има ли някъде списък

  • 19 111
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 803
на поредността на храните, които може да се дават?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Едва ли ще намериш унифициран списък. В различните страни има различни схващания/моди. Те най-вече зависят от това, кога се счита за подходящо да започне захранването на бебето- 3, 4 или след 6тия месец. Тук има доста публикации, по-добре разгледай и си състави собствено мнение.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Има доста книги в БГ в които е посочено през кой месец кои храни се въвеждат.Обяснили са хората ясно и конкретно.Не като тук, 6 месеца само мляко и след това всичко за отрицателно време ooooh!

# 3
  • Мнения: 5 299
Най_добре питай тук, каквотоне ти е ясно Grinning

# 4
  • Мнения: 2 116
Според мен е индивидуално! Кое, кога и как ще му понесе newsm78

# 5
  • Мнения: 7 803
добре де ясно е че zависи от раzлични фактори zахранването, аz не искам списък zа МОИТЕ деца, а по пронцип. като е написано, че един кво си може да се дава след еди си става ясно и няма общо с месеци и zахранване. не може zа всяка храна да се рови на 10 места и да се четат 100 мнения коя го дала на 2 месеца и коя на 10  Tired питам zа нещо систематиzирано и последователно, ако няма няма ще я караме на око

# 6
  • Мнения: 3 042
Ето няколко статии за храненето /може и да си ги чела/:

# 7
  • Мнения: 7 803
да rubi четох я мерси  Hug
по скоро исках нещо от рода
4 месец картоф, морков, тиква ................
5 месец .......................
6 месец ..............
пък аz ще си го съобраzя с нашето zахранване

# 8
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Еми включвай храните последователно де.Като започнеш с картоф, изкакай 4-5 дни и включи следващото.Или чакаш по-малко, или повече....по твоя преценка си е.Важното е да свикне корема и да се наблюдава дали от нововъведената храна се получават отрицателни реакции в организма.
 А с вашето захранване трудно ще го съобразиш, много е различно.Още ми правят така #Crazy очите от разликите тук Simple Smile

# 9
  • Мнения: 7 803
например ягоди не е препоръчително да се дават преди 1 годинка, прясно мляко също, но обеzсолено сирене може и към 8 месеца
ей zа такъв списък говоря да не търси човек по 1 ден инфо zа една храна кога да я даде

# 10
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
3м- плодово
4м-зеленчуково
5м-каша
6м-месно
7м-попара
8м-обща храна /детска кухня/

Това е по бг. схема

Мъхестите плодове от купешко пюре след навършени 6м, а като суров плод след годинка
Сурови немъхести плодове след 6м.
Сирене и производни след 7м.
Глутен след 6м

# 11
  • Мнения: 649
например ягоди не е препоръчително да се дават преди 1 годинка, прясно мляко също, но обеzсолено сирене може и към 8 месеца
ей zа такъв списък говоря да не търси човек по 1 ден инфо zа една храна кога да я даде

няма  #2gunfire и аз търсих нещо такова, ама не намерих! и аз като теб исках да си направя някакъв план, ама нееее  Twisted Evil
а за ягоди аз знам- даже до 2 год, че не е хубаво да се дават, както и мед и ядки
аз сирене и кашкавал още не съм давала  newsm78

май трябва ние да седним да си напишем някой списък   bouquet

# 12
  • Мнения: 7 803
авокадо - началото на 7-ми месец
ананас - началото на 13 месеца
банан - началото на 6-ти месец
боровинка - началото на 9-и месец
броколи - края на 8-ми месец
брюкселско зеле
- не съм правила, давала съм в готови пюрета след годинката
булгур - 12-13 месеца, със зеленчуци
вода - започна да пие по много малко през 7-ми месец, сега вече си пие добре
глутен - давам от 8 месец трохички хляб, а края на 8-ми дадох една цяла обикновена бисквита
говеждо - в края на 11 месеца
грах - края на 7-ми месец
грис (пшеничен) - началото на 11 месец
грозде - на сок - в началото на 7-ми месец
дафинов лист - след 15-16 месеца в общата храна
диня - 12-13 месеца, не я хареса
домати - 12 месеца
елда - началото на 7-ми месец
ечемик - давам го в една смес от различни ядки - овесени и т.н.
жълтък - средата на 12 месец
заешко - края на 9-ти месец
захар - не съм давала така, но в някои готови каши има захар (напр. Слънчо, Фризо, ...)
зеле - 14 месеца
зелен фасул - края на 7-ми месец
зелени зеленчуци - 12-13 месеца, краставици
зехтин - от 6-ти месец слагам по малко в пюретата
зърнени закуски - доколкото може да се смята, че яде овесени ядки и други ядки (елда и т.н) значи яде и такива от 10-11 месечен, иначе от 16-17 месеца му дадох и готова зърнена на Нестле (но не шоколадова), яде я най-вече като соленки
кайсии - началото на 10-ти месец
картоф - началото на 6-ти месец
карфиол - края на 7-ми месец
кашкавал - началото на 13 месеца
кисело мляко - 14 месеца
коприва - 12 месеца
копър - края на 9-ти месец в пюре заешко купено
краставица - 12 месеца
круши - края на 6-ти месец
лайка чай - от 12 месец, в попара
леща (червена) - началото на 11-ти месец
липа чай - началото на 10-ти месец
лук кромид - началото на 8-ми месец
магданоз - началото на 8-ми месец
макарони - 12 месеца
макарони – пълнозърнести - 14 месеца
манго - началото на 8-ми месец
мандарина - средата на 12 месеца
маргарин - началото на 13 месеца
масло краве - в средата на 11 месец
морков - края на 6-ти месец
овесени ядки - началото на 10-ти месец
овесено брашно - 11 месеца
орехи - в края на 11 месеца
ориз (кафяв) - каша края на 6-ти месец
пащърнак - края на 7-ми месец в пюре на Семпер с картоф
пиле - след средата на 8-ми месец
пипер на зърна - в общата храна (но го махам като давам на него) или смлян в неговата, след 16 мес
портокал - края на 12 месеца
праз лук - от 8-9 месец в пюретата
праскови - 13 месеца сурови
просо - началото на 11 месец
пуешко - края на 8-ми месец
пшеница - началото на 10 месец
пъпеш - 12-13 месеца
разреден сок от сини сливи - 7-ми месец
риба - 15 месеца
риган - в ястията, най-вече в общата храна, след 15-16 месеца
ръж - средата на 11 месец
ряпа бяла - 11 месеца
свинско - давала съм шунка след 1 година
сини сливи - на сок - началото на 7-ми месец, на пюре малко по-късно
сирене краве - средата на 12 месеца
сирене овче - края на 10-ти месец
сол - не съм давала, но в някои готови пюрета има, така че вероятно около 10-11 месеца е ял вече в готово пюре, а и някой път като готвим за нас нещо, което ще яде и Гого, слагам малко сол с понижено съдържание на натрий
спанак - края на 8-ми месец
стар боб - 17-18 месеца, но по малко от моето ядене
стафиди - в средата на 10 месец
сушени кайсии - в средата на 10 месец
сушени сини сливи - края на 7-ми месец
телешко - края на 11 месец
тиква - захраних с тиква началото на 6-ти месец
тиквички - началото на 8-ми месец
тъмнозелени зеленчуци - давам спанак, коприва, цвекло...
филе от риба треска
- давам само говоно пюре на Семпер - сьомга, риба треска
царевица - средата на 6-ти месец, но в зрънчо, иначе средата на 8-ми месец в пюре на Семпер картоф и царевица
целина, кервиз - началото на 10-ти месец
червена чушка - края на 7-ми месец
червено цвекло - края на 8-ми месец
череша - началото на 12 месеца
шипка чай - от 14 месец в попара
шунка - средата на 12 месеца, а сега (18 месеца) и в кайма
ябълка – сок - сок - средата на 6-ти месец
ябълково пюре - 7-ми месец
ягоди - 14 месеца, в готова каша на Хумана
яйчен белтък -  на 16 месеца, обаче не сварен, а в кремче или в палачинки

Ако имате въпроси, ще ме извините, ако не отговарям веднага.

Поздрави и целувки на бебоците.

Суров плод – 6ти месец
Плодови сокове – 7ми месец
Зелени подправки - 7/8 месец.
раст. олио (зехтин), сок, зелен фасул - 8 м;
Царевица – 8/9ти месец
жълтък - 9 м;
бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец
глутен (пшеница, овес, ечемик, ръж, жито) - 10 месец;
сирене, извара - 10 месец;
месо - пилешко, заешко, пуешко – (може и 6ти м.), 8ми месец
телешко, агнешко -  след 10 месец;

прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец;
броколи, брюкселско зеле, карфиол, патладжан - 12 м
захар и сол - след годинката
цитруси - след годинката
домати - след годинката
цяло яйце – след годинката
Горски плодове - след годинката.
Свинско месо - след годинката.
Целина - след годинката.
Къпини, малини, боровинки - след годинката.

Мъхести плодове - след 1,5 г
Риба, ракообразни - след втората годинка.
Шоколад - след втората годинка.
Ядки - 2-3 годинка; фъстъци - след 3 годинка.
Гъби - след третата годинка.
Ягоди – след третата годинка.

Според мен има някои странни нища-напр. пюре картоф с царевица на Семпер за след 4 месеца,но явно има и презастраховане...

АЛЕРГЕНИ
Копвам ти от един файл,от който аз се ориентирам (за поредност на храните при алергични деца става въпрос) за това какво е разрешено до 1г
6-9 месеца
Сварени зеленчуци:
Ямс (сладък картоф)
Тиква (всички видове)
Морков
Цвекло
Броколи
Картоф
Зелен фасул
Зеле
Сварени плодове
Круша
Праскова
Банан (суров - не става добре за замразяване,пък и няма смисъл,нали постоянно го има)
Кайсия
Нектарини
Боровинки

9-12 месеца
Аспержи
Авокадо
Карфиол
Брюкселско зеле   

Сливи
Ананас
Грозде
Ябълка(сварена)
Червени боровинки
Стафиди ...

# 13
  • Мнения: 7 803
Плод/Зеленчук English Действие Алергия Дават се след Кога го дадох аз Забележка Реакция при Гого Комбинации на пюрета Полезни съставки
2 банан banana запичащо, съдържа хистамин възможна 6 месец началото на 6-ти месец   излизат му пъпчици, запича се     
3  ябълка - сок apple разхлабва малко вероятна 6 месец сок - средата на 6-ти месец   яде я само на сок засега     
4  картоф potato, sweet potato запича не 6 месец началото на 6-ти месец   добре, няма реакция, малко се запича май като яде по-често     
5  тиква pumpkin, squash разхлабва, запичащо не 6 месец захраних с тиква началото на 6-ти месец   добре му понася     
6  зеле cabbage газообразуващо     14 месеца в супа борш       
7  лук кромид onion газообразуващо     началото на 8-ми месец   няма с грах и картоф, с морков, картоф и чушка   
8  морков carrot запича   6 месец края на 6-ти месец да не е суров в началото добре му понася, запича леко     
9  кисело мляко milk     12 месец 14 месеца много го харесва       
10  яйчен белтък egg white     1,5 година           
11  жълтък yolk     12 месец средата на 12 месец от домашни яйца 1/4, увеличих до зял жъртък за горе-долу 10 дни       
12  пшеничца wheat flour     11 месец началото на 10 месец         
13  сол salt     1 година не съм давала, но в някои готови пюрета има йодирана сол, така че вероятно около 10-11 месеца е ял вече в готово пюре, а и някой път като готвим за нас нещо, което ще яде и Гого, слагам малко сол с понижено съдържание на натрий         
14  захар sugar     1 година не съм давала, но в някои готови каши има захар (напр. Слънчо, Фризо, ...)         
15  броколи broccoli     1 година края на 8-ми месец пюре на Семпер       
16  праскови peach     1 година 13 месеца сурови 9-10 месеца на пюре за разхлабване     
17  кайсии apricot разхлабващо възможна 1 година началото на 10-ти месец   излизат му едни пъпчици по бузките, но не съм сигурна още че са от кайсията, ще пробвам пак в каши, с ябълка, с банан   
18  овесени ядки oat flakes нормализиращо, разхлабващо   10 месец началото на 10-ти месец   много ги хареса на каша с плодове   
19  овесено брашно outmeal     10 месец 11 месеца всъщност точно брашно не съм давала, но в хляб и овесените ядки от около 10-11 месеца       
20  грис (пшеничен) semolina     11 месец началото на 11 месец готова каша на Хумана много я харесва     
21  ягоди strawberry     1 година           
22  ориз (кафяв) rice (brown)     6 месец каша края на 6-ти месец без глутен запичащо добре му понася с круша, с ябълка, с морков, с тиква, с банан
23 елда buck-wheat; Saracen     6 месец началото на 7-ми месец без глутен Зърнено растение, наричана още черна пшеница. Използва се предимно за приготвяне на гъсти супи. Характерно за руската и полската кухня. Елдата традиционно се използва и в Бретан(Франция) за приготвяне на палачинки. Подпомага храносмилането ии захранването на организма след заболявания. с пюре/сок от сини сливи, с ябълка, с круша, може със сирене по-късно богата на желязо
24 царевица maize, corn     6 месец средата на 6-ти месец, но в зрънчо, иначе средата на 8-ми месец в пюре на Сепмер картоф и царевица без глутен давам само на зрънчо засега     
25  магданоз parsley     6-7 месец началото на 8-ми месец към кашите нормално с картоф и карфиол   
26  риган       6-7 месец   към кашите       
27  свинско pork     3 години давала съм шунка след 1 година         
28  макарони - пълнозърнести       10 месец           
29  тъмнозелени зеленчуци       1 година   заради нитратите       
30  зелен фасул green beans     6-7 месеца края на 7-ми месец         
31  стар боб beans     3 години           
32  карфиол cauliflower разхлабващо   6-7 месец края на 7-ми месец   добре, хареса го     
33  круши pear     6 месец края на 6-ти месец   любима храна     
34  тиквички courgettes разхлабващо   6 месец началото на 8-ми месец   добре, няма реакция     
35  червено цвекло beet     6-7 месец края на 8-ми месец         
36  грах peas     6-7 месец края на 7-ми месец дадох пюре грах и картоф на Семпер, давам и замразен добре го прие, хареса му, може би го разхлабва     
37  коприва nettles     7-8 месец 12 месеца       богата на желязо
38 спанак spinach     7-8 месец края на 8-ми месец   не му хареса особено, може би комбинацията беше лоша, ще пробвам пак по-късно   богата на желязо
39 кръмно цвекло (шведска ряпа) swede     6-7 месец           
40  пащърнак parsnip     7-8 месец края на 7-ми месец в пюре на Семпер с картоф   много му хареса, въпреки странния вкус и силния аромат на пащърнака     
41  манго mango разхлабващо   8 месец началото на 8-ми месец Можеш лекичко отгоре -отрязаната повърхност ,да я намажеш с лимонов сок и да го затвориш с някакъв съд отгоре и в хладилника.Аз използвам една малка Йенаглас тенджерка.След това преди да дадеш на дечко ,тъничко изрежи горния пласт от вече нарязаната повърхност. добре, доста му хареса, дадох го с банан с банан   
42  авокадо avocados     6-7 месец началото на 7-ми месец   хяресва му засега само, но става с банан, с папая желязо
43 ечемик barley     12 месеца давам го в една смес от различни ядки - овесени и т.н. вместо оризова, ечемичена каша, за да се предотврати запека       
44  ряпа бяла       7-8 месец 11 месеца 1-2 пъти съм давала       
45  пъпеш       6 месец 12-13 месеца не го иска, роне не в суров вид на парченца, не съм пробвала в комбинация с нещо друго       
46  диня       6-7 месец 12-13 месеца не го иска, роне не в суров вид на парченца, не съм пробвала в комбинация с нещо друго       
47  сушени сини сливи prune разхлабващо     края на 7-ми месец действат разхлабващо, дадох в комбинация с оризова каша купешки сушени сини сливи, леко сварени и без да ги беля добре, разхлабват     
48  зърнени закуски cereal запичащо     доколкото може да се смята, че яде овесени ядки и други ядки )елда и т.н) значи яде и такива от 10-11 месечен         
49  ябълково пюре applesauce запичащо   6 месец 7-ми месец   от сварени ябълки съм му правила, не го яде много с оризова каша   
50  зелени зеленчуци green vegetables разхлабващо               
51  разреден сок от сини сливи diluted prune juice разхлабващо     7-ми месец   давам за разхлабване     
52  вода water при запек да се дава по-често     започна да пие по много малко през 7-ми месец след годинката вече пие малко повече, но пак е слабо       
53  детски глицеринов исвещички children's glycerin suppository при запек               
54  булгур             всичко, което се прави с ориз, може да се прави и с булгур, също с кафяв ориз и зеленчуци     
55  боровинка blueberry       началото на 9-и месец втори път дадох на 12 месеца, ОК е май му излязоха още пъпки по дупето и му изпръхна гръбчето - не знам от боровинките ли е или от нещо друго.... просто съвпадение, за всеки случай ще изчакам; дадох пак в 11-ти месец, няма проблем     
56  леща (червена) red lentil май разхлабващо не, но е тежка храна 10 месец началото на 11-ти месец готвена с праз лук и сладък картоф хареса му, но пръцка, осевн това май го разхлабва с праз лук и сладък картоф сготвена   
57  праз лук leek                 
58  целина, кервиз celery     7 месец началото на 10-ти месец като подправка, коренът нормална     
59  дафинов лист bay leaf                 
60  филе от риба треска cod fillet                 
61  пипер на зърна peppercorn                 
62  писия plaice                 
63  червена чушка         края на 7-ми месец   няма засега реакция, дадох я печена и пасирана     
64  сини сливи plums       на сок - началото на 7-ми месец, на пюре малко по-късно         
65  грозде         на сок - в началото на 7-ми месец         
66  зехтин         от 6-ти месец слагам по малко в пюретата в пюрето с картофи, с моркови по няколко капки не съм забелязала да реагира     
67  копър       7 месец края на 9-ти месец в пюре заешко купено не го хареса това пюре май заради копъра       
68  шипка чай   запичащо   8 месец           
69  липа чай       8 месец началото на 10-ти месец         
70  лайка чай       9 месец           
71  брюкселско зеле               брюкселското зеле с картоф, морков и грах и малко магданоз за овкусяване   
72  пиле chicken       след средата на 8-ми месец пюре на Нестле с картоф и морков добре, нямаше проблем     
73  пуешко turckey       края на 8-ми месец пюре на хип с картоф и царевица добре, нямаше проблем     
74  глутен     възможна 10 месец давам от 8 месец трохички хляб, а края на 8-ми дадох една цяла обикновена бисквита         
75  черен дроб       3 години           
76  свежо сирене краве     възможна не се дава на бебета неузряло сирене, КОЛИБАРСКО на Здравец, което е нискомаслено и обезсолено може           
77  домати     възможна 10 месец 12 месеца в готово пюре готвен домат       
78  риба     възможна 1 година 15 месеца в готово пюре на Семпер       
79  заешко       7 месец края на 9-ти месец   не го хареса особено, но може би защото беше купено и имаше копър вътре     
80  сирене овче     възможни 10 месеца края на 10-ти месец в пилешко пюре на Нестле колкото грахово зърно       
81  масло краве     възможни 10 месеца в средата на 11 месец   ок     
82  говеждо         в края на 11 месеца от готово пюре на Сънвал мисля, че нямаше проблем     
83  орехи     възможна 1 година в края на 11 месеца до 2-3 години не се дават цели, а само смлени, силен алерген нормално, сложих му малко в овесените ядки, мисля, че няма реакция (има едни пъпчикци по ръчичките, но те май са по-скоро от топлото)     
84  стафиди       1 година в средата на 10 месец опастност от задавяне, да се накисват и нарязват на ситно понесе ги добре     
85  сушени кайсии       8 месеца в средата на 10 месец тези, които са оранжеви, се опушват със сяра няма проблем     
86  просо       10 месеца началото на 11 месец в смес от ядки       
87  ръж       10 месеца средата на 11 месец в сухари       
88  телешко     възможна 1 година края на 11 месец в готово пюре       
89  макарони     възможна заради яйцата 1 година 12 месеца в готово пюре       
90  краставица       ? 12 месеца сурова гризка си я добре, но в началото не я приемаше     
91  шунка     възможна, свинска 1 година средата на 12 месеца в готово пюре       
92  сирене краве     възможна 10-11 месеца средата на 12 месеца     прибавям към пюрето, в попара също   
93  кашкавал     възможна 1 година началото на 13 месеца     на препечена филийка   
94  маргарин       ? началото на 13 месеца не е ял повече от 1-2 пъти на моя филия сутрин   на препечена филийка   
95  портокал     възможна 1 година края на 12 месеца в каша Нестле       
96  ананас     възможна 1 година началото на 13 месеца в каша Нестле       
97  мандарина     възможна 1 година средата на 12 месеца в каша Хумана       
98  череша   разхлабващо   7-8 месеца началото на 12 месеца в каша Хумана       
99       

# 14
  • Мнения: 649
голямо благодаря!!! трябва да те черпя   beer  ей такова нещо ми трябва да се поорентирам   newsm51  newsm51

# 15
  • Мнения: 7 803
получих двата списъка от любеzни потребителки, zа което им благодаря   bouquet така че не zнам кой ги е правил

# 16
  • Мнения: 5 713
Ок
Ето как аз направих- късно захранване, пък ти ще си прецениш:

5мес- безглутенова каша / ориз /; после царевица, елда, просо постепенно
Вместо с каша може да се по4не със зелен4ук / картоф, тиква /
5мес и 3седм- плодово пюре към кашата / круша, ябълка /
6мес и 1седм- зелен4уково пюре
По принцип плод. пюре е след кашата и зелен4уковото пюре, за да не се свиква със сладкия вкус, но аз го въведох по-рано, понеже Маги имаше запек.
8мес- месен бульон / заешки /, ов4е сирене
9мес- глутен, месо /пиле, заек, пуйка /
11мес- масло и краве сирене
след годинката- кисело мляко
1год и 1-2 мес.- риба
1год и 4мес- яйце / жълтък и белтък /.

# 17
  • Мнения: 124
jump, и аз си копирах твоя списък, много е изчерпателен и систематизиран, мерси. Мерси и на тези, които са ти го пратили, полезен е за такива като мен, които още не са започнали и не знаят кое как.

# 18
  • Мнения: 533
Ей Jump, браво  newsm10 и безкрайно благодаря  smile3525
Аз тук бях намерила една таблица (мисля беше по повод на алергените) качена от добра мама (доколкото си спомням източникът беше американски) и по нея карах. Докато намеря да покажа връзка и ти даде тия чуднички списъци.

# 19
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. А моя син е на 5 и сега започваме и те уверявам, че няма проблеми. Не се доверявайте на някви други мами, уж с опит. Вярвайте и питайте педиатрите си. Те са и за това - да дават информация. Няма универсална формула, но има задължителни норми. Коя мама, кога и как е дала нещо и че нямало проблеми, въобще не се връзвайте на такива. Не може една чужда жена без квалификация да знае повече от вас самите. Повярвайте си повече и на децата си също. Вие много добре знаете кога е готово детето ви за ново нещо и какво.

# 20
  • Мнения: 46 510
Pammy, искаш ли да потреса още малко  Laughing жълтък дадох за първи път на 1г. и 7м.  Grinning

Мисля, че трябва да се поогледаш малко, да потърсиш информация какви са последиците от по-ранното въвеждане и да си зададеш въпрос-  Защо да дадеш нещо, от което организма на детето няма нужда, не може да го усвои, но за сметка на това може да се увреди за цял живот? България е единствената дъжава в целия свят, която прави експерименти с децата си.

Добре дошла при нас   bouquet

# 21
  • UK
  • Мнения: 1 334
примерни таблички има и в този сайт :www.wholesomebabyfood.com

# 22
  • Мнения: 7 803
Pammy каzала съм, че това не са мои списъци, а ми ги дадоха добронамерени потребителки  Hug
аz предпочитам да нещо по късно, отколкото по рано  Wink
zа жълтъка тук няма практика да се дава и аz няма да давам  Naughty
ще се радвам да видя и твой списък   bouquet

# 23
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Въй-въй, Пами, аз и сега се треса. Пусто още не съм го дала, еле да ти покажа изследвания като по учебник.
Вкъщи яйца се ядат много рядко и не виждам кому е нужно това прехласване по яйцата. Аз като съм чела, у книгите си пише, че яйцата товарят бъбреците и имат сяра. Не виждам какво повече ще дадат, че да ги давам отрано.
Въпрос на вкус, още се треса, ей. Сега ще си ходя потресена.
Аз пък намирам списъкът много полезен и интересен, въпреки че тук-таме се разминава с моя, но всяко дете си е различно.

# 24
  • Мнения: 649
аз намирам този списък също много полезен  Peace  то всеки сам си решава какво кога да дава, но тук специялно яйца напр. се препоръчват от педиатър след годинката...  а аз и с някои други неща не бързам  bowuu

# 25
  • София
  • Мнения: 6 743
Pammy  Shocked
Може би трябва да се поразровиш малко новости да прочетеш.По принцип жълтъка го пишат след 9 месец, но аз също още не съм давала  Peace
Всеки захранва както прецени за добре.Не може да налагаш собственото си мнение като най-доброто  Peace

# 26
  • Мнения: 2 936
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. 
защо нападате Pammy?нали питате,тя казва своето мнение.аз също мисля като нея!
JUMP-щом си съгласна с този списък,който е олицетворение на късното захранване-явно си привърженик на него!можеше да напишеш по-точно че те интересува как се захранва след 6-ти месец.успех Simple Smile

# 27
  • Мнения: 46 510

Кой я напада?
Само даваме съвет да прочете последиците, явно си няма и най бегла представа за тях.

# 28
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. 
защо нападате Pammy?нали питате,тя казва своето мнение.аз също мисля като нея!
JUMP-щом си съгласна с този списък,който е олицетворение на късното захранване-явно си привърженик на него!можеше да напишеш по-точно че те интересува как се захранва след 6-ти месец.успех Simple Smile
Е, аз също съм захранила рано и не съжалявам, сега пак бих постъпила по същият начин.А жълтък дадах от 6-ия месец и на детето ми нищо му няма!Хайде стига вече с тези опити за налагане на нововъведения и какво ли не!Всяка майка има акъл в главата и си знае с какво да храни.Книги и педиатри бол, от там съвети също могат да се приемат.Ама като почне някой да плюе по БГ пердиатрия(както една много грозна тема от миналата седмица в "Родители в чужбина") е много грозно!Вземайте си куфарчетата и ходете в чужбина да видите, че не е така както мислите.
Стига вече с тези глупави и безмисленни спорове, става като с харане с АД или с кърма Crossing Arms

# 29
  • Мнения: 46 510
... на детето ми нищо му няма ...

То на тези, на които нещо има става не пишат тук, защото са на диети и специални режими  Confused

А мойта педка си е супер, тя ме светна на късното захранване  Grinning

# 30
  • Мнения: 6 039
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. 
защо нападате Pammy?нали питате,тя казва своето мнение.аз също мисля като нея!
JUMP-щом си съгласна с този списък,който е олицетворение на късното захранване-явно си привърженик на него!можеше да напишеш по-точно че те интересува как се захранва след 6-ти месец.успех Simple Smile
Е, аз също съм захранила рано и не съжалявам, сега пак бих постъпила по същият начин.А жълтък дадах от 6-ия месец и на детето ми нищо му няма!Хайде стига вече с тези опити за налагане на нововъведения и какво ли не!Всяка майка има акъл в главата и си знае с какво да храни.Книги и педиатри бол, от там съвети също могат да се приемат.Ама като почне някой да плюе по БГ пердиатрия(както една много грозна тема от миналата седмица в "Родители в чужбина") е много грозно!Вземайте си куфарчетата и ходете в чужбина да видите, че не е така както мислите.
Стига вече с тези глупави и безмисленни спорове, става като с харане с АД или с кърма Crossing Arms

 smile3501 newsm10 smile3501 newsm10 smile3501 newsm10 smile3501 newsm10 smile3501 newsm10 smile3501

# 31
  • София
  • Мнения: 15 219
България е единствената дъжава в целия свят, която прави експерименти с децата си.

Никол, откъде е тази информация?
Не съм броила колко стотин държави има по света. Можеш ли да ме убедиш, че знаеш как се захранват децата във всяка една от тях? Не влагам никакви лоши чувства в питанката си.....
Всеки път като прочета, че САМО в България се прави еди-какво си, и ЕДИНСТВЕНО в България се практикува еди-що, си се чудя възможно ли е този, който го твърди, НАИСТИНА да знае какво се прави по ЦЕЛИЯ ОСТАНАЛ свят.

Последна редакция: пт, 12 май 2006, 01:43 от Vivi

# 32
  • Мнения: 1 033
България е единствената дъжава в целия свят, която прави експерименти с децата си.

Може да не е единствената, но определено си прави експерименти с децата - от бебета до големи! #Cussing out Но това е друга тема.

Джъмп, мерси за споделените таблички, определено ще са от полза и на други майки!

# 33
  • Мнения: 4 392
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. А моя син е на 5 и сега започваме и те уверявам, че няма проблеми. Не се доверявайте на някви други мами, уж с опит. Вярвайте и питайте педиатрите си. Те са и за това - да дават информация. Няма универсална формула, но има задължителни норми. Коя мама, кога и как е дала нещо и че нямало проблеми, въобще не се връзвайте на такива. Не може една чужда жена без квалификация да знае повече от вас самите. Повярвайте си повече и на децата си също. Вие много добре знаете кога е готово детето ви за ново нещо и какво.

Брей,само аз ли не ги виждам тези "много сериозни грешки",бе?! #Crazy
Pammy,ще чакаме и твоя списък,че май и аз съм в сериозна заблуда. Още жълтък не съм давала ,и сума ти други неща,тц.тц Joy
А тези някакви мами и други източници сигурно четат,не слушат сляпо доктора!
Аз лично ,Pammy,предпочитам да се презастраховам,отколкото да избързам и да направя грешка,след което обаче доки само ще ми вдига рамене и ще гледа опулено,а аз ще търча с малката по болници...

# 34
  • Мнения: X
Всеки си храни детето, както прецени. И немога да разбера, като всички си плюете педиатрите, че  нищо не разбират - ми откажете се от тях. 'Що ви са?  newsm78

Айде по-спокойно, ако за едно дете един режим на хранене е добър, то за друго не е. Освен това захранването във всяка страна е съобразена с географските особености на държавата, защото има значение.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
ами не разбират нашите педиатри от захранване - единица са тези,които четат и се интересуват, по-голямата част или ги мързи или нямат време от частна практика

досега не срещнах педиатър или майка/ която няма интернет или не влиза във форума / да знае за късно захранване - всички пеят едно и също сокчета ,та сокчета,  и като им споменеш ,че има и друга гледна точка те гледат съмнително,да не говорим как се дава сокче и пюре на малко бебе

как никой педиатър или майка не ми препоръча елдата например, от форума научих за нея

по повод  темата  -  имам таблица,която си направих сама ако някой иска ще му я пратя,месеците са ориентировъчни като съм взела най-късния срок

аз лично не съм захранвала детето си нито рано,нито късно - избрах си златната среда ,защото не обичам крайности

питала съм и една англичанка как захранват,ткя ми отговори "Между 3 и 6 месеца , с пюре или  каша ,зависи от детето"

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 404
И аз съм забелязала, че с изключение на някои педиатри в София и Варна /единични изключения и в други градове/, останалите масово не са чували или не ги интересува, но учат майките на ранно захранване. Няма и достатъчно печатна литература, а дори и да има, тя не се препоръчва от педиатрите и майките отново не стигат до нея на време. Аз също като много други тук научих за късното захранване от интернет и от форумите.
jump браво за темата! И аз като теб имам нужда от подобна таблица и се опитвам да си систематизирам от всичко прочетено. Но наистина бъркотията е голяма, колкото повече източници... тук се премесват много школи и всяка майка споделя своя опит и е много трудно да стигнеш до изчистен вариант кога каква храна можеш да въвеждаш. Мисля, че за всички които сега захранват и всички майки, които ще влязат във форума тепърва и ще трябва да изчетат цялата предоставена информация, ще бъде от полза да се състави една таблица, съобразена с късното захранване. Моля, ако подкрепяте моето мнение, наистина да го направим, за удобство на всички, които се интересуват. Пък кой както иска да си храни детето.

по повод  темата  -  имам таблица,която си направих сама ако някой иска ще му я пратя,месеците са ориентировъчни като съм взела най-късния срок
аз лично не съм захранвала детето си нито рано,нито късно - избрах си златната среда ,защото не обичам крайности
Galchen аз се интересувам, прати ми я ако обичаш.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
И аз съм забелязала, че с изключение на някои педиатри в София и Варна /единични изключения и в други градове/, останалите масово не са чували или не ги интересува, но учат майките на ранно захранване. Няма и достатъчно печатна литература, а дори и да има, тя не се препоръчва от педиатрите и майките отново не стигат до нея на време. Аз също като много други тук научих за късното захранване от интернет и от форумите.
jump браво за темата! И аз като теб имам нужда от подобна таблица и се опитвам да си систематизирам от всичко прочетено. Но наистина бъркотията е голяма, колкото повече източници... тук се премесват много школи и всяка майка споделя своя опит и е много трудно да стигнеш до изчистен вариант кога каква храна можеш да въвеждаш. Мисля, че за всички които сега захранват и всички майки, които ще влязат във форума тепърва и ще трябва да изчетат цялата предоставена информация, ще бъде от полза да се състави една таблица, съобразена с късното захранване. Моля, ако подкрепяте моето мнение, наистина да го направим, за удобство на всички, които се интересуват. Пък кой както иска да си храни детето.

по повод  темата  -  имам таблица,която си направих сама ако някой иска ще му я пратя,месеците са ориентировъчни като съм взела най-късния срок
аз лично не съм захранвала детето си нито рано,нито късно - избрах си златната среда ,защото не обичам крайности
Galchen аз се интересувам, прати ми я ако обичаш.

напиши ми мейла си

# 38
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Момичета, наистина всеки сам решава за храненето на детето си.Вече 9 месеца съм в Англия и искам да ви кажа колко съм шокирана(меко казано) от храненето на децата тук.С страната е въведено късното захранване.До 6-ия месец мляко и след това мноооого на бързо се вкарват почти всички храни.С Алексндър всяка седмица ходим на плей групи.Това са сбирки на майки с деца, където се забавляват заедно.Там има нещо като бюфети на които се слагат закуски за майките и децата.Така, децата са на възръст от 0-3г.Ето какво им дават да ядат:бискити с ШОКОЛАД, нещо като кифли с МАРМАЛАД и други подобни тестени закуски, за които една БГ майка не би и помислила.Дават се и сокове и то какви.Концентрати, които в магазина струват 2лв голямо шише.Нещо като нашите степчета, които се разреждат с вода, нали се сещате каква химия е!Един ден видях с очите си как една майка ядеше хамбургер, сдъвчваше го, вадеше си го от устата и го слагаше в устата на 5,5 месечното си бебе SickЕ нямам думи.След това в кухнята(там майките се учат да готвят), правиха еклери с шоколад.като ги направиха ги донесаха при децата и започнаха да ги хранят с тях ShockedЕдно детенце под година не искаше, майка му отвори устата и го набута вътре ShockedГледаха ме като изкопаемо защо не давам на моето дете.
Смених друга плей група, е там е същото!Само, че няма кухня в която да готвят майките.Като заплаче някое дете, майката не може да го успокои лесно, вади един шоколад от чантата и му го дава.Обядите на децата са чипсове, полуфабрикати от магазина и т.н.
Коментар няма да правя, само ще кажа-язък им за късното захранване.

# 39
  • Мнения: 4 392
Всеки си храни детето, както прецени. И немога да разбера, като всички си плюете педиатрите, че  нищо не разбират - ми откажете се от тях. 'Що ви са?  newsm78

Айде по-спокойно, ако за едно дете един режим на хранене е добър, то за друго не е. Освен това захранването във всяка страна е съобразена с географските особености на държавата, защото има значение.
Аз бих се отказала,но ще попадна от трън на глог.Тук в Добрич има само един ,който "е в час",и той работи само на частно! Така,че понякога няма как.
А иначе много бих искала и аз да мога да му се доверявам изцяло,а не да проверявам всичко! Би било голямо облекчение за мен Hug Peace
Galchen ,и аз се интересувам от списъка,ако не те затруднява много.Пратих ти имейла си на ЛС.  bouquet

# 40
  • Мнения: 27 524
Били, и тук е така  Mr. Green 6 месеца мляко и после гледай какво става - карфиол (като една от първите храни  #Crazy ), зеле, грах, жълтъци ме карат да давам, аз се опъвам и се сърдят. Тук на почит са чипсовете и кроасаните, изкуствените сокчета също. Абе мислено отначало, но много недомислено и изпуснато после. Шунка ядат от 6-ти месец  Shocked Абе, добре, че е форумът  Peace Децата им са едни дебели, тлъсти, мазни гигантчета, направо са гнусни и ми е жал да ги гледам - разплути, ужасно дебели, бледи и обездвижени. Хранят ги просто ужасно.  Sick

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
изпратих на всички,които ми писаха - ако има някой,да не е получил да каже Wink

# 42
  • Мнения: 46 510
България е единствената дъжава в целия свят, която прави експерименти с децата си.

Никол, откъде е тази информация?
Не съм броила колко стотин държави има по света. Можеш ли да ме убедиш, че знаеш как се захранват децата във всяка една от тях? Не влагам никакви лоши чувства в питанката си.....
Всеки път като прочета, че САМО в България се прави еди-какво си, и ЕДИНСТВЕНО в България се практикува еди-що, си се чудя възможно ли е този, който го твърди, НАИСТИНА да знае какво се прави по ЦЕЛИЯ ОСТАНАЛ свят.

Vivi, до доказване на противното, считам, че е така  Crossing Arms  Grinning  Контактувам с много майки, които по една или друга причина не живеят в България, а са пръснати по целия свят, това е един от основните въпроси, които разискваме с тях Simple Smile как пък не се намери една за цвят, която да каже, ами и тук е така  Thinking в Библиотеката също са поместени официалните схеми на някои държави, но, ако някога, в някоя държава чуя за захранване, подобно на бг-то, можеш да си сигурна, че ще пусна веднага схемата тук Peace В този форум пишат също хора, които живят навсякъде, нека да публикуват схемите си, ще е полезно за всички!

П.П. Скоро ме интересуваше португалската схема на захранване и издирих една мама от там, която ми обясни всичко, ако се сетиш конкретно за някоя държава, може да потърсим и схемата  Peace

# 43
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Добре де, Никол, няколко пъти изказванята ти за попарата са супер критични.Ние храним децата си с болкуци ли по тази твоя логика?Ами отвори един ЗАПАДЕН Mr. Green сайт за хранене на деца да видиш дали сухара не е препоръчителен!Нека всеки си запази тези критики за себеси, така е доста обиждащо!Спирам да пиша по тази тема, че ще стане скандал Heart Eyes

# 44
  • София
  • Мнения: 15 219
Vivi, до доказване на противното, считам, че е така  Crossing Arms  Grinning 

ОК. Обаче до доказване на твърдението ти-преставаш да пишеш изречения в които има "само в България" и "единствено в България". Peace
Защото ти може да считаш така, обаче като не се знае как е всъщност..... newsm78

# 45
  • Мнения: 46 510
Vivi, няма да престана да го използвам, защото от до тук намереното от мен Е единствена, а мисля, че съм обхванала всички континенти, ако някой има съмнение за дадена държава, нека да порови и да намери как е Peace

Биляна, за вОда с лебец не ми говори  Sick Laughing нямам нищо против нея, но ако се дава за разнообразие, веднъж в месеца- ок, но попара за закуска всеки ден за мен е ненормална работа, при положение, че има толкова други по-вкусни и по-полезни неща- да седне да яде 4 сухара всеки ден.
За отношението ми към хляба и въобще тестените неща съм писала в една друга тема, ще се постарая детето ми да си развие вкуса в друга насока или поне докато расте организма му да се храни нормално.

# 46
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 LaughingДобре, но се сети и за постингите в които казваш, че даваш на детето си кроасани LaughingАми аз предпочитам да дам вода с Лебец, масло, сирене и чай Simple SmileА всяка сутрин едно и също не знам кой дава.
Сигурно, ако имаше приятелка във Филипините, или Тамбукту щеше да ни убеждаваш колко са вкусни и полезни суровите червейчета и гъсенички..............
  хайде, наистина бягам от тук Heart Eyes

# 47
  • Мнения: 46 510
Да, давам кроасани, когато пътуваме, няма да нося буркани я  Mr. Green
За щастие не ни се случва много често, на месец-два веднъж пътуваме  Laughing като тя изяжда ЦЕЛИ 2 крокита от мъничките  Joy
И кренвирши яде  Whistling

Отивам да търся схемата на Филипините  Crossing Arms

# 48
  • Мнения: 5 500
Вижте сега, мен не ме интересува кой и къде, че и как захранвал! Мен ме интересува как ще се повлияе моето дете. И ужасно, ама ужасно много съжалявам, че дадох на 2 месеца сок. Щото слушах великото педи. И за това Цецо имаше зверски колики, ама аз не, сок ще давам, та сок!!! Пак по съвет на педито не кърми щото заради антителата ми, няма да му мине бързо жълтеницата, дрън-дрън!!! И на 4 месеца картофено пюре, ми то не знае как се дъвче и цокаше от лъжичката като от биберон!!! Обаче, аз педито, та педито!!! Да й съ и на педито, пък да ви кажа, така я откарах до 5-тия месец, ма беше късно! После го зарязах това педи към 7-мия месец, открих форума и спрях да ходя при всякакви педита! Изобщо не се консултирах по никакви въпроси с нея, даваш ли жълтък-давам, даваш ли сирене-давам, месо-давам, месен бульон-давам, давам другия път! Точно пък месен бульон дето като ври месото във водата му отиват най-вредните и токсични вещества, пък да го дам на детето ми!  Stop Naughty
Определено с другото бебе няма да постъпя така, ама парен и таратора духа, нали така беше  Mr. Green
Ще си го карам на кърма, после ще му дам зеленчуково и плодово пюре, ама от пресни плодове, към 7-8 месец, ще му дам и овесени ядки към 9-10 месец и изобщо не ме интересува кое педи коя схема предпочитало! Имам опит вече с едно дете, АМ и ранно захранване!!!
Цецо яде жълтък и то в баница на около 2 годишна възраст, тогава за първи път и сладолед, сирене пък на 2 1/2 г, шоколад преди 2 месеца, а пиле пробва преди 1 месец, не бих казала, че му е фен! Виж на шоколада и сладоледа е друга работата, ужассссс!

# 49
  • Мнения: 2 885
JUMP - Искам да ти кажа, че имаш много сериозни грешки с храните и даването им по месеци. Почти всичко е грешно. Ако имах достатъчно време, щях да направя такъв списък при това консултиран с педиатър. Всичко може да се даде по-рано от написаното. А за жълтъка съм потресене - дава се задължително около 6тия месец. А моя син е на 5 и сега започваме и те уверявам, че няма проблеми. Не се доверявайте на някви други мами, уж с опит. Вярвайте и питайте педиатрите си. Те са и за това - да дават информация. Няма универсална формула, но има задължителни норми. Коя мама, кога и как е дала нещо и че нямало проблеми, въобще не се връзвайте на такива. Не може една чужда жена без квалификация да знае повече от вас самите. Повярвайте си повече и на децата си също. Вие много добре знаете кога е готово детето ви за ново нещо и какво.

Ох, за какво доверие към педиатър? 99% от бг педиатрите не четат
чужда литература и са привържници на ранното захранване.
От какви източници чете педиатъра на детенцето ти?
Грешен бил списъка!?....На 6 месеца задължително яйце?!!!
Ужас....Затова всяко трето дете е с алергия в тая страна........
Може да няма проблеми сега, след 5-10 години когато наистина се появят проблемите ..... ooooh! ooooh! ooooh!

# 50
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Не съм ЗА ранното захранване, но по-скоро съм ПРОТИВ късното.

Две деца имам- и двете захранени със сокче на втория месец. Колики ни едно от двете не е имало, дори инцидентно. Попара на второто не правя- това за мен е адово гадна смес, пък и няма почитатели сред малолетните. Кроасани, вафли, меденки, чипсове, сладоледи и всякакви други шийтс тъпчат с пълна сила. Е, Гергана на почти 5 г. има кариес. Обаче...разболяват се веднъж годишно и то главно носовете им текат (ще чукна, там, дето трябва). А...и едното съм го кърмила 45 дни, а другото изобщо!

тъпо и излишно е да се обобщава.

# 51
  • Мнения: 4 978
А какво е мнението ви за захранването при АМ бебета, които наддават МОЩНО?
Въвеждането на немлечна храна, т.е. зеленчукови  и плодови пюрета помага ли за балансиране на теглото?

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
Инето,без да имам някакви претенции ,но според мен всичко си е до ген и натура - има по-едри и по-дребни деца

моя син например като цяло се роди по-дребничък и сега си върви така ,въпреки,че си хапва добре

имаше обаче един период някъде 5-6-7 месец ,наддаваше доста в сравнение с предишните месеци - може и от новите храни да е било,сега пък откакто се движи - имам чуство,че въобще нищо не качва

имам приятелки с по-едри деца , почти връсничета на моето - те си вървят винаги така , имаха неговите сегашни кг отдавна,така,че е индивидуално всичко и мисля,че няма кой знае каква връзка със захранването

# 53
  • Мнения: 4 978
Ох, Галче, принципно съм съгласна с теб.
Но нас ни изписаха 2600 и за 4 м. стигнахме 7240.
Исках да започна захранване в 6-ти месец, но послушах педито и започнахме миналата седмица, заради кг.

# 54
  • Мнения: 5 713
Исках да започна захранване в 6-ти месец, но послушах педито и започнахме миналата седмица, заради кг.
Е пак добре сте запо4нали. При бебетата на АМ се захранва между 4- 6 месец. Аз го направих при навършен 5-ти мес.

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
сега ме провокира да погледна картона

ние излязохме от родилния дом -2750 ,а на 5м 12 д е бил 6900/ 67 см

не е много голяма разликата с вас

# 56
  • Мнения: 4 978
сега ме провокира да погледна картона

ние излязохме от родилния дом -2750 ,а на 5м 12 д е бил 6900/ 67 см

не е много голяма разликата с вас

голяма е, голяма е, почти месец разлика, почти кило повече и цели 4 см по-малко  Joy

При бебетата на АМ се захранва между 4- 6 месец. Аз го направих при навършен 5-ти мес.

а при кърмените? каква е разликата?

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 6 321
диетка Инето, диетка  Laughing

една зелева супичка добре ще и дойде на твоята госпожица Mr. Green

# 58
  • Мнения: 4 392
И ние наддавахме доста през първите месеци,но после се нормализираха нещата.Колкото по-подвижни стават,толкова по-малко наддават.

Galchen,благодаря за инфото по мейла!  bouquet

# 59
  • Мнения: 4 392
Момичета, наистина всеки сам решава за храненето на детето си.Вече 9 месеца съм в Англия и искам да ви кажа колко съм шокирана(меко казано) от храненето на децата тук.С страната е въведено късното захранване.До 6-ия месец мляко и след това мноооого на бързо се вкарват почти всички храни.С Алексндър всяка седмица ходим на плей групи.Това са сбирки на майки с деца, където се забавляват заедно.Там има нещо като бюфети на които се слагат закуски за майките и децата.Така, децата са на възръст от 0-3г.Ето какво им дават да ядат:бискити с ШОКОЛАД, нещо като кифли с МАРМАЛАД и други подобни тестени закуски, за които една БГ майка не би и помислила.Дават се и сокове и то какви.Концентрати, които в магазина струват 2лв голямо шише.Нещо като нашите степчета, които се разреждат с вода, нали се сещате каква химия е!Един ден видях с очите си как една майка ядеше хамбургер, сдъвчваше го, вадеше си го от устата и го слагаше в устата на 5,5 месечното си бебе SickЕ нямам думи.След това в кухнята(там майките се учат да готвят), правиха еклери с шоколад.като ги направиха ги донесаха при децата и започнаха да ги хранят с тях ShockedЕдно детенце под година не искаше, майка му отвори устата и го набута вътре ShockedГледаха ме като изкопаемо защо не давам на моето дете.
Смених друга плей група, е там е същото!Само, че няма кухня в която да готвят майките.Като заплаче някое дете, майката не може да го успокои лесно, вади един шоколад от чантата и му го дава.Обядите на децата са чипсове, полуфабрикати от магазина и т.н.
Коментар няма да правя, само ще кажа-язък им за късното захранване.

Да не би да е някаква шокова терапия това!! Shocked
Гледах едно предаване по немската ТВ,в което разказваха за подобна практика в Америка,но това се прави с цел децата да се откажат от сладкото.Майката тъпчеше в устата на детето сметанова торта,докато малкото не повърна.Предполагам,че действа,макар да е доста брутално. Twisted Evil
И всички англичанки ли си гледат децата така?Не ми се вярва много. newsm78

# 60
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При бебетата на АМ се захранва между 4- 6 месец. Аз го направих при навършен 5-ти мес.

а при кърмените? каква е разликата?
Макар че препоръките са унифицирани и за кърмените, и за хранените с АМ деца поради постоянните опити за нагаждане на формулата към нуждите на децата, известна разлика винаги си остава - основно в това, че кърмата се усвоява доста по-добре от АМ и е възможно при някои хранени с АМ деца да се получи известен недостиг на определени вещества (основно на желязо, независимо че в АМ е добавено над 10 пъти повече желязо, отколкото в кърмата - просто степента му на усвояемост е много ниска - малко над 10% за разлика от 70-80% при кърмата - тези неща са особено силно изразени при деца, които проявават и непоносимост към формулите и вследствие на алергията губят много повече желязо през микроскопични зони на кървене в червата). Всъщност именно тези проблеми с недостиг на различни вещества са били причината, поради която преди 50-60 години (когато е започнала първата масова вълна на отказ от кърменето и замяната му с най-разнообразни млечни смеси, предписвани по рецепта от доктор и често променяни) е въведено ранното захранване - да се компенсират липсите на есенциално важни хранителни вещества с приема им от други храни. Тогава е имало логика децата да се захранват рано - както се казва, ползата надвишавала вредата. Успявали са да предотвратят или ограничат сериозните последици от желязодефицитната анемия примерно, а много дълго време е липсвала информация за вредите в дългосрочен план.
Обаче - тези неща се променят с времето. Формулите търпят постоянно обогатяване с какво ли не и макар че все още са далеч от всички ползи на кърмата, поне като хранителен състав са се доближили несравнимо повече, отколкото са били някогашните смески от кондензирано мляко, оризова вода и захар (или така любимото и препоръчвано и досега от много баби кисело мляко със захар или мед, с което са израснали много от нас - пък уж нищо ни няма Rolling Eyes). Отделно на мен скоро ми попаднаха в някакви линкове статии още от 40-те години, в които се дебатира аджеба е ли полезно да се дават толкова рано други храни на невръстни бебенца - съмнението си го е имало още тогава, а в днешно време е безспорно доказано.
А връзка между късното захранване и хранителните навици на голяма част от населението по света, което предпочита да тъпче себе си и децата си с полуфабрикати и химия просто няма Laughing Просто в по-западните страни се набива изключително силно чрез послания от всички страни защо е вредно да се захранва детето рано и затова родителите го спазват - а вече като им дадат зелена светлина да дават и друго освен мляко, си карат пет за четири, както са свикнали. Това обаче няма нищо общо с някаква вреда от късното захранване, а само с липса на хранителна култура и за възрастта извън кърмаческия период Laughing

# 61
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Какво се пропагандира от специалистите в Кралството и какво правят реално британците са две различни неща.
Чипсове, шоколад и газирани напитки се водят нездравословни. В училище нон-стоп им промиват мозъка с тази информация. Ха, познайте колко деца не ги консумират или колко родители не ги купуват Wink
Тук късно захранват, но до една година децата ядът почти всичко. Късното захранване, което се пропагандира във форума, няма нищо общо с това което е тук. Дава се голяма свобода в решението с какво да се захрани и как детето, според предпочитанията на родителите.
Ето примерната схема, която съм следвала, тя е от книга на Annabel Karmel, а нейн consultant nutritionist е Margaret Lawson, Children's Hospital, London  Crazy

Първи етап:
Аз започнах от 5 месеца, но е желателно да започнеш от 6.
-Първи плодове: ябълка, круша, банан (може и суров) и папая (може сурова);
-Първи зеленчуци: Морков, картоф, шведска ряпа, пащърнак, тиква, сладък картоф;
-Ориз.
Втори етап: 7-9 месеца. До края на 9ти месец детето яде:
-Плодове-всички, пресни и сушени. Ягоди, малини, къпини се въвеждат постепенно и обикновено примесени с друг плод, като например ябълка, банан, круша или кайсия. Кивито често предизвиква алергични реакции, затова след като го дадете, следете за реакция, особенно ако детето е генетично обременено;
-Зеленчуци-всички, включително замразени;
-Яйце- да е твърдо сварено. Няма практика да се дава само жълтъка Wink ;
-Риба-мазната риба е много важна за умственото развитие, сьомга, скумрия, риба тон, сардини;
-Месо-пилешкото е най-подходящо за начало, защото се пасира хубаво. Червеното месо пък е богато на желязо. Децата много често го отказват не заради вкуса му, а заради консистенцията, затова е добре да се съчетава с кореноплодни или макарони (паста);
-Пилешки черен дроб;
-Макарони, спагети, паста, кус-кус
Редовно в храната се добавя за овкусяване кашкавал.
И не се притеснявайте, ако детето изаква цели парченца от бобовите храни, граха и стафидите, до към 2 години храносмилателната система няма да може да се справя напълно с тях.
Трети етап: 9-12 месеца  newsm78 ами всичко вече трябва да яде. Започва се използването на повече подправки и чесън в манджите. По-едри парченца в пюрето. Храна, която да я хапва самичко с пръсти. В много от рецептите се добавя мляко или сметана. Соковете да са солидно разредени с водичка, иначе разваляли зъбките.
На годинка вече има идеи как да им направим домашен плодов сладолед на клечка Mr. Green вече трябва да папкат от яденето на мама и тати и няма нужда от пасиране  Whistling
Това е късното захранване на Острова, а предполагам и не само тук. Бързи, сръчни, смели  Laughing
Моята е на годинка и вече мога да я храня по заведенията. Всичко яде. Включително и с шоколад батко й я захрани  Confused
Синчето съм го хранила по БГ система, ранно, но бавно и до късно си лапаше бебешките манджи  Crazy

# 62
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
ПС: Не гарантирам за пълнота на информацията! Все пак книгата, която съм ползвала е 200 страници  Crazy
Линка, който съм дала към Анабел Кармел, съдържа някои от рецептите в книгата.

Общи условия

Активация на акаунт