първата полюция на момчетата Laughing
ама че глупост.

Не е така. Първата менструация на момичетата има изключително дълбоки исторически корени и е свързана с магични ритуали и т.н. Тя е един вид rite of passage за момичетата - момчетата са имали други ритуали, които са насочени към възмъжаването, най-често са били свързани с лова и силата и оцеляването, а не със секса. Докато за жената това е магическото в нея - способността да дава живот. Така че този момент си има дълбоки корени и винаги е бил отбелязван по някакъв начин - не непременно явен като черпенето с бонбони, но в женския кръг този момент си носи особено значение.

Ето малко примери:
"„Мисля, че беше някъде във Варненско, ми обясняваха, че едно време превръзките се правели от стари чисти парцали и при първата менструация, първата „превръзка“ се закопавала в земята под плодно дърво, „за да е плодовито момичето“.“
Много разпространено е вярването, че при първа менструация момичето трябва да се хване или да бележи с първата менструална кръв три кола в градината, за да продължава менструацията само три дни. Вариант на записа твърди, че трябва да съобщи на три жени. Проблемът с изпирането на ризите, за които вече стана дума, е решаван така: когато дойде първата менструация, девойката трябва първо да съобщи на русо момиче, че лесно да се пере."

В началото на 20 в на менструацията са викали "пране" Simple Smile

Май-май трябва да се отдели нова тема за тези неща? Интересно е.

# 1 356
  • София
  • Мнения: 4 328
хубаво, hedra, в такъв случай защо "Докато за жената това е магическото в нея - способността да дава живот", се посреща с шамар Simple Smile
да копаят превръзки и да черпят цяло село ако искат, но това с шамарите отде иде?

# 1 357
  • Мнения: 9 648
Мдааа, пък някои предпочитаме ритуалите от 21 век, а именно превръзки от магазина и след това отиват в кофата за боклук. Добре, че едно време майка ми също е предпочела "модерния ритуал" за мен.

# 1 358
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И за шамара имаше обяснение в един материал, всъщност - и не само за него, а за това да разказват ужасно засрамващи момичето случки около менструацията й пред външни хора. Така се потискала сексуалността на момичето, че да смята цялата работа за срамна и да не вземе да забременее рано-рано Rolling Eyes

Нали схванахте, че аз не твърдя, че трябва да има такива ритуали - а дадох просто пример, че от край време е имало ритуали, които са обкръжавали първата менструация и че в нея са вплетени много културни и исторически мотиви.

Част от тях е и това, което със сигурност сте мяркали даже и тук из форума - как се правят магии за любов с менструална кръв Stop Всичкото са просто отзвуци на стари вярвания за женското начало.

# 1 359
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Ето малко примери:
"Много разпространено е вярването, че при първа менструация момичето трябва да се хване или да бележи с първата менструална кръв три кола в градината, за да продължава менструацията само три дни."
Мда, ритуали.  Simple Smile
Мен баба ме заведе до печката на дърва, с която се топлехме в кухнята (зима беше); отвори горното капаче, по което имаше натрупан нагар/сажди, и ме накара да пипна с два пръста. Точно с идеята "да продължава два дни".
Обаче аз по невнимание изцапах и третото пръстче.  Mr. Green

Което нищо не доказва, де. Щото дълги години имах продължителен МЦ. Много повече от три дни... че и болезнен. ooooh!

# 1 360
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 009
Този ритуал с мазането на три колчета в градината и аз го знам-едно време като студентка писах курсов проект за сватба,бременност и раждане и си го спомням.Точно така беше.
Иначе аз бях много стресната ,когато ми се случи,на 12 години и 7 месеца една вечер се прибрах след тренировка(играех баскетбол) и отивайки до WC-то видях кръв по бельото си.Много плаках,защото изобщо не бях подготвена, знаех какво е ,но така неочаквано ми се стовари.Мама само ме прегърна и ми каза,че вече съм голяма и да я карам умната.И това беше,никакви шамари или подобни неща...

# 1 361
  • Мнения: 25 586
Шамарите явно са гръцки патент.

# 1 362
  • София !
  • Мнения: 1 240
Аз пък много се зарадвах като ми дойде  Simple Smile
Бях на 13г., точно в началото на учебната година беше. Помня обаче, че ме беше срам да ходя на учлище, мислех си, че ще ми протече, ще се нацапам и другите ще видят.. и голям филм  Simple Smile
Но пък на повечето ми съученички им беше дошло, аз бях от малкото, който нямаха цикъл и не знам защо, но много исках и аз да имам.

# 1 363
  • Мнения: 2 309
Шамарите явно са гръцки патент.
Само в Левкада май е известен този ритуал! С който друг съм говорила- беше шашардисан от чутото!

# 1 364
  • Варна
  • Мнения: 594
Обичаи има всякакви, но да ги правиш без да знаеш защо е такъв обичая .. ами не смятам че е нормално, особенно ако става въпрос за шамар. При мен нямаше обичаи, дойде ми на 13 лятото като бях на село при баба. Реакция на баба ми, никаква, само ми даде превръзки и започна да се хвали на едни нейни познати че съм станала жена. След като се прибрах в къщи баща ми се разплака и каза "Вече си жена а?" Майка ми - Нищо не каза Thinking
Аз лично, не мисля че като дойде първия цикъл и ставаме жени

Общи условия

Активация на акаунт