Австрийска тема - №53

  • 125 220
  • 742
  •   1
Отговори
# 600
  • Виена
  • Мнения: 899
Качествени са, това са пюренца от Хофер

# 601
  • Мнения: 189
Качествени са, това са пюренца от Хофер
Благодаря 🤗

# 602
  • Мнения: 25
Здравейте,аз съм бременна и в същото време съм на амс ,запознати ли сте какво трябва да направя за да получавам 8 седм.преди и 8 седм.след раждането пари от здравната каса.Помолих гинеколога си да ми даде документ,които да представя пред здр.каса.но той ми каза,че амс ще им го представят.До колкото разбрах,трябва аз сама да си пусна документите.

# 603
  • Мнения: 142
Здравейте!
Със семейството ми планираме усилено преместването ни в Австрия. Първо ще замина аз, мъж и деца ще дойдат на по-късен етап. Проучвам и записвам стъпките това да се случи. Бих искала да споделите и от личен опит какво се прави, за да не пропусна нещо.

1. Meldezettel.
2. Договор с интернет доставчик.
3. Закупуване на сим карта.
4. Регистрация на приемните устройства в GIS.
5. Отваряне на банкова сметка.
6. Anmeldebescheinigung.


За сега съм до тук. Правилно ли съм подредила стъпките, какво пропускам?

П.с. За начало ще сме без кола, та нея не я включвам в плановете.

Последна редакция: пт, 20 авг 2021, 13:53 от shqip

# 604
  • Мнения: 4 033
Здравна осигуровка, договор за доставка на газ и електричество... превод на всички важни документи на немски - актове за раждане на деца, свидетелство за брак, получени детски добавки, или каквито и да е било социални пари или майчинство
Преди заминаването ви трябва документ, че не сте здравно осигурена в бг, ако искате да се осигурявате в Австрия

# 605
  • Мнения: 142
Здравна осигуровка, договор за доставка на газ и електричество... превод на всички важни документи на немски - актове за раждане на деца, свидетелство за брак, получени детски добавки, или каквито и да е било социални пари или майчинство
Преди заминаването ви трябва документ, че не сте здравно осигурена в бг, ако искате да се осигурявате в Австрия

Освен, че работодателя ме осигурява, трябва да си плащам и аз отделна здравна осигуровка ли? Задължителна ли е?

Последна редакция: пт, 20 авг 2021, 21:10 от shqip

# 606
  • Viena
  • Мнения: 3 579
Не, не трябва.

# 607
  • Мнения: 29
Здравейте!
Със семейството ми планираме усилено преместването ни в Австрия. Първо ще замина аз, мъж и деца ще дойдат на по-късен етап. Проучвам и записвам стъпките това да се случи. Бих искала да споделите и от личен опит какво се прави, за да не пропусна нещо.

1. Meldezettel.
2. Договор с интернет доставчик.
3. Закупуване на сим карта.
4. Регистрация на приемните устройства в GIS.
5. Отваряне на банкова сметка.
6. Anmeldebescheinigung.


За сега съм до тук. Правилно ли съм подредила стъпките, какво пропускам?

П.с. За начало ще сме без кола, та нея не я включвам в плановете.

Стъпка 5 трябва да е 2. Без банкова сметка не може да се подпише договор с мобилен оператор (за интернет или мобилен телефон)

# 608
  • Мнения: 4 033
Хубаво е да имате и документ У1 от Нои, преведен. Не знам дали ще ви трябва де. Но ако трябва, а нямате, си е разправия

# 609
  • Мнения: 142
Благодаря ви!
Имам още един  въпрос относно договора за газ и електричество. Задължителен ли е, какво точно представлява и кога се прави, веднага след наемане на жилището?

# 610
  • Мнения: 4 033
Не съм много наясно, мисля че е задължително, иначе няма да имате електричество. Обикновен договор с фирма доставчик. Какви документи ще ви трябват не знам, предполагам банкова сметка.

# 611
  • Виена
  • Мнения: 899
Не е нужен такъв договор, наемодателят го сключва обикновенно и отдава апартамента така. Напълно погрешно е твърдението, че ви трябва документ, че не се осигурявата здравно в България

# 612
  • Мнения: 4 033
Зависи какъв е случая. На вас може и да не ви е трябвал, на мен ми го искаха и не само на мен. Напълно погрешно е да обърквате жената с категорична, но грешна информация. Това за наемодателя пък е пълна глупост. Сменила съм няколко апартамента, навсякъде сме сключвали нов договор.Наемодателят обикновено не се занимава с тези неща. Не само тук, но и в цяла Западна Европа.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 08:55 от Little heart

# 613
  • Мнения: 122
Здравейте,, бих искала да питам как стои въпроса със зъболекарите във Виена. Дъщеря ми замина там да учи и и се счупи зъб. Има засега само  европейска здравноосигурителна карта  от .България.

# 614
  • Viena
  • Мнения: 3 579
Има един българин, много добър зъболекар. Може към него да се обърне за информация , д-р Райнов.

Общи условия

Активация на акаунт