Деца – чудовища и толерантните им родители

  • 232 438
  • 3 490
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 14 478


А защо да не се спори с мама? Не виждам нищо лошо в спора и изразяването на собствено мнение. Мама може да няма 10 живота, но детето е един път на 4-5-6 и втори шанс да се върнеш в изходна позиция във възпитанието нямаш. Каквото си направил сега, това е, за добро или лошо.......
Ами спори с 4 годишно защо трябва да пази тишина, когато бебе спи.
Всеки е свободен да прави грешки колкото си иска-живота си е негов

# 511
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Ако имате едно дете е нормално да успявате. Осъзнавам че си е мой проблемът, че гладя всичко за нашето петчленно семейство. Чистенето включва прахосмукачка, моп и прах /и тук си падам малко маниачка, дразни ме мръсното, а и 5 човека цапат повече от трима/, а готвенето - според зависи, но и по един омлет да спертна + салата, пак са си едни 20-30 мин.
Често оставям тези неща за моментите, в които малките спят, точно за да мога да им обръщам внимание, но има случаи когато върша тези дейности през деня и ми се иска да мога да разчитам на това, че дъщеря ми ще помирува малко. Затова всъщност става въпрос. Често я викам при мен когато готвя - хем да създам усещане в нея, че ми помага, хем да мога да я контролирам, че няма да свърши някоя пакост.
За справка - не се оправдавам, че нямам време да възпитавам детето си, напротив - полагам всякакви усилия в тази насока. Просто го дадох като пример кога детето се чувства ощетено - с големия не беше така, защото се занимаваше сам, с нея - не, естествено когато мога отлагам останалите си задължения в нейна полза.

# 512
  • Мнения: 14 478
Ей затова насърчавам децата към самостоятелна игра. И затова в тоя форум ме питат- ама ти не обръщаш ли внимание на децата си.

Обръщам, ама гледам да не ги уча, че трябва непрекъснато някой да се занимава с тях. Очаквам часове наред независима игра, и да се увеличава с годините.
И аз така. Дете, което очаква АЗ да се занимавам с него, за да не му е скучно нещо е объркано тотално.
Може да се занимаваме тогава, когато аз имам време, но когато нямам не може да се очаква да съм на негово разположение.

Въобще не смятам да обсъждам повече въпроса. Абсурдно е да се оправдаваме, че не ни остава време да възпитаваме децата си заради гладене и чистене  Stop
Може да искаме да пишеме стихове. Моето време си е мое. Родителят не е собственост на детето. Ако отделяш цялото си време за него и то когато ТО иска означава че ще почне да те възприема като част от играчките си.
А това в днешно време много често се среща-децата приемат родителите си като шутове, пажове, слуги и източници на финанси, но не и като авторитети.
Просто го дадох като пример кога детето се чувства ощетено - с големия не беше така, защото се занимаваше сам, с нея - не, естествено когато мога отлагам останалите си задължения в нейна полза.
Кво се обясняваш. Кога какво ще правиш си е твоя преценка-ти си възрастния. Щом трябва да се глади , ще се глади, детето трябва да се научи че не то е центърът на света. Ако не го научиш ти, после ще го разбере по-болезнено.

# 513
  • Мнения: 4 411


А защо да не се спори с мама? Не виждам нищо лошо в спора и изразяването на собствено мнение. Мама може да няма 10 живота, но детето е един път на 4-5-6 и втори шанс да се върнеш в изходна позиция във възпитанието нямаш. Каквото си направил сега, това е, за добро или лошо.......
Ами спори с 4 годишно защо трябва да пази тишина, когато бебе спи.
Всеки е свободен да прави грешки колкото си иска-живота си е негов


Ами моята вече не е на 4 и от доста отдавна знае, че когато някой спи му се пази тишина. Не беше трудно да го научи, до спор не се е стигало.

# 514
  • Мнения: 14 478


А защо да не се спори с мама? Не виждам нищо лошо в спора и изразяването на собствено мнение. Мама може да няма 10 живота, но детето е един път на 4-5-6 и втори шанс да се върнеш в изходна позиция във възпитанието нямаш. Каквото си направил сега, това е, за добро или лошо.......
Ами спори с 4 годишно защо трябва да пази тишина, когато бебе спи.
Всеки е свободен да прави грешки колкото си иска-живота си е негов


Ами моята вече не е на 4 и от доста отдавна знае, че когато някой спи му се пази тишина. Не беше трудно да го научи, до спор не се е стигало.
Децата са различни. Разбрах го тогава, когато вече имах две. И двете са мои, и двете еднакво възпитавани, но за едната си трябва твърда ръка, а с другата се разбирам само с думи.

# 515
  • Мнения: 30 802
За мен дори е ключово децата да виждат, че неща се оправят и се вършат домашни задачи. Наистина не мога да съм 100% на разположение само за детето. Играх я тази игра с първия и повече не мога.

# 516
  • Мнения: 46 488
Може да искаме да пишеме стихове. Моето време си е мое. Родителят не е собственост на детето. Ако отделяш цялото си време за него и то когато ТО иска означава че ще почне да те възприема като част от играчките си.
Не говорим за крайности - цялото време или никакво Peace
Грешка и е и поставянето на всички деца под един знаменател - едно е по-самостоятелно, друго не. Не може да се възпитават по еднакъв начин, защото при едното ще има липса на грижи, при другото - излишък, и двете са вид насилствени действия.
Това го казвам като родител на изключително самостоятелно от бебе дете. Съобразявам се с него, макар не винаги да ми е кеф. Същото е и при обратния случай.

Скрит текст:
...Осъзнавам че си е мой проблемът, че гладя всичко за нашето петчленно семейство...
Именно, за такива неща говоря, човек да си организира нещата, за да му е по-леко  Hug
Съдейки от лентичката голямото ти дете е достатъчно голямо, за да поеме доста неща, така че не 1 да тича след 5, а 3-ма след 5. Разликата е огромна.
Свекърва ми също е с 3 деца, доста полезни неща съм видяла от нея по организацията, но основното е - никога сам  Peace  

# 517
  • Мнения: 30 802
Всички деца могат да се насърчат за концентрирана самостоятелна игра.

Дори и за храненето може да се научат да чакат, дори е възпитателно да се знае, че няма кой да им подскача със закусчица на секундата, а си има часове за хранене.

# 518
  • Мнения: 14 478
За мен дори е ключово децата да виждат, че неща се оправят и се вършат домашни задачи. Наистина не мога да съм 100% на разположение само за детето. Играх я тази игра с първия и повече не мога.
100% на разположение на детето е даже противопоказно да бъдеш.
Може, обаче да го включиш в домашните задължения.
Мама глади, то сгъва. Така хем са заедно, хем ще научи нещо.
 А не мама да реди на пода кубчета защото на принца му било "скучно". Нито има смисъл, нито е особено възпитателно.

# 519
  • София
  • Мнения: 19 221
weissbier, ако не си готов да си промениш приоритетите заради детето - защо тогава си го родил?
Тук се пише предостатъчно за майки, които си седят с кафето и не обръщат грам внимание какви ги върши то. Явно и те искат "да си пишат стихове" както си се изразила. Правилно ли е това?
Дори и за дивите животни известно време децата им са центърът на техния свят. Дават първо на тях да ядат, защитават ги, носят им в дупката плячка.
Детето няма да оцени дали мама е изчистила перфектно, но необръщането на внимание ще му се отрази. Все по-често си казвам: Майната й на домашната храна, важното е детето да е навън и даиграе. А обичам да готвя, не си търся оправдания.

# 520
  • Мнения: 14 478
weissbier, ако не си готов да си промениш приоритетите заради детето - защо тогава си го родил?
Тук се пише предостатъчно за майки, които си седят с кафето и не обръщат грам внимание какви ги върши то. Явно и те искат "да си пишат стихове" както си се изразила. Правилно ли е това?
Дори и за дивите животни известно време децата им са центърът на техния свят. Дават първо на тях да ядат, защитават ги, носят им в дупката плячка.
Детето няма да оцени дали мама е изчистила перфектно, но необръщането на внимание ще му се отрази. Все по-често си казвам: Майната й на домашната храна, важното е детето да е навън и даиграе. А обичам да готвя, не си търся оправдания.
Аз не съм роб на прищявки. Аз преценявам кога детето има нужда от внимание и тогава го давам, защото ако го давам всеки път, когато му е "скучно", означава, че моето внимание се обезценява.

  Постоянно срещам хленчещи на родителите си деца, които повтарят "мамо, скучно ми е" и явно очакват мама да зареже всичко и да се изправи на главата си, за да стани интересно и "нескучно".
 Щом за вас това е правилно, аз съм последния човек, който ще ви разубеди.

 Само на скучните хора им е скучно, а скучен човек е този, който е свикнал други да го забавляват, поради което е тотално лишен от въображение. Това е болестта на съвременните деца.
 За да расте едно дете с въображение то не трябва да очаква другите да му правят интересното.

# 521
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 3 997
И аз така. Дете, което очаква АЗ да се занимавам с него, за да не му е скучно нещо е объркано тотално.
Може да се занимаваме тогава, когато аз имам време, но когато нямам не може да се очаква да съм на негово разположение.
Абсолютно съгласна съм...Докато ни облъчват отвсякъде с писания, че НЕ обръщаме достатъчно внимание на децата си и те имали нужда от времето  и вниманието ни непрекъснато, децата се превърнаха в НЕсамостоятелни, НЕизобретателни и НЕ много интелигентни ....Във всеки случай аз не съм играчка. Слава Богу моите го осъзнаха много рано Mr. GreenТова не означава, че са лишени от внимание, а, че гледам нещата да с рамките на нормалното /за мен нормално Mr. Green/ Това, че съм родител не ме прави нито по малко човек, нито жена, нито приятел и съпруга. За всичко трябва да има време Grinning

# 522
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 3 997
Само на скучните хора им е скучно, а скучен човек е този, който е свикнал други да го забавляват, поради което е тотално лишен от въображение. Това е болестта на съвременните деца.
 За да расте едно дете с въображение то не трябва да очаква другите да му правят интересното.
Има една прекрасна мисъл по този повод и я повтарям на моите непрекъснато...
"Интелигентният човек не скучае - той е с мислите си!"

# 523
  • София
  • Мнения: 19 221
Само на скучните хора им е скучно, а скучен човек е този, който е свикнал други да го забавляват, поради което е тотално лишен от въображение. Това е болестта на съвременните деца.
Сериозно?
А аз имам достатъчно акъл, за да се сетя, че на малко дете му е скучно в ресторант с големи хора.
А ако не е скучно и въображението му подскаже да се плете в краката на келнерите и да търчи из цялото заведение? Това е добре, нали така, и мама, и детето се забавляват и са супер!

# 524
  • Мнения: 14 478
Само на скучните хора им е скучно, а скучен човек е този, който е свикнал други да го забавляват, поради което е тотално лишен от въображение. Това е болестта на съвременните деца.
Сериозно?
А аз имам достатъчно акъл, за да се сетя, че на малко дете му е скучно в ресторант с големи хора.

Що го водиш тогава? Ако ти се ходи на ресторант, дай го на съседката за малко, на майка си или не ходи.
Ако толкоз искаш гурме с хлапе на 2 години ще седиш в ъгъла на ресторанта, изправена на главата си и ще чуруликаш като лястовичка. Това ще си го пишеш актив "истинска жертвоготовна мама, правеща всичко за детето си.."... Mr. Green
 А ако детето ти е на 4 години, то е напълно в състояние да изтърпи една скучна визита на ресторант. Ако не може-така си го възпитала-проблемът си е твой.

Общи условия

Активация на акаунт