ПРЕДУЧИЛИЩНА на ПЕТ години набор 2011

  • 6 320
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 291
Търсих във форума, не видях да има, а си е нужна тема, в която да споделяме информация, да задаваме въпроси и да си помагаме.

Започвам с информация за родителите, които взимат детски надбавки. Сигурно знаете, че надбавките ще бъдат спирани, ако детето има повече от три неизвинени отсъствия на месец. Има право на общо 20 дни отсъствия по семейни причини. Естествено, по медицински причини няма как да го ограничат колко да отсъства. Поправете ме, ако греша.

Сега, в нашия град социалните са казали, че от 15 Септември започват да броят отсъствия. Навсякъде ли е така? Питам, щото мислим да използваме ваканцията до дупка. Mr. Green

# 1
  • Мнения: 21 455
Има право на общо 20 дни отсъствия по семейни причини. Естествено, по медицински причини няма как да го ограничат колко да отсъства. Поправете ме, ако греша.
Веднага.

Чл. 10. (1) Децата от подготвителните групи, записани в целодневна,
полудневна и почасова организация, могат да отсъстват само по
здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от
компетентен орган, както и по семейни причини.
(2) Отсъствията на децата по ал. 1 по семейни причини през учебно
време е допустимо за не повече от 10 дни за съответната учебна година с
писмено уведомяване от родителите в срок, определен с Правилника за
дейността на детската градина или училището.
(3) Извън случаите по ал. 2 отсъствие на децата от подготвителните
групи е допустимо и за времето на ваканциите, определени в училищното
образование за съответната година със заповед на министъра на
образованието и науката.

# 2
  • Мнения: 1 328
Аз пък се замислих дали ще искат някакви документи/бележки от личен лекар за началото на учебната година.. Такива за контакт може би вече няма да трябват в училище. Нашето дете го местим от градина.

# 3
  • Мнения: 21 455
http://minedu.government.bg/?h=downloadFile&fileId=9666
МОже би в този документ ще намерите отговори на доста от въпросите си. Само ще уточня, че не е единственият, засягащ предучилищната подготовка.

# 4
  • Мнения: 12 003
Приложение 5 и 6 - всяка година до завършване на образованието;
Медицинска бележка за направените отсъствия поради болест;
Молба/ заявление от родител за отсъствие по семейни причини / предварително/
Това е, за което се сещам в момента. Същото е и за учениците 1 - 12 клас

# 5
  • Мнения: 1 291
Благодаря, Дидева! Знаех си, че има нужда да си сверя часовника! Simple Smile

Джени, баткото ми беше предучилищна миналата година. Не се искат контактни бележки. Само посоченото от мама Ру.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 476
Идваме и ние. Ще си останем в градината. Мислех да го записвам в съседното училище, там също е добра базата, но се отказах. Миналата година я пропуснахме, поради заболяване, надявам се тази всичко да е ок.

# 7
  • Мнения: 1 291
Free Agent, другият ми син беше ПДГ в училище от 6 години. Там трябваше да го взимам на обяд и тогава оцених градината. Денят ти свободен, детето нахранено, но пък не ги учеха.

Напомням, че трябва до 30.09 да занесем на социалните бележка, че детето е записано в предучилищна.

# 8
  • Мнения: 1 328
Мина му РД днес на детето, започва на 15-ти. Базата - скромничка, на фона на детската. Но учителките са похвалени от няколко места, а и неговите любимки от градината вече не са там. Детето е доволно и щастливо, че сменя обстановката.
Успешна учебна година за всички Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 291
Джени, РД или РС? Simple Smile И нашият батко се радваше на промяната. Главно, че няма да спи следобяд. Grinning Твоят юнак цял ден ли е? Ще използва ли учебници и помагала като шестгодишните?

Вчера научих, че по новия закон учителките в ДГ нямали право да учат децата.

# 10
  • Мнения: 21 455
Вчера научих, че по новия закон учителките в ДГ нямали право да учат децата.
В какъв смисъл нямат право да ги учат? Може ли да цитираш конкретния текст?

# 11
  • Мнения: 1 291
За съжаление, не.  Embarassed Моят източник обикновено е агенция ЕЖК. Mr. Green Майка от нашата група разбрала от едната госпожа. Ще питам госпожата.

# 12
  • Мнения: 21 455
Понеже гледам в новия стандарт за предучилищното образование пак за педагогически ситуации става дума, за учебно време, за образователни направления...Предполагам, че става дума за някаква грешка.

# 13
  • Мнения: 1 328
Джени, РД или РС? Simple Smile И нашият батко се радваше на промяната. Главно, че няма да спи следобяд. Grinning Твоят юнак цял ден ли е? Ще използва ли учебници и помагала като шестгодишните?

Вчера научих, че по новия закон учителките в ДГ нямали право да учат децата.


Охх Simple Smile РС разбира се.. Още не знам дали ще бъде цял ден. Следобедната госпожа каза, че от 14 до 16 ще спят, може би пък да го взимам.. но ще "намазва от интересните занимания при всяко положение поне до 14.00. Раздадоха комплекти с учебници, още не съм ги разгледала - 3-4 бр. са общо. Ще им купуват и допълнителни помагала също по бг и математика.

# 14
  • Мнения: 1 291
Дидева, не съм те забравила, ще ти отговоря.

jenny_b, ако детето си спи следобяд, нека си остава цял ден. Моят не спеше и много се измъчваше само да лежи и да се върти два часа в леглото.
Интересно ми е детенцето ти дали е в група само с петгодишни и дали догодина ще учи по други помагала. Струва ми се, че си извадила късмет и нещата са много добре организирани при вас.

Понеже големият ми син е първи клас тази година, ако искате ще споделя някои от дискусиите, които ме заинтригуваха в темата за първолаците, защото са интересни и на този етап. Едното нещо беше свързано с материала, който се изучава в предучилищна. В темата има педагози, които споделиха мнение, че има по-важни неща, които показват, че детето е готово за училище. По-важни от умения като писане, четене и смятане. Ако ви е интересно, ще споделя.

# 15
  • Мнения: 1 328
jenny_b, ако детето си спи следобяд, нека си остава цял ден. Моят не спеше и много се измъчваше само да лежи и да се върти два часа в леглото.
Интересно ми е детенцето ти дали е в група само с петгодишни и дали догодина ще учи по други помагала. Струва ми се, че си извадила късмет и нещата са много добре организирани при вас.
Да, в група с 5 годишни е само, в училището има още 2 подготвителни за 6 годишни. Със сигурност ще са  по други помагала, това от отзиви на родители от квартала.
Иначе - моят също не спи следобед и се мъчеше в детската, за цяло лято е дремнал веднъж.. Може да не спи, но искат да си почиват. Сега казва, че ще си лежи и даже взехме някакви чаршафчета за пране.
Иначе баткото сега ще е 4-ти клас в същото училище. Него го пуснах в предучилищна в училище по същата причина, но не случихме тогава на училище (преместих го във втори клас тук). Те бяха само по половин ден, без опция за следобед.

# 16
  • Мнения: 1 291
Чудесно! Страхотна база.

Моят батко го пуснах в училище, за да имаме по-добри шансове да се класираме при най-желаната и труднодостъпна госпожа, но тя ми даде да разбера да не се надявам много-много. После училището взе да трупа все повече негативи и се ориентирах към друго училище и друга още по-добра госпожа.

Честно казано, отсега се притеснявам и за малкия. Дано и с него извадим късмет за добра госпожа. Сигурно догодина по това време ще ходя да говоря с учителката, която съм избрала, за да съм сигурна, че детето ще е при нея. В никакъв случай не разчитам на късмет. Дори избрах по-далечно училище в името на доброто образование и отношение към детето.

А петгодишният по едно време много ме притесняваше. Много късно започва да прави кръгче, линиите му са едни къдрави... Мисля, че е от много гледане на филмчета.  Sad Утешавам се с това, че напоследък все повече по своя инициатива хваща нощица, моливи, флумастри. А за оцветяването, понякога е по-старателен от брат си. Няма бели петънца, не излиза от линиите.

Вие какви материали ползвате за децата? Нашите любими са сайта на Крокотак и списание Бърборино.

# 17
  • sofia
  • Мнения: 1 185
В Наредба 5, която е пуснала Дидева, най- отдолу са написани Държавните образователни стандарти за предучилищна възраст. Има задължителен хорариум по различните направления - БЕЛ, математика, околен свят,музика, изобразително изкуство, физическа култура и конструиране и технологии. Така,че обучение ще има, няма как да не ги учат на нищо учителите. Все пак са учители, а не детегледачки. В новия закон е забранено даването на домашна работа. Иначе ученето не е забранено, а напротив.
Моят син ще е предучилищна, 5- годишни, в дг. Ще си продължи там тази година, а за догодина обмислям евентуално местене в предучилищна в училище.

# 18
  • Мнения: 1 291
Честно казано, въпреки че се очаква от учителките да подготвят децата за първи клас, не всички го правят. Имам наблюдения върху госпожите в различните групи в нашата градина. Значи, има такива, на които дори да забранят да преподават, пак ще го правят и такива, които по никакъв начин не могат да бъдат стимулирани да се занимават сериозно с децата. За нашата госпожа едната съм сигурна, че е от първите. А и вкъщи ще работя с детето, така че остава в градината и догодина засега.

Моят днес беше за пръв път на градина от три месеца. Да, хубава ваканция си изкара. Но днес милият плакал, че му станало мъчно за мама. Heart Eyes

# 19
  • Мнения: 1 291
Не знам дали сте разбрали за новият срок по новия закон за подаване на бележката, че детето е записано в предучилищна. 31 октомври е.

При нас госпожата на 14 септември ни попита дали взимаме детски, записа ни в някакъв списък и по него ще ни раздава бележките. Много добра организация.

# 20
  • София
  • Мнения: 598
Благодаря за темата, живо ме вълнува.

Мама Барба, моля споделете за признаците за готовност за у-ще.

Детето ми ще кара предучилищната в детската градина по ред причини, основно логистични.
Не зная дали ще ги подготвят добре. Не мисля, че се стараят особено. Тя е страшно паметлива и любознателна,но пък още не знае всички букви и не може да чете и смята добре. Интересува я... всичко. Четем много книжки, с лекота решава тези с логическите задачки, много рисува. Но за типично училищния материал (четене, смятане, писане) засега не сме много напред.
Вкъщи се занимаваме, доколкото имам време. Основно майсторим разни неща от хартия, отскоро пише ченгелчета. Оставям много време за игра навън и вкъщи.
Според мен детето се развива чудесно, но като слушам някои колко са напред, се чудя дали не съм поизпуснала подготовката.
Поздрави и успех на всички!

# 21
  • Мнения: 1 291
Mohita привет!

Големият ми син е в първи клас. Той също не беше особено напред с четене, писане, математика. И аз съм се притеснявала, но се оказа, че това е по-добрият вариант.

Няма за къде да се бърза. Материалът в първи клас се движи яваш-яваш. Дететето ще има време да научи всичко: и звукови модели, и писане, и смятане, и сравняване. Някъде по-нататък и четене. Майките с деца, които четат и са напред с математиката, споделят, че за техните деца първи клас е крачка назад, тъпчене на място.

Важното е детето да умее да общува и се справя с останалите без това да предизвиква у него тревога, страх и невъзможност.
Да има изградени навици да се обслужва само. (Хигиенни и организационни.)
Да слуша с разбиране, да задържа внимание в ситуация, търпеливост)
Да разказва много. Може да има проблем с глаголните времена, не е важно.
Да описва със свои думи, не само да наизусти и предаде.
Да си служи правилно и вярно с молив, химикал, ножица. Правилен захват, наклон, стойка.
Да може да седи мирно в рамките на един учебен час. В първи клас това е 30 минути.

Признаците ги беше споделила една учителка, мама на първолак. Ако трябва, ще споделя линк.

С баткото имаме проблем със захвата. Намерих клипче в интернет с едно просто приспособление с подръчни средства. Много добра работа върши. Ще го споделя, ако някой се интересува.

Така като чета какво пишеш за момиченцето си, мисля, че няма за какво да се тревожиш. Учете  по малко букви, числа, но доколкото на нея й е интересно и приятно. Аз си разпечатвам от http://star.krokotak.com/ материали по математика и за буквите. Забавни са, а се научава много с тях. Другият хубав сайт е umeia.com

# 22
  • София
  • Мнения: 598
Благодаря за подробния отговор:)

Поуспокоих се. Аз имам усещане, че се движи добре, но е друго човек да си свери часовника.
Ще говоря и с учителките в градината да кажат трябва ли да наблегнем на нещо вкъщи.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 035
Здравейте, изравям тази тема, защото гледам, че все пак са се събрали майки от набора Simple Smile Исках да посъбера впечатления от изкаралите предучилищна в училище, на какво са ги научили, има ли разлика от подготовката в градината? Дъщеря ми ще изкара и последната група в градината, от която съм много доволна, но все пак ми се ще да видя докъде са другите, тъй като с каката много препатих от пълната липса на предучилищна подготовка в градината.

# 24
  • Мнения: 1 291
Големият ми син беше предучилищна в училище. Прилична беше подготовката, но дисциплината не беше на ниво. В нашия град има големи разлики в заниманията в предучилищната. Причината е в училителките, независимо дали са в градина или в училище. Някои са по-старателни, други гледат просто да мине денят.

Баткото ни тази година завърши първи клас. Моите впечатления от началото на учебната година са, че започнаха от нула, въпреки че всички деца бяха с добра предучилищна подготовка. Вие какви проблеми сте имали с голямата ти дъщеря?

# 25
  • София
  • Мнения: 4 035
Те започват от нулата, но понеже в градината не бяха работили изобщо, на нея й липсваше фина моторика (и досега не може да оцветява добре), паметта й не беше тренирана, макар че бая стихчета учех с нея, но явно това не стига, не беше научена да внимава и да учи, тоест липсваше й поведенческото развитие за училище. Отчитам своите грешки, предоверявайки се на учителките, затова сега къде на игра, къде на сериозно давам разни тетрадки за развиване на фина моторика и други такива упражнения, логически за оцветяване и т.н. Не сме се хванали да учим сериозно и денонощно, но поне да съм в час какво се случва. За сега виждам страхотна разлика в нивото на каката на тази възраст и сега на малката. Малко съм притеснена обаче, защото едната учителка от градината се пенсионира това лято и не знам каква ще дойде, а тази ги учеше на страхотни неща.

# 26
  • Мнения: 1 291
bubcheto, струва ми се, че е и до дете. Дано имате късмет с новата учителка. Но вярвам, че добрата основа, положена от предишната, ще изиграе роля.

# 27
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Дъщеря ми беше в предучилищна група в училище на 5и6 години. Много съм доволна.
Адаптира се към обстановката и реда. Подготовката е различна.
Тази година завърши първи клас без никакви затруднения.Защото вече имаше изградени навици.






Общи условия

Активация на акаунт