Мушички в саксиите

  • 80 905
  • 134
  •   1
Отговори
# 120
  • In transit
  • Мнения: 11 805
В лидл никога не съм виждала такива ленти. Тези, които ползвам са словенски. Има ги в два размера. Едните са малки пакети, във формата на пеперуда, за цветя. Ето тези: https://praktiker.bg/bg/Torove/LEPYaShtI-PEPERUDI-PROTIV-NASEKOM … LANTELLA/p/133796

А големите са с размера на лист А4, пак 10 листа в пакет. Те са принципно за дървета, но аз ги режа на по-малки парчета, всеки лист, слагам им по един дървен шиш и ги ползвам. Даже излизат по изгодно. Ето ги: https://praktiker.bg/bg/Torove/LEPYaShtI-Zh%C3%A0LTI-LENTI-PROTI … LANTELLA/p/131358
Има ги и в другите подобни магазини, като Бриколаж, например. В разни онлайн градински магазини, също.

# 121
  • Мнения: 9 774
Добре, аз не разбрах с тези ленти какво се постига - да уловят мушичките и да се приключи с тях или саксиите да са с ленти завинаги? Летящите ще ги хванат лентите, а ларвите в пръстта, които продължават да се въдят?
Аз, както казах, си реших трайно проблема с мушичките с упорито поливане 1-2 пъти седмично с бледорозов разтвор на калиев перманганат и 1-2 пъти посипване на саксиите със смляна канела.

# 122
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Лепките се оставят с месеци и постепенно улавяйки летящите мушички, които са привлечени от жълтия цвят, саксиите се изчистват от тях. Това им е действието. Не са завинаги, а докато изчистят от мушички саксиите. Между другото лепките са най-ефективния метод за борба с тях и с минимално усилие.

# 123
  • Мнения: 9 774
По моя метод за месец и половина приключих. Опаковка калиев перманганат ми струваше 1-2 лв. и си остава с години за други нужди. 2-3 пакетчета смляна канела - и там 2-3 лв. да са отишли, не помня вече.
1-2 пъти седмично така или иначе поливам, нищо не ми пречи да тръсна няколко гранулки калиев перманганат в шишето и да разтръскам.
Калиевият перманганат е антисептично средство за външна употреба (при човека), неорганично вещество е.

# 124
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Потвърждавам: лепенките/лепящите ленти стоят, докато измрат всички мушици. Това се случва за месец-два. Допускам, че има и други, дори по-ефективни и по-екологични, методи, но за мен лентите бяха възможно най-мързеливият начин да се отърва от тая напаст и затова реших да ги изпробвам, пък те се оказаха и лесни за използване, и супер ефективни. Да не говорим, че всъщност „провидението“ ми ги бутна в ръцете -- открих ги случайно, без да ги търся.

Последна редакция: пт, 21 апр 2023, 23:27 от Мяуче

# 125
  • Мнения: 515
По препоръка от темата закупих лепящи пеперуди от Mr.Bricolage.



За няма и две седмици драстично намаляха.
Сега вече мушките са ми навън, но съм оставила две пеперуди да си стоят за примамка.

# 126
  • Мнения: 4
По препоръка от темата закупих лепящи пеперуди от Mr.Bricolage.

А по колко слагате на саксия - по една пеперудка ли?



За няма и две седмици драстично намаляха.
Сега вече мушките са ми навън, но съм оставила две пеперуди да си стоят за примамка.

# 127
  • In transit
  • Мнения: 11 805
Аз лятото ги ползвам и на балкона. Удобни са за всякакви гадинки, като белокрилки, пеперуди, дори гъсенички.

# 128
  • Мнения: 515
Една пеперуда е достатъчна за 1 сандъче.

# 129
  • На небето
  • Мнения: 5 530
На мен нищо не ми помогна, нито калиевият перманганат, нито пестицидите, нито канелата, нито клечките кибрит забити в пръста, нито лепенките. Цяла година сменям лепенки, поливам с различни пестициди и нищо.

# 130
  • Мнения: 9 774
Ужас, тогава дали е възможно да изхвърлиш пръстта и да я смениш с нова?

# 131
  • In transit
  • Мнения: 11 805
Ужас, тогава дали е възможно да изхвърлиш пръстта и да я смениш с нова?
И каква е гаранцията, че новата пръст няма да е заразена? Не помня в тази тема или в другата за подправките се оплаках, че тази година универсалната тор на Лактофол е ужасна. Миналогодишната беше ок, например. Жълтите ленти намалиха значително мушичките, но няма как да ги спрат, особено след като поливате растенията. А мушичките живеят от влагата.

# 132
  • Мнения: 9 774
На мен ми се случи да се появят мушички с почва от Лидъл и от цветарски магазин до офиса (от онази обикновената, в прозрачен плик със зелен надпис някакъв).

Ако излизате някъде извън София (ако сте в София, разбира се), дали не можете да си копнете почва от покрай пътя? Колкото и абсурдно да звучи.

# 133
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
За съжаление до този момент не имало почва, закупена от мен в София, която да не е била заразена с мушички.
Ако ще се подхожда радикално, трябва да се търси почва от другаде, например от градинката пред блока дори, само не и от магазин.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 12:49 от Мяуче

# 134
  • Мнения: 10 500
На мен ми се случи да се появят мушички с почва от Лидъл и от цветарски магазин до офиса (от онази обикновената, в прозрачен плик със зелен надпис някакъв).

Ако излизате някъде извън София (ако сте в София, разбира се), дали не можете да си копнете почва от покрай пътя? Колкото и абсурдно да звучи.
Това е по-добрия вариант дори. Аз купих един голям чувал за всички сандъчета и сега като поливам се вдига като шапка, грам вода не поема, решила съм да взема и да сложа малко пясък да отежни нещата, че инак нищо не правя - поливам, тя се вдига нагоре и изтича, то сякаш не е почва, а някакви стърготини, макар на опаковката да има балконски цветя.

Общи условия

Активация на акаунт