Отопление в къща - камина на дърва/или пелети

  • 52 268
  • 177
  •   1
Отговори
# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 23 642
На беба28 да и кажа - няма да ти станат мислите. Комин ти трябва задължително. Второ - и поетапното връзване може да не ти се получи. Котел за 160 квадрата съществено се различава по мощност от такъв за 50. 

# 166
  • Мнения: 1 619
На беба28 да и кажа - няма да ти станат мислите. Комин ти трябва задължително. Второ - и поетапното връзване може да не ти се получи. Котел за 160 квадрата съществено се различава по мощност от такъв за 50. 

Комин ще осигурим, тоест имаме си, искаше ми се да е на др място котела, но щом трябва комин ще е при комина.

Котела мисля да го вземем с мощност като за 160 кв, да разбирам ли, че е проблем да отопляваме с него първоначално 60-70 квадрата?

# 167
  • Пловдив
  • Мнения: 23 642
Ама чакай малко, за да се направи това отопление ви трябва проект и човек, който разбира от това. Аз не разбирам до толкова, но от опит ти казвам - не стоят изобщо нещата както си го мислиш. И внимавай към кого се обръщаш за работата, че като ви види такива балами всеки мошеник ще се възползва.


И ей сега да те закопая - може да се окаже, че коминът ви изобщо не е подходящ. На нас ни се наложи да правим нов.

# 168
  • Мнения: 1 619
Ама чакай малко, за да се направи това отопление ви трябва проект и човек, който разбира от това. Аз не разбирам до толкова, но от опит ти казвам - не стоят изобщо нещата както си го мислиш. И внимавай към кого се обръщаш за работата, че като ви види такива балами всеки мошеник ще се възползва.


И ей сега да те закопая - може да се окаже, че коминът ви изобщо не е подходящ. На нас ни се наложи да правим нов.

Бе чак балами не сме де Simple Smile То е ясно, че ще се прави хора занимаващи се с това. Когато човек не е наясно се информира. Ние няма да го правим утре това отопление, така че ще име време да се запознаем с всички възможности. Сега почвам да търся инфо от нулата така да се каже.

Комина ако не е подходящ ще си изградим о и ние друг Simple Smile

# 169
  • София
  • Мнения: 1 034
Някой може ли да каже марка котел на пелети, от която е доволен? Ясно е, че няма как само едни котли да са предпочитани и купувани и  хората са доволни от различни неща, така или иначе си е малко на късмет и нищо не е сигурно, но поне да е нещо, от което 1-2ма са доволни Grinning

# 170
  • Мнения: 1 970
Някой може ли да каже марка котел на пелети, от която е доволен? Ясно е, че няма как само едни котли да са предпочитани и купувани и  хората са доволни от различни неща, така или иначе си е малко на късмет и нищо не е сигурно, но поне да е нещо, от което 1-2ма са доволни Grinning

Колкото хора, толкова нужди, мнения, възможности...
Най-добрите котли на пазара у нас, признато, са ХЕРЦ, но цените им започват от 12 бона и за мощност около 25-27 кв трябват към 20.
Оттам надолу си е въпрос на готовност за компромиси, тъй като съчетание евтино и същото като мерцедеса няма измислено.
Има италиански висок клас, много добри (9-12 бона), има полски общо взето добри (5-8 бона), италиански по-нисък клас - не лоши, но капризни за качеството на пелетите и искащи технически грамотен потребител, за да не се чакат техници за настройките непрекъснато, има и български доста голяма гама.

Най-добре посъветвайте се с проверен специалист инженер по топлотехника, който няма интерес само да продаде, а да ви направи топлинния баланс, да Ви посъветва и избере заедно с Вас, според нуждите Ви и спецификата на обекта който ще топлите - климатична зона, изолации, изложение, отдалеченост, техническа грамотност на ползващите, възможности за покупка на качествени пелети и т.н.
Ето, ние например сме с полски, 25 клв. доволни сме от качеството за цената му. Искам австрийски, но не виждам смисъл да дам още поне толкова като пари, този ни върши добра работа...
Пак казвам, нещата са строго специфични и си искат специалист.
 
Не е като да си купиш ютия....

Последна редакция: пн, 24 апр 2017, 11:24 от StefanB

# 171
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
Здравей,котлето ни е  Bosch 42 kW  а горелката е  IVG Bio 40 kW - всичко е 3700лв - отопляваме къща с вътрешни стълби 450кв - дотук сме 7-8 тона ,от Октомври не е спирано . Градусите в нас са 21-24 .Това е цена без радятори само за котел и горелка

От 9г сме на пелети, първо бяхме с котел Ор-Ор но беше слабо за нас - и от 5г сме на Bosch.Има случай в които в цялата къща работят 2 радятора .което ще рече ,че котела става и за 50кв и за 400кв.Самата горелка се нагласява до какви градуси да сгрее водата . Цяла зима работи на 75градуса и сега когато е топло работи на 55г .Иначе в спалните не се седи от жега .

Помещението за котела трябва да е по-голямо защото има и бункер в който се пълнят пелетите.
Мога да сложа снимки при интерес , и още информация да дам ако ви интересува.
За нас-това е най-доброто - не сме имали проблеми .Чисти се веднъж седмично

# 172
  • София
  • Мнения: 1 034
Много ви благодаря за отговорите! Да, разбира се, че ще се посъветваме със специалист, в момента текат предварителни ремонтни дейности и исках да се информирам като фирми горе-долу, защото са мнoого. Ще погледнем на Bosch котлите, изглеждат добре като цена. Котела ще е в мазето, така че място има много. Мисля, че е важно да може да работи и на по-ниски температури, тоест ако го нагласиш на по-малко - да я поддържа, а не да се изключва след като я достигне, после пак да се включва, после изключва и така.. не знам дали правилно разбирам и обяснявам Grinning

# 173
  • Мнения: 711
Здравей,котлето ни е  Bosch 42 kW  а горелката е  IVG Bio 40 kW - всичко е 3700лв - отопляваме къща с вътрешни стълби 450кв - дотук сме 7-8 тона ,от Октомври не е спирано . Градусите в нас са 21-24 .Това е цена без радятори само за котел и горелка

От 9г сме на пелети, първо бяхме с котел Ор-Ор но беше слабо за нас - и от 5г сме на Bosch.Има случай в които в цялата къща работят 2 радятора .което ще рече ,че котела става и за 50кв и за 400кв.Самата горелка се нагласява до какви градуси да сгрее водата . Цяла зима работи на 75градуса и сега когато е топло работи на 55г .Иначе в спалните не се седи от жега .

Помещението за котела трябва да е по-голямо защото има и бункер в който се пълнят пелетите.
Мога да сложа снимки при интерес , и още информация да дам ако ви интересува.
За нас-това е най-доброто - не сме имали проблеми .Чисти се веднъж седмично

здравейте, бихте ли приложили снимки на котела и на помещението, в което е инсталиран, понеже сме в чуденка, къде да го сложим.
Ние смятаме да отопляваме мезонет на 2 етажа с обща площ около 120кв, 3спални+2 санитарни възела+ хол и трапезария в едно. Събираме мнения и препоръки, както и груби стойностни сметки Simple Smile
Всяка информация би ни била полезна

# 174
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Аз съм от неразбиращите, но до тук прочетох крайно различни цени - от 10 000Е до 3500 лв. Знам, че не може да се отсече една цифра, но все пак - колко излиза прилично парно за къща 75м2 на 2 етажа. Със сменена дограма без изолация. Жена съм, не разбирам, не ме нападайте. Търся оптимален вариант между първоначална инвестиция и постоянните разходи /пелети или твърдо гориво/.

# 175
  • Мнения: 14 288
Ами зависи какви отоплителни тела ще изберете и какъв котел, какви тръби, кой ще го прави и колко ще ви вземе за труд. Викате няколко фирми да ви направят оферта за инсталацията, избирате си котел според финансовите възможности и нужди и преценявате.
Моята къща е 100 кв. и парното ми ще е около 6000 лв. грубо, още не съм го завършила.

# 176
  • Мнения: X
Ели, и ние горе долу сме така, гледахме и сравнявахме и избрахме камина Burnit 25 https://www.pazaruvaj.com/kamini-c4177/sunsystem/burnit-pm-comfo … -plus-p297759105/. изглежда съвсем прилично. Резервоарът събира 3 чувалчета, има си всичко необходимо, може да се програмира и цената не е много висока. Разликата при нас е, че вече имаме изолация на къщата.
Ще правим водно подово отопление. Цената на метър маркуч е 2-3лв, слага се и изолация отдолу - едни подложки с мостчета за маркучите, отгоре ще слагаме гранитогрес, махаме стария паркет. В момента сме с Прити с водна риза и радиатори, та ще използваме част от старата инсталация. Ако ще правите всичко сега може би с труда ще ви излезе към 5000 инсталацията заедно с печката. При нас трудът е "безплатен", мъжът ми прави всичко, за сметка на нервите ми хаха
Колко ще е консумацията зависи от много фактори, както вече се каза. За нас предимството е, че ще работи автоматизирано, няма нужда да се слага гориво през час, няма нужда от външен контейнер или външна горелка, или допълнителна помпа и ЮПС, както е сега, всичко е компактно.

# 177
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Благодаря ви! Тъй като ще предприемам ремонт се чудех дали изобщо ще ми е по възможностите парно. Конкретните цифри, пък макар и ориентировъчно са ми от полза. Исках да знам дали изобщо да търся фирми /ако примерно диапазона е 20х/

Общи условия

Активация на акаунт