Адаптация при смяна от частна в държавна градина

  • 6 493
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 313
Здравейте!
Детето ми ще е в 3та група и предстои смяна на частна с държавна ДГ. Моля за съвети за по-безболезнен преход. С какво сте се сблъсквали първите седмици? Какви (ако е имало) промени в детето настъпиха? Кои са най-големите разлики между частна и държавна - признавам си не съм запозната със ситуацията в държавните градини.
Смяната се налага поради неудобна вече локация и фин.причини. Детето ми е привързано към учителите си и е свикнало там. Групата сега е от 20 деца на възраст 3-6години.
В държавната се опитах да уредя среща с учителките, отказаха ми. Ще бъдат около 30 деца. Исках да знам дневния им режим, за да знае максимално какво го очаква.

# 1
  • Мнения: 6 991
Не знам за адаптацията, но ето ти режим от нашата градина:
                       
1. Прием на децата       -7.00 ч. - 8.15 ч.

2. Утринна гимнастика - 8.15 ч. – 8.30 ч.

3. Закуска -8.30 ч. – 9.00 ч.

4. Образователни направления -  -9.00 ч. - 10.30 ч.

5. Разходки, игри, допълнителни дейности и занимания по интереси - 10.30 ч. – 11.45 ч.

6. Подготовка за обяд - 11.45 ч. – 12.00 ч.

7. Oбяд - 12.00 ч. – 12.30 ч.

8. Подготовка за сън и тоалет - 12.30 ч. – 13.00 ч.

9. Следобеден сън - 13.00 ч. – 15.00 ч.

10.Ставане от сън и тоалет - 15.00 ч. – 15.15 ч.

11.Следобедна закуска - 15.15 ч. – 15.30 ч.

12.Дейности по ДОИ - 15.30 ч. – 16.00 ч.

13. Допълнителни педагогически дейности    - 16.30 ч. – 17.30 ч.

14.Свободни игри и издаване на децата -17.30 ч. – 19.00 ч.

# 2
  • Мнения: 28 865
Режимът си е нормален - закуска, игра, учене, обяд, спане, закуска. Не очаквай специално внимание към детето ти. Не ги обличат, нито ги хранят. Всяко се справя само. Като качество на храната аз съм доволна. Много зависи в коя точно ДГ ще е детето, навсякъде е различно. Peace Успех и бързо адаптиране.

# 3
  • Мнения: 313
Благодаря ви.
Той е все пак на 5 и е самостоятелен. Но например в сегашната градина денят започва с кой е тук, кой отсъства; какво е времето днес, кой ден от седмицата е, дата. Имат си направени с подръчни материали календар, колело със стрелки за слънце, дъжд, сняг и тн. Ето такива детайли исках да знам.
Говорим с него за смяната, но все пак трябва да имам и аз повече инфо за рутината им.

# 4
  • Мнения: 6 991
За тези специфики може би някой от точната градина трябва да ти каже. При нас още не правят такива неща, сборна група са, не са си в тяхната стая още и т.н. След 15 септември ще видим дали ще има нещо такова.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 374
Запис. Имаме същия проблем - преместихме я от частна градина в държавна. Все още не е тръгнала в новата градина, но е записана. Чудя се с какви проблеми ще се сблъскаме. В частната ги обгрижваха много, причините да я махна нямат общо с персонала или липса на внимание.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 114
Миналата година до края на септември беше в частна, а от Октомври тръгна на държавна. Не е имало драми или промяна в държанието, спането и т.н., но си зависи и от самия персонал.

# 7
  • София
  • Мнения: 11 408
И при нас нямаше големи драми. Е, поплака в началото 3 - 4 дни, но това беше. Факт е, че в държавната не ги обгрижват както в частната. Да не кажа че изобщо не ги обгрижват. Ясно, че така по-бързо се научават да са самостоятелни, но пък примерно когато дете плаче, не му обръщат особено внимание. В частната ги гушкаха, успокояваха .....

# 8
  • Мнения: 6 500
това за гушкането и успокояването много печели родителите в частните градини. моето дете беше свикнало така и сега в предучилищната (в училище) очаква учителите също да се отнасят така с нея. имаме някои проблеми - защо учителките не промиват малките ранички, защо не ги гушкат, защо не са постоянно с тях на двора и не се включват в игрите, защо не прекъсват конфликтите между децата... съответно не си харесва много учителите и тъгува за каките от градината.
от тази гл.т. частната градина не я подготви за училище, може би държавните залагат у децата повече навика да са самостоятелни, да не им се обръща много внимание и да се оправят сами.

# 9
  • Мнения: 313
Всичко, което пишете за частните градини, е валидно и за нас - освен гушкането, разрешаване или намеса в разрешаването на конфликти и тн.
Това са добри подсказки да обясня какво може да е различно и да не очаква.
А отиването после на държавно училище (  за частното и дума не може са става) е друга причина да искам да свикне.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 212
В нашата градина ги гушкат. Синът ми е разказвал как ако плаче сутрин госпожата или леличката са го гушкали и галили по главата. ММ също е виждал лелята да гушка разстроени деца сутрин. В яслата го оставяха да си реве, докато се умори. Адаптацията зависи изключително много от персонала.

# 11
  • Мнения: 68 349
Когато детето сменя мястото и учителките, е нормално да е малък стрес това за него. Без значение е тук дали от частна в държавна, от държавна в частна или от една държавна в друга държавна. То им е лек стрес и когато отиват сборни групи, но се преодолява...

Зависи от учителките и от лелите, тоест от това какви хора са, дали са човеци или темерути.

Аз съм доволна от нашите. Моето дете е на 5 и половина, не може да се бърше сам още, в градината му помагат всеки път. С изцапани гащи не съм го прибирала.
 Като по-малък ми е споделял, че лелята го е щипкала за бутчетата-в добрия смисъл, тоест...заиграват се с тях. Вчера пък той е разтривал леля Сиса Laughing

Точно вчера отидох да го взема по-рано, учителката излезе и ми дръпна подробен доклад за моето дете...без да я питам, без нищо. така го е почувствала..винаги са насреща да отговарят и обясняват..

Календар си имаме и вкъщи, та там си местим и сменяме дните...

разговаряй с директорката и персонала да получиш отговори на въпросите си. Прекалено са конкретни, за да намериш отговори тук. Навсякъде е различно....но не ядат деца в държавните, само да кажа...

Последна редакция: чт, 15 сеп 2016, 11:58 от teta75

# 12
  • София
  • Мнения: 11 408

Тета, разсмя ме  Laughing  Laughing. Ама баш са си сборни груби.
При нас не помагат за забърсване в тоалетната. Но пък и нашата не върши голямата работа там.

# 13
  • Мнения: 68 349
Оправих го...в бързината съм се объркала Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 12 374
това за гушкането и успокояването много печели родителите в частните градини. моето дете беше свикнало така и сега в предучилищната (в училище) очаква учителите също да се отнасят така с нея. имаме някои проблеми - защо учителките не промиват малките ранички, защо не ги гушкат, защо не са постоянно с тях на двора и не се включват в игрите, защо не прекъсват конфликтите между децата... съответно не си харесва много учителите и тъгува за каките от градината.
от тази гл.т. частната градина не я подготви за училище, може би държавните залагат у децата повече навика да са самостоятелни, да не им се обръща много внимание и да се оправят сами.
Моята също е свикнала да бъде много обгрижвана и гушкана в частната градина. Сега като тръгне в държавната, вероятно ще изживее първоначален шок. Но това е и една от причините да я преместим - тя ще посещава държавно училище, и с мъжа ми искаме поне една година да изкара в ДГ, за да свикне с порядките, липсата на индивидуално внимание и прочие "хубавини", които са толкова типични за държавните градини и училища в БГ.

Общи условия

Активация на акаунт