Сицилия - 2

  • 87 869
  • 739
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 2 627
Pyjamka, ние сме водили турист на близка възраст на Етна и му беше интересно. Още докато се изкачвате, навлизате в пояса с изстинала лава. Ако сте с ваша кола, можете да спрете и да походите по нея. И вече горе, където е началото на лифта и краят на пътя, всичко е в черна лава, можете да се покатерите до някъде и пеша. Има и задължителната част с магазини за сувенири, разбира се, но това иам и добра страна - ние попаднахме на базар на местни храни. Купихме си най-вкусното сладко от портокалови кори на света.

# 511
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Много благодаря за мнението, Врабец! Няма да се откажем от вулкана, той беше основната атракция, заради която резервирахме полети за Катания, макар че си е смело начинанието, когато има и бебе на борда. А сладко от портокалови корички не съм яла от детството си, ще бъде много хубаво, ако случим подобен базар и ние!

Редактирам се: по отношение на споменатата рент-а-кар компания, освен въпроса ми дали осигуряват столчета, някой използвал ли ги е да наеме кола не от летището, а в по-късен момент? Когато се обадим, можем ли да им кажем, че сме в центъра, примерно, и оттам да дойдат и да вземат мъжа ми, за да отидат до паркинга за наемане на автомобили?

Последна редакция: пт, 25 яну 2019, 22:51 от Pyjamka

# 512
  • Мнения: 631
И аз смятам, че щом ще ходите до Сиракуза, Ното и т. н. по-добре да имате нощувка там, а не да се връщате до Катания.
Таормина действително е на високо, но е толкова живописно според мен и има прекрасни гледки от много места. Затова мисля, че си заслужава.

# 513
  • Мнения: 1 119
Таормина определено си заслужава да се види. Не бих отишла там с кола, защото паркирането е кошмар. Всички паркирани коли бяха с прибрани огледала почти една до друга и въпреки това разминаването беше на една боя разстояние. Пътувахме от гарата на Таормина, която е долу до морето до амфитеатъра горе. (Красота!)
Автобусите от Катания спират на автогарата, която е неделече от амфитеатъра.
Общо взето навсякъде в Сицилия в централната част на градовете е така. Колите са малки и всички са остъргани отнякъде. Спират си където поискат и често се случва автобусите от градския транспорт да не могат да минат. Повечето карат без колани и дори возят деца без детски седалки. Видях дори един баща на мотор да вози седнало пред него 3-4 годишно дете, без никакви предпазни средства.
Преди да отидем обмислях взимането на кола под наем. Когато отидох там се радвах, че не го направихме. Квартирата ни беше в центъра, а там нямаше никакво място за паркиране. Общественият транспорт е добър и евтин. Само трябваше са се съобразим с разписанието, а това не е проблем.
Може да изглежда добре да се смени мястото за нощувка, но ние решихме, че преместването отнема много време. Трябва да събера багажа от едната квартира и да я освободя до 10-12ч, после да отидем в другия град и да търся другата квартира/хотел, в който да се настаня за 1-2 нощи, после пак да го събирам като си тръгвам.
В Сицилия пътувахме с влак до Таормина и с автобус до Сиракуза (разстоянията не са големи), като използвахме за база Катания, после пътувахме до Палермо и там вече нямаше как да не сменим квартирата.

# 514
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
До Таормина от Катания да се ползва автобус, защото както е писала Мая, гарата е в ниското, а автогарата - горе, до атрактивната част на града.

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 14:33 от Mooimeiske

# 515
  • Мнения: 2 627
Пред Таормина има огромен, многоетажен паркинг, от който излизаш с асансьора точно пред едната порта. Не беше проблем нито да се намери място на паркинга, нито беше скъпо.

# 516
  • София
  • Мнения: 28
Планираме пътуване до Сицилия през април за седмица и имам дилема, която се надявам да ми помогнете да разреша. Дали да се базираме 3 нощи в Катаня, като пътуваме с кола до Таормина, Сиракуз, вулкана Етна и др. градчета наоколо и 3 нощи в Палермо, като се разходим до Марсала, Кефалу и др. ИЛИ да се движим и спим в различни градове? Хич не мога да го измисля...Идеи?

Надявам се да помогна като споделя нашия опит.
Първото ни пътуване в Сицилия беше за кратко и бяхме само в Палермо и Монреале. Но естествено бяхме толкова запленени, че повторихме. При второто пътуване вече кацнахме в Катания и с рент-а-кар посетихме Савока, където се намира Бар Вители /там е сниман филма Кръстника - това за феновете/. Първите ни две нощувки бях запазила в Авола, та след Савока бяхме там. На следващия ден беше разходката из Сиракуза и вечерта /за съжаление за много малко/ отидохме на разходка и вечеря в Ното. Следващите две нощувки ни бяха в близост до Агридженто. По пътно от Авола към Агридженто разгледахме Модика и Рагуза. В Агридженто разгледахме храмовете и посетихме турските скали и след втората нощувка се запътихме към Трапани. На път за там минахме през Шиака - прекрасно градче, но и там имахме само малко време. Трапани ни беше изходна точка за пътуване до Седжеста, а един ден бяхме и на плаж, че темпото беше ни поизтощило. След това не можахме да не видим отново Палермо, но за кратко и обратно за последна нощувка в Катания.
Надявам се, да съм полезна със споделения опит.

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 14:22 от FBID1054698347906597

# 517
  • Мнения: 4 734
Колко време е пътуването с автобус от Катания до Таормина и колко е далече автогарата в Катания от круизния терминал? Ще бъдем ден в Катания и се чудя него ли да разгледаме или да отидем до Таормина (всички въздишат по красотата й)... От кораба има екскурзия до Tаормина, но е над 50 евро на човек, а ние сме 4-ма... Stuck Out Tongue Closed Eyes Та може ли сами да се организираме с градския автобус? Има ли начесто автобуси в двете посоки и каква е цената на билета?

# 518
  • Мнения: 631
Колко време е пътуването с автобус от Катания до Таормина и колко е далече автогарата в Катания от круизния терминал? Ще бъдем ден в Катания и се чудя него ли да разгледаме или да отидем до Таормина (всички въздишат по красотата й)... От кораба има екскурзия до Tаормина, но е над 50 евро на човек, а ние сме 4-ма... Stuck Out Tongue Closed Eyes Та може ли сами да се организираме с градския автобус? Има ли начесто автобуси в двете посоки и каква е цената на билета?
Ако не се лъжа, пътуването беше около 1 ч. в посока. Цената на място беше по-висока, отколкото през сайта. Май беше около 13 Евро на човек в посока или нещо такова. Имаше опция и за закупуване на 2-посочен билет, който излизаше малко по-евтино.

# 519
  • Мнения: 19 007
Ето примерно разписание
http://www.interbus.it/Orarietariffe.aspx?locPartenza=1833&l … rtenza=12/02/2019
8,5 евро двупосочен билет

# 520
  • Мнения: X
В Таормина и ние нямахме никакъв проблем с паркирането. Има няколко платени паркинга.
Аз лично за по-дълго пътуване не бих използвала градски транспорт. Обиколихме почти цяла Сицилия именно с местене. Единствено в Лидо ди Ното бяхме за повече от 1-2 нощувки. Багажът си стои в куфарите и изобщо не се вади. Събирането и напускането на апартаментите ставаше в рамките на 30 мин.
Лично за мен е далеч по-ефективно да се местим за два до три дни престой, отколкото ежедневно да пропътуваме по над 100-тина километра минимум.

# 521
  • Мнения: 4 734
Благодаря ви, 1 час не е много като път, ще го мисля още кое да избера... Каква трудна дилема... Smile

# 522
  • Мнения: 606
Преценете си добре и си направете маршрут предварително доколкото е възможно.
Аз лично съм изпробвала и едното и другото.
Всяко си има неговите недостатъци.В Испания бяхме 7 дни с преспиване в един град ,който ни беше опорна точка за пътуване всеки ден,но честно казано  си беше доста уморително.
В Италия пък сме пътували всеки  ден с  нощувка на  различни места ,но пък стягането всеки път и прибиране на багажа е доста неприятно занятие, особено с деца.😉
За моя скромен опит  ,аз вече съм си намерила  оптималният вариант и той за мен е  следният:
Стройна програма с по 2-3 нощувки на място взависимост от близостта на селищата,които искаме да посетим.

Съответно когато ходим надалеч за повече от 100 км също избираме ново място за отсядане ,което да е централно позиционирано до още няколко близки за посещения места-оставането там също е за 2-3 дни.
Така си почиваме ,а и  се наслаждаване спокойно и усещаме вечерта  атмосферата в самото градче.

Последният ден  нощувка по правило винаги е в града,където е летището  .
Надявам се съм била полезна.

# 523
  • Мнения: X
И ние пътуваме точно така. Имаме база за минимум 2 нощувки или 3 дни. А местата от базата, които посещаваме гледаме да са до окжло 50-60 км. максимум отдалечени.


За любителите на археология и архитектурата горещо препоръчвам Вила дей Казале. Аз съм сериозно разколебана кое място бих посочила за задължително за посещение на Сицилия. Наред с долината на храмовете, Палермо, Таормина или Ното/ Сиракуза бих добавила тази римска вила. Била съм в Равена и смея да твърдя, че мозайките в Сицилия /Монреале и Вилата/ са най-забележителните, които съм виждала. Направо ни отвяха. Изключителни и като красота, а и като мащабност и количество.
Мястото е удобно за посещение ако се местите от Катаня към Палермо.

По пътя има и аутлет, който си заслужава сериозно внимание от шопинг маниаците. Wink

# 524
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Има ли опция без блокировка по кредитна карта?

https://www.autonoleggioone.it 
Нямат офис на летището. Директно като кацнеш им звъниш и пращат шатъл с надпис “Fast Parking-Etna Polis” да те вземе и закара до паркинга. "Уловката" е че колите са им стари, на по 10 г., но това е и плюс - изобщо не им пука ако си я одраскал и не оглеждат детайли като им я връщаш-само резервоара гледат. Нямат лепенки и обозначения, че е рент-а-кар, т.е. не бие и на очи (с оглед честите кражби на багаж в Сицилия). Може колата да се остави и в друг град. Има опция да се плати кеш при връщането на колата, но оскъпява малко.

Много благодаря за полезната информация!
Следващата ни дестинация ще е Сицилия и сега се подготвям и проучвам.
Снощи гледах колите на тази фирма и цените са невероятни!
По 3€ на ден?!?!
Вярно стари модели са за което на нас изобщо не ни дреме,но тези цени.. 
Да няма и друга уловка?
Преди 4 години от летището в Рим наехме кола от Юръпкар и не стига,че платихме за 6 дни около 300 €, ами и ни блокираха 1000 лв по сметката. После ни ги отблокираха след 3 месеца и то след като се разправях с тях.
Бяхме си казали ,че няма да взимаме повече кола под наем в Италия,но това в Сицилия е много примамливо.
Другото което искам да попитам , април месец какви са средните температури?

Общи условия

Активация на акаунт