Откога сами навън (към училище, по улиците и т.н)?

  • 83 633
  • 339
  •   1
Отговори
# 315
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Дъщеря ми от 5 клас ходи сама на училище.
Училището е на пешеходно разстояние от нас.Има една главна улица да се пресича.Но детето е научено да пресича само на светофар и пешеходна пътека.Обикновено е с други деца от класа.
Пускаме я и на кино и на разходка с приятелки.Толкоз.
После задължително я прибираме с колата.
На телефона има родителски контрол.Виждам къде е.
Но да скита безцелно по улиците -не.

# 316
  • Мизия
  • Мнения: 295
Големият ми син е във втори клас. Още от предучилищната (последна) група го пускам сам до магазинчето в нашият квартал. Факт е, че ние живеем на спокойно място. До училище е много далеч, чак на 2 км. от нас, а и е много опасно. Иначе по рождени дни си ходи сам, аз не присъствам.

# 317
  • София
  • Мнения: 19 221
Синът ми започна от 5 клас да се връща сам от у-ще, с ГТ. Още преди това обичаше да "обикаля" София със Стрийтвю.

# 318
  • София
  • Мнения: 8 637
Аз ще пиша с ъпдейт, писала съм назад че му взехме декември MyKi часовник. С идеялата пролетта да излиза сам до блока, защото особени през учебната година ни е много трудна организацията и той да излиза за малко да порита.
Излиза от пролетта насам около 10-ина пъти(или по-малко) сам на игрището до блока(то е буквално до блока през 6-7 метра трева, не се пресича. Но има голяма площадка и пред блока ни минава пътека към Борисовата градина(живеем на улицата до нея) и е доста оживено, което е плюс, но и минус, защото минават всякакви хора, а на 15 метра орез улицата е гора.
Не можем да се отпуснем да го пускаме, аз му имам доверие, че няма да тръгне на някъде, но нямам доверие на чуждите хора. Както и имаме много познари родители на площадката, не искам да се чувстват длъжни да го гледат, а те явно се, защото ни пишат, че го наблюдават, изпращат го до вратата.
Вчера беше на йога, през тази площадка и един блок и за пръв път го пуснах да го мине този път(2 минути 🤣 с едно пресичане) , като баща му го чакаше пред йогата и го наблюдаваше.
Не знам дали ние не се втелясваме прекалено, но някак не си го представям да отиде до училище- 3-4 минути през тази площадка и 2 улици за пресичане, но сутрин е много натоварено с коли на родители, стоварващи деца. Много е разсеян.
Но пак ни е от полза часовникът, имахмв няколко ситуации, в които ни помогна. Ще го носи и всеки ден в училище в раницата. Сега не, но може би другата пролет бих се отпуснала повече.

# 319
  • София
  • Мнения: 38 419
Аз скоро ще пиша с актуализации за 5 клас. Училището е близо, планирам ходене и прибиране сам, с ключ и телефон.

# 320
  • Мнения: 1 495
Аз ще пиша с ъпдейт, писала съм назад че му взехме декември MyKi часовник. С идеялата пролетта да излиза сам до блока, защото особени през учебната година ни е много трудна организацията и той да излиза за малко да порита.
Излиза от пролетта насам около 10-ина пъти(или по-малко) сам на игрището до блока(то е буквално до блока през 6-7 метра трева, не се пресича. Но има голяма площадка и пред блока ни минава пътека към Борисовата градина(живеем на улицата до нея) и е доста оживено, което е плюс, но и минус, защото минават всякакви хора, а на 15 метра орез улицата е гора.
Не можем да се отпуснем да го пускаме, аз му имам доверие, че няма да тръгне на някъде, но нямам доверие на чуждите хора. Както и имаме много познари родители на площадката, не искам да се чувстват длъжни да го гледат, а те явно се, защото ни пишат, че го наблюдават, изпращат го до вратата.
Вчера беше на йога, през тази площадка и един блок и за пръв път го пуснах да го мине този път(2 минути 🤣 с едно пресичане) , като баща му го чакаше пред йогата и го наблюдаваше.
Не знам дали ние не се втелясваме прекалено, но някак не си го представям да отиде до училище- 3-4 минути през тази площадка и 2 улици за пресичане, но сутрин е много натоварено с коли на родители, стоварващи деца. Много е разсеян.
Но пак ни е от полза часовникът, имахмв няколко ситуации, в които ни помогна. Ще го носи и всеки ден в училище в раницата. Сега не, но може би другата пролет бих се отпуснала повече.

На колко години е детето? Моят син е 4 клас, за първи път го пуснах да отиде на уще сам , но с още едно дете. Ущето само по себе си не е далеч, но има голяма улица със сфетофар за пресичане. По принцип, в началото на учебния ден сутринта се събират адски много хора и ми се струва невъзможно да стане инцидент (аз се плаша от пресичането, не толкова от това някой да го изплаше/тръгне след него и т.н.). Може би 1вия срок ще го водим , но от там нататък ще го пускам с комшийските деца.
Имаме часовник и ние. Къде го пускам що годе сам - на площадката, която е доста голяма на практика е сам с останалите деца. Той е на 10г и няма как нон стоп да търча след него и да го гледам къде ходи. Когато го позагубя от поглед му звъня. Пред нас играе също сам на улицата с децата. Понякога го пускам да се разходи с други деца в квартала , но наблизо и знам винаги къде са по гпс.

# 321
  • Мнения: 3 374
Тъй като няма да и дам телефон преди да навърши 12г, най-вероятно до тогава ще я водя и прибирам от и до у-ще.
Не е дълече, но не ми е спокойно.
Пред вкъщи има затворен между сградите парк където я пускам за по малко, но там където я виждам от прозореца ( на теория). Истината е че от дърветата нищо не виждам, но това отделно Simple Smile)
Имам и доверие, тя е много предпазлива и има желание да е самостоятелна, но живеем в голям град и не ми е спокойно да е някъде без да я виждам.

# 322
  • София
  • Мнения: 38 419
Пиша ъпдейт от тази учебна година. Синът ми е 5 клас, 11 г. Ходи сутринта и се прибира сам от училище на близо от нас. Обича да ходи сам до магазина, който също е близо. Има ключ и телефон. Оня ден отиде сам до баба си, която живее на 1 спирка от нас. В София сме.

# 323
  • Мнения: 4
Пиша ъпдейт от тази учебна година. Синът ми е 5 клас, 11 г. Ходи сутринта и се прибира сам от училище на близо от нас. Обича да ходи сам до магазина, който също е близо. Има ключ и телефон. Оня ден отиде сам до баба си, която живее на 1 спирка от нас. В София сме.

Това е супер, но не ви ли притеснява вечер е доста тъмно, аз мисля за дъщеря си да взема светлоотразители виждал съм стикери, които се лепят с ютия или се пришиват, вечер е доста опасно.

# 324
  • София
  • Мнения: 19 221
Вечер  обикновено е тъмно. Много, малко - вечер е
Хубаво е детето да минава през осветени и оживени места.

# 325
  • Мнения: 17
Пиша ъпдейт от тази учебна година. Синът ми е 5 клас, 11 г. Ходи сутринта и се прибира сам от училище на близо от нас. Обича да ходи сам до магазина, който също е близо. Има ключ и телефон. Оня ден отиде сам до баба си, която живее на 1 спирка от нас. В София сме.
Къде в софия сте?

# 326
  • София
  • Мнения: 38 419
Младост. Засега е първа смяна и вечер не се налага да излиза.

# 327
  • Мнения: 1 497
Синът ми е на почти 14 (след 3 месеца) от две години пътува активно с градски транспорт по 6-7 пъти на ден. Просто тренира интензивно (двуразови тренировки) и се връща до училище два пъти през деня. Отделно училището е отдалечено от вкъщи и до там сменя два автобуса. Като цяло от 11г. е доста самостоятелен, имах чувството че аз бях по-уплашена и стресирана в началото. Но винаги съм се стремяла да е оправен и самостоятелен. Пускаме го на кино до мола, на рожденни дни с други деца без родители. Винаги изпращам с,, умната,, и държа да се вдига телефон.

# 328
  • варна
  • Мнения: 1 228
Сина ми е 2 кл ,дъщеря ми 5 -ти ,тя си излиза сама от мин .година .Те се събират в училището ,в което учат ,то е на 2 мин .от нас ,дори няма къде да пресичат ,само тротоар е . .Проблема е че и малкия иска да ходи там ,а той е голяма блейка ,а и няма познати деца с които да играе .Ние живеем в къща ,нямаме съседи ,или поне не с деца .Представа нямам съучениците му къде живеят и дали биха ги пуснали там .И какво да правя ни е мисълта, днес времето е хубаво ,а той се прибра в къщи ,пък кака му на вън с приятелки .Ние работим до 6:30 ,да уточня.

# 329
  • Мнения: 138
Като стане на 18 може и да я пусна сама до магазина Simple Smile Шегувам се, разбира се. Втори клас е към момента на 9 г. Ходи сама до магазина, но е закъсвала в асансьора, живеем много на високо и трябва да го ползва, а много се страхува. Училището и е сравнително далеч- 15 мин. пеша, минава се през парк, в който има много роми, не добре осветен, пресичат се бая улици и ми е по- удобно, и на мен и на нея, да си я заведа и взема с колата. А кога ще мога да и гласувам доверие, по- скоро след 5-ти клас, много е отвеяна и се страхувам. Трябва да съм абсолютно сигурна, че ще може да се справи сама.

Последна редакция: ср, 22 фев 2023, 11:34 от Чернокоса_боса

Общи условия

Активация на акаунт