Австрийска тема - №53

  • 124 204
  • 742
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 979
Блaгодaря нa вcички зa отговорите.  Дa ви питaм кaк cтои въпроcът c яcлите/детcките грaдини? Кaк cе кaндидaтcтвa?
Ние отидохме директно в градината,която беше най-близо до нас.Говорихме с директорката,бяхме в списък с изчакващи,скоро след това ни се обадиха,направихме среща с директорката на която подписахме договора и обсъдихме подробности.Бих казала лесна работа,стига да намерите място.Първо трябва да подадеш формуляр за номерче,може и онлайн.
Може също да се свържете с магистрат 10 или направо там да подадете документи.
https://www.wien.gv.at/bildung/kindergarten/platzsuche/kundennum … meldung/index.htm
Сега видях,че може и онлайн да се кандидатсва.
https://www.wien.gv.at/amtshelfer/kultur/bildung/bildungseinrich … kindergarten.html

Последна редакция: ср, 12 фев 2020, 11:41 от Sunshine29

# 541
  • Мнения: 3 957
Cупер, много блaгодaря

# 542
  • Мнения: 211
Здравейте, предстои ни преместване във Виена. С две деца сме, които ще завършат таи учебна година в България, но от есента ще трябва да ги запишем във Виена. Бихте ли ми казали какви документи са необходими и има ли срокове за подаване? Децата ще бъдат в 4ти и 8ми клас есента и предполагам, че записването в гимназия за 8 клас няма да е лесна задача. Втория ми въпрос е ако имам адресна регистрация мога ли да пребивавам повече от 183 дни без да работя или работейки са компания с локация София. Предварително ви благодаря!

# 543
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Можеш да пребиваваш без да работиш колкото желаеш стига да си издадеш документа след 3 месеца за постоянно пребиваване. А след като не работиш тово би станало най-лесно ако имаш мъж, който работи и се закачиш към него. Или доказваш доходи.
За децата и за 2те няма да е лесно, ако идват без език..1.година ще ги върнат или ако имаш късмет и разбрана директорка това в 4ти клас няма да го върнат назад..ние от 1ви изкаран в Бг се записахме 2ри тук, но цяло лято ходеше на хорт във виена и почна да го говори до септ..Т.е дойдохме стратегически юни и прекарахме 3 месеца в учене на езика. Още юни я записах за септ, не.са ми отказвали и не е било трудно..ако успеете да дойдете юни ще хванете и работещи училища, ще е по-лесно да се оправиш, отколкото да дойдете юли през ваканцията.

# 544
  • Мнения: 211
Можеш да пребиваваш без да работиш колкото желаеш стига да си издадеш документа след 3 месеца за постоянно пребиваване. А след като не работиш тово би станало най-лесно ако имаш мъж, който работи и се закачиш към него. Или доказваш доходи.
За децата и за 2те няма да е лесно, ако идват без език..1.година ще ги върнат или ако имаш късмет и разбрана директорка това в 4ти клас няма да го върнат назад..ние от 1ви изкаран в Бг се записахме 2ри тук, но цяло лято ходеше на хорт във виена и почна да го говори до септ..Т.е дойдохме стратегически юни и прекарахме 3 месеца в учене на езика. Още юни я записах за септ, не.са ми отказвали и не е било трудно..ако успеете да дойдете юни ще хванете и работещи училища, ще е по-лесно да се оправиш, отколкото да дойдете юли през ваканцията.

Много благодаря за съвета, наистина е добра идея да дойдем малко по-рано, за да изкарат курс. Те са учили немски и малката е с ниво А1, а голямата с В2, затова се надявам да свикнат малко по-бързо. Дали има ресурсни учители, които помагат на децата в началото, докато се ориентират? Дискриминация?
Относно работата - нито аз нито съпруга ми няма да работим в Австрия, докато не се ориентираме и напреднем с езика, затова се чудех дали няма да ни направят проблем като минат 6-месеца.

# 545
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Законът е да се регистрирате с Anmeldebescheinigung след 3тия месец. Първо си вадити Meldezettel , а после последващия документ. За първия искат само адрес и че ви е позволено да живеете там, един вид договор с наемодател или лично жилище. За втория документ е малко по-сложно ако не работите...трябва и Екарта да имате. Т.е осигуровки. А ако и двамата нямате работа това ще стане със самоосигуряване , което е доста скъпо. Значи ако нямате ваше жилище и поне единия не работи, аз не виждам как ще станат нещата честно казано...то дори откриване на банкова сметка, почване на работа, взимане на договор от мобилен оператор и жилище са в един порочен кръг, където всеки от тези ви иска да имате предходното.
Децата също трябва Екарти да имат, но не нашите след 3тия месец, за да са в системата тук на училище.
По най бързия начин единия да си намира работа на договор и после всеки от вас може Е карта и документи към него закрепен да извади. Ще ви пиша и на лично относно лятото точно..

# 546
  • Мнения: 211
Законът е да се регистрирате с Anmeldebescheinigung след 3тия месец. Първо си вадити Meldezettel , а после последващия документ. За първия искат само адрес и че ви е позволено да живеете там, един вид договор с наемодател или лично жилище. За втория документ е малко по-сложно ако не работите...трябва и Екарта да имате. Т.е осигуровки. А ако и двамата нямате работа това ще стане със самоосигуряване , което е доста скъпо. Значи ако нямате ваше жилище и поне единия не работи, аз не виждам как ще станат нещата честно казано...то дори откриване на банкова сметка, почване на работа, взимане на договор от мобилен оператор и жилище са в един порочен кръг, където всеки от тези ви иска да имате предходното.
Децата също трябва Екарти да имат, но не нашите след 3тия месец, за да са в системата тук на училище.
По най бързия начин единия да си намира работа на договор и после всеки от вас може Е карта и документи към него закрепен да извади. Ще ви пиша и на лично относно лятото точно..

Много благодаря, наистина ще е трудно, но се надявам да успеем.

# 547
  • Мнения: 211
А дали има семейства, който са избрали да живеят в Баден пред Виена и съответно как са училищата / гимназиите там? Търся и езиков курс за децата през август, но май почиват. Официално учебната година стартира от 01.09. или се променя, както е в Германия например? Предварително благодаря § всяка информация ще е полезна.

# 548
  • Мнения: 4
"За втория документ е малко по-сложно ако не работите...трябва и Екарта да имате. Т.е осигуровки." 
Аз работя в България и се осигурявам в БГ. Мога ли да имам Е-карта в такъв случей - мъжът ми работи в Австрия - може ли той да ме осигурява и там ?
И за да подам документи за детски надбавки какво ми е нужно . Имам адресна регистрация и Meldezettel.
Благодаря!!!

# 549
  • Viena
  • Мнения: 3 545
Бележка от България,че не получавате.

# 550
  • Мнения: 3 957
Бележка от България,че не получавате.

Детcкa нaдбaвки или оcигуровки?

# 551
  • Viena
  • Мнения: 3 545
Детски, от социалните се взима.

# 552
  • Мнения: 4
Значи да отида в нашето социално министерство в България , за да ми издадат бележка , че не получавам детски надбавки ...а сигурно трябва и да се преведе и легализира ....

# 553
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Който е здравноосигурен в България, не получава австрийска здравна карта (Е-Карта). Причина: според европейското законодателство нямаш право да си здравноосигурен в две държави-членки.
Здравноосигурителният статус в България се декларира. Дали се и проверява, не мога да кажа.
Мога да кажа, че при деца с българско гражданство, които няма как да не са здравноосигурени в България, тукашната здравна каса си затваря очите, ако декларирате, че детето НЕ Е осигурено в БГ, защото знаят вече, че няма как да го отпишете.

# 554
  • Мнения: 5
Здравейте,
Моля, ако някоя от вас е правила изследванията за Mutter-Kind Pass в БГ, да сподели повече информация - нужен ли е превод на документ от извършен преглед, изследвания и друга полезна информация. Благодаря предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт