Причините за затлъстяването при децата

  • 35 016
  • 237
  •   1
Отговори

Анкета

Причините за затлъстяването при децата:

Опции:

* Гласуването приключено: нд, 15 яну 2017, 05:10
* Може да изберете максимум 10 опции.

  • Мнения: X
Преди няколко седмици в една друга тема се зароди дебат за причините за затлъстяването при подрастващите в училищна възраст.

Бяха изказани много и различни предположения на какво се дължи тази тенденция на увеличаване на теглото на децата и интересът се засили към оспорваната тема.

Какво е вашето мнение по проблема?

Последна редакция: сб, 17 сеп 2016, 09:59 от Анонимен

# 1
  • Мнения: X
Лошата хранителна култура и липсата на достатъчно движение си казват думата. Огромен процент от децата прекарват средно по 10 часа дневно в детската градина или училище, където ги държат предимно в задушни, прашни помещения. В начален курс физическото, не стига че е 2-3 часа седмично, но масово тези часове не се вземат, а се заменят от госпожите с математика, БЕЛ или нещо друго, по което все има какво да доучват. Масово се нагъват пакетирани боклуци, а храната в стола е далеч от здравословна. Менютата им може и да звучат ОК, но сирене от палмова мазнина, заводски хляб и бял сос с брашно, не мерси.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За мен категорично основния виновник е храната в лъскаво пакетче. Има и други фактори, които определят защо едни деца затлъстяват, а други не - ген, движение, спорт, придружаващи заболявания и т.н., но основното е яденето на боклуци. Като "боклуци" класифицирам всякакви храни в пакетче - чипс, зрънчо, кроасани, бисквити, солети, сладолед, вафли, кексчета и т.н. Всичко, което се яде директно от  рафта в магазина, без обработка. Всяко дете в днешно време яде такива неща. Едни повече, други по-малко, но ги ядат. Освен че са страшно калорични (а днешното дете не може да изразходи тези калории местейки се от чина в училище на стола пред компютъра или дивана пред телевизора), тези храни са пълни с консерванти, оцветители и прочее химия. А тази химия доказано стимулира апетита, обърква нормалните метаболитни процеси в организма и прави децата нервни, което води до още ядене.
Опитът ми с моите деца го доказва напълно. И двамата са с нормална структура, единият малко по-слаб от нормата. Обратно на всички природни закони зимата отслабват, лятото напълняват. Зимата се движат по-малко, ядат повече (защото имат повече време и защото зимната храна принципно е по-калорична) и въпреки това отслабват. Февруари-март вече им се броят ребрата. Само защото зимата не ходим на площадката и не ядат боклуци. Изобщо не се сещат за тях. Не ги лишавам от сладко, но ядат домашни десерти. Нищо в пакетче.
Лятото стоим по 3-4ч на площадката, където всички деца ядат по нещо. Ограничавам моите (например още не са опитвали чипс), но не мога да има забраня съвсем всичко. Опитвам да носим плодове на площадката, да си купуват ядки вместо зрънчо, но не се получава всеки път. Понякога ядат и боклуци - примерно Зайо Байо или сладолед. Съответно септември-октомври са доста по-загладени отколкото през март. Въпреки, че цяло лято не се спират - поне по половин ден тичат, карат колело, ролери и т.н. Наблюдавам тази тенденция вече няколко години и съм сигурна, че Е-тата са причината.

# 3
  • Мнения: 2 473
Категорично, според мен, семейната среда. Каквито навиците на родителите, такива и на децата, като не става въпрос само за хранителни.

# 4
  • Мнения: 320
За мен на първо място е ген,след това е лошата хранителна култура и липса на движение.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 212
И за мен на първо място е генът... Пакетираната храна някак не мога да я обвиня напълно. Че е вредна, вредна е, но не е основното, което води до затлъстяване. Някак не мога да си представя, че от 40 гр. зрънчо ще се затлъстее. Виж, от мазни хамбургери и пици по-логично ми звучи. Освен това аз обожавам гризки, солетки и шоколад, мога да карам само на това, а съм слаба, винаги съм била, освен в един период в тийнейджърските години. Но баща ми е слаб и съм се метнала на него.

# 6
  • Мнения: X
За мен на първо място е ген,след това е лошата хранителна култура и липса на движение.
Гените не са за подценяване, но реално погледнато, броят на затлъстелите хора е много, много по-голям от броя на генетично предразположените към затлъстяване. Ако сравним техните проценти сега и преди 50 години, разликата е фрапираща.

# 7
  • Мнения: 8 905
Всеки от изброените отговори в анкетата е меродавен в по-малка и ли в по-голяма степен.

За мен обаче на първо място е консумацията на тестени храни. И прехранването като цяло.

Малката ми дъщеря /7,5г./ консумира хляб само на сандвич и то не ежедневно. Изобщо вкъщи се храним предимно без хляб. Не защото се ограничаваме, а защото така сме свикнали и не изпитваме необходимост да ядем хляб.

# 8
  • Мнения: 320
Всеки от изброените отговори в анкетата е меродавен в по-малка и ли в по-голяма степен.

За мен обаче на първо място е консумацията на тестени храни. И прехранването като цяло.

Малката ми дъщеря /7,5г./ консумира хляб само на сандвич и то не ежедневно. Изобщо вкъщи се храним предимно без хляб. Не защото се ограничаваме, а защото така сме свикнали и не изпитваме необходимост да ядем хляб.



Не искам да споря,защото съм съгласна че начина на хранене е много важен,но моята дъщеря например, яде доста хляб и тестени,а е под нормата за възрастта си(чак се притеснявам)

# 9
  • Мнения: 18 268
....Обратно на всички природни закони зимата отслабват, лятото напълняват.

При нас тази година се случи същото. Само че заради гледането лятото при бабите. След поредното "днес изяде 5 палачинки за следобедна закуска/две филии с масло и мед" ми идваше да хвана и да ги натъпча аз, да ги питам добре ли ще им е. ooooh! За две седмици на море горе-долу свали излишното. Не че беше много, зачатъци някакви, но при положение, че винаги е била слаба и вкъщи се храним доста здравословно, определено ми вадеше очите.

Пакетирани храни, газирани напитки, застоял начин на живот, блъскана с хормони и Е-та храна...Все по-често забелязвам малки деца на плажа, слаби, но с целулит. Това според мен е само от кофти храна.

# 10
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Лошата хранителна култура и липсата на достатъчно движение си казват думата. Огромен процент от децата прекарват средно по 10 часа дневно в детската градина или училище, където ги държат предимно в задушни, прашни помещения. В начален курс физическото, не стига че е 2-3 часа седмично, но масово тези часове не се вземат, а се заменят от госпожите с математика, БЕЛ или нещо друго, по което все има какво да доучват. Масово се нагъват пакетирани боклуци, а храната в стола е далеч от здравословна. Менютата им може и да звучат ОК, но сирене от палмова мазнина, заводски хляб и бял сос с брашно, не мерси.

съгласна съм на всичките 100%
и за детската градина и за училището и за училищния стол при нас беше точно така  Peace

нашият деветгодишен не яде чипс (пробвал е, но не го одобри), бургери сме купували два пъти заради играчките, същото е и със зрънчовците и другите прилепалки за деца.
ограничаваме хляба, наблягаме на плодове и зеленчуци, сладко не обича и не е проблем да не го яде. спортува почти всеки ден от седмицата (два дена плуване, три дена айкидо)
над нормата за възрастта си е и на ръст и на килограми, рязко напълня след лечение на астма, която се оказа алергия  Rolling Eyes и до сега се борим с последствията.
не всяко пълно дете е пълно защото преяжда или яде боклуци Peace

# 11
  • Мнения: 30 802
Няколко причини:

- Гените. Има деца, които от малки са едри. Това понякога им пречи да се движат, тромави са. Получава се порочен кръг- тежки са, не се движат, стават все по-некоординирани, движат се по-малко. Накрая се стига до фазата "лениво детенце", от ония, дето не ходят, а се клатушкат и просто се движат мързеливо. Слабите хора са активни и не се движат мързеливо.

- Храната. Горните дечица се прехранват от баби и понякога майки, сакън да не изгладнеят. А всъщност трябва някой да ги гони и с часове да се движат, без да ядат, за да си настроят метаболизма. Не може да мушваш закусчица на всеки 20 минути. Нищо няма да му стане на детето, ако погладува, а после седне и се храни нормално. Нищо няма да му стане, ако е кльощавичко по-скоро, а не сочно, дебелишкаво, тръскаво и прехранено. Децата трябва да клонят към леко мършави и да не се спират.

- Липса на хранителна култура- не се ядат храни с висока хранителна стойност, но малко количество. Ядат се някакви огромни порции, много филии...храна, с която си натъпкан, но гладен. Храна, в която няма достатъчно вещества за градене на мускули и кости, но се трупа като тлъстини.

- Пак порочен кръг, при момичетата- големите размери и дебелина включват половото съзряване рано, оттам трупането на тлъстини само се ускорява, защото вече работят и женските хормони.

# 12
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Няколко причини:

- Гените. Има деца, които от малки са едри. Това понякога им пречи да се движат, тромави са. Получава се порочен кръг- тежки са, не се движат, стават все по-некоординирани, движат се по-малко. Накрая се стига до фазата "лениво детенце", от ония, дето не ходят, а се клатушкат и просто се движат мързеливо. Слабите хора са активни и не се движат мързеливо.

Скрит текст:
- Храната. Горните дечица се прехранват от баби и понякога майки, сакън да не изгладнеят. А всъщност трябва някой да ги гони и с часове да се движат, без да ядат, за да си настроят метаболизма. Не може да мушваш закусчица на всеки 20 минути. Нищо няма да му стане на детето, ако погладува, а после седне и се храни нормално. Нищо няма да му стане, ако е кльощавичко по-скоро, а не сочно, дебелишкаво, тръскаво и прехранено. Децата трябва да клонят към леко мършави и да не се спират.

- Липса на хранителна култура- не се ядат храни с висока хранителна стойност, но малко количество. Ядат се някакви огромни порции, много филии...храна, с която си натъпкан, но гладен. Храна, в която няма достатъчно вещества за градене на мускули и кости, но се трупа като тлъстини.

- Пак порочен кръг, при момичетата- големите размери и дебелина включват половото съзряване рано, оттам трупането на тлъстини само се ускорява, защото вече работят и женските хормони.

ето тук не си съвсем права, не са само гените, а умишленото обездвижване на децата, и пълни и не толкова, заложено в програмите за предучилищен и начален курс на обучение.
защото колкото и да иска да се движи едно дете то не може, най-много да си докара наказания.

в детската градина и в училище трябва да се движат, но не го правят - в стаята не може да се играе, навън не искат да ги изведат. физическото като такова го няма, танците са само за избрани деца, салонът е един за всички и се ползва по график, при нас беше един път седмично.
в началния курс трябва да играят навън или в салона, но не го  правят - обикновено малките изобщо не могат да се доредят до салона, а и да се доредят е все тая, защото по физическо им преподава класната, за да си допълни норматива часове. огледайте се в някое училище, класните на началния курс са обикновено жени на достолепна възраст, със съответните килограми и нежелание/неумение да водят спортни занимания.

# 13
  • Мнения: 12 648
Не знам, но когато аз бях ученичка, имаше едно дебело дете в класа. Сега са масово.

# 14
  • Мнения: 2 045
Честно казано и моите впечатления са главно , че е ген и култура на хранене в семейството. Аз съм израстнала в семейство, което храната не е издигната в култ -например много често се хранех салата със супа, без хляб. В резултат на това всички сме слаби. При мъжа ми е коренно различно положението - там се започва със супа  с филия хляб, после основно с хляб ( често по 2-3 филии Rolling Eyes) и десерт . Естествено , че са пълни. Мъжа ми е адски лаком и поглъща огромни количества храна ( постоянно спорим затова), все още горе долу е добре само, защото се движи много.
Големия син е като мен - храни се малко, без хляб , но обича сладки работи и сладолед .Не го ограничавам прекалено за да не засилвам желанията , просто не купувам вкъщи, като няма не се сеща. Навън, където децата ядат буклуци и той си взима. Съответно е много слаб, но си личи, че и структурата му е като моята.
Малкия обаче е ужасно лаком, това дете може да се храни 24 часа в денощието. Направо съм се уплашила. Все още контолирам положението, но всяка ядене приключва с рев. Слабичък е, защото сега проходи, не ми се мисли с този апетит какво ще правим занапред.

Общи условия

Активация на акаунт