Баба гледа внучето

  • 46 457
  • 433
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Има ли майки започнали работа и бабите гледат внучетата, как се развиват отношенията баба и внуче, за какво трябва е подготвена майката....

# 1
  • Мнения: 2 850
По-конкретно опиши какво те притеснява теб.

# 2
  • Мнения: 482
 Като гледам около мен, как бабите гледат внучета и с готовност взимат втората година майчинство, съм си извлякла следните изводи - майките трябва да са наясно, че продължават да имат дете, въпреки че са се върнали на работа. Че приоритетите вече са различни. Че бабата гледа детето докато майката е на работа, а не редовно внучето да спи при нея и дори  събота и неделя родителите да предпочитат да се наспят, да се насексят и каквото им дойде на ума, но не и да гледат собственото си дете. Направо се ужасявам от родители, които абдикират от родителството, които искат да продължат да си живеят по младоженски. От майки, които решават, че работата им е толкова отговорна, че редовно могат да се бавят вечер на работното си място. От бащи, които искат да ходят насам-натам без детето. (Съжалявам, но току-що ми разказаха поредните изцепки на двама млади, които не са си направили сметката, когато са проимали дете, а сега бабата или трябва да гледа внучето, или да го остави на смотаните му родители, които не могат да го гледат, и то, още бебе, вече се стряска от тях)
 Майката трябва да е подготвена, че бабата ще гледа детето по друг начин, различен от този на самата майка. Че ще я е страх от някои неща, за да не бъде обвинена после от родителите (че е допуснала детето да падне, да вдигне температура или да заслабне).

# 3
  • София
  • Мнения: 1 413
Клеопатра 10, аз съм от онези ужасни майки оставили детето на бабата и тръгнали на работа, защото си мислят, че работата им е много важна  Grinning
За какво да си подготвена, зависи колко ти е оправна бабата, при мен и майка ми, и свекърва ми се справяха чудесно, оплаквания имам, но това е положението. Бабите подготви добре, какво и как искаш да правят, помоли ги да спазват указанията ти и ще се получат нещата  Peace

# 4
  • Мнения: 1 782
Бабите е редно да помагат в извънредни обстоятелства, но не и да заместват майката или бащата. Защо ? Не е заради морал или истерично подскачане "Аууу колко лоши, много лоши са младите и не се грижат за децата си"  Laughing
Аз лично съм против детето ми да получава възпитанието си от другаде. Почне ли бабата да гледа детето все по-често - може да се получат неприятни конфронтации. Предпочитам да държа детето си близо до мен и в екстремни ситуации го поверявам на баба й. Просто моите и нейните възгледи относно възпитанието са коренно различни , ние сме два различни типа жени.
Ако реша и аз да си вея дупето по ресторанти и да се правя на ангажирана с работа, ще ми се наложи да търпя вмешателство как да чистя , как да сгъвам дрехите на дъщеря ми и как да я обличам "като принцеска"  Stop Ами, не благодаря ! Предпочитам да платиме малко повечко и да я оставя 5 часа на институция отколкото да разчитам на лели, баби, дядовци и прочие рода.  Peace

# 5
  • Мнения: 2 850
Че в яслата и в градината не ги ли възпитават?

# 6
  • Мнения: 1 782
Там възпитанието е универсално и базово. Никой няма да възпитава момиченцата , че трябва да са облечени като принцески с панделки, финтифлюшки и разни джуфки. Има базови правила - не им се дават сладкиши, шоколади и бонбони примерно , не е позволенно децата да се удрят, да си играят на опасни игри и прочие. Съвсем различно е да оставиш детето в институция или да го повериш на баба, с която не си си ок да ти гледа, възпитава и храни детето.
Прост пример - силно ограничавам сладките на дъщеря ми, в групата им - също. Ако имам претенции бабата да ми гледа детето, ще трябва да си затварям очите за някои хранителни навици и други неща, с които не съм съгласна...

# 7
  • София
  • Мнения: 7 990
Няма кой знае какви драми, стига бабата да е адекватна, да слуша изискванията на майката и да е вьв физическа форма да се грижи за малко дете.
Моята майка вече 2 години се грижи за сина ми в работно време, драми нямаме. Пое го, когато беше на 1 год.и 8 месеца. Когато синьт ми е болен, го гледам аз.

# 8
  • Мнения: 2 850
Там възпитанието е универсално и базово. Никой няма да възпитава момиченцата , че трябва да са облечени като принцески с панделки, финтифлюшки и разни джуфки. Има базови правила - не им се дават сладкиши, шоколади и бонбони примерно , не е позволенно децата да се удрят, да си играят на опасни игри и прочие. Съвсем различно е да оставиш детето в институция или да го повериш на баба, с която не си си ок да ти гледа, възпитава и храни детето.
Прост пример - силно ограничавам сладките на дъщеря ми, в групата им - също. Ако имам претенции бабата да ми гледа детето, ще трябва да си затварям очите за някои хранителни навици и други неща, с които не съм съгласна...
Ако си ок с възпитанието, което ще прилага бабата, не виждам какъв е проблемът. Не знам защо се смята, че всичко, що е баба, глези и погазва основни правила като да не се дава чипс вместо супа за обяд.

# 9
  • Мнения: 1 782
Абсолютно съм съгласна. Но аз си имам едно правило за мене си - да не разчитам на помощта на хора, които не са ми кръв - нож с две остриета е. Ако бабата е майка на майката е друго , но майката на мъжа да помага на семейството с грижи за детето е кофти според мен.
Аз драми нямам с институциите , майка ми е далеч, а и не припада да се грижи за внучета (само му се радва, така е и редно според мен !  Peace), за другата баба, въпреки , че е готова на помощ винаги (което искрено оценявам) предпочитам в много крайни случаи помощ от нея. Не ограничавам контактите и връзките баба-внуче. Но едно е да се порадваш на внучето си , друго е да го отглеждаш и възпитаваш, ей с това имам драма.

# 10
  • Мнения: 2 127
Ако бабата е майка на майката е друго , но майката на мъжа да помага на семейството с грижи за детето е кофти според мен.
Интересно ми е защо? Майката на майката може да е абсолютно неадекватна и по-погазваща "правилата", отколкото майката на мъжа. Не е до това чия майка е бабата, а чия майка е по-отговорна и може да й се има повече доверие.
Мисля, че трябва да се хвърли яснота какво се влага под "гледане" на детето. Едно е да се помоли бабата да го вземе от ДГ или училище, да поседи с него 1 час, докато родителите си го вземат, друго е наистина да се разчита на нея по отглеждането на детето като цяло. Във втория случай майките е добре да са подготвени, че малко или много възпитанието на детето ще идва и от бабата.
За отношенията, пак много зависи. Аз лично съм живяла в една къща с баба си, тя ме е отгледала буквално, та отношенията ми с нея са по-близки, отколкото с майка ми. Говоря за нейната майка.

# 11
  • Мнения: X
Предпочитам да платиме малко повечко и да я оставя 5 часа на институция отколкото да разчитам на лели, баби, дядовци и прочие рода.  Peace
5 часа? Стандартният работен ден е 8 или 9 (с обедната почивка) часа. Като включим и времето за придвижване, доста над 5 часа се събират. Вероятно институцията е по-добрият избор, ако на роднините си не можеш да разчиташ поне за базовите неща във физическото отглеждане и възпитанието. Но, ако можеш да разчиташ на тях поне за тези неща, те са безценни.

# 12
  • Мнения: 1 782
Е, как защо ? Хипотетична ситуация:
Представи си да направиш списък с изисквания към собствената ти майка за гледането на детето и сега си представи как развяваш изискванията си към свекървата. Кое е по-лесно? Кой вариант ?
На кой ще "трябва" да бъдеш по-благодарен, че се е смилил да ти гледа детето ? Laughing
Пък и в днешно време бабите не умират да дондуркат внучета. Peace
А разликата между "баба гледа внуче" и "баба помага в екстремни ситуации" е от небето до земята.

# 13
  • Мнения: 1 782
Предпочитам да платиме малко повечко и да я оставя 5 часа на институция отколкото да разчитам на лели, баби, дядовци и прочие рода.  Peace
5 часа? Стандартният работен ден е 8 или 9 (с обедната почивка) часа. Като включим и времето за придвижване, доста над 5 часа се събират. Вероятно институцията е по-добрият избор, ако на роднините си не можеш да разчиташ поне за базовите неща във физическото отглеждане и възпитанието. Но, ако можеш да разчиташ на тях поне за тези неща, те са безценни.
Моят е 4 , плюс пътя - стават 4 и 40 минути някъде, та 5 часа на институция ме устройват напълно.

# 14
  • Мнения: X
Ти си от щастливите изключения. 4-5 часа си е ОК. Цял ден вече е неприемливо, поне за мен.

Общи условия

Активация на акаунт