Промени в семейния кодекс за осиновяването

  • 25 076
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Привет на всички,
Пускам тази тема във връзка с подготвените промени в семейния кодекс в частта му за осиновяване и разкриване на тайната на осиновяването. Призовавам всички, които се интересуват от тази тема да се включат с коментарии и мнения още повече, че въпросните промени ще бъдат публикувани в края на месец август в сайта на социалното министерство за обществено обсъждане. Една от предвижданите промени гласи, че тайната на осиновяването вече ще може да се разкрива само по административен път по медицински причини. Искам да попитам, обаче, каква информация за биологичните родители и здравния им статус ще се дава, след като:
- в 99% от случаите няма никакви данни за биологичния баща, т.е. такъв въобще липсва в досието на детето, камо ли да се знае здравния му статус;
- поради нежеланата бременност, същата не е проследявана, а биологичната майка е водила всичко друго, освен здравословен начин на живот по време на бременността;
- графата "здравен статус" в документите на изоставеното дете е празна, тъй като няма информация по въпроса, а за детето се съди по неговото физическо състояние в момента на раждането;
- в държавата няма изграден регистър на хората, които са изоставили децата си, който да се поддържа с актуални данни за местоживеене.
Т.е. информацията: "жената Х е твоята биологична майка, но нямаме данни за нейната фамилна анамнеза, нито пък имаме нейни актуални координати" с какво би помогнала реално, когато говорим за получаване на медицинска информация за биологичните родители. Пак напомням, че бащата въобще дори го няма в картинката.
Считам, че това предложение създава предпоставки за злоупотреба в предоставянето на информация за биологичните създатели. Мисля, че "създатели" е най-точната дума, описваща хора, които са създали, но са изоставили изцяло създаденото от тях дете. Думата "родител" носи съвсем друго значение.
Считам, че в новия семеен кодекс трябва да се предвидят и текстове, които да защитават правата и интересите на осиновителите и създаденото от тях семейство. Защото хора, които, независимо от обстоятелствата, с пълно съзнание са изоставили децата си и са се подписали собственоръчно за това, ако след известно време решат, че са си променили мнението и изведнъж искат да намерят изоставеното от тях дете, това означава груба намеса в живота на семейството и родителите, които със същото пълно съзнание са го приели за единствено и изцяло свое. Смятам, че подобни, нежелани от детето, вмешателства, трябва да бъдат наказвани според закона, тъй като създават реална заплаха за психическото и, за съжаление не рядко, физическо здраве на детето и неговите родители.

Всъщност, темата е обширна, и ще ми е интересно да прочета мнението на други родители по въпроса.

 bouquet

Последна редакция: нд, 07 авг 2016, 08:05 от Редактор*

# 1
  • Мнения: X
Много ми допада това, което си написала.
И аз живо се интересувам от промените, които се готвят.
Ако се цели улесняване продцедурата на осиновяване , добре, но момента с тайната на осиновяване е доста спорен - би трябвало да обслужва единствено интереса на детето.
 Не мога и нямам право да съдя, но ми е известно семейства, които са се отказвали от осиновено дете, само защото жената е забременявала със свое дете, а в промените се коментираше, че няма да може да се разсиновява дете.

# 2
  • Мнения: 24 327
Защо тайната на осиновяването да се разкрива само по здравословни причини?

# 3
  • Мнения: 75
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.

# 4
  • Мнения: 75
Това, което съобщиха по новините и писаха в пресата днес беше, че само по здравословни причини ще може да се дава информация за биологичните създатели по административен ред, т.е. без съдебно решение...

# 5
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Никак не ми допадат тези неща, които се обсъждат като промени. При условие, че разсиновяването няма да е възможно, то дали изоставянето ще бъде? Темата вълнува семейството ни. Имаме 2 осиновени деца и едно биологично. Никак не сме склонни да се дава информация за децата ни на БР. Не крием от тях, че са осиновени, но няма да се впускаме в играта да издирваме БР. Това решение ще вземат децата ни когато навършат 18 г. Сами ще преценят искат ли или не да познават и издирват БР. Не сме склонни да допуснем да влезнат в живота им отново тези, които са ги изоставили веднага щом са поели първата си глътка въздух. Достатъчно травми са преживели- от изоставянето....от три години и половина престой в институцията. Смятаме, че това им е предостатъчно като негативи и преживявания и ако трябва да предоставяме възможност и на БР да се срещат с тях просто ще търсим вариант да отидем много далече от тази скапана българска действителност.И двамата с мъжа ми смятаме че това, което се гласят да направят като промени в закона не би било приемливо и дори ни притеснява в доста голям аспект.
Ще следя темата за още мнения.
А относно процедурата по осиновяване не смятам, че е редно да се улеснява, а на против- трябва да стане по-стриктен и реално проследяван процес. Както и следосиновителният мониторинг...  

Последна редакция: пт, 05 авг 2016, 16:42 от betray

# 6
  • Мнения: 75
Напълно съм съгласна с теб, Betray. Моят син също е осиновен. Някога някой се е отказал напълно от него с името, подписа и съзнанието си, като го е изложил на всички рискове и опасности, които изоставянето на пеленаче носи. По никакъв начин не мога да допусна тези някои в някакъв момент да се появят с претенции за гени, тяхна кръв, посипване на главата с пепел за взетото решение и всякакви там други актьорски изпълнения, и да размътят света му на сигурност и любов, който му създаваме. Сина ми е едва на 4 г и още не разбира какво точно е това осиновяването, но вече вмъквам лекичко в някой подходящ разговор неща, които да го подготвят за това. Със сигурност ще знае за осиновяването си преди да тръгне в първи клас.
Относно обученията за осиновители - не съм против да ги има, но държавата замисля ли се, че всъщност тези, които изоставят децата си не преминават през никакви обучения?... Смятам, че настоящата процедура относно здравния статус на кандидат-осиновителите е крайно дискриминационен. Който е минал процедурата знае, че при подаване на документи и след това при самото осиновяване родителите трябва да доказват доброто си здраве. нима някой иска изследвания на биологичните родители, когато създават децата си? Аз лично се чувствах все едно държавата гледаше на мен като на потенциално болен, човек, който всеки един момент може да се зарази със СПИН, не дай си Боже!, защото това е само едно от изследванията, които държавата изисква от хората...

# 7
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.
Не съм съвсем съгласна с това. В доста от случаите се премълчава информация относно здравословното състояние на детето. Дава се подвеждаща или невярна информация на осиновителите. В други случай когато детето е на по-голяма възраст не се прави адекватна оценка на кандидат осиновителите и това дали биха могли да се справят с евентуални проблеми, които биха възникнали на по-късен етап с поведението на детето.
Ако се забрани разсиновяването то тогава е абсолютно редно да се забрани и изоставянето на дете! Което в България не виждам как би могло да се случи!
Ще рухне цялата социална система...

# 8
  • Мнения: X
Ако някой има възможност ,нека пусне тук конкретно точките, по които се готвят промени или поне линк към някое министерство, където да четем.
 Много се безпокоя, дали тези промени не са свързани с комерсиални скрити механизми.

# 9
  • Мнения: 148
Не мога и нямам право да съдя, но ми е известно семейства, които са се отказвали от осиновено дете, само защото жената е забременявала със свое дете, а в промените се коментираше, че няма да може да се разсиновява дете.

Това направо ме потресе. Едно е да прекъснеш процедурата на етап документи, съвсем друго е да върнеш детето, което си приел като свое. Наистина трябва да проучват по-добре кандидат-осиновителите. Хора, които искат дете, заради това, което то ще им даде, а не заради това, което те могат да му дадат, не заслужават правото да осиновяват. И за разсиновяването съм против. Това да не е магазин за хранителни стоки, че да правиш рекламации.

# 10
  • Мнения: 75
За съжаление няма закон, забраняващ изоставянето. Betray, действително много често здравната информация се крие от социалните служби, за да може детето да се осинови по-бързо. Всичко е в графата "няма данни" и иди доказват има ли наистина, или няма. Така или иначе, в случаите, в които здравната информация е премълчава в докато на детето, то тя остава такава, т.е. никаква завинаги. Е, питам, тогава, какво разкриване на тайната на осиновяването по административен път по здравословни причини може да се прилага??? Единствените хора на света, които имат правото да разкриват подобна т.нар.тайна са родителите на детето и самото то, ако иска това като навърши пълнолетие.
Gerda1 по медиите казаха и писаха, че края на месец август промените ще бъдат публикувани в сайта на социалното министерство, предполагам също и на сайта на агенцията за закрила на детето за обществено обсъждане.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
...и ако трябва да предоставяме възможност и на БР да се срещат с тях просто ще търсим вариант да отидем много далече от тази скапана българска действителност.  
А кой изобщо е казал, че ще трябва да им предоставяте такава възможност, или дай пак да оплюем скапаната България?  Rolling Eyes
Идеята е децата, ако решат (и може би след пълнолетие), да получават инфо за биологичните родители, не обратното.

Изоставянето на дете съвсем не е разрешено и сега, то просто си се прави фактически.
Иначе докато си родител на детето, тоест при биологичните родители докато то не е осиновено от друг, ти си имаш на книга и съответните задължения. Не преставаш да ги имаш с изоставянето, нито дори с даването на съгласие за осиновяване.
Иначе и аз мисля, че не би била съвсем разумна, нито съвсем справедлива една пълна невъзможност за прекратяване на осиновяване.

Цитат
За съжаление няма закон, забраняващ изоставянето.
Така. Гласуваме един закон, в който пише "Забранява се изоставянето на деца" (не че сега е разрешено, просто допускаме). Какво точно следва? Оставям си детето на улицата, в болницата, при социалните или където и да е и духвам. Или просто не го гледам. Прочитам закона и си викам: бре, то било забранено, я да спазя закона?
То не че сега е разрешено изоставянето. Всеки родител на книга има задължение да се грижи за детето си. А той не престава да му е родител, докато не го осинови друг.

# 12
  • Мнения: 75
Магдалена, в момента, в който биологичните родители подпишат документ, че се отказват от детето, те автоматически на мига губят всякакви права и задължения спрямо него. И така трябва да бъде! Все пак държавата им дава 6 месеца от раждането на детето, за да вземат ПРАВИЛНОТО решение в една или друга посока. След писмения отказ биологичните създатели нямат право да знаят какво се случва по-нататък с детето, от което сами са се отказали. И така е редно да бъде. Иначе, защо са се отказали от него?

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Няма такова нещо за губенето с подписа. Еле пък на задължения. Губят се едва с осиновяването от друг.
И съм юрист, и съм работила в отдел "Закрила на детето".

# 14
  • Мнения: 75
Подписаната Декларация от биологичните родители за отказ от детето е документа, който прекратява всякякви отношения и връзки между него и създателите му. От него момент, грижа за изоставеното дете поема държавата/приемното семейство до неговото осиновяване.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Скрит текст, защото наистина не е по темата.
Скрит текст:
Това е текстът от закона, който урежда въпроса за прекратяването на правата и задълженията на БР, и той не казва това, което ти твърдиш.
Друг няма. Декларацията е само условие да се допусне осиновяването и нищо друго.
Семеен кодекс
Чл. 101. (1) При пълно осиновяване между осиновения и неговите низходящи, от една страна, и осиновителя и неговите роднини - от друга, възникват права и задължения като между роднини по произход, а правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с роднините им по произход се прекратяват.

По темата - написах за прекратяването какво мисля; за припознаването ("попечителството", както са го нарекли днес в медиите журналята) също е добре да се измисли нещо, за да не се ползва за други цели освен за каквото е предназначено, в т.ч. съм с две ръце и два крака "за" да може да се оспорва от претендиращия да е истинският биологичен баща и от всеки друг, имащ правен интерес, както беше преди; за другото нямам мнение.

# 16
  • Мнения: 75
Текста ясно казва, че всякакви отношения м/у БР и осиновеното дете се прекратяват. М/у другото, въпросната декларация за отказ от дете съдържа текст, в който изрично се казва, че БР няма да имат и да предявяват в последствие никакви претенции към детето.

# 17
  • Мнения: 411
Запис да не загубя темата, когато успея ще пиша.

По другия казус - Магдена е права.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Моят братовчед е осиновен. Беше на 5 дни, взехме го от болницата, имаше си изписване, снимки, цветя и подаръци за персонала. Никой от нашето семейство не го е смятал за нещо различно освен за един от фамилията ни.
Жената която го е родила се е отказала от него на мига, той вече е голям на 20 г. и за него няма други родители освен леля ми и чичо ми, то как и да има. Та той беше на 5 дни, сега вече е голямо момче и си е наше. Не виждам защо някой да има възможност да се появи в живота на това момче след 20 г., след като писмено се е отказал от него веднага след раждането му и да предяви някакви претенции или каквото и да било спрямо него, с какво право, с какви очи!?

# 19
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Факт е, че с тези гласени промени пак ще дърпат котката за опашката. Целта е да се всява смут и безпокойство у хората. Аз така ги виждам нещата.
И, да- за мен вече България е скапана държава. Като почнеш от горе, та до долу: предимно леш и смрад.
Осиновяването на децата ни за пореден път мен накара да се убедя колко скапана ни е държавата/ администрация, институции и хора/.

# 20
  • Мнения: 436
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.

Не съм съгласна, че трябва да се забрани разсиновяването. Имахме такъв казус на курса. Майка, грижеща се сама за осиновения си син. Става 10 годишен и разбира, че е осиновен. Започва да навлиза в трудна възраст, събира се с лоша компания и започва да се държи грубо с майка си. Не я слуша и един ден и казва: "Ти не си ми майка, за да ми казваш какво да правя". Живота и за двамата се превръща в ад. Той не иска да е неин син, тя си блъска главата къде е сбъркала.
Според вас кое е най-добро за детето?
Като говорите за осиновяването, имайте впредвид, че житейските ситуации са много и различни и не може да сложите всичко под общ знаменател.

# 21
  • Мнения: 436
Магдалена, в момента, в който биологичните родители подпишат документ, че се отказват от детето, те автоматически на мига губят всякакви права и задължения спрямо него. И така трябва да бъде! Все пак държавата им дава 6 месеца от раждането на детето, за да вземат ПРАВИЛНОТО решение в една или друга посока. След писмения отказ биологичните създатели нямат право да знаят какво се случва по-нататък с детето, от което сами са се отказали. И така е редно да бъде. Иначе, защо са се отказали от него?

Нашето дете няма отказ от биологичните родители. Това означава ли, че имат някакви права над детето ни?

# 22
# 23
  • Мнения: 11 985
Никъде не прочетох, че БР ще има достъп до информация за осиновеното си дете, а само, че детето ще има достъп до информация за БР. Не мисля и ,че ще се намери осиновител, съгласен БР да може да "размисли" и да получи съдействие от държавата да разстройва живота на вече осиновеното дете. Ако детето не е осиновено е друго. Кой би осиновила, знаейки, че съществува възможност БР да получи имена, адрес и по този начин достъп до детето?

Нямам намерение да осиновявам повече деца, но ако в София разглеждат документите на кандидати от Варна, за които има дете в Шумен, означава ли това, че кандидатите ще пътуват от Варна до София, за да се запознаят с документите на детето и след това до Шумен, за да го видят? Или пък детето ще бъде водено в София? Иначе това с идеята за една комисия и по един регистър, обхващащ кандидатите и децата в цялата страна ми се струва добър вариант.

Колкото до забраната за разсиновяване и за и против съм. Толкова е жестоко да разсиновиш, защото имаш вече "свое", но пък какъв ли ад би бил животът за едно осиновено дете, което вече не е желано в такова семейство? Всъщност разказаха ми за такъв случай - осиновеното дете го гледала бабата, а отношението на осиновителите му към него се променило, след като си имат и друго дете, делят го, държат се лошо....

# 24
  • Мнения: 1 808
но ако в София разглеждат документите на кандидати от Варна, за които има дете в Шумен, означава ли това, че кандидатите ще пътуват от Варна до София, за да се запознаят с документите на детето и след това до Шумен, за да го видят? Или пък детето ще бъде водено в София? Иначе това с идеята за една комисия и по един регистър, обхващащ кандидатите и децата в цялата страна ми се струва добър вариант.

Според мен, пак кандидат осиновителите ще си контактуват с "ДСП Закрила на детето" по местоживеене на детето, само че кандидатурите на родителите ще се изпращат до местното ДСП не от местния съвет по осиновяванията, а от централизирания такъв. Предвид, че е необходимо при първата среща с детето да присъства социален работник, най-вероятно както и до сега, ще присъства служител от местното ДСП. Поне аз така схващам промените в частта за съвета по осиновяване.

# 25
  • Мнения: 75
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.

Не съм съгласна, че трябва да се забрани разсиновяването. Имахме такъв казус на курса. Майка, грижеща се сама за осиновения си син. Става 10 годишен и разбира, че е осиновен. Започва да навлиза в трудна възраст, събира се с лоша компания и започва да се държи грубо с майка си. Не я слуша и един ден и казва: "Ти не си ми майка, за да ми казваш какво да правя". Живота и за двамата се превръща в ад. Той не иска да е неин син, тя си блъска главата къде е сбъркала.
Според вас кое е най-добро за детето?
Като говорите за осиновяването, имайте впредвид, че житейските ситуации са много и различни и не може да сложите всичко под общ знаменател.

Ключовия въпрос наистина еф" кое е по- добре за детето?" Да бъде оставено на произвола в лошата компания, или да има човек, който с грижите си към него да се опита да го отдели от лошата среда и все пак да има колективен контрол спрямо него? Мисля, че отговора е ясен от само себе си. Според вас, ако въпросното дете беше биологично, как би постъпила въпросната жена спрямо него в дадената ситуация? Защото изречения от рода " мразя те! Не искам да си ми майка. Повече не си ми никаква, остави ме на  ....." никак не са рядкост между БР и техните деца. Лично знам много такива случаи

# 26
  • Мнения: 75
Относно разкриването на осиновяването по административен път по здравословни причини смятам, че предлаганата промяна е нецелесъобразно обвързана с разкриването на БР. Както вече писах, в огромната си част графата "здравен статус на БР" е празна или с невярна информация. Здравната информация за БР е в действителност важна информация , с която осиновителите трябва да разполагат. Затова смятам, че в новия семеен кодекс трябва да залегне задължението на социалните институции да съставят пълно здравно досие с фамилната анамнеза на БР за всяко дете, включено в регистрите за осиновяване. Това може да се случи сравнително лесно, като се изиска от личния лекар на родилната го жена информация за здравния й статус, фамилна обремененост и по аналогичен начин за биологичния баща. Този документ със фамилната анамнеза на детето следва да се представя на съда в момента на осиновяването. По този начин осиновителите ще разполагат и знаят с достоверна информация за здравния статус на БР на детето, което искат да осиновят, и, в случай на нужда, ще могат да е предоставят на лекуващите лекари на детето, без да е необходимо да се минава през каквито и да е административни процедури за разкриване на БР. Т.е. предоставянето на здравна информация за БР няма абсолютно никаква връзка и нужда с разкриването на БР!

# 27
# 28
  • Мнения: 436
Ключовия въпрос наистина еф" кое е по- добре за детето?" Да бъде оставено на произвола в лошата компания, или да има човек, който с грижите си към него да се опита да го отдели от лошата среда и все пак да има колективен контрол спрямо него? Мисля, че отговора е ясен от само себе си. Според вас, ако въпросното дете беше биологично, как би постъпила въпросната жена спрямо него в дадената ситуация? Защото изречения от рода " мразя те! Не искам да си ми майка. Повече не си ми никаква, остави ме на  ....." никак не са рядкост между БР и техните деца. Лично знам много такива случаи

Разликата между "ти не си моя майка" и "не искам да си моя майка" е от земята до небето. Както всички осиновители знаем, че има разлика между биологичните и осиновените деца. Не по отношение на обичта и чувствата, а всичко свързано с първичната рана, понякога по специални потребности на децата, защото идват при нас на различна възраст.

# 29
  • Мнения: 75
Пипи Мипи, в това, което казвам, аз се водя от убедеността, че след като човек вземе решение да осинови дете, то става единствено и само негово така и толкова, сякаш го е родил той или айде, поне сурогатна майка без разлика и резерви в любовта, отношението и грижите. Лично мисля, че ако човек има и най- малкото съмнение дали ще успее да приеме осиновеното дете наистина като свое истинско, тогава не трябва да осиновява, защото рано или късно това ще се отрази зле на детето.

# 30
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Гледам тук са писали основно осиновители. Аз като осиновена си задавам въпроса дали ако ми дадат право да получа данни за биологичните си родители бих го направила. Отговорът ми клони към НЕ. Не че бих огорчила осиновителите си (които за мен винаги са били родители), тях вече ги няма на тоя свят. По-скоро си мисля, че ако получа данни за биологичната си майка, изкушението да я потърся е много голямо, а не бива. В крайна сметка през всичките тези години тя може да е създала друго семейство, да има съпруг, деца, внуци, ако се набъркам в нейния свят, може да се сътворят много поразии. Не бих казала, че я смятам за някаква разпоретина, която си е захвърлила детето. В ония времена, в края на 60-те, консевативния морал, съчетан с липсата или по-скоро ограниченото ползване на контрацепция, забраната на абортите (мисля, че тогава са били забранени), водят до доста такива решения. Имало е домове някакви, където момичетата скриват нежеланата си бременност, раждат и оставят децата за осиновяване, не са имали особен избор. Така че ен съдя никого, нито затова, че са ме изоставили, нито пък защо не са ме потърсили (а и са подписвали декларация все пак). Аз съм била щастлива с родителите си, които са ме отгледали от съвсем малка, дали са ми цялата любов на която са били способни. Винаги си казвам - защо ти е да търсиш някого, който със сигурност вече не се интересува от теб. И все пак, изкушението е голямо, да узнаеш биологичния си произход, примамливо е. Но няма ад го направя. Всъщност може и да греша...

# 31
  • Мнения: 75
Sessilly, мисля, че си го казала много точно! bouquet

# 32
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Магдалена, в момента, в който биологичните родители подпишат документ, че се отказват от детето, те автоматически на мига губят всякакви права и задължения спрямо него. И така трябва да бъде! Все пак държавата им дава 6 месеца от раждането на детето, за да вземат ПРАВИЛНОТО решение в една или друга посока. След писмения отказ биологичните създатели нямат право да знаят какво се случва по-нататък с детето, от което сами са се отказали. И така е редно да бъде. Иначе, защо са се отказали от него?
Не е съвсем така обаче- осиновяването бива два вида, това, за което говориш, е пълно осиновяване, НО има и ограничено  Peace

# 33
  • Мнения: 873
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.

Не съм съгласна, че трябва да се забрани разсиновяването. Имахме такъв казус на курса. Майка, грижеща се сама за осиновения си син. Става 10 годишен и разбира, че е осиновен. Започва да навлиза в трудна възраст, събира се с лоша компания и започва да се държи грубо с майка си. Не я слуша и един ден и казва: "Ти не си ми майка, за да ми казваш какво да правя". Живота и за двамата се превръща в ад. Той не иска да е неин син, тя си блъска главата къде е сбъркала.
Според вас кое е най-добро за детето?
Като говорите за осиновяването, имайте впредвид, че житейските ситуации са много и различни и не може да сложите всичко под общ знаменател.
Точно заради такива казуси трябва да се забрани разсиновяването. Най-доброто за детето и майката е да им се предостави подкрепа от специалист. Явно в майката има някакви задръжки и може би неефективен подход към детето, щом е разбрало чак на 10 години, че е осиновено.  Peace

# 34
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Здравей,

Чувала съм за такива случаи и меко казано не доумявам как е възможно да има такива хора. Детето не е домашен любимец, който като ти омръзне, да искаш да го върнеш или подариш. Дори и с животните не се постъпва така. Категорично "за" съм да се забрани разсиновяването. След като човек вземе решение да осинови дадено дете, то става единствено и само негово родно точно толкова, колкото би било и едно биологично. Нима има гаранция какво ще бъде детето като характер и здраве, ако човек само си го роди? - Не! Така е и осиновените деца.
Смятам, че новите промени трябва да са в интерес изцяло да децата и техните осиновители, както и за запазване цялостта на семейството, което заедно са изградили.

Не съм съгласна, че трябва да се забрани разсиновяването. Имахме такъв казус на курса. Майка, грижеща се сама за осиновения си син. Става 10 годишен и разбира, че е осиновен. Започва да навлиза в трудна възраст, събира се с лоша компания и започва да се държи грубо с майка си. Не я слуша и един ден и казва: "Ти не си ми майка, за да ми казваш какво да правя". Живота и за двамата се превръща в ад. Той не иска да е неин син, тя си блъска главата къде е сбъркала.
Според вас кое е най-добро за детето?
Като говорите за осиновяването, имайте впредвид, че житейските ситуации са много и различни и не може да сложите всичко под общ знаменател.
Точно заради такива казуси трябва да се забрани разсиновяването. Най-доброто за детето и майката е да им се предостави подкрепа от специалист. Явно в майката има някакви задръжки и може би неефективен подход към детето, щом е разбрало чак на 10 години, че е осиновено.  Peace
Enidi , а дали не е най-добре на всяко осиновено дете да лепнем по един етикет на челото, че е осиновено и да няма драми? Тогава всички задръжки на майката и околните няма да ги има!
И подкрепа от какъв точно специалист и на кой момент конкретно да се предостави?

# 35
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Като прочета думата разсиновяване и ми става лошо  ooooh! Такъв термин и дума НЯМА. Има прекратяване на осиновяване!

# 36
  • Мнения: 365
Не съм ич веща в темата за осиновяването - пиша, щото кликнах от любопитство на актуална тема. Като прочетох първия пост първото, което ми хрумна е, че може би промените, които се обсъждат, целят облекчаване и краткосрочие на процедурата по издирване на БР и други кръвни роднини, в случай, че възникне нужда от да речем - спешна трансплантация.

# 37
  • Мнения: 411
Като прочетох първия пост първото, което ми хрумна е, че може би промените, които се обсъждат, целят облекчаване и краткосрочие на процедурата по издирване на БР и други кръвни роднини, в случай, че възникне нужда от да речем - спешна трансплантация.

Сега вече разбирам. Хвърлила си десето дете на грижата на държавата, но когато един ден ти се обадят, че това дете има спешна нужда от трансплантация на бъбрек, ти веднага лягаш под ножа. Ей това е безкрайна майчина любов.

Осиновените искат да знаят кои са родителите им, как изглеждат, имат ли братя и сестри и да, искат да знаят защо са ги изоставили - всичко това е нормално. И ако преди години са изоставяли децата поради криворазбран морал и обществени нагласи, в момента не е така. А когато се приема един закон трябва да се мисли и за децата, които се осиновяват в момента а не само за тези, които в момента са на 40, изградили са собствени семейства и търсят отговори.

Относно разсиновяването - я да ви питам всички, които подскачате колко е неморално, за първото, което се сещам. Ако имате 3 деца и решите да осиновите 4-то, точно по логиката, че където са 3, там и 4 като разходи, а във вас има достатъчно любов за всички деца и в следващия момент се окаже, че от вас са скрили информация за здравословното състояние на детето, че има нужда от специални грижи и трябва да напуснете работа, какво ще изберете - да отгледате 3-те деца нормално или заради 4-тото, което не познавате няма да дадете шанс на нито едно от тях? Ако сте гледали "Рейнман", ще разберете колко е труден подобен избор и за БР. Аман от моралисти.

А това, че в момента масовото осиновяване е на ромчета и че БР ще използват всяка възможност да изкярят нещо от порасналите си деца, ако могат, някой дали го има предвид, като обмисля новия закон? Щяло да се стига до съд, ако БР не искат да се свързват с тях, т.е. има и друга опция явно.

Явно в майката има някакви задръжки и може би неефективен подход към детето, щом е разбрало чак на 10 години, че е осиновено.  Peace

Чак на 10 години, каква преклонна възраст, как не я е срам! Тази жена не знае ли, че трябва да му го повтаря денонощно, иначе току-виж се чувства като останалите деца? А, не, трябва да си знае мястото! Чудно защо никой не обвинява разведените, че не повтарят непрекъснато на децата си, че с баща им са разведени. Трябва да ги задължат със закон или да им изпратят психолог!

# 38
  • Мнения: 873

Enidi , а дали не е най-добре на всяко осиновено дете да лепнем по един етикет на челото, че е осиновено и да няма драми? Тогава всички задръжки на майката и околните няма да ги има!
И подкрепа от какъв точно специалист и на кой момент конкретно да се предостави?

Понеже целите ми в този форум винаги са били да намирам полезна информация и аз да съм полезна, ще пренебрегна нападките и ще поясня за видовете помощ в описания казус:
1. Безплатна психологическа помощ, предоставена от специалист от Център за обществена подкрепа или друга социална услуга, която е държавно делегирана дейност;
2. Платена психотерапевтична помощ от психолог, който е сертифициран фамилен психотерапевт.

Подкрепата се оказва и на двете страни-майка и дете, а могат да бъдат включени и близки от разширеното семейство, които са ресурс при преминаването на трудностите!
 Peace

# 39
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834

Enidi , а дали не е най-добре на всяко осиновено дете да лепнем по един етикет на челото, че е осиновено и да няма драми? Тогава всички задръжки на майката и околните няма да ги има!
И подкрепа от какъв точно специалист и на кой момент конкретно да се предостави?

Понеже целите ми в този форум винаги са били да намирам полезна информация и аз да съм полезна, ще пренебрегна нападките и ще поясня за видовете помощ в описания казус:
1. Безплатна психологическа помощ, предоставена от специалист от Център за обществена подкрепа или друга социална услуга, която е държавно делегирана дейност;
2. Платена психотерапевтична помощ от психолог, който е сертифициран фамилен психотерапевт.

Подкрепата се оказва и на двете страни-майка и дете, а могат да бъдат включени и близки от разширеното семейство, които са ресурс при преминаването на трудностите!
 Peace
Понеже ние всички тук сме малоумни пояснението за видовете помощ беше безценно.
Нали не мислиш, че човек ,който е осиновил дете не е опитал да получи съдействие от ЦОП, ОЗД, АСП?
За да се стигне до действие по прекратяване на осиновяването често са изчерпани ВСИЧКИ ресурси за справяне.
Не си мисли, че осиновителите или бъдещите такива са пасли трева в гората и не са запознати с различните видове подкрепа и съдействие на институциите.
Аз пак казвам, че за мен е редно ако ще се забранява прекратяване на осиновяването, то е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се забрани и изоставянето на дете, родено от здрави родители!
Да се предлага за отглеждане в разширена семейна среда и то наистина да се търсят в тази среда варианти то да се отглежда. Защото най-лесно е да се метне в институция или приемно семейство и след това да се предложи за осиновяване...Замисли се над този казус. Дано ти е полезна и друга гледна точка.

# 40
  • Мнения: X
.

 

Последна редакция: нд, 07 авг 2016, 20:43 от Анонимен

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Офтопик.
Скрит текст:
Не е съвсем така обаче- осиновяването бива два вида, това, за което говориш, е пълно осиновяване, НО има и ограничено  Peace
И освен че говори за пълно - то и аз за него говоря, - продължава да бърка момента, от който се прекратяват правата и задълженията на биологичния родител, който момент не е подписването на декларацията, а допускането на самото осиновяване. Не е по темата.

# 42
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Скрит текст:
Естествено , че е така, но човек преди да разсъждава по теми, с които не е запознат,  е хубаво да почете малко , което в случая не е направено и си личи от километри  Grinning

# 43
  • Мнения: 83
Не зная, забраната за разсиновяването, както го наричат е нож с две остриета. Да, детето не е ненужна вещ, която да бъде подмятана първо от биологичната майка, после от осиновителката. Детето е отговорност - не само при създаването му, но и при отглеждането му. Аз лично не мога да си намеря за себе си основателна причина да се откажа от детето си, колкото и да ми е трудно да се справя и би трябвало след като съм решила да го родя да не го изхвърлям като някое мръсно коте. Поне бих пробвала да направя всичко по силите си, за да опитам. Но знае ли човек какво ще му дойде на главата? Та не мога да осъждам майките, изоставили децата си. Не мога обаче да оправдая какъвто и да било опит да им се дадат каквито и да било права, с изоставянето на детето си те са се отказали от тях. Защото да, има осиновени деца. Но има и други, онези, неосиновените, които стоят по институциите, а навършат ли пълнолетие биват пускани навън да се справят както и ако могат с живота. На тези деца надали им пука за причините, за законите и за оправданията. Колкото до осиновителката - в крайна сметка, когато решим да пристъпим към това сериозно решение освен, че се тресем от емоции, то се предполага, че сме минали и курс с психолози, за да ни свалят розовите очилца. Защото детето не е изпълнената ни мечта, а отговорност. И то може да не е доброто ангелче от представите ни, дето сме си лелеяли, ми чепато, упорито, побъркващо ни, обръщащо наопаки целия ни подреден живот. Ама то и наше родно да е, пак може да е такова. И ако за времето, което сме прекарали заедно то все още не е нашето дете, то боя се, че това е страшно. А човек не изхвърля детето си, защото не може да се справи с него. Търси варианти, търси помощ и се бори. В този смисъл да разсиновиш значи да върнеш детето, дето не е твое, защото ти никога, ама никога не си го приел за собствено. А това е страшно, защото твоя провал и твоя избор, направен под диктовката на емоциите ще бъде платен от едно невинно същество. Лошото е, че ако забранят разсиновяването, то това няма да тушира нерешимите конфликти, а напротив, ще ги задълбочи. Грубо казано да си задължен да живееш с дете, което мразиш и не желаеш, но не можеш да се отървеш от него мисля, че би довело до сриване на психиката на осиновеното нежелано дете и/или до ежедневното му малтретиране от страна на осиновителите. И тогава какво правим? Ще имаме жертви, щото закона пак е решил да се "погрижи" за осиновените деца. То от десетилетия се грижат за тях и то така се "грижат", че осакатиха поколения и не им дадоха никакъв шанс за семейства. Ами другия вариант, за който каза и vanibo? Ако откриете, че са Ви излъгали, че са скрили информация и че детето има тежко заболяване, изискващо скъпо лечение?  Ако имате и още няколко деца, които ще трябва също да плащат с години? Тогава какво правим? Да не дава Господ който и да било да се изправи пред такъв избор, но той не е невъзможен.

Вместо да правят закони на парче е редно да променят основата. Защото никой почти не знае нито за заболявания на БМ, нито за ББ, ми то за Бога те бащите почти всички са неизвестни.......дори и когато БМ знае кой е бащата го пише, че е неизвестен. За какво ни е тогава този половинчат закон? За какви биологични РОДИТЕЛИ говорим тогава? Коя БМ е изследвана или има история за наследствените заболявания? На колко ББ имат такива? И как си представят тези "умници", че при първа молба за помощ ще хукне БМ или ББ да дарят кръв, бъбрек или каквото и да е за детето, дето са изоставили преди години без да се интересуват дали ще намери ново семейство или ще отрасне в дом? Мнозина от тях дори не са си направили труда да се откажат, че да се оформят по-лесно документите, та чакайте си, ако си нямате друга работа да хукнат да го играят спасители.

Ще разкрият тайната на осиновяването, ми хубаво, ама какво от това? Само ще объркат хиляди съдби и животи. Да, редно е децата да търсят отговори, редно е да знаят, че са осиновени, редно е ако искат да им се помогне при търсенето на отговорите, ама хайде сега, чак пък всичко да е едва ли не публично и кой когато иска да се рови е прекалено. За себе си сме решили - синът ни ще знае, че е осиновен. Лично от нас, родителите му и когато навърши 4 г. Ние и сега не го крием. Но няма да получи никаква информация за БМ. Когато навърши 18 г, тогава ако желае, то ще получи и имената на жената, която го е родила и инфото, което съм успяла да събера за нея. Но не по-рано. Не бих разрешила ни на закони, ни на никого да срине психиката на детето ми с членове или глоби по време на неговото израстване, когато е уязвим и във възраст, в която може и да не може да прави правилна преценка. В крайна сметка аз пък също бих искала да се възползвам от това, че съм родител, защото не съм нито гледачка, нито на заплата, че някакви си чиновници да ми се бъркат в личните и съкровени за мен неща. С осиновяването ние получаваме права на родители, защо след всичко отново опитват да ни наказват и да ни третират като всичко друго, но не и като родители? Защо се месят в живота ни? Защо въпреки всичко децата ни се третират не като наши, ми като на някой си и държавата ще решава и то със закон вместо нас как да отглеждаме децата си и ще ни диктува правила, отнемайки ни възможността ние като родители да решаваме кое е най-доброто за тях? Обидно е. Нас ни наричат осиновителки, дори майки нямаме право да се наричаме за разлика от тези, дето са изоставили децата си. Къде са нашите права в крайна сметка? И кой ще ги защити? Защо не изкарат закон за разведените? Ами за самотните майки? Ами за обикновените семейства?  Ако толкова са се загрижили за доброто на изоставените деца, то да поработят по въпроса как повече от тях да бъдат осиновени, не процедурата да се мотае с години, домовете да са пълни с деца, които не могат да бъдат осиновени и да лапат куп пари по европейски програми за сметка и на гърба на децата.

# 44
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Aбсолютно подкрепям написаното от anitwo.
А на пишещите в темата просто "ей, така" предлагам да прочетат този пост целият и то не само веднъж.
anitwobouquet

# 45
  • София
  • Мнения: 9 517
Не мога обаче да оправдая какъвто и да било опит да им се дадат каквито и да било права, с изоставянето на детето си те са се отказали от тях. Защото да, има осиновени деца. Но има и други, онези, неосиновените, които стоят по институциите, а навършат ли пълнолетие биват пускани навън да се справят както и ако могат с живота. На тези деца надали им пука за причините, за законите и за оправданията.
Нали ви е ясно, че правата са и отговорности? За мен действащият закон касателно запазване юридическата връзка между БМ и детето до неговото пълно осиновяване е точен и защитава точно правата на детето. Защото ако то не бъде осиновено, се явява пълноправен наследник на БМ, което е коректно към детето. По този въпрос дали някой се е замислял?
Масово хората считат, че с подписването на отказа връзката се прекъсва, но след години - изненада, имало дете, не е осиновено и има право на наследство.

Относно прекъсването на осиновяването - смятам, че трябва да се запази сега съществуващата практика - доколкото ми е известно, съдът не допуска прекъсване на осиновяването по каквито и да е причини като появата на биологично дете или др. подобни. Прекратяване на осиновяването се допуска само при основателни причини.

А относно възможността по медицински причини по административен ред да се получи информация за БР - също съм за, защото този казус ще обслужва предимно деца, изоставени преди много години. Предполагам, че доста от сегашните осиновители няма да имат нужда от тази процедура, понеже в периода на осиновяване са се погрижили да получат пълна информация за биологичните родители, която да предоставят на детето при необходимост или негово желание.

Последна редакция: пн, 08 авг 2016, 08:04 от Дзвер

# 46
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Естествено, че е при основателни причини, дадох ви линк към законовата разпоредба и какво аджеба иска да каже законът. Прекратяването не става по кеф на някоя от страните- осиновен, осиновяващ.

# 47
  • Мнения: 142
Записвам се да следя темата.Имам две дъщери /осиновени/.

# 48
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Цитат
А относно възможността по медицински причини по административен ред да се получи информация за БР - също съм за, защото този казус ще обслужва предимно деца, изоставени преди много години. Предполагам, че доста от сегашните осиновители няма да имат нужда от тази процедура, понеже в периода на осиновяване са се погрижили да получат пълна информация за биологичните родители, която да предоставят на детето при необходимост или негово желание.
И как според теб са се погрижили да получат тази информация за БР?
На нас не ни се получи да имаме нужната информация за БР и другите им деца...Съвсем оскъдна- имена на БР и толкова...То и на делото те бяха, но може би трябваше мъжа ми да ги покани на по бира и да си ги разпита подробно за всичко?
По твоята логика ние не сме от "грижовните" осиновители, защото не сме могли да се сдобием с информация за децата ни и реално няма какво да им представим когато пожелаят това....
Осъзнаваш ли колко несериозно звучи този цитат?
Информацията, която дават от Агенцията е тази, която пише в хвърчащият лист и нищо повече.
Директорката на дома също не благоволи да ни каже нещо съществено... И какво трябваше да направим? Децата са живяли там повече от 3 години и никой не сметна за нужно да бъде искрен с нас и коректен в това, което ни разказаха за децата....
Контрола е сведен до минимум и прекалено големи права са делегирани на домовете според мен- те решават какво, колко и дали да споделят за децата...Дори снимки отказаха да ни дадат. Не че повече от година не звънях, не молих и не ходихме до дома дори- не дадоха.
Децата ни в момента нямат бебешки снимки- все едно 3 и половина години не са живяли...
Да не споменавам колко лъжлива информация или никаква получихме за здравето им, за навиците и възможностите им. Отказаха ни дори разговор със специалиста/психолог към дома/ ,които можеше да ни даде повече информация за състоянието им...
Само си чешем езиците тук, а реалността е много-много различна...

# 49
  • Мнения: 83
Не мога обаче да оправдая какъвто и да било опит да им се дадат каквито и да било права, с изоставянето на детето си те са се отказали от тях. Защото да, има осиновени деца. Но има и други, онези, неосиновените, които стоят по институциите, а навършат ли пълнолетие биват пускани навън да се справят както и ако могат с живота. На тези деца надали им пука за причините, за законите и за оправданията.
Нали ви е ясно, че правата са и отговорности? За мен действащият закон касателно запазване юридическата връзка между БМ и детето до неговото пълно осиновяване е точен и защитава точно правата на детето. Защото ако то не бъде осиновено, се явява пълноправен наследник на БМ, което е коректно към детето. По този въпрос дали някой се е замислял?
Масово хората считат, че с подписването на отказа връзката се прекъсва, но след години - изненада, имало дете, не е осиновено и има право на наследство.

Относно прекъсването на осиновяването - смятам, че трябва да се запази сега съществуващата практика - доколкото ми е известно, съдът не допуска прекъсване на осиновяването по каквито и да е причини като появата на биологично дете или др. подобни. Прекратяване на осиновяването се допуска само при основателни причини.

А относно възможността по медицински причини по административен ред да се получи информация за БР - също съм за, защото този казус ще обслужва предимно деца, изоставени преди много години. Предполагам, че доста от сегашните осиновители няма да имат нужда от тази процедура, понеже в периода на осиновяване са се погрижили да получат пълна информация за биологичните родители, която да предоставят на детето при необходимост или негово желание.

Честно, не съм се замисляла по този въпрос. Наистина ли въпреки отказа ако детето не е осиновено, то има право на наследство? Това определено ми харесва.  Simple Smile
Съгласна съм и за това, че сегашната практика за разсиновяването си е добра и трябва да се запази, в крайна сметка трябва да я има тази възможност. В никакъв случай обаче не оправдавам като основателна причината да се откажеш от осиновеното дете, защото ще имаш биологично. Това е абсурдно. Все едно да родиш второ и вече първото да не ти харесва, защото не слуша и да вземеш да го оставиш. Но в някои случаи, макар и редки наистина е по-добре за детето да бъде разсиновено, така че не бива да се отрязва тази възможност. 

Колкото до възможността за получаване за информация за наследствени заболявания на БР или по медицински причини да се получи инфо - не, че съм против. Но наистина към момента не виждам от къде ще набавят такава, просто никой нито е събирал, нито е изисквал, нито разполага с такава информация. Голяма част от изоставените деца са оставени от БМ декларирали баща неизвестен. Та бащите дори и идея надали имат, че са имали дете, което е оставено за осиновяване. От тях не е изисквано нито съгласие, нито отказ. Та закона просто ще е кух в тази си част. Не зная на кого какво инфо са давали за БМ, но аз зная само, че БМ е била здрава. Нейните имена и къде е живяла. Нищо повече. Не, че не съм се интересувала, просто няма явно начин да задължат майката /и бащата/ да дадат такава информация. А би трябвало да има и да го правят. Ние, осиновителите не сме длъжни да вървим да събираме тази информация, би трябвало държавата да се погрижи да я набави.

# 50
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Ако БР имат регистриран проблем, тогава е ясно, че ще има информация за това. Но нали се сещате, че психичните проблеми / особено при малцинствата/ не се регистрират. Тоест нямаш гаранция и информация за това от социалните, защото реално те самите не са освидетелствали БР, независимо, че видно има проблем.
При нас поне мъжа ми е видял и двамата БР на делото и не е забелязал да имат психични отклонения.
Година след осиновяването им, когато ходихме пак до дома с децата лелките ни разказаха доста неща за децата ни и за някои от братята и сестрите им, които също са минали през този дом...Но преди самото дело- ни вопъл, ни стон за тези неща и подробности, както и за другите деца на БР...

# 51
  • Мнения: 75
Прекрасно си го написала antiwo. Този твой пост трябва да получи публичност към всички институции, които работят по създаването на семейния кодекс в частта осиновяване. Ако си съгласна, мога да го копирал и да го изпратя до правосъдното, социалното министерство и до агенцията за закрила правата на детето.  Смятам, че е време биологичните създатели да понесат отговорността си като възрастни хора за взетите от тях решения да изоставят децата си. И е крайно време да се коригира веднъж завинаги терминологията при осиновяванията: има биологични създатели. Родители, майки и бащи на изоставените деца могат да бъдат наричани единствено и само хората, които са ги приели като единствено и само свои деца. Това са нашите деца, а не техните! Освен това семействата не са вид зоологически градина или изложби, където всеки на който му скимне че сега му е удобният момент, може да се появи и да разгледа детето. И да разруши света му! Ама били съжаляваме за постъпката си...... А защо цели изградени и стабилни семейства трябва да страдат заради тях???? Къде е тук грижата и защитата на сигурността на детето? Всичките мъки през които минават хората, за да осиновят дете - то не са съдебни, полицейски, здравни проучвания, обучения, психолози и с.н. за какво са? За да ми цъфне един ден някоя и да каже, че тя има някакви права, които държавата с новия закон й дава, ли?
Освен това, предоставянето на здравна информация няма нищо, ама нищо общо с разкриването на биологичните създатели. Към момента регистрите за здравна анамнеза на създателите са празни или с невярна информация. Следва да се въведе задължение на социалните служби да изискват пълно медицинско досие от личните лекари на създателите, което да прилагат към досието на детето и то да е неотменна част от документите пред съда. Така съвсем коректно родителите ще разполагат с тази информация при нужда без да е необходимо да се търсят създателите.

# 52
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Към горният пост бих добавила и това: да не се предлага дете за осиновяване, за което няма пълна, реална и изчерпателна информация за здравния му статус...както и на създателите му. Не се изисква много от отделите- просто да си свършат качествено работата. То и сега се иска това от тях, но контрола е занижен или никакъв.

# 53
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Да те осиновят, когато си изоставен или сирак е изконно право и няма как да ти се отнеме това право. Безумна ти е идеята.

# 54
  • Мнения: 148
Akovbg, личи ти, че си отговорен родител. И от гледна точка на родител, който дава всичко за децата си, е нормално да не си съгласна. Но въпреки многото тестове и изисквания, се вижда, че има хора, които не са способни да приемат осиновеното дете като свое и с лека ръка осиновяват, разсиновяват и тормозят детето. И в този случай е редно да има контрол първо, за да не се дават деца на подобни индивиди и второ, за да се предпазят децата, ако попаднат на такива. Проблемът е, че децата са много, а желаещите прекалено малко, но не може да се раздават деца, защото са им в излишък, както би станало ако се опрости прекалено процедурата и се занижи контрола.

Скрит текст:
Моите наблюдения са, че масово хората имат предразсъдъци по темата - че детето ще се окаже лошо, че трябва да е беличко и възможно най-рано взето, че ако можеш да имаш свои, не ти трябват чужди. И остават бездетните, които е оправдано и дори желателно да осиновят, но пък те невинаги успяват да приемат детето като свое. Не споделям горния начин на мислене, но постоянно го срещам и затова си мисля, че проблемът е в схващанията в обществото ни. Защо държавата мълчаливо приема поредното дете от жената Х, а не ѝ предложи безплатна стерилизация или контрацепия? Защо не се популяризира осиновяването, не като последен шанс за бездетните двойки, а като даване на шанс на дете?

# 55
  • Мнения: 75
night_sky, ами нали уж за това цялата процедура по осиновяването е толкова трудна за родителите, за да се направи добър подбор, да не говорим за наблюдението, под което са поставени семействата през първите 2 години от осиновяването от страна на социалната служба за защита правата на детето. За съжаление, пропуски явно има, след като съществуват и такива случаи на разсиновяване, но да се надяваме, че тези случаи ще стават все по-малко и по-малко. Само да отбележа, че подобен контрол не се осъществява в семейства с биологични родители и деца освен, ако няма подаден сигнал за нередици. А, както знаем, случаите на малтретирани и тормозени деца от биологичните си родители има много, ама адски много повече. Сякаш осиновители по задание са способни на агресия и тормоз към децата, а биологичните не..... Сбъркана работа.

# 56
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Да те осиновят, когато си изоставен или сирак е изконно право и няма как да ти се отнеме това право. Безумна ти е идеята.
Аз визирам масовите случаи, когато БР са ясни и налични. Някъде да съм споменала, че слагам в това пълни сираци или изоставени /подхвърлени/ деца? Да не споменавам, че на изоставените /подхвърлени/ деца в повечето от случаите  БР биват открити в кратки срокове...
Масово децата, предлагани за осиновяване са с известни родители, роднини и тн... Просто институциите трябва да си свършат качествено работата или да има адекватни санкции и контрол върху това какво точно правят и постигат като резултат по съответния случай. Защото до момента аз лично не съм попаднала на добре свършена работа от отдели и социални...

# 57
  • Мнения: 83
Към горният пост бих добавила и това: да не се предлага дете за осиновяване, за което няма пълна, реална и изчерпателна информация за здравния му статус...както и на създателите му. Не се изисква много от отделите- просто да си свършат качествено работата. То и сега се иска това от тях, но контрола е занижен или никакъв.



Това по-скоро би блокирало осиновяванията. На практика у нас няма как да стане. Май повечето деца са отнети от БР, не са отказани доброволно от тях. И надали ще съдействат за каквото и да било. И пак опираме до бащата......никой не може да принуди майката да го разкрие. Казва "не знам" и дотам. И тогава половината досие увисва. Наскоро познат се оказа в абсурдната ситуация да търси вариант за припознаване на собственото си дете, защото подписал нотариално заверена декларация по съответния ред, но майката, вместо да я даде в родилното просто заявила, че бащата е неизвестен. Та у нас абсурди бол. Най-смешното е, че всичко се прави "за доброто на децата".......пази Боже от такива добрини........
Нашата първоначална информация за БМ на детето ни, която получихме бе съвсем различна от това, което се декларира в съдебното заседание. Ако не бяхме получили предварително и реална от дома, то щяхме да се окажем в идиотската ситуация на делото да разберем истината. Не зная дали е объркване, недоглеждане или каквото и да било, но е ненормално. Защото ние имаме право да знаем истината, поне това, което е известно. Най-малкото не после да ни обвиняват, че видите ли не разбираме и не съдействаме на децата си да търсят "корените си", както е модно да се нарича напоследък. И като стана дума за "корени", смятам, че прекалено се заиграват напоследък с темата и с "горката, сама, оставена на произвола на съдбата, отритната от близките си бременна, дето нямала друг избор, освен да остави детето си, за което тя няма вина". Някои от БМ определено имат.  Но техните действия или бездействие плащат и осиновените деца, и осиновителите.

Akovbg, личи ти, че си отговорен родител. И от гледна точка на родител, който дава всичко за децата си, е нормално да не си съгласна. Но въпреки многото тестове и изисквания, се вижда, че има хора, които не са способни да приемат осиновеното дете като свое и с лека ръка осиновяват, разсиновяват и тормозят детето. И в този случай е редно да има контрол първо, за да не се дават деца на подобни индивиди и второ, за да се предпазят децата, ако попаднат на такива. Проблемът е, че децата са много, а желаещите прекалено малко, но не може да се раздават деца, защото са им в излишък, както би станало ако се опрости прекалено процедурата и се занижи контрола.


Всъщност има и друга причина, за която малко се говори. Заради дългата процедура доста кандидати просто приемат първото предложение, уплашени, че ако дадат отказ, то второ може и да няма. А ако не можеш да приемеш детето изцяло, такова, каквото е, то не бива да си правиш експеримент с мисълта, че може да се пробваш, пък току-виж стане. Ние имахме един отказ, определено не бяха нашите деца. И не ми хареса отношението и опитите да ме принудят едва ли не да помисля, защото може и да не получим друго предложение. Е, отказахме, дори и пред този "риск". И доста чакахме. Но пък при второто предложение въпреки, че то нямаше нищо общо с очакванията ни бях сигурна, че трябва да отидем на срещата. И определено си струваше. 4-5-годишното момиченце, дето уж чакахме се оказа 8-месечно момченце, но в момента, в който го видяхме нищо не ни интересуваше, ни пол, ни възраст, ни произход. Беше си взаимна любов от пръв поглед и продължава и до днес. Трябваха ни няколко минути, за да решим. Затова и все казвам, че не бива да се приема предложение, ако нищо не ти трепне, ако не почувстваш, че това е твоето дете само от страх, че това може да е единственото предложение.

# 58
  • Мнения: 75
Така или иначе, мили мами, ясно е, че подготвяния либерализиран режим за разкриване на биологичните създатели, е взривоопасен и потенциално би застрашил семействата и спокоствието на много семейства и техните деца. За това трябва да се реагира и да се чуе и нашата гледна точка. Или поне така се надявам да стане...

# 59
  • Мнения: 148
avkovbg, знам и аз това си го мисля, но държавата е направила така, че да съществува формален контрол над родителството и в двата случая. Тоест всеки сигнал за деца в риск се проучва, но рискът е плод на субективна оценка. Реално няма ресурс от хора, които да влязат във всяко семейство и да направят качествена оценка, но и малкото което се върши не е както трябва, което значи, че не е в полза на децата.

Скрит текст:
Аз съм доста по-крайна в мнението си и не деля на родни и осиновени (отстрани, защото нямам деца), просто смятам, че не от всеки човек става добър родител и физическата възможност не играе роля. Някои не могат да имат свое, но са способни да дадат страшно много на едно дете, а други се множат като зайци, а не са способни на елементарна грижа към децата си. Но и не смятам за нужно всеки да става родител, както е наложено, и разбирам хората, които съзнателно са решили да нямат деца.

anitwo, и аз смятам, че е важно нещо да ти трепне като видиш детето, но от друга страна как да е сигурно кой търси връзката и кой оглежда външни белези. Ако имаха възможност, повечето хора биха търсили външността.

Скрит текст:
Например, имам леля, която е осиновена. Не са имали възможност за свое, било е през времето на дълбокия соц и са имали финансовата възможност да отгледат в презадоволеност едно осиновено дете. Понеже са имали нужните познанства са търсели бяло малко бебе от елитни родители. Предложили са им 3 бебета, отговарящи на описанието, и те са избрали едно от тях, защото според думите им леля ми им се е усмихнала. Проблемът е, че това делене на децата на елитни и неелитни аз не го приемам, звучи ми сякаш са търсили дете от развъдник. В крайна сметка при родните деца нямаш избор дали да е русо, синеоко и т.н.

Последна редакция: пн, 08 авг 2016, 16:10 от night_sky

# 60
  • София
  • Мнения: 9 517
night_sky, при биологичните деца имаш избор - рядко детето не прилича на родителите си, но това е друга работа.

Така или иначе, мили мами, ясно е, че подготвяния либерализиран режим за разкриване на биологичните създатели, е взривоопасен и потенциално би застрашил семействата и спокоствието на много семейства и техните деца. За това трябва да се реагира и да се чуе и нашата гледна точка. Или поне така се надявам да стане...

Не виждам, какво семейно спокойствие би могъл да застраши либерализирания режим за разкриване на биологичните родители - ако този режим е само в полза на детето (а с такова убеждение оставам) и то така или иначе трябва да стане пълнолетно, за да се възползва самостоятелно от този режим (понеже всички знаем, че непълнолетните нямат подобни права без родителите си), какво застрашава? Четох какви ли не кошмарни неща, но прост довод, освен патос, не видях. Най-смирено моля за простичко обяснение, с какво застрашава?

# 61
  • Мнения: 148
night_sky, при биологичните деца имаш избор - рядко детето не прилича на родителите си, но това е друга работа.

Скрит текст:
Гаранцията ми е само, че носи гените ми, но от моите гени и тези на партньора са безброй възможностите, а реализацията е една (или колкото на брой деца реша да имам). Аз нямам избора да седна да разглеждам каталог с визията, здравния статус и евентуалните предразположености на потенциалните ми деца. Така че не мога да избера точно определено потенциално дете, защото най-много ми е харесало и ми се струва най-здраво. Раждам и тогава мога да разбера със сигурност как изглежда и дали е здраво. И ако не е здраво или не искам да е рижаво (имам рижаво в рода, но примерно не ме кефи), няма къде да го върна. Аз пак ще си го обичам, но такова каквото е, а не такова каквото съм го избрала.

# 62
  • Мнения: X
И с какво разкриването на БР ще улесни механизма по осиновяването?
Аз това не мога да осмисля.

# 63
  • Мнения: 436
anitwo, betray,  bouquet bouquet . По добре от вас не бих могла да го кажа.

Никога не съм била в ролята на осиновено дете, но мисля, че наследствените заболявания се използват само като повод да търсиш на БМ или БР.


Последна редакция: пн, 08 авг 2016, 17:24 от Пипи Мипи

# 64
  • Мнения: 75
night_sky, при биологичните деца имаш избор - рядко детето не прилича на родителите си, но това е друга работа.

Така или иначе, мили мами, ясно е, че подготвяния либерализиран режим за разкриване на биологичните създатели, е взривоопасен и потенциално би застрашил семействата и спокоствието на много семейства и техните деца. За това трябва да се реагира и да се чуе и нашата гледна точка. Или поне така се надявам да стане...

Не виждам, какво семейно спокойствие би могъл да застраши либерализирания режим за разкриване на биологичните родители - ако този режим е само в полза на детето (а с такова убеждение оставам) и то така или иначе трябва да стане пълнолетно, за да се възползва самостоятелно от този режим (понеже всички знаем, че непълнолетните нямат подобни права без родителите си), какво застрашава? Четох какви ли не кошмарни неща, но прост довод, освен патос, не видях. Най-смирено моля за простичко обяснение, с какво застрашава?

Това, което според мен ще застраши, е че когато режима за разкриване на биологичните създатели се либерализира, много лесно могат да станат злоупотреби с декларирани пред реални причини. Някой тук спомена и за порочната практика биологичните да изнудват родителите и самото дете. Отделно, не трябва да се забравя, че има и такива биологични родители, които не желаят под никаква форма да бъдат търсени от изоставеното от тях дете - по редица причини. Да не говорим, че в сайта Търсим се, където върви много голяма полемика по въпроса, има биологични създатели, които искат закона да им позволява да намират и постановяват връзки с изоставените си деца. Представете си как един ден някой ви звънв на вратата и Ви казва "добър ден, аз съм майката и идвам да си го/я видя" Какво правим в този случай?

# 65
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Да те осиновят, когато си изоставен или сирак е изконно право и няма как да ти се отнеме това право. Безумна ти е идеята.
Аз визирам масовите случаи, когато БР са ясни и налични. Някъде да съм споменала, че слагам в това пълни сираци или изоставени /подхвърлени/ деца? Да не споменавам, че на изоставените /подхвърлени/ деца в повечето от случаите  БР биват открити в кратки срокове...
Масово децата, предлагани за осиновяване са с известни родители, роднини и тн... Просто институциите трябва да си свършат качествено работата или да има адекватни санкции и контрол върху това какво точно правят и постигат като резултат по съответния случай. Защото до момента аз лично не съм попаднала на добре свършена работа от отдели и социални...
Което отново не подкрепя идеята ти да се отнеме правото на детето с установени родители, НО отказали се от него , да бъде осиновено  Rolling Eyes Все пак голям брой деца по домове и в приемни са  изоставени и се знае кои са родителите им!

# 66
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Така или иначе, мили мами, ясно е, че подготвяния либерализиран режим за разкриване на биологичните създатели, е взривоопасен и потенциално би застрашил семействата и спокоствието на много семейства и техните деца. За това трябва да се реагира и да се чуе и нашата гледна точка. Или поне така се надявам да стане...
Преди да навърши 18 детето няма да може да  иска разкриване на тайната на осиновяването така или иначе, как точно се застрашава?

# 67
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521

Това, което според мен ще застраши, е че когато режима за разкриване на биологичните създатели се либерализира, много лесно могат да станат злоупотреби с декларирани пред реални причини. Някой тук спомена и за порочната практика биологичните да изнудват родителите и самото дете. Отделно, не трябва да се забравя, че има и такива биологични родители, които не желаят под никаква форма да бъдат търсени от изоставеното от тях дете - по редица причини. Да не говорим, че в сайта Търсим се, където върви много голяма полемика по въпроса, има биологични създатели, които искат закона да им позволява да намират и постановяват връзки с изоставените си деца. Представете си как един ден някой ви звънв на вратата и Ви казва "добър ден, аз съм майката и идвам да си го/я видя" Какво правим в този случай?
А стига бе! Ами това направо си е прелюдия към рекет! Преди детето да стане поне на 25, не смятам, че трябва създателите да имат достъп до него. А и нали са подписвали декларации? Какви са сега тия работи? О, да, мога да си представя - бях млада и глупава, омазах положението от страх и т. н. Всъщност много ми е любопитна точно тяхната гледна точка, в смисъл какво пък в днешно време ги кара да си оставят децата. През соца, да, разбирам, имам представа, но сега? Знам обаче, че трудно ще се намери точно тази гледна точка.
И да, абсолютно подкрепям идеята, че родители са тези, които отглеждат детето. За мен осиновителите ми винаги са били мама и татко. Само те и никой друг!

# 68
  • Мнения: 436
Не всички имат декларация за отказ. Другите какво?

# 69
  • Мнения: 83

А стига бе! Ами това направо си е прелюдия към рекет! Преди детето да стане поне на 25, не смятам, че трябва създателите да имат достъп до него. А и нали са подписвали декларации? Какви са сега тия работи? О, да, мога да си представя - бях млада и глупава, омазах положението от страх и т. н. Всъщност много ми е любопитна точно тяхната гледна точка, в смисъл какво пък в днешно време ги кара да си оставят децата. През соца, да, разбирам, имам представа, но сега? Знам обаче, че трудно ще се намери точно тази гледна точка.
И да, абсолютно подкрепям идеята, че родители са тези, които отглеждат детето. За мен осиновителите ми винаги са били мама и татко. Само те и никой друг!

Да си призная и на мен ми е любопитно. Вярно, че има места, където хората още си живеят в началото на 20-ти век и разбиранията им са закостенели, но все пак днес е нормално и да си разведен, и да живееш без брак и родиш без да си женен, та и хомосексуалните двойки вече са почти приети за нещо нормално. Да не говорим колко много фондации и програми има в помощ на самотни майки. И варианта Приемна грижа го има, за да ти даде време си стъпиш на краката и да можеш да си вземеш детето. Каква би била основателната причина да изоставиш дете? Или още по-интересното да оставиш няколко деца, защото има доста БМ, които изоставят по 3,4, 6, та и по 8. Веднъж "без да искаш" може да се случи, ама всяка година по веднъж "без да искаш" някак си е несериозно. Въпреки всичко децата ни трябва да решат сами дали искат да узнаят част от миналото си, цялото си минало и дали искат да намерят жената, която единствена би могла да им даде отговора на въпроса Защо ме остави? Около нас има много вече пораснали осиновени деца и те не желаят изобщо нито отговори, нито срещи, защото мислят точно като Вас - техните единствени родители са осиновителите им. Никое обяснение не може да изтрие факта, че си изоставен и са се отказали от теб. Особено пък, когато и са ти отнели шанса за семейство и са те оставили до пълнолетие в институция. Затова и не ми харесва заиграването с тези търсения и идеализирането на "горката" БМ, която просто не е имала друг избор. Недоумявам и писаниците на такива жени, дето след години леят сълзи колко много тъгували за децата, дето са оставили и искат да се срещнат с тях, та и да поддържат контакти с децата, от които са се отказали. Абсурдно е, в крайна сметка да те потърси детето което си оставил, за да получи отговори е едно, но да ти похлопа на вратата БМ ей тъй, защото са се явили угризения.......това е съвсем друго. И дано да не допуснат с новия закон такива абсурди. Най-малкото, защото има и осиновители, които крият от децата си, че са осиновени /нещо, което не оправдавам, но всеки има право да вземе решение сам/. Та едно такова явяване би довело до страшни последствия. Аз лично не бих допуснала да ми похлопа на вратата БМ и да иска да си поддържат контакти. И пет пари не давам какво мисли закона по въпроса.

# 70
  • Мнения: 411
Момичета,

Докато не видим проектозакон, можем само да гадаем. Появява се частична информация, която няма как да разберем дали е обмислена от всички страни.

Например това:
Цитат
Въвежда се процедура за получаване на повече данни от осиновинения – в един определен период детето ще може да получи информация за своя медицински статус, за история на своето заболяване, какво се е случило в живота му, но не и данни за биологичния родител. На втория етап, ако то желае данни за биологичния родител, след съгласието на родителите, ще му бъде уважено правото да получи информация и да се срещне с тях, обясни Виргиния Мичева – Русева, цитирана от БТА.

в един определен период детето - Какъв е този период? Колко е голямо детето?
какво се е случило в живота му - На една от нас детенцето е отнето от родителите заради физическо насилие над него. Хайде представете си, че то прочете това на 14 г. Някой може ли да предвиди как ще реагира? И с какво точно това знание ще го направи цялостна личност и ще му помогне?

Но пък знае ли човек, може да са го обмислили и да са сложили граница от 18 г.  newsm78

Съвсем отделен въпрос е, че социалните не знаят какво се случва на децата, докато са под техен надзор.

За здравната информация, която сте обсъждали по-нагоре. Някой може да остане изненадан, но те не знаеха за направена операция и за диагноза на детето, докато е било при тях. За какви данни говорим в такъв случай?


# 71
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
anitwo, явно си нямаш вземане-даване с цигани, иначе сама ще си отговориш защо си дават децата  Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 9 517
Благодаря за отговора,  anitwo, за съжаление обаче ми се струва, че по-големият проблем на някои от пишещите тук е, че някой ден детето може да пожелае да търси БР, а не че БР ще го потърсят.

И в момента съществува възможността по медицински причини, да бъде предоставена тази информация на детето, но процедурата минава през съд и се проточва във времето. Има определени медицински състояния, които налагат спешно предоставяне на тази информация - не говоря за трансплантация, която неясно от къде се взе в темата, а за наследствени заболявания. Тази информация може да е спешно необходима, а едно евентуално съдебно дело ще отложи доста във времето получаването й. Така че определено разбирам, защо законодателя желае тя да бъде предоставяна по административен ред, а не по съдебен и го подкрепям.

Това, че осиновените деца ще ползват тази "вратичка" за получаване на данни за БР изобщо не ме притеснява. Тези деца имат право да знаят истината - от къде са произлезли и ако го пожелаят следва да могат да я получат. И изобщо не ме брига правото на БМ да запази собствения си свят и спокойствие - за мен тя подобно право няма.

# 73
  • Мнения: 436
Недоумявам и писаниците на такива жени, дето след години леят сълзи колко много тъгували за децата, дето са оставили и искат да се срещнат с тях, та и да поддържат контакти с децата, от които са се отказали.

Винаги си задавам въпроса как заспиват тези жени. Ден след ден, година след година. За мен това е равносилно на престъпление и да заспиш с чиста съвест.

# 74
  • Мнения: 83
Благодаря за отговора,  anitwo, за съжаление обаче ми се струва, че по-големият проблем на някои от пишещите тук е, че някой ден детето може да пожелае да търси БР, а не че БР ще го потърсят.

И в момента съществува възможността по медицински причини, да бъде предоставена тази информация на детето, но процедурата минава през съд и се проточва във времето. Има определени медицински състояния, които налагат спешно предоставяне на тази информация - не говоря за трансплантация, която неясно от къде се взе в темата, а за наследствени заболявания. Тази информация може да е спешно необходима, а едно евентуално съдебно дело ще отложи доста във времето получаването й. Така че определено разбирам, защо законодателя желае тя да бъде предоставяна по административен ред, а не по съдебен и го подкрепям.

Това, че осиновените деца ще ползват тази "вратичка" за получаване на данни за БР изобщо не ме притеснява. Тези деца имат право да знаят истината - от къде са произлезли и ако го пожелаят следва да могат да я получат. И изобщо не ме брига правото на БМ да запази собствения си свят и спокойствие - за мен тя подобно право няма.



Това притеснение е разбираемо. Всяка от нас се страхува от този момент. За съжаление обаче колкото и да не ни харесва, то децата ни някой ден неминуемо ще проявят любопитство. Дали ще го направят с наша помощ или зад гърба ни няма значение, решат ли да издирят БМ или БР, то ще го направят. И май е по-добре за всички вместо да се страхуват, че ще ни наранят  и да го правят зад гърбовете ни, чувствайки се гузни, то по-добре да ни уведомят за намеренията си. Преди години е имало практика да предоставят избора на осиновителката да получи инфото за БМ или да го унищожат. Когато ми го казаха /защото още не знаех каква е днес процедурата/ да си призная честно май клонях към "не искам да знам". И доста мислих. После си казах, че не бива да мисля егоистично и да го причинявам на детето си. В крайна сметка то има право да знае истината. Пък и аз имам право да знам поне малко от малко произхода му. Затова и опитах да събера и още инфо за майката. Пък дали някой ден то ще потрябва или не не зная, но не бих искала детето ми да страда и да се крие, ако реши да търси отговори.  Wink И съм съгласна, че БМ е длъжна да направи поне това за детето си - да се срещне с него, ако то иска и да му отговори на въпросите. Дали и е комфортно или не няма значение. Това, че го е изхвърлила роденото от нея дете от живота си някога не означава, че то не съществува. Съществува и има право да знае истината.

По-скоро съм притеснена от писанията на разни организации по темата. Още миналата година започнаха едни искания за глоби, принудителни довеждания, едва ли не задържане под стража на БМ, не искащи да се срещнат с изоставените от тях деца, искания за задължение на осиновителите да разкрият на децата си факта, че са осиновени, искания за постоянен дългогодишен и едва ли не седмичен, та дори и ежедневен контрол върху семействата с осиновени деца от социални, психолози и т.н........ За мен това е недопустимо и ненормално. Не може някой да се меси в личния ни живот и да ни диктува как да живеем, как да възпитаваме децата си и какво да правим ден по ден. И ако поне една част от тези безумия се приемат и залегнат в закона, то ще е страшно. Ние не сме приемни родители или гледачи, ние не сме нито на договор, нито на заплата. Ние сме родители с всички права, задължения и отговорности. И трябва да бъдем третирани като всички останали родители - независимо, че децата ни не са биологични. А ако ще бъде третиран така всеки осиновител, както искат разни организации, то по-добре направо да забранят осиновяването и да оставят само Приемната грижа.


anitwo, явно си нямаш вземане-даване с цигани, иначе сама ще си отговориш защо си дават децата  Peace

Май всъщност повечето не ги дават, а са им отнети чрез процедурата за лишаване от родителски права.  Wink

# 75
  • Мнения: 411
Всъщност мисля, че хората се притесняват не от това, че осиновените ще търсят родителите си, а ще научат истината за себе си, която не е особено приятна. Никой не иска детето му да е наранено. Всички изоставени се надяват, че майките им не са имали избор, а в действителност са ги искали. Но в момента, в който разбереш, че си бил в болница като бебе заради "любящи" родители, или че си 7-8 дете, което БМ изоставя и светът ти се срива. Ако си на 18 е едно, но ако си дете може да те срине тази информация.

Относно тайната - говорили сме го и преди, тайна няма. И какво осиновителите могат да намерят БР, така и БР могат да намерят осиновителите.

# 76
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Вътрешен поглед ли имаш, че знаеш , че повечето са с лишени родителски права? Аз защото имам и знам, че не е така.

# 77
# 78
  • Мнения: 411
От втората статия:

Цитат
Тайната на осиновяването ще бъде отменена, но само с разрешение на биологичните родители.

Особено покрай филмчета как циганчето, което е осиновено в чужбина се връща тук, познайте дали ромките няма да разрешат.

Интересно ми е дали в този случай на социалните и приемните ще им е разрешено да съобщават на БМ къде е детето им.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Цитат
По-скоро съм притеснена от писанията на разни организации по темата. Още миналата година започнаха едни искания за глоби, принудителни довеждания, едва ли не задържане под стража на БМ, не искащи да се срещнат с изоставените от тях деца, искания за задължение на осиновителите да разкрият на децата си факта, че са осиновени, искания за постоянен дългогодишен и едва ли не седмичен, та дори и ежедневен контрол върху семействата с осиновени деца от социални, психолози и т.н........ За мен това е недопустимо и ненормално. Не може някой да се меси в личния ни живот и да ни диктува как да живеем, как да възпитаваме децата си и какво да правим ден по ден. И ако поне една част от тези безумия се приемат и залегнат в закона, то ще е страшно. Ние не сме приемни родители или гледачи, ние не сме нито на договор, нито на заплата.
Подобно нещо е явна идиотщина и не смятам, че би набрало подкрепа.

# 80
  • Мнения: 14
avkovbg разбирам страховете ти, но ще ти кажа за един пресен случай. Мой приятел е в тежко здравословно състояние и лекарите не могат да открият причината, съответно адекватно лечение. Предложиха да изследват майка му и само благодарение на това, установиха заболяването /оказа се изключително рядко/ и сега успешно го лекуват.
И мен ме е страх от "биологичните създатели", както правилно ги наричаш, но ако детенцето ми се разболее така, бих била благодарна да се свържат с "родилата го", за да спасят живота му.
Да не дава Господ да се случват такива неща, но те все пак се случват, особено в това болно време!

# 81
  • Мнения: 75
http://pik.bg/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-% … D-news576852.html

В продължение на темата - ето изявлението на министъра на правосъдието. Мен лично ме притеснява този либерализиран режим. Вие какво мислите?

# 82
  • Мнения: 75
А ето и окончателния текст на проекта за промяна на Семейния кодекс.

http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=2246

Това е страницата на правителството за обсъждане на проектозаконите. Мисля, че всеки коментар/поправка от наша страна ще бъде от полза!

Поздрави на всички  bouquet

# 83
  • Мнения: 75
Привет на всички,
В страницата на правителството за оществено обсъждане на законопроектите има солидни коментари срещу предлаганите промени в Семейния кодекс. Ето моите, които също съм публикувала там:
1.   По същество разкриването на факта на осиновяване, не е обвързан с предоставянето на ЕГН и адрес на родители по произход, тъй като сами по себе си тези данни не носят информация относно здравен биологичен статус. Кое налага предоставянето на ЕГН и адрес на родителите по произход?
2.   С предоставянето на възможност от страна на държавата на биологичните създатели да предоставят за себе си лични данни и адрес на изоставеното от тях дете и по този начин възможността да се свържат след години с него, или, както каза министъра на правосъдието в своето интервю по телевизията „Някои биологични родители осъзнават грешката, която са направили в миналото…..“ на практика се оневинява акта на изоставяне на едно дете. Считам, че, акта на изоставяне на дете трябва да е наказуем от закона.
3.   Със задължението на осиновителите да разкриват осиновяването във възможно най-ранна възраст, със забраната на разсиновяването, но с незабраната за изоставяне на дете, както и предвидената възможност за осъществяване на контакт между биологичните родители и осиновеното дете, се създава дискриминационна практика между осиновители и биологични създатели и тяхната роля в живота на едно дете. Излиза, че осиновители имат само задължения, а биологичните създатели имат право да изоставят дете и при желание от тяхна страна в последствие да се свържат с него.
4.   Даването от държавата на право на биологичните родители да съобщават техни лични данни и адрес с цел установяване на връзка с изоставеното от тях дете, обезценява напълно акта и смисъла на осиновяване, както и ролята и пълното родителско значение на осиновителите. Моля, имайте предвид, че осиновителите не са хора на трудов договор или временно изпълняващи длъжността родители, докато биологичните родители решат, че са се покаяли за постъпката си или сега е удобния момент за тях, да се срещнат с изоставеното от тях дете.
5.   С предоставянето на лични данни като ЕГН и адрес на биологичните родители, кой ще гарантира на семейството на осиновеното дете, че биологичните родители не търсят връзка с него с цел изнудване, каквито случаи са многократно известни в обществото? Кой и какво защитава правата на осиновителите, че създаденото и изградено от тях семейство за осиновеното дете, няма да бъде нарушено или застрашено с правата, дадени на биологичните родители?
6.   От промените в семейния кодекс са ясни две неща: дават се права на биологичните родители при желания да се разкрие пълната им самоличност и като последствие да бъдат открити; на децата, навършили пълнолетие да поискат информация за биологичните си създатели. Какви права се дават на осиновителите?
7.   Считам, че след като законодателят дава правото на биологичните родители да дават лична информация за себе си, то той трябва да предостави в новия Семеен кодекс правото на осиновителя да откаже да получи ЕГН и адрес на биологичните родители с оглед опазване на сигурността и стабилността на създаденото от тях семейство, както и психическото здраве на детето.
8.   В случаите, когато липсва информация за здравния статус на биологичните родители, каква информация ще се предоставя на осиновения? Каква информация за здравословния статус на осиновения ще се предостави, след като в 99.9% биологичният баща е неизвестен, т.е. на 50% липсват данни за здравния и генетичен статус на осиновения.
– ЕГН и адрес на родителите по произход, ли? – Новосъздаденият съвет ще се превърне в агенция за осъществяване на запознанства и срещи…………
9.   Никъде в проекта на Семейния кодекс не е дадена дефиниция за „важни обстоятелства“, налагащи разкриването на биологичния произход.
10.   Как са уредени правата за узнаване на произход на децата, създадени с донорски материал – било то само мъжки, само женски или от двата пола донорски материал? В тези случаи въпросът за фамилна обремененост и здравословен статус са точно толкова валидни, колкото и за осиновените деца.
11.   Децата, създадени с донорски материал ще имат ли достъп до ЕГН и адрес на биологичните родители?
12.   Родителите на деца, създадени от донорски материал, ще имат ли задължението, както осиновителите, да разкриват във възможно най-ранна възраст истината за произхода на детето? Тук още веднъж е създадено условие за дискриминационна практика.

# 84
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Важните обстоятелства няма как с се дефинират, правни термини са, съдът по принцип преценява дали е налице важното обстоятелство в даден казус.

# 85
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Скрит текст:
Привет на всички,
В страницата на правителството за оществено обсъждане на законопроектите има солидни коментари срещу предлаганите промени в Семейния кодекс. Ето моите, които също съм публикувала там:
1.   По същество разкриването на факта на осиновяване, не е обвързан с предоставянето на ЕГН и адрес на родители по произход, тъй като сами по себе си тези данни не носят информация относно здравен биологичен статус. Кое налага предоставянето на ЕГН и адрес на родителите по произход?
2.   С предоставянето на възможност от страна на държавата на биологичните създатели да предоставят за себе си лични данни и адрес на изоставеното от тях дете и по този начин възможността да се свържат след години с него, или, както каза министъра на правосъдието в своето интервю по телевизията „Някои биологични родители осъзнават грешката, която са направили в миналото…..“ на практика се оневинява акта на изоставяне на едно дете. Считам, че, акта на изоставяне на дете трябва да е наказуем от закона.
3.   Със задължението на осиновителите да разкриват осиновяването във възможно най-ранна възраст, със забраната на разсиновяването, но с незабраната за изоставяне на дете, както и предвидената възможност за осъществяване на контакт между биологичните родители и осиновеното дете, се създава дискриминационна практика между осиновители и биологични създатели и тяхната роля в живота на едно дете. Излиза, че осиновители имат само задължения, а биологичните създатели имат право да изоставят дете и при желание от тяхна страна в последствие да се свържат с него.
4.   Даването от държавата на право на биологичните родители да съобщават техни лични данни и адрес с цел установяване на връзка с изоставеното от тях дете, обезценява напълно акта и смисъла на осиновяване, както и ролята и пълното родителско значение на осиновителите. Моля, имайте предвид, че осиновителите не са хора на трудов договор или временно изпълняващи длъжността родители, докато биологичните родители решат, че са се покаяли за постъпката си или сега е удобния момент за тях, да се срещнат с изоставеното от тях дете.
5.   С предоставянето на лични данни като ЕГН и адрес на биологичните родители, кой ще гарантира на семейството на осиновеното дете, че биологичните родители не търсят връзка с него с цел изнудване, каквито случаи са многократно известни в обществото? Кой и какво защитава правата на осиновителите, че създаденото и изградено от тях семейство за осиновеното дете, няма да бъде нарушено или застрашено с правата, дадени на биологичните родители?
6.   От промените в семейния кодекс са ясни две неща: дават се права на биологичните родители при желания да се разкрие пълната им самоличност и като последствие да бъдат открити; на децата, навършили пълнолетие да поискат информация за биологичните си създатели. Какви права се дават на осиновителите?
7.   Считам, че след като законодателят дава правото на биологичните родители да дават лична информация за себе си, то той трябва да предостави в новия Семеен кодекс правото на осиновителя да откаже да получи ЕГН и адрес на биологичните родители с оглед опазване на сигурността и стабилността на създаденото от тях семейство, както и психическото здраве на детето.
8.   В случаите, когато липсва информация за здравния статус на биологичните родители, каква информация ще се предоставя на осиновения? Каква информация за здравословния статус на осиновения ще се предостави, след като в 99.9% биологичният баща е неизвестен, т.е. на 50% липсват данни за здравния и генетичен статус на осиновения.
– ЕГН и адрес на родителите по произход, ли? – Новосъздаденият съвет ще се превърне в агенция за осъществяване на запознанства и срещи…………
9.   Никъде в проекта на Семейния кодекс не е дадена дефиниция за „важни обстоятелства“, налагащи разкриването на биологичния произход.
10.   Как са уредени правата за узнаване на произход на децата, създадени с донорски материал – било то само мъжки, само женски или от двата пола донорски материал? В тези случаи въпросът за фамилна обремененост и здравословен статус са точно толкова валидни, колкото и за осиновените деца.
11.   Децата, създадени с донорски материал ще имат ли достъп до ЕГН и адрес на биологичните родители?
12.   Родителите на деца, създадени от донорски материал, ще имат ли задължението, както осиновителите, да разкриват във възможно най-ранна възраст истината за произхода на детето? Тук още веднъж е създадено условие за дискриминационна практика.


Абсолютно се припокрива с моето мнение по въпроса!

# 86
  • Мнения: 436
Целта на всички тези промени е посипване със сол "първичната рана" на изоставените деца.
Бог да ни е на помощ.

# 87
  • Мнения: 75
Да, съгласна съм Пипи Мипи! Затова от нас самите зависи дали с реакцията си ще възпрем едни такива възмутителни текстове, които ще се намесят и объркат живота на хиляди деца и техните семейства. Откъде накъде ще се дава правото на биологичните създатели да решават дали да предоставят личните си данни на изоставеното от тях дете? какви права имат те въобще към нашите деца? Те са се отказали от тях преди години. Не може да си ги възвръщат когато на тях им е удобно и то за сметка на нашите семейства! Кое въобще налага предоставянето на ЕГН и адрес! на биологичните създатели? Това не са данни, носещи информация за здравния статус и обремененост! Как така държавата дава на хората, които са изоставили децата си, в един момент да се появят в живота им отново? По този се оневинява акта на изоставяне на дете, след като се дава възможност един ден той да се поправи под някаква форма. А ние кои и какви сме в цялата картинка? Кой ще защити цялостта на нашите семейства, които сме изградили с нашите деца?
Много коментари има в strategy.bg. Струва си да се прочетат и който иска, да добави мнението си за новите текстове в семейния кодекс, пък дано ни чуят. Нали знаеш - да направим всичко, каквото трябва, пък да става каквото ще. Макар в този случай "каквото ще" никак да не ме удовлетворява...

# 88
  • Мнения: 436
avkovbg, ние едва ли можем да направим нещо  newsm78. Много ми е интересно който измисля тези промени каква връзка има с осиновяването  newsm78.

# 89
  • Мнения: 47
http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=2246
Тук можем да изкажем м нението си по "промените" в закона,които за пореден път хвърлят прах в очите на осиновените и задължават осиновителите да кажат на децата си ,че са осиновени!!!
Напишете мнението си,аз като осиновена не съм съгласна с поредната пречка даразбера корените си!

# 90
  • Мнения: 436
http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=2246
Тук можем да изкажем м нението си по "промените" в закона,които за пореден път хвърлят прах в очите на осиновените и задължават осиновителите да кажат на децата си ,че са осиновени!!!
Напишете мнението си,аз като осиновена не съм съгласна с поредната пречка даразбера корените си!

Много благодаря за линка. Ще се възползвам да дам мнението си.

# 91
  • Мнения: 131
Опитах да си публикувам и аз мнението на страницата на правителствота, но....нещо не стана, не го отразиха. Поне не веднага, както очаквах аз.

# 92
  • Мнения: 36
Аз също опитах два пъти да публикувам своето мнение,но безуспешно.Щом отида на "публикувай" всичко,което съм писала изчезва.

# 93
  • Мнения: 436
Трябва се се регистрирате първо, иначе не става. Може ако сте го направили да е някой бъг на сайта.

# 94
  • Мнения: 20
Аз също опитах два пъти да публикувам своето мнение,но безуспешно.Щом отида на "публикувай" всичко,което съм писала изчезва.

След като напишеш текста, преди да го публикуваш го копирай за да не ти изчезне после. Системата им след известно време те отхвърля и е възможно да ти иска ново влизане ... Коментарът излиза след рестарт на страницата. Много бъгава система.

# 95
  • Мнения: 36
Благодаря :)Amonig Един от коментарите вече е публикуван Simple Smile

# 96
  • Мнения: 335
Здравейте! Предложения проекто-закон предизвика доста разгорещени коментари. Има доволни и недоволни - всеки според неговата гледна точка. От МТСП и МП се чудят защо реакциите на хората са такива, но не се замислиха че трябва да застанат пред обикновените граждани и обяснят мотивите си за точно тези промени, да чуят нашата гледна точка, за да се стигне до възможно най-адекватния текст на семеен кодекс в днешно време, защото осиновяването в момента се случва по коренно различен начин от този в миналото. В края на месец септември Българска асоциация "Осиновени и осиновители" - БАОО плануваме информационна седмица на осиновяването с множество събития в цялата страна, които ще споделим след окончателното изготвяне на програмата ни, за да се включи всеки който и където иска. Този път решихме да поканим на едно от нашите събития и социалното министерство, като се даде възможност на всеки заинтересован от темата осиновяване да присъства.
Въпросите ми към вас са: Бихте ли желали да ви предоставим възможността да задавате въпроси на министърките, да изкажете вашето и чуете тяхното мнение? Кои са въпросите, на които смятате че трябва да се наблегне по време на този дебата? Би било хубаво да се съберем повече хора, които да изкажем мнението си и научим институциите, че сме хора с позиция, които ще си отстояват правата. Ако го правим само по групите и форумите няма да постигнем успех, а всъщност ние сме хората, които сме най-наясно какво не е наред и какво трябва да се промени.

Споделям и линк към едно интервю във вестник Телеграф от вчера
http://baoo-bg.org/wp-content/uploads/2016/09/telegraf01.09.16.jpg

# 97
  • на 4-ия етаж до асансьора
  • Мнения: 621
Може и да не съм права, но част от промените много ме тревожат...
Чистото любопитство да познаваш корените си може да доведе до много нови разочарования. За разлика от 70-те години днес децата подлежащи на осиновяване са главно от ромски произход. Как ще приемат този факт осиновените деца и как ще ги предпазим от недобросъвестни постъпки на биологичните им роднини? Ром/ циганин носи крайно негативен заряд и узнавайки този си произход, няма ли да се почувстват повторно отхвърлени?Ще го преодолеят ли или това ще е поредното посипване със сол на раните им?Трябва ли да ги учим да лъжат/ спестяват действителният си местоадрес докато не се убедят в добросъвестността на новооткритите си роднини?
Да ги учим да лъжат!?Ужасно просто!!!
Не знам...чувствам се доста объркана!!!

# 98
  • Мнения: 402
Поредното безумие и подмяна на ценности.

# 99
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Чак пък подмяна на ценности...

# 100
  • Мнения: 402
Чак пък подмяна на ценности...

Не ми отваряй клавиатурата, че съм потресена от поредната никому ненужна полуистина, защото истината е само една и тя се знае от всички.Майката на осиновеното дете е осиновителката и никакъв закон задължаващ я за каквото и да било, няма да промени това.Всичко останало е пълен шит и подигравка.

# 101
  • Мнения: 411
Доколкото разбрах от интервютата, ще се приемат публикуваните текстове, а коментарите ще бъдат съобразени при приемането на поднормативните актове.

# 102
  • на 4-ия етаж до асансьора
  • Мнения: 621
Дано vanibo! Забъркват поредната каша... Много неясноти има.Единственото ясно нещо е, че всеки ще се спасява сам от блатото!Дано да няма потънали...

# 103
  • София
  • Мнения: 331
Като човек, чакащ обаждане много ме притесняват предстоящите промени.

Давам един линк, интервю на Фани Давидова, юрист и майка на осиновено дете, автор на книгата: "Как да осиновим дете в България – стъпка по стъпка"

http://www.dnevnik.bg/analizi/2016/09/08/2820786_promenite_v_sem … _posoka_seriozna/
И част от интервюто:

Процедури при националните осиновявания

Втората важна посока, в която се предвиждат промени, касае процедурите по т.нар. национални осиновявания. Предвижда се закриването на регионалните съвети по осиновяване и обединяване на тяхната дейност от един съвет по национално осиновяване (чл. 94, ал. 1 на проекта). Понастоящем съгласно СК чл. 94, ал. 1 към всяка регионална дирекция за социално подпомагане се създава съвет по осиновяване.

Всеки съвет следва да заседава ежеседмично СК, чл. 94, ал. 4. Председател на СО винаги е директорът на регионалната дирекция за социално подпомагане, а членовете на съвета са: юрист, определен от областния управител, лекар, определен от директора на регионалната здравна инспекция, педагог, определен от началника на регионалния инспекторат по образование, психолог, определен от директора на дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето, ръководителят на специализираната институция, в която е настанено детето, както и на институцията, предоставяща социалната услуга - резидентен тип.

Убягва логиката на подобно предложение – вместо 26 регионални екипа ще работи 1. Вместо 26 съвета заседаващи ежеседмично, ще имаме един, който ще заседава 3 пъти месечно. Ако това решение ще забърза процедурата по осиновяване, ще бъде и новост в математическата логика. Дори от гледна точка на превенция на корупцията подобно решение не е логично, защото към момента имаме 26 съвета по осиновяване, всеки от които се състои от около 7 души, а се предлага в бъдеще решенията да се взимат на едно-единствено място от съвет с по-малък състав. Брутално казано, ако някой реши да опита да корумпира съвета по осиновяване ще бъде много повече улеснен.

Считам, че подобно законодателно решение следва да бъде сериозно обмислено, а преди това по-задълбочено обосновано и мотивирано от страна на вносителите.

Вече се чудя, дали ще ми се обадят някога.

# 104
  • Мнения: 117
Здравейте, някой може ли да ми каже и на двамата осиновители е важна възрастта. Питам защото ние сме вписани от края на месец май, тази година. Аз съм на 41, а мъжът ми на 56. Като гледам как вървят нещата ще си почакаме, но нищо. Притеснявам се дали, ако искаме втори път да бъдем вписани, каква възраст трябва да посочим за детенцето.

# 105
  • Мнения: 335
В момента няма изискване за максимална разлика във възрастта, така че няма смисъл да се притесняваш. Новия семеен кодекс ще влезе в сила най-рано догодина.

Копирам текста от проекто-закона, за да се увериш, че дори да се приеме преди да осиновите, може да си посочите от 0 до ......

§ 5. Чл. 79 се изменя така:
   „Чл. 79. (1) Осиновяващият трябва да е най-малко с петнадесет години, но не повече от петдесет години, по-възрастен от осиновявания. Когато осиновяването се извършва едновременно или последователно от двама съпрузи и за единия от тях разликата във възрастта е налице, не се изисква такава разлика за другия съпруг.

# 106
  • Мнения: 117
В момента няма изискване за максимална разлика във възрастта, така че няма смисъл да се притесняваш. Новия семеен кодекс ще влезе в сила най-рано догодина.

Копирам текста от проекто-закона, за да се увериш, че дори да се приеме преди да осиновите, може да си посочите от 0 до ......

§ 5. Чл. 79 се изменя така:
   „Чл. 79. (1) Осиновяващият трябва да е най-малко с петнадесет години, но не повече от петдесет години, по-възрастен от осиновявания. Когато осиновяването се извършва едновременно или последователно от двама съпрузи и за единия от тях разликата във възрастта е налице, не се изисква такава разлика за другия съпруг.

Благодаря bouquet

Общи условия

Активация на акаунт