Плуване!

  • 29 084
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 184
Не намерих тема за плуването, затова отварям нова. Simple Smile

Има ли тук плуващи редовно, колко често ходите, имате ли конкретна програма?
Като основен спорт ли плувате или допълнение към друг?

Аз се запалих отново след няколко години прекъсване, но засега ходя малко хаотично 3-4 пъти в седмицата и просто сменям бруст, кроул, гръб. (Та приемам предложения за конкретни тренировки.) Гледам да правя 50-60 дължини на 25м басейн, като съм доста бавна засега.  Laughing С всички други спортове съм скарана, особено ненавиждам да тичам! Плуването ми е единствена опция да поддържам някакъв тонус. Simple Smile
Обмислям да си купя мп3 плейър за плуване...оглеждам и спортните часовници, но всичко водоустойчиво е 5 пъти по-скъпо, та се чудя има ли смисъл. Някой ползва ли?


# 1
  • Мнения: 624
Къде ходиш на плуване?
Някой има ли отзиви за басейн Спартак в София? Чета, че е мръсен, студен? Има ли нещо вярно.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 349
А някой проучвал ли е възможностите за басейни в София?  newsm78 newsm78 newsm78

# 3
  • Мнения: 6 549
Хубава тема. bouquet
На мен ми препоръчват плуване заради проблеми с гърба, но още не съм почнала.
Самоука съм на плуването, та не съм много сигурна в себе си.  Laughing
Интересно ми е да проследя темата за коментари. Искам да разбера за да има смисъл една "тренировка" колко горе долу трябва да се изплува? Някаква програма следвате ли или всеки си преценява колко? 50-60 дължини сигурно е нормално, когато човек свикне.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 548
Аз ходя на басейна на ТУ. Чисто е и водата е с нормалната за плувен басейн (а не баня) температура. Неприятното е, че душовете са откъм басейна, после излизаш и минаваш през гардеробната да ти дадат дрехите, после външния коридор, по който ходят и мъже и жени и оттам в съблекалнята. Аз винаги се къпя от до (вкл. косата) и за да изляза трябва да мъкна или голям халат или пак да си нахлузя мокрия бански. Супер досадно е. Обикновено мъкна още един бански, за да е сух. Мокрия ми е направо невъзможно пак да го облека. Има доста сешоари в коридора. Другият недостатък е, че работи само през учебната година. По спомен часове за външни хора има сутрин, по обяд, ранния следобед и след 17 ч. Цената май е 6 лв.
Миналата година гледах цени по другите басейни и най-евтина беше картата в Академик. Добри спомени имам и от Спортната палата, но не съм ходила отдавна.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 255
И аз също ще тръгвам на плуване. Но още не съм решила къде да ходя. Обмислям да отида до спортната палата, защото знам, че я ремонтираха миналата година, както и до мадара. надявам се да ми допадне на едно от двете места и да ходя там редовно. Ще следя темата с интерес.  bouquet

# 6
  • Мнения: 47 979
Академик това лято е затворен за ремонт, дано го пооправят
Аз издирвам място, където да ходим на свободно плуване с децата, или евентуално някаква форма на общ урок. Ходили са в Академик и в Българско школо, но в БШ имаше голяям наплив и голямо задръстване покрай строежа на метрото и спряхме, отделно че треньор аискаше да тренират за състезания и те се уплашиха Simple Smile А и групите там си бяха за деца, а сега  искаме да ходим заедно. Тръгнаха в Академик, то пък го затвориха за ремонт.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 966
Плувам на Спартак. Не е мръсен басейна, водата е с нормална за плуване температура 26-27 градуса, лятото е предимно 26, обикновено зимата е 27, при по-топла вода не е особено приятно да се плува активно. Съблекалните и душовете обаче са малко "соц", но поне няма проблеми с топлата вода. Плувам 2-3 километра, зависи в какво настроение съм, колко време имам и т.н., на 25 метров басейн свят ще ми се завие от вътрене и по този случай нямам много избор - единствените 50 метрови в София са на Спартак, ТУ и Дианабат. След работа, т.е. към 18:30 - 19:00 е малко фраш, но се търпи горе-долу, събота и неделя е ок. Гледам да ходя поне 2 пъти в седмицата, но за родител на малко дете това не винаги е постижимо.

# 8
  • Мнения: 624
Плувам на Спартак. Не е мръсен басейна, водата е с нормална за плуване температура 26-27 градуса, лятото е предимно 26, обикновено зимата е 27, при по-топла вода не е особено приятно да се плува активно. Съблекалните и душовете обаче са малко "соц", но поне няма проблеми с топлата вода. Плувам 2-3 километра, зависи в какво настроение съм, колко време имам и т.н., на 25 метров басейн свят ще ми се завие от вътрене и по този случай нямам много избор - единствените 50 метрови в София са на Спартак, ТУ и Дианабат. След работа, т.е. към 18:30 - 19:00 е малко фраш, но се търпи горе-долу, събота и неделя е ок. Гледам да ходя поне 2 пъти в седмицата, но за родител на малко дете това не винаги е постижимо.
Благодаря за информацията!  bouquet

# 9
  • Мнения: 6 550
Светле, а какви са цените на “спартак“? има ли ограничения за влизането и престоя - напр. да се влиза само на кръгъл час и да се излиза 5 минути преди да започне следващия?
аз плувам доста, понякога по 6-7 км, определено 1 час не ми стига. плувам в банкя, в комплекс “здраве“ и в спортната палата (има ограничение в престоя - 1 час). късите басейни не ме дразнят. най-вече имам проблем да се синхронизирам с останалите посетители, че току подпра някой отзад и става неприятно и за мен, и за него. затова гледам да плувам в часове с ниска посещаемост.

# 10
  • Мнения: 184
В момента не съм в София, но преди ходех в Спортната палата, защото ми беше на 15 мин пеша, а това ми е много важно, иначе абсурд, и без това се губи толкова време със сушене на коса и т.н.
Бях доволна, особено след ремонта, но това беше отдавна..

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Колко е нормално да се престоява в басейн?
Има ли някакви правила,или на кой колкото му е приятно?
З-то май аз малко прекалявам,по 1,5-2,5ч.,...аматьор съм,самоука,плувам само бруст и си играя водна гимнастика  sport027
Имам болки в коленете и кръста,мисля,че добре ми се отразява плуването и упражненията във вода.

# 12
  • Мнения: 184
О уау аз след час / час и половина вече умирам от скука! Според мен колкото ти харесва - по-скоро, според мен, има повече ефект за поддържане на форма, ако плуваш по-интензивно по-кратко време (поне аз ако си давам зор само след час не мога повече Simple Smile).

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Аз не плувам интензивно и може би затова не се уморявам.Но и нямам кой знае какъв ефект в/у килата,а все си мислих,че от плуване  ще сваля нещо  Sad
Но пък се чувствам добре вътре,мога да правя движения,които на суша са ми трудоемки и изморителни. После ми е много свежо и прохладно,особено в летните жеги...

Последна редакция: вт, 19 юли 2016, 00:15 от Doli

# 14
  • София
  • Мнения: 1 966
Силве, на единични посещения е доста скъпо на Спартак - 12лв. е на посещение, в часовете от 10:00 до 16:00 в работни дни (ако не се лъжа, не съм гледала много защото за мен е невъзможно това) е 8лв. Аз лично сега имам една карта Мултиспорт от работата на мъжо, в която е включен и Спартак, та си я ползвам нея  Grinning, има още едни подобни карти - Sport Pass, с тях също става, иначе нормалната карта за 8 посещения май беше 79лв. Няма ограничение в престоя, но повече от 2 часа не съм се заседявала, пъдили са ме само като се заседя след 20:30  Mr. Green Влиза се когато си искаш, не е на кръгъл час. Вечер, като отида след работа, са поне по 4 човека в коридор, но стига да са нормално плуващи, до към 5-6 човека се търпи на 50 метров, в събота и неделя доста често и сама в коридор се уреждам.

# 15
  • Мнения: 4 737
Ехаа каква тема-точно за мен  Heart Eyes -това лято плувам активно почити всеки ден,на малък басейн-12м-но навъртам по км-км и нещо като комбинирам с водна аеробика ,даже и с упражнения с пудовка и трх на сушата,гледам да разнообразявам  Peace много добре ми се отразява  Peace

# 16
  • Мнения: 624
Един глупав въпрос, но възрастните къде ги учат да плуват?

# 17
  • Мнения: 6 550
Светле, много добре звучи за “спартак“, ще премисля дали да не го посещавам. благодаря ти за информацията.
отдавна се каня на водоустойчива мп3-ка, харесала съм си една на “сони“, но предвид 200 лева цена, ми се иска да получа и отзиви от някой, който ползва. тук в темичката има ли такива?

# 18
  • Мнения: 15
Къде мога да взимам уроци по плуване в София?

# 19
  • София
  • Мнения: 1 966
На Спартак има възможност и за плуване с инструктор, като няма значение възрастта, цената в този случай е 14лв. на посещение. Със сигурност има и на хиляда други места уроци и за възрастни, но за другаде нямам информация.

# 20
  • Мнения: 184
Един глупав въпрос, но възрастните къде ги учат да плуват?

На плитката част на басейните.  Mr. Green Обикновено дълбочината е от 1.50 в единия край и постепенно стига 4 метра в другия, примерно, та съм виждала да се учат в началото.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 548
Един глупав въпрос, но възрастните къде ги учат да плуват?

На плитката част на басейните.  Mr. Green Обикновено дълбочината е от 1.50 в единия край и постепенно стига 4 метра в другия, примерно, та съм виждала да се учат в началото.
Олимпийските басейни на практика нямат плитка част. Аз съм 1,76 и ме залива на най-плиткото. Май е някъде 1,80 м. Дълбоката част е 2,80. В училищата има плитки басейни - 1,30 -1,50 м. Тук там има нестандартни басейни, които са по-малки и по-плитки - в хотелите например. 5 метрови са басейните за скокове.
Аз съм се учила като дете в басейна на Банята до Халите. В единия край имаше стъпала и беше плитко, в другия не стигахме дъното.

# 22
  • Мнения: 6 549
На колко дължини правите почивка?

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Аз не почивам,з-то не усещам умора,може би от по-бавното ми плуване/ръцете-бруст,краката-кроул Wink/....но съм забелязала тези,които плуват интензивно да си почиват след 2-3дължини,задъхани са...

Последна редакция: ср, 20 юли 2016, 11:57 от Doli

# 24
  • Мнения: 4 737
 1 км мога да изплувам без да почивам,почивки правя по-скоро от отекчение понякога ..... вкарвам малко   силова с пудовка,трх или собствено тегло  -от 5 до 10мин ...

# 25
  • София
  • Мнения: 1 966
Значи за Спартак да напиша за картите, че вчера специално погледнах цените, месечна карта за 8 посещения е 70лв.  Peace, не е 79, както бях написала по-нагоре, другите цени са както съм ги написала.

# 26
  • Мнения: 184
Аз правя почивка на 2-4 дължини (25м), зависи какъв стил.

Какви очила ползвате? Марка/модел? Голям проблем са ми. Първо - оставят ми ужасни кръгове около очите. Гледам уж да не ги стягам, но пак...
Четох, че такъв тип не оставят следи, но доста рядко виждам плуващи с подобни и са доста смешни  Crazy:


Второ, стават на нищо след 10тина пъти плуване. Последните ми са Арена, мислех, че са хубави, но вече се замъгляват ужасно и ги слагам колкото да не ми влиза вода в очите, но не виждам нищо.  Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 4 548
Аз си купиx някакви очила от спорт депо. Бяx приятно изненадана, че не  се замъгляват и прилепват даста добре.  Когато почивам ги вдигам и не ми оставят следи. Но от шапката съм винаги с гадна черта плез челото.

# 28
  • Мнения: 184
mlv, можеш да си вземеш платнена шапка. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 6 550
С дълга коса съм, сплитам на плитка и ползвам само платнени шапки. За очила - Арена, Спийдо, Аквасфиър, Адидас. Въпросът е да се уцели точния размер и да се нагласи хубаво разстоянието между очите и двете ленти на главата. Срещу запотяване има антифог спрейчета, рано или късно фабричното покритие пада и спреят върши чудесна работа  Peace

# 30
  • София
  • Мнения: 4 548
Обмисляла съм вариант за платнена шапка, но си нямам на идея разтегливи ли са. И аз съм с дълга коса и не знам ще се побере ли.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Разтегливи са.
 И аз съм с такава,че в другите не ми се побира косата,но мисля,че не са удобни за гмуркане.

# 32
  • Мнения: 6 550
Моята е до кръста, побира се, но на плитка, на кок и опашка не успявам да я натикам в шапката.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 966
Аз ползвам от този тип очила:
Скрит текст:


Моите са точно тези на картинката, това е стар модел обаче и ги няма вече, но има достатъчно модели от този тип. Водят се тренировъчни (т.е. не стават за състезания), с по-големи стъкла са и повечко силикон около тях. А потенето започва винаги след достатъчна употреба, както вече са написали, продават се anti-fog спрейчета.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Има ли някакъв уред,който да измерва преплуваното,калории и т.н..като крачкомера  Thinking

# 35
  • София
  • Мнения: 1 966
Има ли някакъв уред,който да измерва преплуваното,калории и т.н..като крачкомера  Thinking

Има, да. Има фитгривни за вода, speedo shine например, сигурно има и други. А иначе имаше и едни часовници на speedo, които измерват преплуваните дължини.

Наякой случайно знае ли дали на Спартак има топла вода? Пише, че ще е спряна и на целия бул. Аресеналски  Confused

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
мерси bouquet
ще потърся по спортните магазини

# 37
  • Мнения: 596
Здравейте,
да ви попитам знаете ли дали Спартак работи август месец?
Днес ходих до Дианабад и ми казаха, че е в профилактика до септември.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 966
Ми във вторник работеше. Не съм оглеждала обаче за съобщения за профилактика, обикновено има профилактика по 1 месец лятото, но дори и да има, обикновено 25 метровия си работи, докато големият е в профилактика.

# 39
  • Мнения: 532
Всеки ден плувам в морето през лятото, късна пролет и ранна есен. За съжаление има там едни 5 месеца, където ми се спира устремът. През тях по нарядко ходя в басейн, макар да не ми е приятно. Мразя басейни, но обичам плуването повече.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Мен ме е страх в море и др естествени водоизточника Rolling Eyes
Предпочитам спокойни басейни на хотели

# 41
  • Мнения: 24
Страдам от болки в гърба още от дете. Мислите ли, че плуването би ми помогнало да ги облекча?  newsm78

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Да,ще ти помогне Peace
И аз съм с болки в кръста и коленете. Плувам по 2ч.през ден и намаляха болките,особено тези в гърба и кръста.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 548
Плуването е може би най-малко натоварващия ставите спорт. Имам колега с проблеми с колената. Ходи почти всеки ден на плуване и казва, че се чувства супер.

# 44
  • Мнения: 3
Здравейте. Не мога да намеря къде мога да напиша обява и затова пускам темичка  тук.
Имам карта за дневен абонамент за World class fitness and spa валидна до 18 октомври. Няма как да я използвам и й търся собственик. Продавам я за 80лв.включващи таксата за смяна на имената , която искат от комплекса. Месечната карта е 120лв.давам го за сравнение. Моят номер е 0886908827 ако има някой заинтересован да звънне.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
за кой град?

# 46
  • Мнения: 3
Град София

# 47
  • Мнения: 6 550
само да споделя, че от днес работи басейнът на спортната палата. беше затворен за годишна профилактика.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 219
Дали приключи ремонта на Академик и заработи ли басейна ?

# 49
  • София
  • Мнения: 1 219
Дали приключи ремонта на Академик и заработи ли басейна ?

Проверено, все още не работи .

# 50
  • Мнения: 63
Здравейте,
темата е доста стара, но ме вълнува един въпрос. Понеже не съм ходила никога на плуване, но вече се реших, искам да ви попитам как стоят нещата със съблекалните. Има ли някакви паравани, където сте ходили или всички хора са на едно? Малко ми е стресирващо 20, 30 голи жени в една съблекалня или под душовете Simple Smile
Благодаря ви предварително Simple Smile

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Там където ходя банята е с душ кабини,но съблекалнята е общо помещение с шкафчета.Мисля,че навсякъде е така.Няма какво да се притесняваш,а и 20-30 накуп не идват,аз най-много по 2-3 съм засичала.
Ако ходиш в групови занимания,тогава може и повече да се събират.

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 00:26 от Doli

# 52
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
В Академик банята няма душ кабини даже.

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Аз посещавам само басейни в хотели и там са в кабинки душовете

# 54
  • Мнения: 63
Благодаря много Simple Smile

А в Кемпински на Джеймс Баучер знаете ли как са съблекалните?

# 55
  • Мнения: 9
И в Маринелата си е мизерийка .. като за тези пари

# 56
  • София
  • Мнения: 3 824
Привет,
някой знае ли покрития басейн Диана дали работи. Никъде не мога да открия работно време, някакъв телефон...
За басейна на Техническия ...същото информационно затъмнение Simple Smile Имате ли някаква информация за там?

Благодаря Simple Smile

# 57
  • София
  • Мнения: 9 110
Здравейте.
Някой знае ли какви са условията за басейна на училище Хенри Форд в София - месечна карта и треньор?
Дали има в Западните квартали други басейни, където може да плува 11-годишно дете с треньор по възможност - поне в някои от дните?

# 58
  • Мнения: X
Здравейте,
Има ли някъде в София място, където учат възрастни на плуване?

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Моя позната се научи в Принцес.

# 60
  • София
  • Мнения: 9 110
Здравейте,
Има ли някъде в София място, където учат възрастни на плуване?
Аз ходех в Спартак заедно с детето и ползвах неговия инструктор. Имаше някаква комбинирана карта дете и родител с инструктор - беше 132 лв. (по спомен).

# 61
  • София
  • Мнения: 1 219
Здравейте,
Има ли някъде в София място, където учат възрастни на плуване?

Силвър сити .

# 62
  • Мнения: 6 550
Здравейте.
Някой знае ли какви са условията за басейна на училище Хенри Форд в София - месечна карта и треньор?
Дали има в Западните квартали други басейни, където може да плува 11-годишно дете с треньор по възможност - поне в някои от дните?
Басейн "Кристал" в Обеля.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 358
+1 за Спартак
Аз ходя там 3-4 пъти седмично. Първо бях с инструктор, а сега вече сама. Когато почнах да ходя през февруари 2018 - можех единствено да стоя като шамандура, сега смея да твърдя, че плувам добре всички стилове.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 305
На 30 години и аз се научих да плувам в Спартак - барабар с дечицата в коридора, даже не бях единствената възрастна ученичка. Много бързо се напредва обаче и бързо те изстрелват в по-скоростните коридори, макар и под наставление или наблюдение на инструктора.

# 65
  • София
  • Мнения: 9 110
При кои инструктори сте били и в кой басейн - 25 или 50-метровия. Ние с младежа бяхме в 25-метровия и не са ми показвали толкова често нови неща, т.е. сравнително бавно напредвах със стиловете, което не е непременно лошо, защото и без друго си ми трябваше време да ги усетя нещата.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 305
Научих се в 50 метровия. Моят инструктор беше Стоян. Може би няма какво толкова ново да се показва - отработване на самите движения (къде с дъска, къде без, с плавници или пък не), координация и от човек си зависи, че трябва да се научи да издишва напълно въздуха под водата.
На 6 посещение плувах по гръб (но аз нямам проблем с отпускането във водата и не ме е било страх), а постепенно и другите стилове - първо свободен стил, а след това и бруст.
Все пак има какво да се желае - така и не се научих да плувам бътерфлай, имам едно паразитно и неправилно движение при свободен стил с една от ръцете и не плувам никак бързо.

# 67
  • Мнения: 54
Здравейте,не знам дали е по темата,но обмислям да започна да ходя на плуване 3 пъти седмично....дали съчетано с хранителен режим и ходене на народни танци ще ме приближи до така желаната форма....171 съм висока...качих доста поради здравословни проблеми(цикълът ми не идваше в продължение на 2 месеца,но ми дойде) в момента тъжно,но факт съм 65-66кг,а през лятото бях под 60....помощ....също интензивно в продължение на 2месеца тичах по6-8км на ден,което също ми се отрази....всеки съвет относно храненето,тренировки за загрявка преди плуването ще ми бъдат от помощ!

# 68
  • София
  • Мнения: 1 966
denislava2001, килограмите са нещо мнооого относително,  65 не са много за височината ти, но и зависи как си ги качила, ако е от залежаване и преяждане може и да са твърде много, ако е от мускулна маса, дори ще си с много добра фигура. В тази връзка не разбрах за тичането дали се оплакваш, че от него качваш или си била добре тогава. От интензивен спорт принципно килограми се качват. Аз лично бих те посъветвала да си купиш някакъв пулсомер, вече има хиляда фитнес гривни и часовници, които стават и за плуване и измерват и във водата. Обикновено натоварването е разделено на 5 зони, има и доста изписано по въпроса как се смятат въпросните зони, ако целиш само отслабване (като допълнение към хранителен режим, разбира се), трябва да се стремиш към тренировки във 2ра и 3та зона като натоварване. Ако целиш добра спортна форма, трябва да се стремиш към тренировки в 3та и 4та зона. Това за всеки спорт важи. А специално по въпросите ти за плуването, добре е да раздвижиш ръцете и краката преди да влезеш в басейна, най-обикновена загрявка, както и да не влизаш да плуваш скоро след като си яла.

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Аз след плуване много огладнявам Confused и нищо не успях да сваля

# 70
  • София
  • Мнения: 9 110
На мен също плуването ми действа огладняващо и нищо не свалям. По-скоро е тонизиращо.

# 71
  • София
  • Мнения: 4 305
И при мен е така уморява ме и отваря повече апетит. Но е много отпускащо, допринася за добра обща физическа подготовка и подобрява дишането ми

# 72
  • Германия
  • Мнения: 111
Плувам от три години. През летните месеци основно по около 3-4 пъти седмично винаги по един километър. Чувствам се много добре и определено се стяга цялото тяло. Харесва ми и оформянето на ръцете. След 1 час плуване, ( 1 километър) съм гладна но това означава че метаболизма е задвижен.

# 73
  • Мнения: 4 737
Да се запиша и аз за новият сезон 🏊 плувам от години по км -3-4 пъти седмично ,лятото.Отскоро плувам с ластик на едно място 40мин,доста по силово и натоварващо е .

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Как се плува с ластик?

# 75
  • Мнения: 4 737
Ето такъв е моят https://www.youtube.com/watch?v=IjH4ggGSQds закопчаваш го за кръста  от другата страна за стълбата или нещо друго и плуваш със съпротивление .

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 26 370
Сигурно е удобно за малък домашен басейн.За обществен според мен не става,ще пречи на останалите плувци.

Общи условия

Активация на акаунт