Деца – чудовища и толерантните им родители

  • 232 632
  • 3 490
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 14 654
Мда, всички майки на едногодишни много се потрисат от шамара през устата, но наистина има ситуации, в които би бил по-полезен от 1000 думи. И сега, когато техните слънца са на по 10 години, се сещат все по-често за поговорката "бий дупе, да не биеш гъзище".

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
аз също се потрисам от шамар през устата, нищо че моите почти са зовършили гимназия.

А какво казва това с баланса? Иначе, да изглужда много умно, направо като извадено от някоя притча, но само дотам. На практика баланс няма, но хората много обичат да употребяват това клише, когато искат да звучат умно, а иначе хабер си нямат какво друго да кажат.

# 107
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Глупости. Какво клише, толкова по-практично е да не залиташ наникъде.

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Като с шамар през устата. Ей, ама много е любимо тук да се спрягат залитанията! От футбол, политика и възпитаване на деца всеки разбира.

# 109
  • Мнения: 10 993
Аз пък мисля, че епохата на либералното възпитание свърши. И ерата на супер майките също. В една друга тема прочетох, че нямаме търпение да започне учебната година, че да идва 12 клас и да ни отпаднат родителските задължения. Много се впечатлих на искреността.

# 110
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Като с шамар през устата. Ей, ама много е любимо тук да се спрягат залитанията! От футбол, политика и възпитаване на деца всеки разбира.
Ми да, като шамара првз устата. Обърна ли внимание на момента, в който е приложен, веднъж за 16 години. Е, верно - по книжките не го пише.

# 111
  • Мнения: 14 654
Да бе, изобщо не е отпаднала, само че ако беше либерално възпитанието, щеше да е добре, а то е някакво изродено разбиране, което често се изразява в пълна липса на възпитание. И накрая родителите се уморяват и вдигат ръце, защото са безпомщни. Ако имат финансова възможност, компенсират с матерални придобивки и така хем детето уж има всичко, хем е нещастно и прави тъпотии.
Точно сега се сещам за едно момиченце, на което много ми се иска да плесна един през устата. Отговаря страшно нагло на възрастните, на майка си например казва "ти си нагла!". Не си представям мое дете да ми държи подобен тон, но майката си изтърпява и така - ежедневен тормоз и както писа Сирен - то много добре осъзнава положението си и се кефи да се държи гадно и да наранява.

Последна редакция: сб, 10 сеп 2016, 23:15 от Янeчeк

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Като с шамар през устата. Ей, ама много е любимо тук да се спрягат залитанията! От футбол, политика и възпитаване на деца всеки разбира.
Ми да, като шамара првз устата. Обърна ли внимание на момента, в който е приложен, веднъж за 16 години. Е, верно - по книжките не го пише.

Може веднъ на 60 години да е, ама какво от това - по-малко унизително ли е? Поне човек може да си признае, че е сгрешил, а не да се оправдава как било веднъж на 16 години и колко много обстоятелствата го налагали. Няма застрахован родител от изпускане на нервите, но ако смята, че е ок, това вече не е добре.

# 113
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Аз чак не се потрисъм, но не изглежда някога да си променя мнението, че шамарът е израз на безсилие от страна на родителя. И не разбирам това желания да се оправдае. Ако остане единичен случай - хубаво. Не сме безгрешни. Ако случаите не са единични, обаче е проблем. И човек трябва да търси помощ.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Шамарът през устата е специфичен, защото буквално затваря устата на детето, казва му "повече няма да говориш". И някои в прекия и преносния смисъл млъкват.

# 115
  • Мнения: 30 802
Ми да си признаем, че понякога родителят наистина е безсилен. В смисъл какво значи да е силен- да има още търпение, още думи, да измисли още по-интересна лекция защо не трябва така...

Освен това предполагам, че в случая шамарът е далеч от изпускане на нервите. Нерви може да се изпускат и без шамар- има ужасна родителска пасивна агресия, която къкри с години понякога. По-зле е от шамар.

# 116
  • гр.София
  • Мнения: 2 755
Интересни мнения! Изненадах се,как няколко съвсем противоположни едно на друго ми звучат еднакво разумно! Няма как да поставим обаче точни рамки във възпитанието,просто защото характера и реакциите на децата са различни като самите тях. Но дете,което е способно да бие коте,и за мен категорично е голям провал от страна на родителите!
Иначе баланс мисля съществува. Май се крие в това,да си дадем сметка,кое заслужава по строго наказание/забележка/мъмрене,и за кое трябва не приемаме толкова навътре.
Шамарът категорично не е начин. Получила съм само един през живота ми от моя баща,и до ден днешен го помня като нещо много унизително. Беше смпричина,но предпочитам да ми беше казал колко съм го наранила,отколкото да ме удари. Дори не помня дали ме заболя,знам обаче че неисках да го погледна в очите дълго време. Бях първи клас.
Иначе бих искала моето дете да ме усеща като приятел,в смисъла да ми поиска помощ/утеха/споделяне при нужда. Ама да ме върти на малкия си пръст няма да стане.

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, понякога родителят е безсилен и реакцията е такава. Но след безсилието идва влизането в нормално състояние на разсъдъка, и ако тогава все още смята постъпката си за правилна, се минава на следващо ниво -  като нищо ще го направи пак. Насилието е най-старият начин за упражняване на власт и е много прилепчиво.
Родителите с пасивната агресия за мен са дори по-страшни - мижитурки и психопати.

# 118
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Шамарът през устата е специфичен, защото буквално затваря устата на детето, казва му "повече няма да говориш". И някои в прекия и преносния смисъл млъкват.
Естествено, точно това е смисълът - няма повече да говориш, щом думите излизащи от устата ти са нелепи. Или е нормално петгодишното да ти се тросне с "о, млъквай". За мен не е. Точно за перване през устата си е. Да знае, че е недопустимо. Щото на 5 съм аз насреща й, ама на 10 ще си помисли, че е ок да го каже и на учителката си, или на теб в автобуса. Ей така се получават грозните сеири с невъзпитани типчета.

# 119
  • Мнения: 30 802
Има ли реално онемели и заекнали деца от такъв шамар? В смисъл- доказано вреден за всички? Съмнява ме.

Както вече писах, не всяко поведение на детето е изблик на златна креативност- при някои деца около 90% от поведението е пълен боклук и трябва да се игнорира или коригира, според това кое работи при даденото дете.

Общи условия

Активация на акаунт