Международна шофьорска книжка - кога е необходима?

  • 47 621
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 970
Здравейте,
Валидна ли е българска шофьорска книжка издадена 2010 година в Швейцария?

Бихте ли прецизирали въпроса, няма как българска шофьорска книжка да се издаде в Швейцария, би могло през тамошното посолство да се подадат документи за подмяна на изтичаща (примерно) българска шофьорска книжка, тя да се изпрати служебно (от посолството) в България, при отговорните служби за издаване на лични документи, те да я преиздадат и пак да се изпрати в Швейцария на лицето, но не и да се издаде в Швейцария....
Личен документ (български) издава само българското МВР. Има си специална законова наредба за това.
Дали е валидна - на нея има срок, ако не е изтекъл, значи е валидна...

# 46
  • Мнения: 1 092
Извинете,
Валидна ли е в Швейцария българска книжка, издадена в БГ през 2010 /от старите/
Прочетох че би трябвало да е валидна ако е на английски, френски, немски или италиански.
Като я разгледах някои неща ги пише на английски, но всичко от задната страна на пластиката си е на български.

# 47
  • Мнения: 1 970
На задната страна на пластиката, на български са указани кое поле какво значи. А полетата са универсални, на немските книжки са същите, пак с такива букви...
Друго писано на български няма, има категориите, които също са универсални.
Така че, ако книжката Ви е валидна ( а би следвало още да е, щом е издадена през 2010), няма да имате проблем да си я ползвате в Швейцария.
Ако, обаче ще живете там, ще трябва да я смените с тамошна, не чакайте да изтече, обаче...

# 48
  • Мнения: 1 092
Благодаря много. Няма да живея - не. За едно пътуване конкретно.

# 49
  • Мнения: 4
Здравейте, имате ли представа дали ми е нужна международна книжка за пребиваване 2 седмици в Южна Америка? Бразилия по-точно. Ще се наложи да наемем кола и не успях да намеря нонкретна информация онлайн какво точно искат.
Благодаря !

# 50
  • Мнения: 4 234
Най-добре си вземете, с превод на португалски. По принцип няма да имате проблеми и без, но ако случите на някой селски полицай в нетуристически район ще ви е полезно. По закон трябва, също така.

# 51
  • Мнения: 6 924
Не ви е нужна. Вашият документ издаден от страна членка на ЕС е валиден 6 месеца от датата на влизане в страната.
Но щом ще вземате кола под наем има една особеност. Повечето фирми за коли под наем имат допълнително изискване за IDL. Проверете предварително дали фирмата от която планирате да наемете кола има такова изискване

Офтопик. Бразилските шофьори са малко кибритлии. Пътищата във вътрешноста, особенно федералните са в лоши състояние и винаги имайте едно наум че зад всеки завой може да срещнете бавно движеща се селскостопанска техника вело или мотористи или стадо пасящи домашни животни.

# 52
  • Мнения: 2
Здравейте, скоро четох, че за Дубай вече не е нужна международна шофьорска книжка, дали е вярно?

# 53
  • Мнения: X
В САЩ може ли да се шофира с бг книжка или трябва да се вади международна? Чувам разнопосочни мнения - едното, че може да се кара с българска книжка в рамките на 1 месец, други казват, че не може.

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 17:14 от Анонимен

# 54
  • Мнения: 6 924
Зависи. Има щати в които ограничението е 30 дена. Ако престоят ви ще е продължителен препоръчително е да си извадите щатска. Става лесно и бързо. А и застрахователите гледат различно на българската книжка

# 55
  • София
  • Мнения: 56
Аз имам издадена книжка от DVLA UK ( Англия) смених моята българска с английска такава - по време докато бях в Лондон. Сега обаче ми се налага по често да съм в България, но все още не съм се върнала за постоянно и искам да имам и английската книжка. Сега след Брекзит трябва ли да си издам отново книжката от КАТ или мога с английската да карам в България ?

Общи условия

Активация на акаунт