Отговори
# 45
  • Мнения: 1 748
Какви хвалби, че им се е наложил зъбен мост или спешен ремонт по колата  newsm78

Иначе с 2000лв може да се живее добре в по-малък град или село, но когато семейството отиде на море или екскурзия цените са еднакви за хората от големи и малки градове. Цените на лекарствата и леченията са малко по-ниски, може би, но все пак са голямо перо. Иначе съм съгласна, че услуги като подстрижка, ресторант, кино, градски транспорт и т.н. са по-ниски.

# 46
  • Мнения: 54 408
Всеки месец ли има спешен ремонт и мост?
Това са инцидентни неща и е добре човек да има някакъв резерв.
За хвалбите - те си знаят кои са и с какво се хвалят, няма да посочвам. Mr. Green Mr. Green

# 47
  • София
  • Мнения: 11 987
При малките е по-трудно/скъпо, точно това е и моята теория Peace

И аз така си мислех, когато синът ми бе малък.
С възрастта на децата ни разходите по тях се увеличават скоростно.

# 48
  • където ми е най-добре
  • Мнения: 339
Браво за разчета!!! Няма нужда от коментари. Човек може и с 2 и с 200. Но и на мен сметките не ми излизат - вода под 50лв., а с малко бебе, с 15 лв. месечно трудно ще си погаси човек данък сграда/смет+гражданска отговорност+каско. Но имам един въпрос към Shteopravimneshtata - Храна+консумативи=470лв Вие какво ядете??? Месо, плодове, зеленчуци??? Или те са към консумативите веднъж в месеца.

# 49
  • Мнения: 206
Браво за разчета!!! Няма нужда от коментари. Човек може и с 2 и с 200. Но и на мен сметките не ми излизат - вода под 50лв., а с малко бебе, с 15 лв. месечно трудно ще си погаси човек данък сграда/смет+гражданска отговорност+каско. Но имам един въпрос към Shteopravimneshtata - Храна+консумативи=470лв Вие какво ядете??? Месо, плодове, зеленчуци??? Или те са към консумативите веднъж в месеца.

50 лева вода = 1000 литра на ден при теб;
данък сграда съм дал 300лв + застраховка 60лв = 30 на месец;
каско не съм слагал; ГО + данък на Цитроен Ц3 е 160+20=180 / 12 = 15 на месец;
Храна за 14-15 лв на ден при готвене вкъщи, плодове и зеленчуци и месо, точка.
Аз съм несемеен в момента, храня се вкъщи като държа на това заради качеството, според настроението си мога и да изям и 5-10лв днес, мога и само за сол да дам толкова, не е в това въпросът, но защо написах този разчет - за да се види черно на бяло и да не се спекулира, като се унижава половината население, че Пенка не може да изкара с 1500лв само за храна.  Grinning Laughing Grinning

# 50
  • Мнения: 206
Разчет за храна на ден за 2ма възрастни + бебе (не визирам себе си), но понеже ме провокирахте:

1. кафе 0.012 гр. или 2 кафета качествени - 0.45лв;
2. 1/4 хляб, и без това е вреден - 0.5лв;
3. 50гр. масло - 0.5лв
4. истински зехтин + маслини - 0.8лв;
5. 2 яйца - 0.5лв;
6. извара - 0.7лв;
7. овес - 0.35лв;
8. прясно мляко + кисело - 1.5лв;
9. сушени плодове - 0.80лв;
10. ябълки, банан, зеленчуци според сезона - 2.40лв;
11. 0.500 гр. месо или риба - 4 лв; по малко, но средно на ден, тоест около 13-15 кила месо на месец;
12. ориз, леща, боб и подобни на ден, вкл. картофи - 1.5лв;
13. бебешка храна ПРИГОТВЕНА ВКЪЩИ от горните продукти + 1 лв;

ОБЩО: 15лв на ден. Дано да попадна на жена, която да готви...  Laughing Grinning Laughing

# 51
  • Мнения: 40 883
Предлагам ви преди да спорите да дефинирате какво значи да се живее съвсем нормално, защото иначе до никъде няма да стигнете Mr. Green
Дали нормален живот значи със строг контрол на разходите и икономии да успееш да свържеш двата края и да излезеш на нула на края на месеца? Или пък да живееш без да мислиш дали ще ти стигнат парите, даже и ако изникне нещо непредвидено, че и да заделяш по нещо настрана?
Дали нещата са нормални, ако се купуват риба, месо и зеленчуци или трябва да се разграничи дали се купуват пластмасови домати от 3 лева или розови от 6 лева, дали замразена скумрия по 3 лева или лаврак по 17 лева, дали кренвирши и салами по 3-4 лева или прясно месо...
Друг е въпросът, че според мен да се набляга на картофи, ориз, боб, леща, праз, грах, зеле и други е по-здравословно отколкото да се ядат луканки, филета и натъпкани с кой знае какво бройлери.

Да не говорим, че разликата в нещата става от земята до небето, ако едно младо семейство няма ипотека и поне на първо време не плаща разходи за кола. Само липсата на тези два харча ги изстрелва на по-горно ниво на социалната стълбичка.

Иначе за да съм по темата - за мен нормален живот значи да живееш без постоянен страх за бюджета си и без да се налага да правиш избор между няколко разумни и нормални алтернативи (не луксове), да можеш от време на време, като то дойде кеф за това, даже и да се поглезиш с нещо и да поддържаш някакво ниво на буферни спестявания позволяващи живот без никакви доходи от поне 6 месеца. Мисля, че 3000 лева за тричленно семейство са горе-долу нормата за нормален живот, но пак си зависи от обстоятелствата. То ако 2000 лева стигаха би трябвало всички в София да пеят и се смеят в цветя и рози Twisted Evil

# 52
  • Мнения: 206
Може и да вкараме / на ден:

1. по 0.75л домашно червено вино на 2 дни - 5.5лв;
2. ядки по 100 гр. на ден - 3.5лв;
3. допълнително плодове и зеленчуци извън сезона - 3лв;
4. филе елена и синьо сирене 0.200 гр. на два дни = 4лв;
5. десерт "Линдор" - 4лв;

общо: + 20лв / ден = + 600лв. месец

# 53
  • Мнения: 206
Добре, щом ми дефинирате друго, ето ви "нормално" без разхищения и с наблягане на храна за 1000лв:

 1.   Кола Ситроен Ц3  1200км./месец + карта 50лв СКГТ и метро = 240лв
2.   2 х ГСМ = 25лв
3.   Ток = 50лв
4.   Такса вход = 15лв
5.   Данък имот  + застраховка = 30лв
6.   Вода = 20лв
7.   Интернет = 15лв
8.   Парно = 75лв
9.   Карти за фитнес = 75лв
10.   Храна+консумативи=1070лв
11.   Други = 75лв
12.   Екстри=100лв
13.   Бебе=200лв
14.   Заем (в т.ч. ипотека)=510лв

2500лв. е общо.

# 54
  • Мнения: 206
Махаме ипотеката:

Добре, щом ми дефинирате друго, ето ви "нормално" без разхищения и с наблягане на храна за 1000лв:

1.   Кола Ситроен Ц3  1200км./месец + карта 50лв СКГТ и метро = 240лв
2.   2 х ГСМ = 25лв
3.   Ток = 50лв
4.   Такса вход = 15лв
5.   Данък имот  + застраховка = 30лв
6.   Вода = 20лв
7.   Интернет = 15лв
8.   Парно = 75лв
9.   Карти за фитнес = 75лв
10.   Храна+консумативи=1070лв
11.   Други = 75лв
12.   Екстри=100лв
13.   Бебе=200лв


1990лв. е общо.

# 55
  • Мнения: 206
И за да си довърша приноса към тази тема правя следния вариант, вие както си искате го наречете:


1.   Кола на изплащане 7г., първоначална стойност 50 000 + застраховки, поддръжки, гориво и др. = 1240лв / мес.
2.   2 х ГСМ = 100лв
3.   Ток = 50лв
4.   Такса вход = 15лв
5.   Данък имот  + застраховка = 30лв
6.   Вода = 20лв
7.   Интернет = 15лв
8.   Парно = 75лв
9.   Карти за фитнес = 150лв
10.   Храна+консумативи=1070лв
11.   Други = 200лв
12.   Екстри=500лв
13.   Бебе=400лв
14.   Заем (в т.ч. ипотека)=635лв

4500лв. е общо.

# 56
  • UK
  • Мнения: 4 308
ОБЩО: 15лв на ден. Дано да попадна на жена, която да готви...  Laughing Grinning Laughing
Като ти гледам продуктите освен боб с кюфтета други кулинарни умения не ти трябват. Плюс да не яде хляб, че тази четвъртинка не знам за кого по-напред. Grinning 

# 57
  • Мнения: 3 788

1.   Кола =една кола, нямаме карти - 200 лева минимум за гориво, пътуване извън града на 100/200 км -поне веднъж месечно
2.   2 х ГСМ = 100 лева
3.   Ток = 80 лева
4.   Такса вход = нямаме такава
5.   Данък имот  + застраховка = не плащаме данъци, освен за колата
6.   Вода = 20лв
7.   Интернет = 15лв
8.   Парно = не ползваме ТЕЦ
9.   Карти за фитнес = не ходим на фитнес
10.   Храна+консумативи+джобни за работа за двамата=650 лева
11.   Други = ???
12.   Екстри=цигари-150 лева
13.   Бебе-няма
14.   Заем (в т.ч. ипотека)=380+400

Всичко =2000 лв./месец  с бебе / ипотека /кола/дребни екстри.


 

4. филе елена и синьо сирене 0.200 гр. на два дни = 4лв;

Онзи ден взех филе Елена, само филето 200 гр ми беше 8 лева, не знам за какви 4 става дума.. newsm78

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
От самото начало беше ясно, че темата ще се развие така, подобно на други аналогични теми. Ясно, че нито може да се даде дефиниция за "нормално" живеене, нито в рамките на една и съща сума, каквато и да е тя, може да се формира такъв бюджет (по пера), който да е по мярка на всички.
Авторът обаче, надявам се, че разбирате, е напълно прав в това, че няма нужда от превземки как Х лева не стигали само за храна при положение, че половината държава живее с Х лева за всичко и нито страда чак пък толкова от болести и недостиг на хранителни вещества заради "некачествените" храни по кварталните бакалници, нито ходи гола и боса и спи под дъжда зимата.

-----
Интересно ми е как би изглеждал един диспут между тези, които смятат, че под 2000+ лева на човек е мизерия, и онези - има и такива, - според които средната заплата в страната е близка до минималната, а безработицата е двойно по-висока от официалната.

# 59
  • Мнения: 206
ОБЩО: 15лв на ден. Дано да попадна на жена, която да готви...  Laughing Grinning Laughing
Като ти гледам продуктите освен боб с кюфтета други кулинарни умения не ти трябват. Плюс да не яде хляб, че тази четвъртинка не знам за кого по-напред. Grinning 


 Joy Joy Joy
 
По-добре да не яде хляб, че ще ме е грижа за нейното здраве, ако се наложи и с картофи и бобец  ще изкараме, не се притеснявай, няма да се хвана с някоя градска селянка, която без черен хляб (оцветен) с хайвер (замразен китайски) и най-мръсната риба на света -  сьомга, не може да изкара. Ох, забравих, синьо сирйенйе (от германски брак), но най-важното е да се сложи върху каквото й падне + бутилка фалшиво вино "Черга, мерга", ама чашата знаеш ли колко струва.
Пък за повече ще намерим, с удоволствие за правилния човек  Wink Wink Wink
Има и хубави ресторантчета с истински рибки.

Общи условия

Активация на акаунт