Деца – чудовища и толерантните им родители

  • 232 492
  • 3 490
  •   1
Отговори
# 120
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Дъщеря ми беше чула от някое мамино златно разни подобни цветущи реплики и държание към родителя. Съответно явно бешв решила да го пробва дали ще мине и при мен. Е, не мина, бързо схвана. И го помни.
Децата ми не са идеални, но идеално знаят как да се държат.

# 121
  • Мнения: 6 668
Родител насилник (удрящ шамар) и родител мижитурка- други варианти има ли?

# 122
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Айде, излезе ми име - насилник  hahaha.

# 123
  • Мнения: 6 668
Ами то така излезе, че родител удрящ дори и един шамар през живота на детето уврежда непоправимо психиката му и има опасност детето да замълчи завинаги..... Cry
О, хайде стига-щом детето докарва родителя до състояние да му забърше шамар, никак не е ангелче!
Сега очаквам десетки укорителни мнения, как може за някой да е нормално да се бие дете. Mr. Green

# 124
  • гр.София
  • Мнения: 2 755
Един шамар не е бой,който го нарича така преиграва. Но,е изблик на слабост или нежелание да се постигне вразумяване по друг начин. Лесно е да удариш шамар,детето е по слабия и неможе да отвърне. Чудя се,ако някой равносилен ви вбеси,и на него ли ще ударите шамар,знаейки че като нищо може да ви отвърне?  Много често сигурно и ние вбесяваме децата си,те немогат да ни ударят,ама има такива които посягат,и тогава меко казано не ни е приятно,а напротив още повече побесняваме от това държание. Мисля,че същото изпитват и децата.

# 125
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не мисля, че едночасова лекция или гальовно "защо, маме, така правиш сега" щяха да свършат по-бърза и ефективна работа, а именно - че това е недопустимо поведение. Недопустимо за нея, и за мен. Другите могат да си общуват по този начин, не ми пречат.
Изобщо не беше безсилие, а нарочно избрана, навременна мярка.
Има една майка в квартала, чието синче най-редовно си я побийва на улицата, май още е в началните групи в градината. То не е подвикване, вряскане, че и шамари отнася тая жена. Говори му много спокойно и напоително нещо, а то врещи ли, врещи и посяга... Мале, бих го залепила за стената с два пръста само.

# 126
  • Мнения: 378
Абеее, хайде да не са толкова беззащитни. Физически да, по-слаби са. Но са едни перфектни и много добре осъзнати манипулатори. Има деца и ситуации, които наистина изискват шамар. И детето хич не се чувства безсилно гневно, напротив, знае какво прави и защо е шамарчето, повярвай ми. Баща ми изповядва тезата, че до 7 години детето е царче, всичко да му позволяваш, нищо да не му отказваш... В резултат на което тригодишната ми дъщеря започва да крещи  щом го види -  неее, ти мълчи, ти не идвай с нас. И започва да го удря или с ръчички или дори с чехличката си. Напоследък, ако има молив в ръце, му драска дрехите. Когато беше на две годинки се беше научила да го настъпва по краката, а той и обясняваше как тя може да прави каквото си поиска, той ще мълчи и ще търпи.... Изобщо, по всякакъв начин и върви по свирката.  Сервилното му присъствие я дразни. Колкото по-сервилен е той, толкова по-озлобена става тя към него.

# 127
  • Мнения: 6 668
О, да има го този момент.Всичко им се позволява и на тях им е интересно до къде могат да стигнат.А някои стигат и много далеч.

# 128
  • гр.София
  • Мнения: 2 755
Точно такова "побийване" вече е изтървана фаза. Щом се е стигнало до там,детето да го прави често,някъде се е объркало нещо. И как точно ще накараш едно дете да спре да удря,като ти му удариш шамар? Щом ти го правиш,може и то. Или ако неможе,значи правиш неправилни неща в неговите очи.
И ние имахме проблем с посягането от нашето дете. Първия път когато удари приятелчето си,направо останах потресена,ей така от нищото. Детето го заболя. Говорихме,уж се извини,ама вече втория ..,не се сдържах и го тупнах по дупето,не силно да го заболи,а мислех че с този акт ще го накарам да спре. Е,беше грешка,някак си се озлоби към въпросното дете и замахваше срещу него още няколко пъти.Правеше го съвсем импулсивно,няколко пъти и към мен.,естествено,че не му позволявах. Веднага спирах ръката му,и ако сме в къщи го оставях в др стая,или навън бях до него но не му говорех,казвах че съм му сърдита точно защото ме удари,или го прибирах и няма да играе навън защото удари детето. Бързо схвана,че това не е начина.

# 129
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Децата пробват и търсят границите на позволеното им. Ако му позволиш да те нарича еди как си и да удря, ще го направи и то не веднъж само. И ще го прави докато го научат някъде по трудният начин, че така не се прави.
Виждала съм как деца, на които им е позволявано всичко и не са научени на нищо, предизвикват и биват пребивани от себеподобни физически по-силни екземпляри, на които също всичко им е било позволено, когато излязат от дома и детската градина и тръгнат на училище.
Думи нямам да опиша като гледам какви реки от лиготии текат сега и какво надцакване  с възможности има и при децата, и при родителите. Резултатите ще дойдат по-късно.

# 130
  • Мнения: 1 345
Само аз ли не виждам чак такъв проблем в опълчването от време на време на родител? Изобщо идеята за стерилна среда, в която родителите винаги са прави, а децата козируват и слушат при всяка подкана, ми е малко странна. Възрастните също понякога грешат, а  децата имат незряла нервна система и особено когато са малки, понякога трудно разпознават сигналите за преумора, глад, за нужда от почивка. Когато и родителите не са ги уловили, е много лесно да се стигне до някаква нетолкова приятна и за двете страни ситуация. А постоянното излизане от такива моменти с шамари, в перспектива  ще доведе до неприятности не само в рамките на семейството, но и навън.
За мен е важно цялостното поведение на детето да показва, че израства спокойно, че има представа за добро и лошо, че знае кои са границите за допустимо и недопустимо поведение. Но не  е задължително от двмусечно бебе никога да не ги е минавало, за да е сигурно, че не си се провалил като родител. Рядко става изведнъж спокойното, уверено израстване , дълъг процес е. И е възможно, ако не и сигурно, че по пътя ще има някакви кризи. Ако веднъж сте видели на една площадка някакъв двегодишен Иванчо да се опълчи на баба си, това не означава, че той вече е продукт на родителстването, което формира деца -чудовища.

# 131
  • София
  • Мнения: 62 595
Родител насилник (удрящ шамар) и родител мижитурка- други варианти има ли?

Я да питам, а ако това перване през устата го направи учителката, когато същото това дете се държи по същия начин, тогава какво ще бъде - просто шамар или ще се надигне вой до небесата какъв насилник е, как може, това е дете...? Насилието си е насилие. Ако на вас мъжете ви или началниците ви ви пернат така един шамар през устата (а те също ще имат своите основания), какво ще бъде и мъжът или началникът какви ще бъдат - насилници или не?
Да, децата предизвикват, да държат се безобразно на моменти, да, случва се родител да удари, но това пак е насили и няма какво да се крием.

# 132
  • София
  • Мнения: 17 276
За учителка не знам, но при една от летните ваканции на сина ми при родителите ми, баща ми, който иначе глас не повишава, камо ли да удря, му беше ударил един шамар в абсолютно идентична на Кафето ситуация.
Нито е станало нещо фатално, нито се е повредило детето от това, все пак също като при нея става въпрос за един шамар за 16 години и то в екстремна ситуация.

Иначе по темата, изобщо не мисля, че си глезим децата тук, даже напротив, цялото това купуване и презадоволяване го правят родители, които предпочитат да им се махне от главата и да не се занимават.

# 133
  • Мнения: X
Дъщеря ми беше чула от някое мамино златно разни подобни цветущи реплики и държание към родителя. Съответно явно бешв решила да го пробва дали ще мине и при мен. Е, не мина, бързо схвана. И го помни.
Децата ми не са идеални, но идеално знаят как да се държат.
Била си поизнервена по това време, ми се струва. На петгодишно можеш спокойно да му въздействаш силно и само като му кажеш рязко "Стой сега и ме слушай" и му кажеш с ясен и твърд тон, че "На мама така не се говори и ако още веднъж го чуеш лошо му се пише." При нужда - повтаряш.
На мнение съм, че не силната ответна реакция, а постоянството и категоричността вършат много повече работа.

Майка ми ме е била два пъти и то не заради лоши думи, а заради опасно мое поведение и опасно непослушание. Помня, че месеци след това се стрясках като й чуех гласа, дърпах се като протегнеше ръце да ме прегърне, още ме обзема едно лепкаво чувство като се сетя...

# 134
  • Мнения: 6 668
Какви са тези шамари, съпрузи, началници.... Tired
Родителя не трябва да се третира като дете.Приемете, че освен перфектните родители има и "насилници" с по един шамар за 16 години.Тези саги за перфектност изобщо не им вярвам, само те си знаят каква е истината.

Общи условия

Активация на акаунт