Истината за Дядо Коледа

  • 26 248
  • 169
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 060
"Кой е Дядо Коледа? Той не е лъжа за купуване на подаръци, той е вярата в добрия старец, който носи на всички по нещо на Коледа. Той е приказен герой, който държи правата за вярата в магията на този празник, за чудото. И хората искат децата им да усетят тази магия, затова пазят в тайна, че той не съществува. Те не лъжат децата си, а поддържат магията в детството им. Защото, като пораснат, децата сами ще разберат, че Дядо Коледа не съществува физически, но усещането за вълшебство ще си остане завинаги."

от www.kaminata.net

Има ли такива, които никога не са подхранвали илюзията за дядо Коледа в децата си? Какво им обяснихте?
Мисля, че няма как детето никога да не се сблъсква с приказки за добрия старец. Вие предпочитате да вярва в тях или от първите му осъзнати моменти се крепите само на традициите около коледните празници?

Спорим с мъжа ми по въпроса и се колебая дали още в първата Коледа на детето да избегна илюзията за Дядото? Или да живее няколко години вярвайки в нещо, което после ще се изпари и може да му остави съмнения за истината на всичко, в което сме го учили и възпитавали.

Последна редакция: вт, 15 ное 2016, 10:45 от Мохини

# 1
  • Мнения: 2 127
Или да живее няколко години вярвайки в нещо, което после ще се изпари и може да му остави съмнения за истината на всичко, в което сме го учили и възпитавали.
Чак пък толкова Stop Всички, поне около мен, вярвахме в Дядо Коледа, чакахме го с нетърпение, всички разбрахме по различни начини, повечето от нас - сами, ама никой не е страдал, съмнявайки се чак пък във всичко, на което са го учили родителите му.
За мен има нещо приказно в идеята за Дядо Коледа, не бих лишила един ден детето си от нея.

# 2
  • Мнения: 1 124
Моля те, поправи заглавието на темата  Peace
Скрит текст:
Как се пише: Дядо Коледа или дядо Коледа?

    Това име се пише с две главни букви – Дядо Коледа, тъй като съществителното нарицателно име дядо се е утвърдило като част от собственото име на добрия старец, а Коледа поначало е собствено име и се пише с главна буква.
     
    Сняг на облаци се дига,
    Дядо Коледа пристига
    в златна хубава шейна
    чак от Стара планина.
    („Дядо Коледа“, Гео Милев)
     
    Санта Клаус, Пер Ноел, Папа Ноел, Кристкинд, Дед Мороз – това са само част от имената, под които се подвизава Дядо Коледа по света.
    (Колко тъжен би бил светът, ако го нямаше Дядо Коледа!)

    По силата на същото правило с главни букви се пишат Кума Лиса, Баба Марта, Патриарх Евтимий.

Източник:
Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 42, т. 39.2.1.

Аз мисля да не спестявам това вълшебство на децата си.Спомням си като дете колко щастлива бях на този празник, въпреки че имах някой подозрения. Simple Smile

# 3
  • Пришълец
  • Мнения: 9 301
А, как без Дядо Коледа Grinning. Толкова съм благодарна на родителите си, че ме накараха да повярвам в него.

# 4
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Всички приказни герой, от които са се впечатляват децата ни им обясняваме, че са от приказките. Живеят там и няма как да бъдат до нас. Синът ни обикновено заявява, че иска Тин- тин или Полярния експрес да бъдат тук и сега, но всеки път му казвам, че това може да се случи само в приказките и филмчетата. Това е теорията, която прилагаме по темата. Дядо Коледа все още е реален, живее много далече, в Лапландия. И те вярват в него. Не виждам нищо лошо в това. Няма как да го видят, защото когато оставя подаръците на децата, те задължително трябва да са заспали.
Аз не помня кога разбрах, че дядо Коледа не съществува, не съм изживявала драми от това. И винаги съм харесвала митични създания и легенди за тях. Според мен, ако детето живее без приказни мечти и илюзии би станал един много скучен и прагматичен възрастен...Аз искам нашите деца да бъдат мечтатели и откриватели, да вярват в чудеса колкото може по-дълго.
Детството е най- прекрасния период и е неразривно свързан с вълшебства и вълшебни герои.
Не вярвам, че ако детето разбере, че дядо Коледа не съществува би подложило на съмнение всичко, на което сте го учили и възпитавали. Дядо Коледа, Феята на зъбките, Заекът и куп други приказни герои са герои, които подпомагат фантазиите и мечтите на децата в тяхното израстване.

Последна редакция: вт, 15 ное 2016, 10:48 от betray

# 5
  • Мнения: 4 411
Илюзията за Дядо Коледа не мога да я сложа в графа "лъжа". Тя е като приказките, като митовете и легендите. Не бих отнела на детето си тази приказка. Вярва в Дядото, в джуджетата и най-вече в Снежанка, защото всяка година в МОЛ-а била една и съща и й знаела името.

Вече не се залъгва така лесно и от миналата година сама е стигнала до извода, че Дядо Коледа има много заместници. Вижда ги в магазините, по улиците, в детската. Сама каза - "мамо, те не са истински, а са негови помощници, защото той не може да бъде на всичките места постоянно".

Също така, знае, че и ние помагаме да добрия старец, защото купуваме подаръци за деца от домовете, хранителни продукти и други неща, които оставяме или доставяме на специални за целта места. Участва в купуването на подаръци за братовчедите, за приятелчета. Знае, че ние също трябва да подаряваме подаръци, т.е. че не всичко е от Дядо Коледа.

На скоро едно дете се опитало да й обясни истината, беше много нещастна. Плака, пита ме много пъти, обаче взехме решение за сега да поддържаме магията. Ще дойде момент, когато сама /или с наша помощ/ ще разбере какво всъщност е Коледа.

Не виждам никаква връзка между възпитанието, лъжата и Дядо Коледа. То в такъв случай не трябва и приказки да се четат на децата - защото няма великани, няма вещици с отровни ябълки и магии, няма принц, който да може да събуди с целувка, няма истински русалки и истинска Елза, абе много неща няма.

# 6
  • Мнения: 5 060
Lilka N., благодаря за поправката!

Добре де, да не съмнява във всичко, което сме го учили, а по-скоро във вярата за Господ. Как да обясниш на детето, че има Бог, след като един ден се оказва, че вълшебният старец е измислица.
Знам, че много хора няма да ме разберат, моля темата да не се превръща в за и против християнската вяра.

# 7
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Нали е изборно време, заразно, та - аз съм "ЗА" Дядо Коледа.
Колкото повече добри приказки - толкова по-добре. Засега,
за радост, не съм имала разочарование от това си виждане.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Има ли такива, които никога не са подхранвали илюзията за дядо Коледа в децата си? Какво им обяснихте?

Ние не поддържаме илюзията за Дядо К.Заедно с голямата дъщеря купуваме подаръците за нея.Тя така знае кой ги купува.Като попорасна започна да пита кое Дядо К,какво прави.Обясних,че е измислица,за да стане празника по-красив.Никаква драма и никакъв проблем

# 9
  • Мнения: 3 882
Lilka N., благодаря за поправката!

Добре де, да не съмнява във всичко, което сме го учили, а по-скоро във вярата за Господ. Как да обясниш на детето, че има Бог, след като един ден се оказва, че вълшебният старец е измислица.
Знам, че много хора няма да ме разберат, моля темата да не се превръща в за и против християнската вяра.
Религия и Дядо Коледа на една плоскост?
Това са различни усещания, вълшебство е едно, вяра е съвсем друго.

# 10
  • Мнения: 46 508
Като човек, който никога не е вярвал в Дядо Коледа (винаги разпознавах кой се е направил на него), мога да кажа, че ми беше изключително интересно  Laughing
Против съм обаче, когато детето осъзнае, че няма, да продължават да го заблуждават.

Дъщеря ми не плака като разбра, че няма, съвсем нормално го прие. Малко след това дотича и ухилена до ушите направи заключение "Ами то май и Фея на зъбките няма"  Mr. Green

Как да обясниш на детето, че има Бог, след като един ден се оказва, че вълшебният старец е измислица.
Знам, че много хора няма да ме разберат, моля темата да не се превръща в за и против християнската вяра.
Отговорът е очеваден, няма как да обясниш нещо, което е измислица.

# 11
  • Мнения: 4 411
Дядо Коледа няма нищо общо с вярата в Господ. Да не говорим, че и там става на въпрос само за вяра. Не е нещо материално, което можеш да видиш,  да пипнеш и т.н.

Истината за Коледа все някога ще я научи, надявам се без драми. Горе долу до към 8-9 вярват, после май вече спират.

# 12
  • Мнения: 4 841
Цитат
Златният идол - дядо Коледа

Темата на настоящата статия е един златен образ, комуто децата, с щедрата помощ на родителите си, за съжаление, се кланят десетки години вече. Стотици милиони невинни създания от Европа и Америка всяка година в дните около Коледа и Нова година се покланят на един златен идол. Това е може би най-масовото ежегодишно поклонение на деца. То е много добре организирано и брилянтно изпълнено. Естествено, че главният му режисьор и сценарист е онзи, който в Библията се нарича Противникът на Бога. Той така е завъртял нещата, че в идолопоклонството се включват и то с най-голям ентусиазъм и милиони християнски деца. Сигурно вече се досещате, че става въпрос за поклонението пред образа на шишкавия белобрад старец дядо ви Коледа. Децата подскачат весело около симпатичния идол, както израилтяните около златното теле в подножието на Синай,5 пеят му песнички, благодарят му за чудните подаръци и са толкова силно пристрастени, като към наркотик към него, че само посмейте да им го отнемете – всички в един глас ще гракнат срещу вас, начело с родителите си. Да, за съжаление, огромната измама, в която милиони невръстни съзнания биват въвличани ежегодишно, е създадена и подхранвана от собствените им родители. Това е може би най-масовото нарушаване на деветата Божия заповед, която казва “Не лъжи”. Не е случайно, че точно на Коледата, този всъщност езически празник, както ще видим по-надолу, милиони родители от целия свят правят обществен заговор и лъжат децата си.


Дядо Коледа - приказен герой или религиозен идол

Това е направо ужасяващо и едновременно изумително – как е възможно “задругата на родителите” да създаде такава огромна илюзия за собствените си деца? Ако погледнем психологически, в най-добрия случай изводът, който се налага е, че родителите предпочитат, без обаче да мислят за последствията, децата им да са измамени, но щастливи.6 Разбира се, има и родители, които подозират нелепостта да доставят щастие на децата си с цената на лъжата, но инерцията на вавилонската традиция, в която са въвлечени, е толкова могъща, че те не могат да се съпротивят. Колективната самоизмама е характерна психологическа особеност на вавилонската религиозност. И тази самоизмама е особено бързо разпростираща се в последно време. Защото цялата модерна информационна мощ на масмедиите е включена в производството на илюзии и митове и в обработката на масовото потребителско съзнание, което да ги прегърне. Една от най-масово тиражираните илюзии, която засяга децата ни, се нарича дядо Коледа.

Но дали цената, която плащат за тази илюзия, не е прекалено висока. Нека видим последствията за психическото и духовното развитие на децата от една такава родителска лъжа. Със сигурност всяко дете е изпитвало горчивото чувство на разочарование, когато разбере, че няма дядо Коледа и че е било измамено. По този начин то малко или много губи доверие в родителите си. Но това в случая е най-малкия проблем. Има нещо по-тревожно – и то е, че на детето му се внушава по скрит и несъзнателен начин, че илюзията и измамата са нещо допустимо в живота, стига те да носят някаква временна радост или утеха. Това е едно от скритите послания, които се налагат още в най-ранни детски години чрез мита за добрия старец, който раздава подаръци. Нагласата човек да се храни с илюзии е донесла неизброимо много страдания на човечеството, милиарди разбити човешки съдби и лични драми. Какво всъщност е илюзията? Не е ли една красива самоизмама? От духовна гледна точка спокойно можем да я наречем идол. Всяка самоизмама е вид идол. А идолът е заместител, имитация, фалшификат на истината. Когато ние въвличаме децата си в някаква илюзия, пък било тя и красива, каквато е дядо Коледа, формираме в тях нагласата да не живеят с реалностите, а да живеят със заместителите им. Ние ги въвеждаме в един живот имитация. Ето това е голямата драма в психологическо отношение, която стои зад еуфорията и подаръците на розовобузестия старец.

Но някой може да каже - защо да не предложим на децата си една красива приказка, една фантазия, която ни прави по щастливи и по-добри, поне за малко. Да не четем ли на децата си приказки, да не им ли стимулираме въображението? Защо да не приемем мита за добрия старец като една детска ролева сюжетна игра (както се нарича в педагогиката), чрез която ще им помогнем да обогатят себе си? Какво общо има тази игра с религията? Защо дядо Коледа да е идол – той е просто приказен герой, който прави нашия свят, изпълнен със зло и насилие, малко по-добър.

Всички гореизложени възражения звучат много красиво, но те повече подхождат за хора, които по някакви причини търсят заместители на истината. Защото, нека разсъдим логически – би ли хрумнало на човек, който има истинската връзка с Бога, да измисли герой като дядо Коледа? Защо му е? Ако той учи децата си да вярват в Бога, и те знаят, че Бог е Онзи, Който дава подаръците, и то не само веднъж в годината, то герой като белобрадия старец става напълно излишен. Ама как ще забавляваме децата си? Има и други, много по-градивни начини – например игра, в която детето не получава, а напротив - дарява. В Библията, а и в живота има предостатъчно поводи за подобни игри. Така още от малки ще формираме в децата си християнското начало, според което “По-блажено е да дава човек, отколкото да приема.” Докато в играта с щедрия старец центърът е детското его, получащо подарък. Много добре знаем колко разглезени стават децата ни по коледните дни и колко недоволни, ако не им угодим с желания подарък. Ако центърът на този празник беше децата на подаряват на другите – тогава би било много по-красиво, не смятате ли?

А по отношение на приказките и въображението, никой не е казал, че не трябва да разказваме приказки на децата си и не трябва да им обогатяваме фантазията. Напротив, но това не означава, че имайки Библията, трябва да им пълним главата безразборно с всякакви приказки, басни и легенди на езическа основа. Ние трябва да им предлагаме четива с положително морално послание, дори с риск да пострада въображението, защото моралът е върховната ценност, която крепи света, а не въображението. Ние биваме преценявани от небето не според дарбата да фантазираме, а според волята си да правим добро.

И друго - по отношение на възражението, че дядо Коледа е приказен герой, а не идол – нека изясним – той се явява на религиозен празник, следователно същността му е религиозна, т.е. той може и да прилича на приказен герой, както златното теле (нима в едно златно теле няма приказен елемент – кой е виждал подобно нещо, то наистина е чудно и приказно?!), но в същността си, като заместител на Бога, е идол.

ОТТУК

Може би преди да занимаваш детето си с Господ, трябва за уточниш за себе си на какво точно ще се кланяш.


# 13
  • n/a
  • Мнения: 3 341
По логиката на статията - и на куклен театър не бива да се
водят децата, и анимационни филми да не гледат. Илюзия
са, от изчезването на която непременно ще заболи. Обаче
точно това се случва постоянно в живота, даже и да само-
надеяно да си мислим, че сме неподвластни на илюзиите
като порастнем. Радикално пресолено е писанието, мое
мнение.

# 14
  • Кърджали
  • Мнения: 10 263
Децата не приемат  „истината“ толкова драматично, колкото ние си представяме, че ще я приемат.
Детството е точно време за вяра в приказни герои, във вълшебства, феи и разбира се, в добрият старец. Изобщо, вярата в доброто.
Не смятам да им спестявам тази вяра. Ще дойде време, ще узреят и ще разберат че животните не говорят, че феите са измислени, че Дядото е просто една хубава история.  Чак пък да им срине вярата в това, което се опитваме да ги възпитаваме – преувеличено.
Иначе, просто за да видя как ще реагира дъщеря ми, проведохме един разговор наскоро. Разказах и история от къде идва вярата в Дядо Коледа, легендите… Помисли малко, помисли и си заяви, че има Дядо Коледа и той ще и донесе подаръци. Даже вчера седна и написа писмото.
Пък понякога и на мен ми се иска, ей така, от сърце да повярвам, че наистина добрият старец живее там в Лапландия ...

Имам познати, чиито деца посещават неделно училище към един от храмовете в града. Там едно от първите неща, които им било обяснено /дори и на най- малките деца/ е, че Дядо Коледа не съществува, че подаръците ги купуват мама и тати,  и че тази вяра в Дядо Коледа противоречи на християнството. /А, като се замисля, колко неща от християнството са с корени от езичеството и вярванията на хората преди възникването на религията/… 

# 15
  • Мнения: 4 841
Радикално пресолено е писанието, мое
мнение.

Може и така да е, аз съм атеист  Sunglasses
Но когато някой задава въпрос за "Господ" и "Дядо Коледа", редно е да се потърсят източници, които да по-близо до тематиката. За търсещите отговори на въпроси, свързани с вярата, по-подходящи са православните форуми, а не Клюкарника на бг-мамма.

# 16
  • Мнения: X
Моите деца вярваха и в Дядо Коледа, и във Феята на зъбките, и във всеки герой, който им допадаше...Пък ей на, пораснаха големи мъже, без психически увреди.    Laughing
Детството е именно затова, да развива въображението, фантазията, полетът на мисълта....Кога един човек ще си помечтае и пофантазира да е принцеса/принц/Рапунцел/Попай моряка/...., ако не като дете?Когато стане циничен възрастен, със закоравяла вече душа?

Имаше един такъв коледен филм, не помня заглавието му, момиченцето растеше именно със знанието, че Дядо Коледа не съществува.Майка й не искаше да я лъже.Ами, нямаше по-тъжно и рано пораснало дете от това момиченце.Всяко дете има право на вълшебно детство.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 475
Както много пъти съм казвала, на мен Дядо Коледа ми донесе мъж и две деца, така че даже нямам право да кажа, че не съществува. Даже аз май повече вярвам в него, отколкото децата. На малкия не му пука, голямата вече знае.

# 18
  • Мнения: 5 060
Не се лутам във вярата си. Обикновено хората, вярващи в Господ са много наясно защо го правят.
Аз като жена подкрепям повечето мнения тук и не се бях замисляла изобщо дали трябва да запозная детето с белобрадия старец. Но ето че тази сутрин в къщи се породи дискусия и въпреки, че познавам добре мъжа си, успя да ме изненада с тезата си за Дядото и Господ.
Затова ми е интересно всяко мнение по темата. А се появиха вече и хора тук, които твърдят, че не са карали детето да вярва в този мит.

# 19
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Е, и аз не съм карала детето си да вървя в този мит. Насила не става.

Едва ли някое дете ще смеси в главата си двата образа.

# 20
  • Мнения: 251
Колко ужасяващ отзвук има като готов текст теорията за Златният идол - дядо Коледа. Така, накуп прочетено.
Милите деца.
Светът сам по себе си е толкова необясним, неразгадан, Вселената, както и  повечето неща, що ни заобикалят, че вероятно има необходимост въображението на хората да се кастрира постоянно, че то иначе много питанки. Много главоблъсканици. Много сантименти, чувства и радост. А то трябва разум, доказателства и туй то.  
Но на децата не е необходимо да го кастрираме, бъдете спокойни, те в крайна сметка порастват  Laughing Горкичките.

# 21
  • София
  • Мнения: 38 475
Всяка Коледа се появява някоя такава статия. Миналата имаше една за Санта - Сатан.

Толерантните църкви казват, че Исус също е бил дете и на него са му донесли подаръци.

# 22
  • Мнения: 251
Мисля, че на дечицата им е все тая какво казват Иисус, Мохамед или Буда. И така трябва да бъде.
Това не е към теб, Free Agent или друг  Peace Принципно го казвам.

# 23
  • Мнения: 26
Не смятам, че е подходящо да се поддържа илюзията за белобрадия старец до твърде голяма възраст на детето. Щом стане първи клас, мисля че е най-правилно да се каже истината.

# 24
  • Мнения: 251
Не смятам, че е подходящо да се поддържа илюзията за белобрадия старец до твърде голяма възраст на детето. Щом стане първи клас, мисля че е най-правилно да се каже истината.

Е хубава работа  Crossing Arms  Да вярваш в Малката булка може, а в Дядо Коледа - не! Ми не съм съгласна!

# 25
  • Мнения: 3 882
Не смятам, че е подходящо да се поддържа илюзията за белобрадия старец до твърде голяма възраст на детето. Щом стане първи клас, мисля че е най-правилно да се каже истината.
Нормално-ненормално няма в тази работа, всеки си знае неговото нормално.
Моето едното "научи" след 3 клас и не се е побъркало от това. Laughing

# 26
  • Мнения: 5 060
Не смятам, че е подходящо да се поддържа илюзията за белобрадия старец до твърде голяма възраст на детето. Щом стане първи клас, мисля че е най-правилно да се каже истината.

Наши приятели са карали дъщеря си всяка година да оставя почерпка на масата през нощта за Дядо Коледа.
Миналата година, вече във втори клас детето разбрало, че няма такъв дядка и ги попитало има ли и друго за което са я лъгали. От такава реакция се притеснявам и аз.
Приказките са си приказки, при тях много от рано малките научават, че приказните герои са само в книжките.
А Дядо Коледа идва всяка година в повечето семейства от плът и кръв, ако не там, то в градината и дори в училище го срещат.

# 27
  • София
  • Мнения: 38 475
За всички, които не вярват в Дядо Коледа, гледайте този филм.
Той е за едни китайци, които също не вярват и то хич, и не дават на дъщеря си да вярва.
И да не се оплаквате, че сте ревали. Wink
http://www.imdb.com/title/tt0447679/reviews

# 28
  • София
  • Мнения: 39 756
Все още не мисля да разбивам фантазиите на моят второкласник. Тази година искал ръкавици за таекун-до от Дядо Коледа... "че да не си харчим ние паричките"  Laughing
Даже писахме писмо в някакъв сайт. И детето се зарадва на отговора.
Не помня кога каката научи кой носи подаръците за Коледа и мина без никакви сътресения.

Спомням си аз с какво нетърпение очаквах Дядо Мраз преди години  Laughing

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Синът ми вярваше почти до първи клас в Дядо Коледа. Нямаше драми при стигането до истината. Сам беше стигнал до идеята, че Дядо Коледа всъщност е една магия, доброта, любов и щастие... и че само от нас зависи дали ще я има в живота ни и дали ще ни усмихва и топли сърцата ни.
Дъщеря ми /на 3г и 7 мес сега/ днес ме попита: "Може ли да ми купиш еди какво си и Дядо Коледа да ми го донесе после?"  Mr. Green
Аз съм на 38г и пак вярвам ... в "Дядо Коледа" и всичко онова, което витае около него  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 30
# 31
  • София
  • Мнения: 17 591

Аз вярвам в Дядо Мраз.Аз.

Знаеш ли... Човек се ражда с една голяма торба, която може да се пълни и празни, и която цял живот си носи със себе си. В началото тя е пълна с вълшебство. Цялата, до горе. После, постепенно, с порастването, почва да трупа в торбата знания... и постепенно част от вълшебството - или цялото - безвъзвратно си отива. щото торбата е разтеглива, ама не много. И като сложи някакво знание вътре... някакво вълшебство изхвръква навън, то, вълшебството, е много, много леко. Знанията са тежки, те падат на дъното.

Когато е малко детето... защо искаш да му изтупаш торбата? С какви толкова ценни знания можеш да я напълниш, които да са незаменими - от толкова крехка възраст - че да си заслужава да го лишиш от полагаемите му се години вълшебство?

Племенникът ми видя Дядо Мраз една Новогодишна нощ. Ама не предрешен артист, истинския видя, с шейната в небето. Убий ме, не знам какво е видял в Новогодишното небе тогава - сигурно големите до него биха видели угасваща ракета или... знам ли - ако изобщо биха я забелязали. Но той беше убеден, че тъкмо Дядо Мраз е видял - който току-що е донесъл подаръка на вратата, впрочем. И това го беше направило щастлив. Много, много щастлив. После години наред - ни в клин, ни в ръкав - се присещаше за това видение - и всеки път - с усмивка. Всяко подсещане го караше да изживее отново щастливия миг... и отново да се изпълни с радост. С какво би могло да му бъде заменено това? С информация за пазарните цени на подаръка? За движенията в Стоковата Борса? Какво би било нещото, което да му замини тази радост - продължаваща дълго след самия миг... с друга радост? Аз поне не се сещам.
Вълшебството без друго си тръгва един ден. Тихо, на пръсти, постепенно... отива при други деца, които имат още силата да вярват.
Какво ще спечелиш, ако изместиш този миг с няколко години?
И по-важно - какво ще спечели детето?


# 32
  • София
  • Мнения: 17 591
Lilka N., благодаря за поправката!

Добре де, да не съмнява във всичко, което сме го учили, а по-скоро във вярата за Господ. Как да обясниш на детето, че има Бог, след като един ден се оказва, че вълшебният старец е измислица.
Знам, че много хора няма да ме разберат, моля темата да не се превръща в за и против християнската вяра.


И как ще му обясниш, че има Бог, ако не вярва в добрия старец?
Ако от самото начало е приучено да вярва само в проверени, доказани неща и да се опира само на опита и логиката, как ще обясниш, че има Бог, чието съществуване по никой начин не би могла да докажеш - нито ти, нито друг?
С какво едното ще помогне за другото?

# 33
  • Мнения: 3 784
"Кой е Дядо Коледа? Той не е лъжа за купуване на подаръци, той е вярата в добрия старец, който носи на всички по нещо на Коледа. Той е приказен герой, който държи правата за вярата в магията на този празник, за чудото. И хората искат децата им да усетят тази магия, затова пазят в тайна, че той не съществува. Те не лъжат децата си, а поддържат магията в детството им. Защото, като пораснат, децата сами ще разберат, че Дядо Коледа не съществува физически, но усещането за вълшебство ще си остане завинаги."

от www.kaminata.net

Има ли такива, които никога не са подхранвали илюзията за дядо Коледа в децата си? Какво им обяснихте?
Мисля, че няма как детето никога да не се сблъсква с приказки за добрия старец. Вие предпочитате да вярва в тях или от първите му осъзнати моменти се крепите само на традициите около коледните празници?

Спорим с мъжа ми по въпроса и се колебая дали още в първата Коледа на детето да избегна илюзията за Дядото? Или да живее няколко години вярвайки в нещо, което после ще се изпари и може да му остави съмнения за истината на всичко, в което сме го учили и възпитавали.

Има, моите родители. Вълшебството на Коледа не ми е липсвало - то беше в това, че цялото ми семейство подготвяше и празнуваше заедно, с много смях, любов и забавления; в празничната атмосфера; в очакването на празничните дни. Добавянето на заблуда, че има някой, който влиза през комина, и разпръсването на заблудата няколко години по-късно с нищо не би направило детските ми празници по-вълшебни.

Аз също няма да убеждавам децата си, че дядо Коледа съществува - точно както не бих им казвала, че Пепеляшка и Червената шапчица наистина съществуват (някъде назад някой направи аналогия с детските приказки, но никой не казва на детето си, че приказните герои го гледат дали слуша). Мисля, че доста неправилно се смесват детското въображение, фантазия и творчество с внесена отвън за детето съзнателна заблуда. Децата сами създават вълшебства. Родителите могат да им дадат среда, в която да го направят, но не мисля, че е добре да ги спускат.

# 34
# 35
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 417
...внесена отвън за детето съзнателна заблуда...
А не Ви ли е хрумвало, че това, което за едни е „заблуда“, за други е просто „вяра“. Зарядът на „заблудата“ винаги е негативен, затова не го приемам никак. Излиза сякаш родителите имат някаква полза от това, та съзнателно да заблуждават децата си. По съм съгласна с (поддържане на) „илюзия“, макар че и това определение не е точно.

Просто приемете, че, най-общо казано, има два типа хора: реалисти и романтици. И двата типа са следствие на определено възпитание (или пък вродени нагласи). И двата типа могат да възпитат децата си според собствените си възгледи и светоусещане и няма нищо неправилно в това.

Аз самата например разбрах за несъществуването на Дяда ви Мраза твърде рано, защото твърде рано се научих да чета. И така, един ден прочетох биляжката в ДГ, призоваваща за носене на подаръци, които да бъдат раздадени от съответния артист - герой. Ето кога за мен Дядо Мраз от вълшебство се превърна в просто човек.

Но знаете ли какво се случи, когато голямата световна конспирация бе разкрита, аз не попитах родителите си, защо са ме лъгали, а защо не намериха начин да съживят и да поддържат пламъчето на приказката, на илюзията, в сърцето ми.

Така че, Априлска вълшебнице и авторке на темата, явно и децата са различни, аз лично имах нужда от вълшебството на Дядо Мраз/Коледа, а у други други деца може би (явно?) тази потребност липсва.

За вярата в Бог пък изобщо нужни ли са обяснения? Или вярваш, или не. Защото:

„Според учението на свети апостол Павел, "вярата е жива представа на онова, за което се надяваме, и разкриване на онова, що не се вижда" (Евр. 11:1); по думите на св. Иоан Дамаскин "вяра е това, на което се надяваме и увереност в невидимото"; както отбелязва св. Иоан Златоуст "вярата е поглед към неизвестното"...“

Цитатът е от тук.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз напълно съзнателно и умишлено полагам максимални усилия, за да може децата ми да вярват колкото се може по-дълго в Дядо Коледа. Също и във Великденския заек и във Феята на зъбките. Смятам, че това им носи само полза и никаква вреда. На мен самата, въпреки че съм на 40 год и напълно съзнавам, че на северния полюс няма джуджета, ми е приятно да си мисля за Дядо Коледа и всичко свързано с него, все едно съществува. Дядо Коледа внася една доза вълшебство в празника, която на мен ми е много приятна, на децата смятам също. Така че смятам да поддържам магията докато мога. За сега, на почти 9 год, още вярват. И не смятам никога да призная на глас пред тях, че Дядо Коледа не съществува. Докато вярваме в него за нас съществува.

# 37
  • Мнения: 4 304
Миналата година по това време се бистреше същата тема Laughing За себе си не мога да се сетя какво толкова фатално би се случило с детето ми,когато разбере след време,че няма Дядо Коледа,няма Синтерклаас и няма Фея на зъбките. Това са най-нормалните приказни неща,които съпътстват детството и ще бъде толкова жалко да и ги открадна. Наблюдавам я,когато прояви съмнения в тях,няма да продълж ада я лъжа,разбира се. Що се отнася за Господ-аз самата не съм особено вярваща.Дъщеря ми знае за двете теории за произхода на човека,знае,че има хора,които вярват в Бох и такива,които не.Когато порастне достатъчно голяма и осъзната ще реши сама за себе си в какво да вярва. Така е за всичко при нас.Не искам да и влияя и насочвам,защото тя е съвсем различен и отделен човек от мен.Може пък и будистка да пожелае да стане,откъде да знам Laughing
В такива теми се започва едно мерене на теории,а истината е,че всеки родител сам решава кое е най-доброто за своето дете Peace

# 38
  • Мнения: 3 784
...внесена отвън за детето съзнателна заблуда...
А не Ви ли е хрумвало, че това, което за едни е „заблуда“, за други е просто „вяра“. Зарядът на „заблудата“ винаги е негативен, затова не го приемам никак. Излиза сякаш родителите имат някаква полза от това, та съзнателно да заблуждават децата си. По съм съгласна с (поддържане на) „илюзия“, макар че и това определение не е точно.

Просто приемете, че, най-общо казано, има два типа хора: реалисти и романтици. И двата типа са следствие на определено възпитание (или пък вродени нагласи). И двата типа могат да възпитат децата си според собствените си възгледи и светоусещане и няма нищо неправилно в това.

Аз самата например разбрах за несъществуването на Дяда ви Мраза твърде рано, защото твърде рано се научих да чета. И така, един ден прочетох биляжката в ДГ, призоваваща за носене на подаръци, които да бъдат раздадени от съответния артист - герой. Ето кога за мен Дядо Мраз от вълшебство се превърна в просто човек.

Но знаете ли какво се случи, когато голямата световна конспирация бе разкрита, аз не попитах родителите си, защо са ме лъгали, а защо не намериха начин да съживят и да поддържат пламъчето на приказката, на илюзията, в сърцето ми.

Така че, Априлска вълшебнице и авторке на темата, явно и децата са различни, аз лично имах нужда от вълшебството на Дядо Мраз/Коледа, а у други други деца може би (явно?) тази потребност липсва.

За вярата в Бог пък изобщо нужни ли са обяснения? Или вярваш, или не. Защото:

„Според учението на свети апостол Павел, "вярата е жива представа на онова, за което се надяваме, и разкриване на онова, що не се вижда" (Евр. 11:1); по думите на св. Иоан Дамаскин "вяра е това, на което се надяваме и увереност в невидимото"; както отбелязва св. Иоан Златоуст "вярата е поглед към неизвестното"...“

Цитатът е от тук.

Не разбирам защо в тема, зададена "трябва ли родителите да поддържат, че Дядо Коледа съществува" се намесва вярата в Бог, като по дефиниция това са напълно противоречащи си вери. За вярващия християнин Коледа е Рождество Христово и те възпитават децата си да вярват в Божиите чудеса. Дядо Коледа е част от поп-културата с корени в езичеството. Ако идеята е, че все е вяра, какво толкова, не е точно така, защото възпитаването в дадена религия предполага, че възпитаващите също вярват в Бог и задават доживотен модел. Разликата с "ние ти казвахме, че има дядо Коледа, но сега знаеш, че няма" е съществена.

На мен лично ми е все едно кой какво казва на детето си, всеки си преценява. Отговорих на въпроса на авторката - да, има родители, които не поддържат илюзията за дядото, да, детските ми Коледи и детството ми бяха прекрасни и вълшебни, значи, не е била необходима, за да се постигне това.

# 39
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 417
Намесих вярата в Бог, защото някой по-напред беше засегнал и тази тема. Препратката в моя пост не беше дори към християнската религия, а за вярата в Бог по принцип. Използвам сравнително популярни цитати, единият от които от Новия Завет.

Според мен религията винаги е смесица от канони и „поп култура с корени в езичеството“ - живеем на земята, в човешко общество, все пак. Няма как да се драсне чертата и да се каже религията е дотук, а поп културата - от тук нататък. Именно затова за някои не е толкова трудно, колкото за други, да вярват и в ДК, и в Бог.

В бързината забравих да добавя, че аз, макар и вече 41-годишна жена, все още вярвам в Дядо Коледа. Доколкото той въплъщава изконни християнски, а и общочовешки, ценности, като доброта, всеотдайност, мисъл за ближния и т.н., и т.н. Също така вярвам в чудесата. Вярвам във вълшебствата и в безграничните възможности.

Исках също и да отбележа, че децата в крайна сметка и сами се ориентират във вярата си. Моята 9 (почти 10)-годишна дъщеря е избрала да вярва в Дядо Коледа, независимо че по-голямата част от класа ѝ вече са скептици. Тя знае, че за да съществува нещо в твоя свят, просто трябва да сътвориш с вяра. Малката няма как да мисли по-различно. А малчо просто още нищо не разбира. Grinning

# 40
  • Мнения: 3 784
Да, знам, че не го намеси ти, но недоумявам от манджата с грозде, която се получава от това намесване. Религията има догма и канони. Попитай истински вярващ християнин за дядо Коледа или някой свещеник и чуй колко са съвместими вяра в ДК, и в Бог. А хора, вярващи в каквото си искат, има всякакви, но няма да се нарекат християни.

Аз вярвам в ценности, които няма да изреждам тук, но не съм съгласна с отъждествяването на ДК със събирателен символ на общочовешки ценности. Той въплъщава преди всичко добрия маркетинг. От друга страна, явно на хората им е нужен събирателен символ и когато вярата в Бог се е превърнала в отживелица и синоним на наивност и ретроградност, са прехвърлили очакванията и вярванията си към рекламното лице на Кока-Кола.

Последна редакция: чт, 17 ное 2016, 14:11 от Априлска вълшебница

# 41
  • Мнения: 157
Не виждам нищо лошо да се оставят децата да вярват в мита за дядо коледа. Според мен развива въображението им, а и има възпитателен ефект.

# 42
  • Мнения: 4 411
За възпитателния ефект - детето първо ме пита коя играчка е най-скъпа, ча нея да си поръчала на Дядо Коледа, за да не харчим нашите парички. Умничка ми е, ама.......... Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 43
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Цитат
Дядо Коледа накратко е едно зло полуприказно-полудействително същество, което с времето си е станало достатъчно силен полубог контролиращ декемврийската икономика, подмамващ и принуждаващ хората да предприемат умопомрачителни дела всички обзети от “празничният дух и настроение”.
И основно – борец срещу Иисус претендиращ за контрол на неговият собствен рожден ден. Култът и егргора към Санта расте главоломно с всяка година. Децата се програмират от малки до възрастни да бъдат раболепни слуги на празника. Ритуали като раздаване на безобидни коледни сладки, колене на животни, приготвяне на купища храна – всичко това отлконява от основната цел – рождеството (какво писах за ритуалите в темата за егрегорите – те най-силно го снабдяват с енергия и са негово основно оръжие – ритуалът е заробването на съзнанието!!!)
Митове и коледни егрегори

# 44
  • Мнения: 5 060
katiABV, стигнах до твоя пост и много ми хареса написаното от теб, но има една тънка нишка, която ние порасналите пропускаме. Ето като за начало, празника на който идва белобрадият старец с подаръците за всички добри деца - Коледа. Дълбоко в себе си дори ние очакваме някой да ни изненада с нещо мъничко и красиво. В тези дни сме малко повече романтици от което и да е друго време в годината. Но....
Какво всъщност е Коледа? Та това е Рождество Христово, времето в което се е родил Младенецът. И ако трябва да го обяснявам на някого, който няма отношение към вярата, то честно казано, нямам желание да споря, защото този, който е без отношение, ще предпочете 100 пъти в себе си Коледа и белобрадия дядо, та бил той дори и Мраз.
Кое е по правилно, да се обясни на едно дете в тези дни, че това са дните в които може да получи подарък от Дядо Коледа и скришно вечер след като заспи да си гризнем от сладките и пием от водичката, оставена за милия дядо, а на сутринта детето да намери подаръка си под елхата или да му обясним какво всъщност се празнува на този ден?
Рождество, както и Великден (Възкресение) са двата най-значими празника за нас хората, за да ги превръщаме в комерсиализиран празник за нашите деца, та бил той обвит и в най-прекрасната блещукаща обвивка под формата на приказка, която те със сигурност ще харесат.
Тук не става дума да отнемем приказния свят на децата ни, да им отнемем вълшебствата и всичките чудеса, които така или иначе ще се случват в дните им, напротив... Вярата е едно от най-приказните неща на този свят, тя няма нищо общо с логиката, напротив, тя е най-голямото вълшебство. Както и това, че вярата не е религия, това са две различни неща.
От нас зависи коя от двете истории ще направим приказна за децата ни, само че едната е истинска.  Simple Smile

# 45
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 961
Прекрасна тема! На 36 години съм и вярвам безусловно в "духа на Коледа"!!! Тогава е топло у дома, тогава мирише на баници с тиква и праз, тогава ухае особено на домашно приготвена пита, пшеница, канела, джинджифил! Тогава стъклата на прозорците са запотени! Навън е студено, а у дома сме всички, къщата е пълна....топло и уютно е! Ще се опитам да пренеса тези усещания и на сина ми, макар че е само на една годинка! Обичам Коледа! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 46
  • Мнения: 299
Прекрасна тема! На 36 години съм и вярвам безусловно в "духа на Коледа"!!! Тогава е топло у дома, тогава мирише на баници с тиква и праз, тогава ухае особено на домашно приготвена пита, пшеница, канела, джинджифил! Тогава стъклата на прозорците са запотени! Навън е студено, а у дома сме всички, къщата е пълна....топло и уютно е! Ще се опитам да пренеса тези усещания и на сина ми, макар че е само на една годинка! Обичам Коледа! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
И за мен е така /само че годините ми са доста повече/. Моят мъж дори се шегува, че живея от Коледа за Коледа. Това е най- прекрасното, най- вълшебното време в годината. Не е нужно да убеждавате в нищо децата си, просто им подарете празници, които ще помнят винаги, а те рано или късно все ще разберат истината за съществуването на Дядо Коледа - всеки по свой начин. Що се отнася до Бог, всеки човек има момент в живота си, когато сам стига до него, независимо дали през годините е учен на това или не.

# 47
  • София
  • Мнения: 17 591
katiABV, стигнах до твоя пост и много ми хареса написаното от теб, но има една тънка нишка, която ние порасналите пропускаме. Ето като за начало, празника на който идва белобрадият старец с подаръците за всички добри деца - Коледа. Дълбоко в себе си дори ние очакваме някой да ни изненада с нещо мъничко и красиво. В тези дни сме малко повече романтици от което и да е друго време в годината. Но....
Какво всъщност е Коледа? Та това е Рождество Христово, времето в което се е родил Младенецът. И ако трябва да го обяснявам на някого, който няма отношение към вярата, то честно казано, нямам желание да споря, защото този, който е без отношение, ще предпочете 100 пъти в себе си Коледа и белобрадия дядо, та бил той дори и Мраз.
Кое е по правилно, да се обясни на едно дете в тези дни, че това са дните в които може да получи подарък от Дядо Коледа и скришно вечер след като заспи да си гризнем от сладките и пием от водичката, оставена за милия дядо, а на сутринта детето да намери подаръка си под елхата или да му обясним какво всъщност се празнува на този ден?
Рождество, както и Великден (Възкресение) са двата най-значими празника за нас хората, за да ги превръщаме в комерсиализиран празник за нашите деца, та бил той обвит и в най-прекрасната блещукаща обвивка под формата на приказка, която те със сигурност ще харесат.
Тук не става дума да отнемем приказния свят на децата ни, да им отнемем вълшебствата и всичките чудеса, които така или иначе ще се случват в дните им, напротив... Вярата е едно от най-приказните неща на този свят, тя няма нищо общо с логиката, напротив, тя е най-голямото вълшебство. Както и това, че вярата не е религия, това са две различни неща.
От нас зависи коя от двете истории ще направим приказна за децата ни, само че едната е истинска.  Simple Smile



Не знам - не съм християнка, не съм религиозна, а ММ изобщо не е и особено вярващ. Не празнуваме Коледа, в никое от проявленията й. Празнуваме Нова Година - и тогава идва и Дядо Мраз, точно както е идвал навремето и при мен, и при тати. Не съм имала особени проблеми с обясненията... дори и с това защо при другите идва Дядо Коледа, на друга дата. изобщо казано, Дядо Мраз - нямащ нищо общо с Кока Кола, но имащ внучка Снежанка - си е чисто руски персонаж и има отношение към зимата, студа, сезоните, може би обещание за пролетта, но по никой начин - с религия. Един вид, заели сме го - но какво от това, било е отдавна, свикнали сме си с него и  просто продължих традицията, с която ние двамата - аз и баща му - сме израснали. Никаква религия не сме замесвали...в това отношение винаги съм се придържала към думите на дълбоко религиозната си баба, Бог да я прости: "Като пораснеш, сама ще решиш".


ПП
Коледа и Великден не са най-важните празници за хората. Дори не са най-важните празници за повечето хора. Такива са само за религиозните християни. Доста малка част от човечеството, като се замислиш.Няма как да не заместиш вярата с религия, ако заговориш за конкретни религиозни празници. И няма как да оставиш място за вълшебството - в най-добрия случай може да се допуснат Божиите Чудеса, но вълшебството е просто забранено. За религиозните (поне в трите монотеистични - повече или по-малко - религии, за другите просто не знам) хора няма как да съществува вълшебство, което да не произлиза от Бога - т.е. допустими са само логиката и Чудесата. Дали това е добро или лошо за възпитанието на едно дете аз не знам, оценки не бих се наела да давам, още повече, че изобщо нямам преки наблюдения - на религиозните приятели, които съм имала, децата не съм познавала, че да знам как им се е отразило. Може и добро да е. А може и да не е.

Последна редакция: ср, 16 ное 2016, 22:45 от katiABV

# 48
  • Мнения: 2 029
Rumibumy, и аз така. Много добре си го описала. Обичам Коледата, и Коледния дух. Обичам декември, миризмата на мандарини, лозови или зелеви сарми, содена питка. Харесвам коледните филми, надеждата в очите на хората, чакащи полета си на терминалите, било то в Лондон Лутън или още по-далеч, идват си в Майка България за Коледа. Това е вълшебство! У дома винаги на Бъдни Вечер четем етюда с раждането на Младенеца в яслата, за влъхвите, за Витлеемската звезда. "В ония дни излезе заповед от кесаря Августа да се запише цялата  вселена..."Празникът за нас не е само 7 гозби, ядене и пиене. Не знам защо се чувствам вълшебно. Вярвам в Бог, вярвам в чудеса!




       

# 49
  • Мнения: 8
Според мен е прекрасно да радваме децата като им говорим за дядо Коледа и им обясняваме, че имат подаръци от него! Те се забавляват искрено и са така щастливи!

# 50
  • Мнения: 860
Някои се възмущават от една приказка, а пък настояват децата им да вярват в друга. С какво Дядо Коледа се отличава от дядо боже? Само дето бог е добрият старец  на възрастните.

# 51
  • София
  • Мнения: 262
Ние спестяваме лъжата за Дядо Коледа в нашето семейство. Т.е. обясняваме, че на този празник много мъже се обличат в тези дрехи, за да зарадват децата по цял свят, подаръците обаче се купуват от близките хора. И като поотраснат вече се впускаме в обяснения откъде е произлязла традицията.

Иначе Дядо Коледа придобива световна известност благодарение на рекламна кампания на Кока-кола, т.е. съвремения му вид е измислица и дело на една корпорация. Не мисля, че децата ми губят нещо като не вярват в него. Светът и животът са толкова вълшебни, че не се нуждаят от измислени чудеса.

# 52
  • Мнения: 66
Аз никога не съм вярвала в Дядо Коледа, понеже имам по-голяма сестра, която ме "светна" като много много малка кой слага подаръците под елхата  Laughing Но за сега искам детето ми (на 4 год.) да вярва, за да усети празника, да го чака с нетърпение, защото за децата празник е, когато има подаръци, а подаръци от Дядо Коледа има, ако са били послушни Simple Smile
Имам познати, на които детето им, което беше вече 7-ми клас и все още вярваше и пишеше писма на Дядо Коледа и ги оставяше навън.. това вече е ужасно и абсурдно  Shocked

# 53
  • Мнения: 5 288
Уважаваме си и Дядо Коледа, и Дядо Мраз  Grinning. Подаръци ще има за всички ....

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
детето им, което беше вече 7-ми клас и все още вярваше и пишеше писма на Дядо Коледа и ги оставяше навън.. това вече е ужасно и абсурдно  Shocked
Защо?

# 55
  • Мнения: 66
детето им, което беше вече 7-ми клас и все още вярваше и пишеше писма на Дядо Коледа и ги оставяше навън.. това вече е ужасно и абсурдно  Shocked
Защо?
Явно си го имаха за малък и не му казваха и поддържаха истината за Дядо Коледа, няма друга причина.

# 56
  • Мнения: 5 060
Ами той след две години ще иска дядо му Коледа да го запознае с някоя Снежанка. Тежко му, ако дядото е сърдит и му откаже, щото си мисли, че в девети клас не е дорасъл за Снежанка.

# 57
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
katiABV, стигнах до твоя пост и много ми хареса написаното от теб, но има една тънка нишка, която ние порасналите пропускаме. Ето като за начало, празника на който идва белобрадият старец с подаръците за всички добри деца - Коледа. Дълбоко в себе си дори ние очакваме някой да ни изненада с нещо мъничко и красиво. В тези дни сме малко повече романтици от което и да е друго време в годината. Но....
Какво всъщност е Коледа? Та това е Рождество Христово, времето в което се е родил Младенецът. И ако трябва да го обяснявам на някого, който няма отношение към вярата, то честно казано, нямам желание да споря, защото този, който е без отношение, ще предпочете 100 пъти в себе си Коледа и белобрадия дядо, та бил той дори и Мраз.
Кое е по правилно, да се обясни на едно дете в тези дни, че това са дните в които може да получи подарък от Дядо Коледа и скришно вечер след като заспи да си гризнем от сладките и пием от водичката, оставена за милия дядо, а на сутринта детето да намери подаръка си под елхата или да му обясним какво всъщност се празнува на този ден?
Рождество, както и Великден (Възкресение) са двата най-значими празника за нас хората, за да ги превръщаме в комерсиализиран празник за нашите деца, та бил той обвит и в най-прекрасната блещукаща обвивка под формата на приказка, която те със сигурност ще харесат.
Тук не става дума да отнемем приказния свят на децата ни, да им отнемем вълшебствата и всичките чудеса, които така или иначе ще се случват в дните им, напротив... Вярата е едно от най-приказните неща на този свят, тя няма нищо общо с логиката, напротив, тя е най-голямото вълшебство. Както и това, че вярата не е религия, това са две различни неща.
От нас зависи коя от двете истории ще направим приказна за децата ни, само че едната е истинска.  Simple Smile

Разбирам терзанията ти.Тук във форума няма да срещнеш широко разбиране,защото повечето хора не са вярващи.За православния християнин,обаче нещата са по-сложни.Аз също се притеснявам от комерсиализирането на християнския празник и подмяната на истинските ценностти с фалшиви,но блещукащи.Искам детето ми да рзбира какво точно се празнува-Рождеството,а подаръците да са нещо в периферията.Аз не поддържам илюзията,че дядо Коледа съществува.Четем книжката за дядо Коледа,както и останалите книжки.Детето ми има въображение.Четем много,играем на различни игри,преструваме се,влизаме в образи,но не я лъжа.Всичко е игра,но не я заблуждавам,че сега Снежанка ще влезе през прозореца със седемте джуджета  Laughing
И дядо Коледа не е олицетворение на християнските ценностти,както каза някой по-горе  Peace Това може да го каже само човек,който не познава грам православието  Peace

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
детето им, което беше вече 7-ми клас и все още вярваше и пишеше писма на Дядо Коледа и ги оставяше навън.. това вече е ужасно и абсурдно  Shocked
Защо?
Явно си го имаха за малък и не му казваха и поддържаха истината за Дядо Коледа, няма друга причина.
Не, имах предвид защо да е ужасно? Аз нищо ужасно не виждам в това, дори възрастен човек да вярва в дядо Коледа. Даже напротив. А на Снежанките хич не му пречи дядо Коледа.  Laughing

# 59
  • Мнения: 2 157
Няма Дядо Коледа?!?!?!?! Shocked Shocked Shocked

Сега сериозно. За първи път си спомням, че разбрах, че не му е чиста работата на белобрадия, след като в детската градина видях как един мъж се обличаше с костюма му.  Laughing
Не помня да са ми обяснявали нашите, че Дядо Коледа не съществува. Но и не съм била травмирана от факта, че той е измислица.
Но тогава не беше и чак толкова популярен. Не съм хванала Дядо Мраз, но и Дядо Коледа не е навсякъде, както е сега. То не е ли в един магазин да има 100 артикула с белобрадия, няма да е заредил коледната стока. Rolling Eyes

# 60
  • Мнения: 66
Ами той след две години ще иска дядо му Коледа да го запознае с някоя Снежанка. Тежко му, ако дядото е сърдит и му откаже, щото си мисли, че в девети клас не е дорасъл за Снежанка.
той вече е на 20г. и виждам, че ги сменя вече Снежанките  yes, ама виновни са за мен родителите  Naughty

# 61
  • Мнения: 5 060
А може и младежът да се прави, че вярва в това.
Аз в училище научих, че е мит, някое от децата ми каза. Половината твърдяха, че има, другите, че било измислица.
Колебливо приех истината, но тайничко се надявах все пак, че го има.

А в днешно време дори телевизиите излъчват как пътува по земното кълбо с елените и как се спира на различни точки по земното кълбо. Луда работа.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А в днешно време дори телевизиите излъчват как пътува по земното кълбо с елените и как се спира на различни точки по земното кълбо. Луда работа.
Даже има мобилно приложение, с което можеш да направиш клипче на твой фон (примерно гледката от твоя прозорец), на който в небето минава шейната на дядо Коледа. Мъжът ми миналата година беше направил, децата си умряха от кеф.  Laughing

# 63
  • Мнения: 5 944
Савина, кое е това приложение, спомняш ли си? И моята дребосъчка много би се зардвала  Heart Eyes
Тъкмо вчера изчетох миналогодишната тема за ДК и се учудвам, че в тази все още ги няма хората, които яростно защитаваха тезата, че това било лъжа, че децата щели да ги обвиняват като пораснат и още и още подобни неща. Аз да и призная, също тайно си вярвам в ДК, ми така де - някой има ли неоспорми доказателства, че не съществува  Whistling И бих поддържала колкото мога по-дълго и него, и феята на зъбките в съзнанието на детето. Няма нищо по-хубаво от детското въображение и детските грейнали очички на 25-ти сутринта пред подаръците под елхата  Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 4 411
И аз искам да питам за приложението, ако се сещаш кое е, моля те кажи.

# 65
  • София
  • Мнения: 17 591

Абе за ДК не знам, ама Дядо Мраз си го има, истински е.И поне докато аз съм жива ще продължи да съществува. за после не знам, може да изсъхне от мъка по мен, пък може и да намери някой друг, когото да обича и който да го обича и поддържа жив. Но поне докато аз съм жива - доказателствата за истинността на Дядо Мраз са точно толкова, колкото и доказателствата за реалността на Господ и не виждам никакъв смислен начин някой да ми се противопостави - или да осмива вярата ми.
прочее, от няколко години приех и вярата в Сладоледа. Синът тогава 1ви клас, на една съфорумка я въведе тази вяра, ама като гледам, много зрели жени се присъединиха към него от тогава...

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Приложението е fxguru.

# 67
  • Мнения: 148
Добре, да предположим, че решите от самото начало да обявявате, че дядо Коледа няма. Поставете се на мястото на детето - ВСИЧКИ останали твърдят, че има. И случайно срещнати възрастни, и децата в детската градина, даже по телевизията в новините говорят за дядо Коледа и дават адреса му за писмата...
Според мен това да родителите да твърдят обратното на всеобщото мнение ще е ужасен стрес за детето. А с течение на времето децата сами се досещат какво става, не са толкова глупави Wink

# 68
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Добре, да предположим, че решите от самото начало да обявявате, че дядо Коледа няма. Поставете се на мястото на детето - ВСИЧКИ останали твърдят, че има. И случайно срещнати възрастни, и децата в детската градина, даже по телевизията в новините говорят за дядо Коледа и дават адреса му за писмата...
Според мен това да родителите да твърдят обратното на всеобщото мнение ще е ужасен стрес за детето. А с течение на времето децата сами се досещат какво става, не са толкова глупави Wink
Ами,аз не казвам че няма,но не казвам и че има  Simple Smile Ако ме попита директно ще и кажа,че това е приказка,която се разказва по Коледа и всички много харесват.

# 69
  • Мнения: 148
Добре, да предположим, че решите от самото начало да обявявате, че дядо Коледа няма. Поставете се на мястото на детето - ВСИЧКИ останали твърдят, че има. И случайно срещнати възрастни, и децата в детската градина, даже по телевизията в новините говорят за дядо Коледа и дават адреса му за писмата...
Според мен това да родителите да твърдят обратното на всеобщото мнение ще е ужасен стрес за детето. А с течение на времето децата сами се досещат какво става, не са толкова глупави Wink
Ами,аз не казвам че няма,но не казвам и че има  Simple Smile Ако ме попита директно ще и кажа,че това е приказка,която се разказва по Коледа и всички много харесват.

Мдааа, аз се опитвах да се измъкна така за феята на зъбките Grinning Но истината е, че пак отнех на дъщеря ми част от радостта от подаръка, защото не беше сигурна дали е от феята, или от мен. А иначе... децата обикновено се сещат да питат доста късно, така че имате време Wink

# 70
  • Мнения: 5 060
Мама Калинка, има Коледа, няма дядо Коледа.
По твоята логиката, ако вие вярвате в нещо и възпитавате детето да вярва в него, но пък всички навън му казват да не вярва, то кой ще послуша?

# 71
  • Мнения: 148
Мама Калинка, има Коледа, няма дядо Коледа.
По твоята логиката, ако вие вярвате в нещо и възпитавате детето да вярва в него, но пък всички навън му казват да не вярва, то кой ще послуша?

Точно оттам идва проблемът - ще слуша родителите си, но хем ще му се иска да има Дядо Коледа, защото е много хубаво да го има, хем ще му се налага да влиза в конфликт с всички, които твърдят, че има (особено децата много настояват в този спор). Това имах предвид. За мен лично е ненужно да се причинява на дете и затова не съм го причинила. Но всеки си решава сам за детето си.

# 72
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Мама Калинка, има Коледа, няма дядо Коледа.
По твоята логиката, ако вие вярвате в нещо и възпитавате детето да вярва в него, но пък всички навън му казват да не вярва, то кой ще послуша?

Точно оттам идва проблемът - ще слуша родителите си, но хем ще му се иска да има Дядо Коледа, защото е много хубаво да го има, хем ще му се налага да влиза в конфликт с всички, които твърдят, че има (особено децата много настояват в този спор). Това имах предвид. За мен лично е ненужно да се причинява на дете и затова не съм го причинила. Но всеки си решава сам за детето си.
Детето трябва да свикне от малко,че понякога това което всички правят,не винаги е правилното нещо  Peace Затова си има родители да се грижат за него,когато е малко.Дъщеря ми вижда,че всички деца гризат зрънчо,шоколадови десерти и близалки по полощадките,но знае,че те развалят зъбите и затова не и давам  да ги яде безконтролно.Едно отворено детенце от градината на дъщеря ми веднъж ме попита защо и давам само един десерт,а не всички от торбичката.На нея майка и и давала всичките.Когато я помолих да погледна зъбките и,ами беше пълна с кариеси и пломби  Laughing Дъщеря ми няма абсолютно нищо.

# 73
  • София
  • Мнения: 262
В никакъв случай не бих се подвела по всеобщата лудост само, за да не се цепя от колектива. Това не е довод да заблуждавам децата си. Не мисля, че страдат от факта, че знаят истината. Със същото нетърпение чакат празника и подаръците си. Знаят, че за да ги заслужат трябва да слушат мама и тате.
Не ми допада и фактът, че една наглед безобидна лъжа води след себе си ред други. Децата често са алчни в желанията си и искат големи и много на брой подаръци. Какво се случва, ако родителите не могат да си позволят да ги купят. Следват други лъжи: "Джуджетата били много заети.", "Дядо Коледа не си бил сложил очилата и не видял добре." или още по-неприятни неща като "Не си слушал достатъчно.", "Догодина се труди повече и може да получиш."
Дядо Коледа е добър рекламен трик и харченето на пари около Коледа доказват колко успешна е била идеята за добрия старец. Това ни отклонява от истинската стойност на този празник и превръщат всичко в една огромна суета (или суетня).

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз пък не виждам нищо лошо в коледната суетня. Важното и смъсълът на празника е да донесе уют, удоволствие и щастие. Кой как ще го постигне няма никакво значение. Хората са различни и е нормално пътят им към щастието да е различен. Един е щастлив в скъп хотел, друг в хижа в планината, трети на дивана в хола. Няма лошо. И в този ред на мисли, ако коледното пазаруване те прави щастлив в това няма нищо лошо.

# 75
  • Мнения: 63
Здравейте! Нова съм тук.
И така - по темата за Дядо Коледа - на мен ми носеха подаръци и Дядо Коледа и Дядо Мраз! И така до 2006, когато бях на 13. И изведнъж, в час по физическо съученици ми казаха, че няма нито ДК, нито ДМ. Упорито обяснявах, че мама не може да ме излъже. Е, като си отидох вкъщи, я попитах. Отговора беше: ''Исках да вярваш в нещо толкова хубаво!'' Само да кажа, че до онзи момент никога не бях подлагала думите на майка си под съмнение. Това беше първият път - а после винаги се сещам за ДК - и се замислям истината ли ми казва майка ми. Жена на почти 23 години съм, синът ми ще стане на годинка след броени дни, но все още спомена ми остава. Решила съм да му кажа истината - разбира се, когато ме попита. Няма да му обяснявам нещо от рода на: '' В детската градина ще ти кажат за ДК, ама да знаеш, че няма!'' Ще изчакам да ме попита. Майка ми, разбира се, е против подобна ... жестокост.

# 76
  • Мнения: 66
Здравейте! Нова съм тук.
И така - по темата за Дядо Коледа - на мен ми носеха подаръци и Дядо Коледа и Дядо Мраз! И така до 2006, когато бях на 13. И изведнъж, в час по физическо съученици ми казаха, че няма нито ДК, нито ДМ. Упорито обяснявах, че мама не може да ме излъже. Е, като си отидох вкъщи, я попитах. Отговора беше: ''Исках да вярваш в нещо толкова хубаво!'' Само да кажа, че до онзи момент никога не бях подлагала думите на майка си под съмнение. Това беше първият път - а после винаги се сещам за ДК - и се замислям истината ли ми казва майка ми. Жена на почти 23 години съм, синът ми ще стане на годинка след броени дни, но все още спомена ми остава. Решила съм да му кажа истината - разбира се, когато ме попита. Няма да му обяснявам нещо от рода на: '' В детската градина ще ти кажат за ДК, ама да знаеш, че няма!'' Ще изчакам да ме попита. Майка ми, разбира се, е против подобна ... жестокост.
То хубаво Дядо Коледа, ама до 1-2 клас, че да не кажа, че и тази възраст е много. Как може на 13 год. някой да вярва още, наистина е абсурдно.

# 77
  • Мнения: 2 157
13 години?! Shocked
Че то това си е 6ти клас! Днешните лапета вече хормона ги тресе и за гаджета мислят на 13...

# 78
  • Мнения: 63
Ха, де! Имах голямо доверие на майка си, на това го отдавам. Може и преди този случай да съм я питала, и да е отговаряла, че има ДК. Не зная, нямам спомени по темата от преди случая с разкриването на истината...

Да, по темата с гаджетата  -  това пък се случи месец след Коледа. Wink Значи тъкмо навреме...

# 79
  • Мнения: 3 882
Здравейте! Нова съм тук.
И така - по темата за Дядо Коледа - на мен ми носеха подаръци и Дядо Коледа и Дядо Мраз! И така до 2006, когато бях на 13. И изведнъж, в час по физическо съученици ми казаха, че няма нито ДК, нито ДМ. Упорито обяснявах, че мама не може да ме излъже. Е, като си отидох вкъщи, я попитах. Отговора беше: ''Исках да вярваш в нещо толкова хубаво!'' Само да кажа, че до онзи момент никога не бях подлагала думите на майка си под съмнение. Това беше първият път - а после винаги се сещам за ДК - и се замислям истината ли ми казва майка ми. Жена на почти 23 години съм, синът ми ще стане на годинка след броени дни, но все още спомена ми остава. Решила съм да му кажа истината - разбира се, когато ме попита. Няма да му обяснявам нещо от рода на: '' В детската градина ще ти кажат за ДК, ама да знаеш, че няма!'' Ще изчакам да ме попита. Майка ми, разбира се, е против подобна ... жестокост.

Ти си се сетила да попиташ чак на 13 гонини, сина ти може да не се сети да те попита до 33.  hahaha hahaha hahaha hahaha

# 80
  • Мнения: 5 944
Аз пък не виждам нищо лошо в коледната суетня. Важното и смъсълът на празника е да донесе уют, удоволствие и щастие. Кой как ще го постигне няма никакво значение. Хората са различни и е нормално пътят им към щастието да е различен. Един е щастлив в скъп хотел, друг в хижа в планината, трети на дивана в хола. Няма лошо. И в този ред на мисли, ако коледното пазаруване те прави щастлив в това няма нищо лошо.
Peace Абсолютно. То ще речеш, че само по Коледа харчим пари, благодарение на ДК. Ако човек си е стиснат и пестелив, не виждам как коледната суетня ще го застави да харчи пари. Или вие и Кока Кола не пиете, мимике  Laughing

Савина, благодаря за приложението  bouquet

# 81
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Има и един друг аспект чисто практичен.В писмото до дядо Коледа детето може да напише,че иска на практика всичко.И какво-родителя е длъжен да задоволи всичко,защото иначе е голямо разочарование-как така дядо Коледа не е изпълнил желанието?При нас не се изпълняват всички прищявки и искания на детето.Понякога родителите нямат възможност за прекалено скъп подарък.Малката приема това без проблем-когато не може не може  Peace Иначе се съобразявам с нея.Допитвам се до нея за какво си мечтае и кой точно модел играчка и харесва най-много.

# 82
  • Мнения: 66
Има и един друг аспект чисто практичен.В писмото до дядо Коледа детето може да напише,че иска на практика всичко.И какво-родителя е длъжен да задоволи всичко,защото иначе е голямо разочарование-как така дядо Коледа не е изпълнил желанието?При нас не се изпълняват всички прищявки и искания на детето.Понякога родителите нямат възможност за прекалено скъп подарък.Малката приема това без проблем-когато не може не може  Peace Иначе се съобразявам с нея.Допитвам се до нея за какво си мечтае и кой точно модел играчка и харесва най-много.
Е ми казвате Дядо Коледа не може да донесе толкова скъп подарък, или ако иска повече неща няма как само по един подарък носи Simple Smile А преди да напише писмото може да го питате и да го разубедите съответно  Laughing

# 83
  • Мнения: 135
Моите деца вярваха в Дядо Коледа. Вече съм забравила, но доколкото си спомням някъде към 4ти клас разбраха, че не съществува.Не отнемайте на децата си тези преживявания. Всяко дете се нуждае от някакво вълшебство. Моите деца ги водех на центъра на града, където беше Дядо Коледа, аз ги залисвах с нещо, а баща им даваше подаръците на "белобрадия старец", който пък ги извикваше по име. И да можехте да видите само щастливите пламъчета в очичките им, когато чуваха имената си и получаваха подаръците си.

# 84
  • Мнения: 5 060
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.

# 85
  • Мнения: 6 992
Аз го уча да вярва, но той много не се връзва. Мисля, че е наша грешка - беше на година и половина, купихме костюм на ДК и мъжът ми се преоблече, а малкият още като го видя на вратата и каза "Тати!". Аз - "неее, Дядо Коледа е !", той обаче си повтаря "тати, тати"  Laughing
И така, сега като гледаме снимките от тогава и все казва - "Виж, тати!" .
Иначе, ако види картинка на Дядо Коледа, му казва, че е Дядо Коледа, ама като го питам какво иска да му донесе Дядо Коледа и той пак повтаря, че тати ще носи, та не знам  Mr. Green

# 86
  • Мнения: 5 944
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.
1 разумен аргумент не прочетох защо ДК да не е едно от тези вълшебства. Но всеки е свободен да възпитава децата си както намери за добре.

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
На моите съм обяснила, че Дядо Коледа не носи скъпи подаръци, за да има за всички деца. Също не носи електронни подаръци и такива с дистанционно, защото джуджетата не могат да правят такива.

# 88
  • Мнения: 3 784
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.
1 разумен аргумент не прочетох защо ДК да не е едно от тези вълшебства. Но всеки е свободен да възпитава децата си както намери за добре.

Зависи какво очакваш под "разумен аргумент" в такъв тип тема. Пишеш, все едно очакваш някой друг да те убеждава да постъпваш като него, а темата е поставена "Какво правите вие", и оттам всеки излага виждането си. За вярващите е повече от разумно на Коледа да говорят за детето Исус, а не за ДК. Други пък не намират нищо вълшебно в самия ДК и правят разлика между вълшебството и уюта на празничната атмосфера и семейството и маркетингов символ. Трети разказаха абсурдни ситуации, до които се е стигало в резултат на повтаряне "Има, маме, дядо Коледа". При положение, че всеки си познава детето и има собствени определени традиции и убеждения, на които държи, е безсмислено да се настоява за един или друг лагер.

# 89
  • Мнения: 5 060
Рали, Вълшебница много добре ти е описала вълшебствата при различни групи хора.
А моят мотив е описан детайлно, в отговора ми към КатяАБВ.

# 90
  • София
  • Мнения: 262
"Или вие и Кока Кола не пиете, мимике  Laughing"

Не, не пия кола и то не защото е вредна, а просто не харесвам вкуса. Предпочитам бира.  Grinning

# 91
  • София
  • Мнения: 17 591
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.


Чак пък да са заобиколени от вълшебства... Къде ги?..  newsm78

# 92
  • Мнения: 22 036
Толкова е прекрасно децата да вярват в Дядо Коледа, в съществуването на митични същества, да мечаят, да не бъдат ограничавани. Чак не мога да повярвам, че някои са лишавани умишлено от това. Аз и до ден днешен мечтая и знам, че повечето ми мечти не са много реални, но пак ми е приято, а за едно дете, приказния свят си съществува.

Никой не ви кара да комерсиализирате празниците. Те са семейни и могат да се запазят такива.
Напълно нормално е, децата да искат подаръци, които обикновено не могат да получат. Савина е намерила подход, който работи.

Много неприятен ми е хейта по празниците, каквито и да са.

# 93
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията

# 94
  • Мнения: 22 036
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.

# 95
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.
А сега! Уж вопли за насърчаване на безграничните фантазии по Коледа, пък сега за объркване на приказките се заговори  Mr. Green

# 96
  • Мнения: 5 060
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.

Чак пък да са заобиколени от вълшебства... Къде ги?..  newsm78

За тях и звездите и слънцето са вълшебства, или вулканите. и т.н.
Много неприятен ми е хейта по празниците, каквито и да са.

Именно, за мен не е нормално да отъждествявам Рождество Христово с дядо Коледа.
Повечето обаче като че ли не знаят какъв празник е Коледа.

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.

Не прочетох никой в темата да си позволи да обижда, но за теб мога да кажа, че си личи, че си вярвала в дядо си Мраз.

# 97
  • Мнения: 5 944

За тях и звездите и слънцето са вълшебства, или вулканите. и т.н.
Добре де, как ще са вълшебства, като са реални неща - виждат се, съществуват, има ги. Какво им е вълшебното?
Аз пък не виждам никакво противоречие във вярата в Христос и ДК., вярваща съм, но това никога не ми е пречело да вярвам и в ДК, а сега да поощрявам и малката да вярва. Какъв е проблемът с религията и ДК newsm78

# 98
  • Мнения: 22 036

Не прочетох никой в темата да си позволи да обижда, но за теб мога да кажа, че си личи, че си вярвала в дядо си Мраз.


Поръчай си нова кристална топка от Дядо Мраз  Mr. Green.

# 99
  • Мнения: 5 060
Ти си поръчай, за толкоз страници не ти ли стана ясно, че не вярвам в дебели дядковци.

# 100
  • Мнения: 3 784
Даун, поставяш нещата все едно вярването в ДК е задължително, за да е способен човек да мечтае, фантазира и има въображение.

# 101
  • Мнения: 4 841
Даун, поставяш нещата все едно вярването в ДК е задължително, за да е способен човек да мечтае, фантазира и има въображение.

... а те всъщност нямат нищо общо  Peace

Дори ще отида по-далеч - точно хората с богати фантазия и въображение нямат особена нужда да вярват в "официални" митове, защото имат потенциал да си изградят свои светове  Simple Smile

# 102
  • Мнения: 7 006
Az пък Дядо Коледа не го харесвам..Мноо кръвожаден,нещо..Коледа,колене на прасето,кървища и пируване..Бляк..

Дядо Мраз ми беше по-цивилизован сякаш..Идваше си мирно и кротко на връх НГ,и не си мешаше капата с кървави ритуали и традиции.


Някой по-горе спомена,как ако не вярва детето в дядо Коледа,как щяло да повярва и в Бог?
А добре де..Когато това дете порасне и разбере,че дядо Коледа е мит,дали няма да помисли същото и за Бог?

Инак добре се припокриват двата модела.Библейския бог(нарочно е с малка буква!) и дядо Коледа..
И при давата образа положението е следното.Бъди послушен/угоден и ще получих близалка..Ако не слушаш,единия ти слага въгленче в чорапа,а другия направо те мори с жупел,мълнии и потопи.. Crazy

# 103
  • Мнения: 5 060
Попаднах на материал, който 100 про покрива моето мнение по въпроса, но аз имам и други основания, освен изброените.
Нека не съпоставяме обаче съществуването на ДК и Бог.
Тези, които не вярват в Бога никога няма да разберат мотивите на вярващите.
И както винаги, по-добре да не обсъждаме материи, в които не се чувстваме компетентни, защото не само че богохулстваме, а и пораждаме безсмислени спорове, а темата не е "за и против вярата ни в Него".
Бих се радвала, ако продължим с обсъждането защо да не/запознавам детето с мита за ДК.
Какво ще спечели или загуби то, ако му отнемем това вълшебство, според повечето от вас.  Grinning

Цитат
Това вярване носи куп неверни и дори недопустими за мен твърдения:

- Защо трябва да уча детето си, че трябва да е послушно, за да получи подаръци? Според мен то трябва да е послушно, защото така е редно и всички се чувстваме по-добре, а не заради някаква бъдеща, и то материална изгода.

- Защо трябва да респектирам детето си с чужд човек? Редно е аз и баща му да сме хората, с които то да съобразява действията си, а не с хипотетична, непозната фигура. Аз не искам да прехвърлям отговорностите си на друг. В семейството очаквам да се уважаваме и разбираме, защото си вярваме и се обичаме един друг.

- Как ще обясня на детето си, когато дойде времето (и кога точно е то), че съм го заблуждавала, или да си кажем направо – лъгала? Опитвам се да си представя как ще обясня защо съм го направила – аз го направих, за да се чувстваш по-добре, следователно и ти можеш да го правиш, когато прецениш. И какво точно ще му кажа – Дядо Коледа не съществува, чудеса не съществуват? Оттам и следващият ми довод:

- Защо детето ми трябва да смята, че прекрасни са само приказките? Аз твърдо вярвам, че светът около нас е достатъчно красив и изпълнен с чудеса. Просто ние изкуствено учим децата си да вярват във феи, вълшебни пръчици и супергерои и да смятат пролетните цветя, морето, снега за обикновени и подразбиращи се реалности. Не е ли магия цъфването на едно цвете? А не е ли суперсила способността на тялото ни да излекува ожуленото коляно за няколко дни?

Та няма ли около нас толкова много примери за доброта, любов, приятелство и саможертва? Защо не разказваме истински истории, за истински герои? Сигурна съм, че всеки има поне една Пепеляшка или прекрасен принц в семейството си, да не говорим за веселите джуджета Simple Smile

Не ме разбирайте погрешно – аз обичам приказките, фантастичните истории и художествените книги. Те ни водят в светове, в които едва ли ще стъпим някога, и развиват въображението ни.
Източник: https://cleverbook.net/blog/zashto-ne-lazha-detsata-si-che-dyado … leda-sashtestvuva

# 104
  • Мнения: 15 190
Цитат

Не ме разбирайте погрешно – аз обичам приказките, фантастичните истории и художествените книги. Те ни водят в светове, в които едва ли ще стъпим някога, и развиват въображението ни.
Ако пък се научи и да ги използва правилно, ще разбере и силата, и красотата, и смисъла за съществуването им. Wink

Тригодишното дете вярва по един начин, десетгодишното по друг. Нито аз, нито децата ми сме се чувствали излъгани, напротив и днес вярваме в духа на Коледа. Ако бях им казала, че ДК е лъжа, измислица, днес те щяха да ми обясняват, че коледния дух е илюзия.

# 105
  • Мнения: 22 036
Даун, поставяш нещата все едно вярването в ДК е задължително, за да е способен човек да мечтае, фантазира и има въображение.
Не, не ги поставям така. маправи ми впечатление, натъртването на Дядо ви Мраз, срещу Дядо Коледа. И да, аз предпочитам коледата, без Дядо Коледа, а с традиционното посрещане, а не измисления заместител.

# 106
  • Мнения: 667
Попаднах на материал, който 100 про покрива моето мнение по въпроса, но аз имам и други основания, освен изброените.

Бих се радвала, ако продължим с обсъждането защо да не/запознавам детето с мита за ДК.
Какво ще спечели или загуби то, ако му отнемем това вълшебство, според повечето от вас.  Grinning

Цитат
Това вярване носи куп неверни и дори недопустими за мен твърдения:

- Защо трябва да уча детето си, че трябва да е послушно, за да получи подаръци? Според мен то трябва да е послушно, защото така е редно и всички се чувстваме по-добре, а не заради някаква бъдеща, и то материална изгода. -  Не знам защо. Аз не съм ги учила така, т.е. не съм подкупвала за послушание. Идеята с послушанието за подарък от Дядо Коледа е на друга плоскост, там всъщност и непослушните получават подарък, което води до изводи, че няма лоши деца. Grinning

- Защо трябва да респектирам детето си с чужд човек? Редно е аз и баща му да сме хората, с които то да съобразява действията си, а не с хипотетична, непозната фигура. Аз не искам да прехвърлям отговорностите си на друг. В семейството очаквам да се уважаваме и разбираме, защото си вярваме и се обичаме един друг. -  Това е странна хипотеза-за респекта. За първи път чувам някой да респектира с Дедо Коледа точно, обикновено го прави с "чичко полицай". Няма общо с Дедо ти Коледа. От друга страна, може да е модел за респект към чужди хора - полицаи, учители и други. Защо не? Идея е.

- Как ще обясня на детето си, когато дойде времето (и кога точно е то), че съм го заблуждавала, или да си кажем направо – лъгала? Опитвам се да си представя как ще обясня защо съм го направила – аз го направих, за да се чувстваш по-добре, следователно и ти можеш да го правиш, когато прецениш. И какво точно ще му кажа – Дядо Коледа не съществува, чудеса не съществуват? Оттам и следващият ми довод: - Ами аз не казах така на децата. Казах го по съвсем различен начин, не съм споменавала думата лъжа, нито заблуда. Казах, че в действителност аз не съм го виждала, а реално с поставяне на подаръците собственоръчно под елхата съм му помагала, т.е. помагала съм на идеята. Все още се чудим съществува ли, какво точно съществува, защо, и ей такива-общи неща за всичко по света, което е невидимо за окото, недоказано. Ясно им е вече, че ние купуваме, водим се, харесваме си разни неща и си ги наричаме за празника. Няма лъжи, няма драми.
в същата връзка, не казвам на децата, че човек като умре, отива на небето, става звезда и т.н. Има различни хипотези, трудове, като порастат, че четата, ако ги вълнува доказателствената част. Казвала съм, че човек просто спира да съществува, а къде отива-идея си нямам, но самото тяло бива погребано, или кремирано. От "там", ако има такова място, няма върнали се да разкажат официално, така че и това е в графата-недоказано и невидяно, но набожните, вярващите сляпо вярват на това какво е казано по въпроса.


- Защо детето ми трябва да смята, че прекрасни са само приказките? Аз твърдо вярвам, че светът около нас е достатъчно красив и изпълнен с чудеса.  - така е, децата от малки, поне моите , знаят, че има всъщност и лоши приказки, без вълшебства, с доза страдание (например-Малката кибритопродавачка), има и прекрасни реалности - точно като миговете на получаване на подарък..Просто ние изкуствено учим децата си да вярват във феи, вълшебни пръчици и супергерои и да смятат пролетните цветя, морето, снега за обикновени и подразбиращи се реалности. Не е ли магия цъфването на едно цвете? А не е ли суперсила способността на тялото ни да излекува ожуленото коляно за няколко дни? - това също няма общо с Дядо ти Коледа. Да, повечето хора така учат децата си. Магията си е магия, независимо дали в реалностите или в приказките. Водила съм децата на представления на фокуси-невероятна реална магия.

Та няма ли около нас толкова много примери за доброта, любов, приятелство и саможертва? - има. Защо не разказваме истински истории, за истински герои? - разказваме. Сигурна съм, че всеки има поне една Пепеляшка или прекрасен принц в семейството си, да не говорим за веселите джуджета Simple Smile - да, има. Какво общо има това с Дядо Коледа точно?

Не ме разбирайте погрешно – аз обичам приказките, фантастичните истории и художествените книги. Те ни водят в светове, в които едва ли ще стъпим някога, и развиват въображението ни.
Източник: https://cleverbook.net/blog/zashto-ne-lazha-detsata-si-che-dyado … leda-sashtestvuva

Моето мнение съм го поставила в червено в текста горе.
 Peace

# 107
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Ако бях им казала, че ДК е лъжа, измислица, днес те щяха да ми обясняват, че коледния дух е илюзия.

Ето това аз лично искам да избегна-отъждествяването на коледния дух с дядо Коледа.Това наричам аз подмяна на ценности  Peace За мен коледния дух се състои в събирането на семейството заедно на Бъдни вечер и Коледа,обичта и топлината между хората,ходенето на църкава,семейната елха и украса,които създават настроение,коледните сладки,които започваме да правим всяка година още в началото на декември,медените къщички.Дядо Коледа за мен тук няма място.

# 108
  • Мнения: 667
Двете неща могат чудесно да бъдат съчетани. Силно вярващите набожни хора въобще могат да пропускат Дядо Коледа и без да има такива драми и дилеми. Имах позната, която от толкова набожност дъщеря и до 15-та си годишнина все още не знаеше "от къде идват бебетата".

# 109
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Двете неща могат чудесно да бъдат съчетани. Силно вярващите набожни хора въобще могат да пропускат Дядо Коледа и без да има такива драми и дилеми. Имах позната, която от толкова набожност дъщеря и до 15-та си годишнина все още не знаеше "от къде идват бебетата".
Аз не съм такъв случай-дъщеря ми вече знае от къде идват бебетата и даже разпознава ехографски снимки на развиваща се бременност.Нека не бъркаме набожност с невежество  Laughing

# 110
  • Мнения: 667
Нека и не се припознаваме в разни примери. Peace
Един разумен и попрочел нещо човек винаги има опции как да обясни това или онова - видимо и невидимо, така, че да не създава драми, да не намесва лъжи.

# 111
  • Мнения: 15 190
Ако бях им казала, че ДК е лъжа, измислица, днес те щяха да ми обясняват, че коледния дух е илюзия.

Ето това аз лично искам да избегна-отъждествяването на коледния дух с дядо Коледа.Това наричам аз подмяна на ценности  Peace За мен коледния дух се състои в събирането на семейството заедно на Бъдни вечер и Коледа,обичта и топлината между хората,ходенето на църкава,семейната елха и украса,които създават настроение,коледните сладки,които започваме да правим всяка година още в началото на декември,медените къщички.Дядо Коледа за мен тук няма място.
Възпитанието на ценностите е като храната, зависи от възрастта. Защо не храним бебетата с пържоли?  Grinning За всяко нещо си има време и място.
Естествено всеки прави своя избор.

# 112
  • Мнения: 5 060
Ценностите се възпитават още с раждането на бебето.
Не приемам, че детето живее по един начин до 10 години (да речем) и изведнъж родителите вадят списъка с новите ценности и обясняват на детето, че сега следва подмяна на статуквото.  Grinning
Не случайна е приказката за първите седем...

Последна редакция: нд, 20 ное 2016, 18:00 от Мохини

# 113
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Ценностите се създават още преди раждането на детето с изграждането на семейната среда,в която то ще се роди  Peace

# 114
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Според мен много преди това - още преди раждането на родителите и тяхното възпитание.

# 115
  • Мнения: 15 190
Грешите, още преди да се появи човекът.  Mr. Green

# 116
  • Мнения: 5 060
Ши се сетиш.  Whistling

# 117
  • София
  • Мнения: 1 098
Според мен нещата са свързани и няма коледен дух без Дядо Коледа. Без Дядо Коледа е всяка обикновена семейна вечер. Или имаме редовно такива, или нямаме. И ако нямаме тогава не са добри нещата. На какво учим децата си?
Коледния дух не е да подариш за една вечер внимание и любов. Те са ежедневие.

И моите деца - момчета, вярваха в Дядо Коледа до 7-8 клас. Знаеха, че няма физически образ, но дълбоко в душите си се надяваха да има и да им се сбъднат желанията. Сега вече са големи, работят и се издържат сами, но на Коледа винаги се събираме и си разменяме подаръци. Знаят, че добрия старец е идея за доброто, за любовта към околните и вниманието, което всеки един от нас заслужава.  Hug Hug И изобщо не страдат от липсата на физическия обект. И не мислят, че сме ги лъгали.  Grinning Защото любовта, вниманието към близки и към непознати в нужда е ежедневие, а не само коледен дух.

И ако питате мен, дядо Коледа съществува в един паралелен духовен свят и е мноооого истински.  bouquet

# 118
  • Мнения: 4 871

Има ли такива, които никога не са подхранвали илюзията за дядо Коледа в децата си? Какво им обяснихте?
Мисля, че няма как детето никога да не се сблъсква с приказки за добрия старец. Вие предпочитате да вярва в тях или от първите му осъзнати моменти се крепите само на традициите около коледните празници?

Спорим с мъжа ми по въпроса и се колебая дали още в първата Коледа на детето да избегна илюзията за Дядото? Или да живее няколко години вярвайки в нещо, което после ще се изпари и може да му остави съмнения за истината на всичко, в което сме го учили и възпитавали.
Детето няма как да не се сблъска с истината, но колкото по-дълго вярва, толкова по-щастливо ще е детството му. Детето само ще се осъзнае на определена възраст, когато му дойде времето.  Peace

# 119
  • София
  • Мнения: 262
Всъщност колкото повече разсъждавам по темата и чета мнения се убеждавам, че Дядо Коледа е много по-необходим на родителите. Това, което помня, а и сега виждам у моите деца е удивлението, с което възприемат всичко в света. Скрежът по прозорците, рогата на охльова, миризмата на озон преди буря и т.н. Правя сравнение със себе си. За тях скрежът са чудни цветя, които вълшебно се появявят, а за мен поредната сутрин, когато освен всичко друго ще трябва и да стържа стъклата на колата. Толкова е станало сиво ежедневието ни, толкова сме загрубели за малките радости, че имаме нужда от магии. И прехвърляме тази наша нужда върху децата. Те ще бъдат щастливи и с Дядо Коледа и без него. Проблемът е във възрастните, а децата все повече звучат като оправдание за емоционалната ни загрубялост и неспособност да се радваме на малките неща. И понеже Коледа или по точно Рождество Христово все пак е християнски празник ще припомня "...и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;"

# 120
  • Мнения: 2 029
Да, разбира се. И аз съм възрастна, но още се радвам на песента "Тиха нощ, свята нощ...". Нали и  празникът всъщност се казва Рождество Христово.

# 121
  • София
  • Мнения: 17 591
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията


Снежанка и седемте джуджета няма нищо общо с Дядо Мраз (не Коледа!) и Снежанка. Случайно съвпадение на имената - вероятно понеже и двете с превод, не са оригинално на български.

Sneewittchen (не владея немски, уви) е едната, Снегурочка - другата.

Прочее, по всичко личи, че единственото, което Дя

до Коледа / Дядо мраз дължи на Хедън Сънблум и Кока - Кола са огромния корем и нелепия смях.

Дореволюционна руска картичка. Значително преди 1931г. Няма корем - но пък си има Снежанка.

Последна редакция: пн, 21 ное 2016, 23:46 от katiABV

# 122
  • София
  • Мнения: 17 591
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.



Хе-хе. Девойка... не съм сигурно от края на комунизъмЪ.
А Дядо Мраз пък е доста по-ранен персонаж. Значително от преди комунизма.

А Асен Разцветников... Ами, той пък, човекът, е починал има-няма 5-6 години след началото му - и той ли с комунистически ценности е закърмен, че е писал стихове за Дядо Мраз?

Едно от любимите ми, впрочем.



Асен Разцветников
Дядо Мраз


    Цял потънал в сняг и скреж,
    той дошъл с нечут вървеж.
    Поогледал се на прага,
    позачукал там с тояга:
    — Чук-чук! Кой живее тук?

    Спели всички кротък сън.
    Бял снежец валял навън.
    Няма кой да му отвори,
    да го срещне в равни двори
    и да викне с весел глас:
    „Ха, добре дошъл у нас!“

    Но в среднощния покой
    сам вратите бутнал той.
    Шарко млъкнал изведнъж —
    знаел той добрия мъж.
   

    Влязъл тихо вкъщи госта,
    най-напред при батя Коста.
    И завчас, без шум и звук
    сложил книга, блок и чук.


    После, благ и умилен,
    той пристъпил къмто мен.
    И ми турил до кревата
    таз писалка и шейната.
   

    Спрял при Лалка, па си рекъл:
    — Тая Лалка, тая Лалка
    за писалка ми е малка.
    А защо й са шейни,
    щом е още в пелени?
    Рекъл, сложил дар богат —
    кукличка и шоколад.

     

    И накрай с усмивка блага
    пак прекрачил той през прага
    и понесъл своя кош
    в снежната заспала нощ.





# 123
  • София
  • Мнения: 17 591
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.

Чак пък да са заобиколени от вълшебства... Къде ги?..  newsm78

За тях и звездите и слънцето са вълшебства, или вулканите. и т.н.
Много неприятен ми е хейта по празниците, каквито и да са.

Именно, за мен не е нормално да отъждествявам Рождество Христово с дядо Коледа.
Повечето обаче като че ли не знаят какъв празник е Коледа.

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.

Не прочетох никой в темата да си позволи да обижда, но за теб мога да кажа, че си личи, че си вярвала в дядо си Мраз.



Нм... Не, не мисля, че са вълшебства... ни звездите, ни вулканите - поне не и ако някой възрастен не им каже, че са такива. По-скоро са в категорията на "обикновени неща, които в момента не разбирам, но като порасна, ще науча". За децата повечето неща са в тази категория - те и телевизора не разбират как работи, или печката, но не ги смятат за вълшебни. А придаването на вълшебни качества на обичайни неща, струва ми се, би могло да донесе повече... неудобства в последствие с обясненията от привнасянето на изцяло измислен персонаж. Примерно има хора, които казват на децата си, че починалите им близки се превръщат в звездички. Да, ама какво става с тях като научат, че това са просто обекти с огромни маса и размер, в които се осъществява ядрен синтез? Къде отиват тогава близките? По-трудно ми се струва - поне на мен - и по-тежко - като обяснение в последствие.

Впрочем, тук Дядо Мраз - като контрапункт на Дядо Коледа - и двата не са исторически български персонажи - би помогнал - понеже няма нищо общо с религията, нито като време, нито като смисъл, може да си се остави Рождеството да е Рождество, а не Коледа - т.е. да има, евентуално, християнски, а не езически (макар и типично български) смисъл без да се отнеме на детето очакването за вълшебство - в нощта на смяна на годината, идва нещо ново, нова година - нов късмет, без друго се празнува по-скоро с гуляи (повече или по-малко), събиране с приятели, шумни празненства, не задушно, семейно, религиозно изживяване... и, защо не, вълшебни подаръци за децата.

ПП
Никога пък не съм му казвала, че трябва да е послушен, за да получи подарък от Дядо Мраз. Напротив, казвах му, че Дядо Мраз носи подаръци на всички деца, които вярват в него. Но не непременно винаги каквото са пожелали - а само ако прецени, че желанието е разумно и добро за тях. Ако прецени, че са пожелани нещо опасно или неразумно, просто им носи друг подарък - също хубав.

# 124
  • Мнения: 5 288
ПП
Никога пък не съм му казвала, че трябва да е послушен, за да получи подарък от Дядо Мраз. Напротив, казвах му, че Дядо Мраз носи подаръци на всички деца, които вярват в него. Но не непременно винаги каквото са пожелали - а само ако прецени, че желанието е разумно и добро за тях. Ако прецени, че са пожелани нещо опасно или неразумно, просто им носи друг подарък - също хубав.

В подкрепа на katiABV- дъщеря ми е на 11 години и смята, че Дядо Коледа/Дядо Мраз има за тези, които вярват в него. Тя предпочитала да вярва  Laughing.

# 125
  • Мнения: 506
Дядо Коледа е една от най-прекрасните детски илюзии! Изобщо не смятам, че умишлено трябва да я развалям заедно с цялото вълшебно усещане около нея Stop Коледа е времето на чудесата...
Неизбежно е ....ще разбере, че е така като порасне, но аз ще направя всичко, което зависи от мен, за да запазя илюзията за по-дълго  Peace
Дъщеря ми е вече голяма,отдавна знае кой купува подаръците под елхата, но става рано на Коледа със същото нетърпение като брат си , за да види какво я очаква.Избирам сама подаръците, за да може поне тръпката от изненадата да запазя Simple Smile 

# 126
  • Мнения: 566
Според мен си е до човек. Дали ще се включиш във вълшебството или просто ще е поредното ходене до магазина.
Моите деца ще вярват в Дядо Коледа, защото още си спомням емоцията, с която го чаках и вълшебството, което беше самият той. Не смятам да ги лишавам от тази магия. Не нам някой около мен да се е бъгнал, защото е вярвал в Дядо Коледа.

Дали ще си възпитаваш детето като вярващо или не, ще е до един момент- стане ли някъде на 14, вече само ще си е избирало в какво и дали да вярва, без значение дали преди това си му създавал илюзията или не.

Най-мразените и тези, на които най-много се обиждат децата, са многознайковците, които задължително гледат да просветлят останалите, че няма Дядо Коледа.

Да разбереш, че няма Дядо Коледа е един вид израстване и децата осъзнават това, когато сами разберат, може и да се поразстроят и нацупят на родителите, но след това оценяват жеста и усилията, които те са положили.
А Иванчо от 2б клас винаги си остава "онзи сополанко", който им е развалил магията.

# 127
  • Мнения: 738
На 24 год съм и още се чудя има или няма  Laughing Като малка вярвах в него.Даже родителите ми не знам как го бяха измислили , но както се разхождахме той ни срещна по улицата с чувал и ми даде подаръка който исках  Shocked Crazy Като бъдеща мама бих говорила за Дядо Коледа и писма и т.н , но сигурно в един момент като порасне ще разбере , че не е истина и дано да е без драми  Laughing Hug

# 128
  • Мнения: 506
Моите родители правеха всичко възможно да се чувстваме вълшебно на Нова година/по онова време Коледата беше забранена  Mr. Green / Сядахме цялото семейство на празничната трапеза и по някое време баща ми уж отиваше да налее винце, преобличаше се с костюм на Дядо Мраз, слагаше подаръците в чувала и идваше да ни посети.Ние със сестра ми му пеехме песнички и рецитирахме стихчета пред елхата, той се радваше и ръкопляскаше и накрая раздаваше на всички подаръци.
Толкова съм се възхищавала от Добрия старец, че изобщо не подозирах, че това е баща ми! Stop
След като се преоблече той се връщаше с каната вино и винаги много " искрено" се ядосваше, че пак е изпуснал Дядо Мраз  Grinning Grinning Grinning В един момент, по-големият ми братовчед реши да ме просветли...и ми развали илюзията.Помня как не исках да повярвам,сама търсих доказателства да разкрия истината и честно да ви кажа, изобщо не съм обвинявала никой, че ме е заблуждавал.Единственото разочарование беше, че татко вече няма да иска да облича костюма  Mr. Green
Помня още невероятните емоции покрай тези празници и искам и у моите деца да остане магията на Коледа жива, дори когато вече са възрастни Simple Smile

# 129
  • Мнения: 5 060
Neko, надявам се да възпитам така детето си, че когато срещу него стои друг човек със собствено мнение, да не казва" онзи сополанко, за какъв се мисли".
Бих се радвала, ако ме разбираш.

# 130
  • Мнения: 4 871
Моите родители правеха всичко възможно да се чувстваме вълшебно на Нова година/по онова време Коледата беше забранена  Mr. Green / Сядахме цялото семейство на празничната трапеза и по някое време баща ми уж отиваше да налее винце, преобличаше се с костюм на Дядо Мраз, слагаше подаръците в чувала и идваше да ни посети.Ние със сестра ми му пеехме песнички и рецитирахме стихчета пред елхата, той се радваше и ръкопляскаше и накрая раздаваше на всички подаръци.
Толкова съм се възхищавала от Добрия старец, че изобщо не подозирах, че това е баща ми! Stop
След като се преоблече той се връщаше с каната вино и винаги много " искрено" се ядосваше, че пак е изпуснал Дядо Мраз  Grinning Grinning Grinning В един момент, по-големият ми братовчед реши да ме просветли...и ми развали илюзията.Помня как не исках да повярвам,сама търсих доказателства да разкрия истината и честно да ви кажа, изобщо не съм обвинявала никой, че ме е заблуждавал.Единственото разочарование беше, че татко вече няма да иска да облича костюма  Mr. Green
Помня още невероятните емоции покрай тези празници и искам и у моите деца да остане магията на Коледа жива, дори когато вече са възрастни Simple Smile
Joy било ви е много забавно Hug

# 131
  • Мнения: 7 006
Моите родители правеха всичко възможно да се чувстваме вълшебно на Нова година/по онова време Коледата беше забранена  Mr. Green / Сядахме цялото семейство на празничната трапеза и по някое време баща ми уж отиваше да налее винце, преобличаше се с костюм на Дядо Мраз, слагаше подаръците в чувала и идваше да ни посети.Ние със сестра ми му пеехме песнички и рецитирахме стихчета пред елхата, той се радваше и ръкопляскаше и накрая раздаваше на всички подаръци.
Толкова съм се възхищавала от Добрия старец, че изобщо не подозирах, че това е баща ми! Stop
След като се преоблече той се връщаше с каната вино и винаги много " искрено" се ядосваше, че пак е изпуснал Дядо Мраз  Grinning Grinning Grinning В един момент, по-големият ми братовчед реши да ме просветли...и ми развали илюзията.Помня как не исках да повярвам,сама търсих доказателства да разкрия истината и честно да ви кажа, изобщо не съм обвинявала никой, че ме е заблуждавал.Единственото разочарование беше, че татко вече няма да иска да облича костюма  Mr. Green
Помня още невероятните емоции покрай тези празници и искам и у моите деца да остане магията на Коледа жива, дори когато вече са възрастни Simple Smile
Joy било ви е много забавно Hug
При мен илюзията бе разбита в крехката възраст от 4 години.
В Цум имаше един Дядо Мраз и като седнах да се снимаме,не знам защо ама му дръпнах брадата..И ..тя беше на ластик..Класика в жанра..Не помня какво точно стана тогава,нито неговата реакция,нито своята,но момента с брадата го помня и моето учудване го помня като че сега е станало.После като набрах инерция,бързо-бързо разконспирирах и другарката по музика в детксата градина.Тя се обличаше като Дядо Мраз и даваше подаръците.
Инак и моя баща помня,че се преобличаше и после се тюхкаше как го е изпуснал .. Grinning 

# 132
  • Мнения: 9 648
Детето няма как да не се сблъска с истината, но колкото по-дълго вярва, толкова по-щастливо ще е детството му. Детето само ще се осъзнае на определена възраст, когато му дойде времето.  Peace

Е, чак пък толкова!  Crazy
Аз от малка знам, че няма Дядо Коледа. Никой не ми го е казвал изрично. Просто нямаше как, който и да е човек, да мине през комин. Помня как обяснявах, че дори и да влезе някой в комина, то този някой няма да оцелее и ще изгори.  Laughing
Това не означава, че не съм имала щастливо детство. Имаше си всичко - принцеси, вълшебства, феи и елха, и украса, и подаръци, и семейни вечери. И още ги има.  Simple Smile

Относно моето дете... Със сигурност няма да ѝ кажа "Няма Дядо Коледа! Точка!". Когато сама се усети - тогава.

# 133
  • Мнения: 566
Скрит текст:
Neko, надявам се да възпитам така детето си, че когато срещу него стои друг човек със собствено мнение, да не казва" онзи сополанко, за какъв се мисли".
Бих се радвала, ако ме разбираш.

Ох, жива да не бях, още не е зима, а нещо хапе, явно не е студът!
Успех. Всеки иска и трябва да се стреми детето му да е възможно най-възпитано  Peace Представям си те как отиваш в детската градина да се оплачеш на госпожата, че някое друго дете му е "бебе" на детето ти. Голяма обида, голямо нещо.
Много PC станахме и тук вече.  Joy Joy

А в случая, няма как да спреш едно дете да не информира друго и да не му "отвори" очите. Та, ако му кажеш истината, колкото и да ти е възпитано твоето дете, най-вероятно за някой друг точно то ще е "сополанкото", което му е съсипало илюзията.
Но като цяло, какво от това, такъв е животът. Твое си е детето, ти си преценяваш. Ти знаеш най-добре за твоето дете.


При мен някой излизаше от стаята, като драматично го обявяваше. Най- често до тоалетна.
След това всчики останали отивахме да палим бенгалски огън, защото явно да извадиш всички подаръци и да ги наредиш отнемаше време. Изведнъж се звънваше, аз отивах на вратата- никой! Връщам се в хола и хоп, под цялата елха подаръци.
Естествено човекът от тоалетната се показва с почуда "какво пропуснах"...
Голям купон беше.

Последна редакция: вт, 22 ное 2016, 19:36 от Neko

# 134
  • Мнения: 4 871
Детето няма как да не се сблъска с истината, но колкото по-дълго вярва, толкова по-щастливо ще е детството му. Детето само ще се осъзнае на определена възраст, когато му дойде времето.  Peace

Е, чак пък толкова!  Crazy
Аз от малка знам, че няма Дядо Коледа. Никой не ми го е казвал изрично. Просто нямаше как, който и да е човек, да мине през комин. Помня как обяснявах, че дори и да влезе някой в комина, то този някой няма да оцелее и ще изгори.  Laughing
Това не означава, че не съм имала щастливо детство. Имаше си всичко - принцеси, вълшебства, феи и елха, и украса, и подаръци, и семейни вечери. И още ги има.  Simple Smile

Относно моето дете... Със сигурност няма да ѝ кажа "Няма Дядо Коледа! Точка!". Когато сама се усети - тогава.
Имах предвид, че когато се усетиш, че няма Дядо Коледа, тогава вече сякаш не е същото. Хайде, признавам, че поне при мен така се получи, което не значи, че при другите ще е така, но вълшебството, някак си, отлетя.

# 135
  • Мнения: 566
Aз разбрах в трети клас, нито бях обидена на нашите, нито на децата, които ми съобщиха, вече почти целия клас знаеше, успяхме и да се изпокараме. Grinning  Магията не изчезна за мен, някакси сама се досещах и съмнявах в някакви неща.

Но за сметка на това се чувствах много глупава и няколко месеца подред, когато се "фукахме" с това кога сме разбрали за Дядо Коледа, защото това явно беше някакво велико постижение, мен ме беше срам да казвам. Сега, разбира се, ми е смешно, че изобщо ме е притеснявало това.


Не знам някой друг да се е чувствал така или да е обърнал внимание, че "късно" е научил за несъщаствуването на Дядо Коледа.
Никога не знаеш точно кое нещо ще направи впечатление на детето ти, защо и колко ще го притесни това.

# 136
  • Мнения: 310
Е, като не искате приятни изживявания,настроение и малко приятна магия на фона на истинския живот ,казвайте ,че го няма!
То в  живота хората се препъват да ви правят хубави неща и добрини и са супер добри с децата ви!!!
newsm78

Докато са малки им е хубаво да го има,като пораснат сами разбират истината.За къде бързате .Всичко с времето си.

# 137
  • Мнения: 3 784
Абсолютно си права, Бела, който не казва на децата си, че Дядо Коледа съществува, не иска изобщо, ама по никакъв начин приятни изживявания, настроение и приятни емоции (вече уточнихме, че няма въображение, съзидателност, а човешките му ценности са на абсолютната нула).

Човек може направо да го хване срам да каже, че иска децата му да вярват в ДК, като чете полетите на мисълта на някои потребители в темата.

# 138
  • Мнения: 4 411
Абе не знам, ама вчера в детската една майка забрани на госпожите да говорят на дъщеря й за ДК, да я питат за писмо с желания и т.н., че да не й създават идоли. Ама днес детето май е изявило желание и то да си напише писмото.

# 139
  • Мнения: 3 784
Звучи като да е вярваща християнка с това "създаване на идоли", а за християните ДК не е опция. Имам предвид тези, които се водят по църковната догма, иначе вярващи в някакъв личен миш-маш има много, даже са преобладаващи.

# 140
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Звучи като да е вярваща християнка с това "създаване на идоли", а за християните ДК не е опция. Имам предвид тези, които се водят по църковната догма, иначе вярващи в някакъв личен миш-маш има много, даже са преобладаващи.
Аз съм вярваща православна,но не бих направила това  Peace Това е голяма крайност.

# 141
  • Мнения: 3 784
И аз не бих забранявала на хората около детето ми да говорят, каквото си искат по темата за ДК; още по-малко специално да ходя в градината и така да го изолирам, но хората сме различни.

# 142
  • Мнения: 5 060
И аз не бих.
Идеята е детето да знае защо дядо Коледа не е добре дошъл у дома, а не да се предупреждава Света да внимава с дребното.

# 143
  • Мнения: 3 784
Чак "не е добре дошъл у дома" ми идва твърде драматично. Моето мнение е, че никак не е задължително родителите да твърдят, че той съществува и това по никакъв начин не пречи на щастливото и изпълнено с веселие, въображение и любов детство. Така че, ако детето ми се обърне към мен за потвърждение има ли, няма ли, ще му кажа истината - че е красива приказка, и няма да обвързвам коледния празник, дух и атмосфера с вярата в ДК. И ще го предупредя да не спори с приятелчетата си, защото на повечето от тях мама и тати им казват, че има, докато не пораснат малко.  Laughing Толкоз. Ама специално да изнасям лекции на тема маркетинг, символи и психология на масите - не мисля. Ще изчакам да стане на 13.  Mr. Green Laughing 

# 144
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Чак "не е добре дошъл у дома" ми идва твърде драматично. Моето мнение е, че никак не е задължително родителите да твърдят, че той съществува и това по никакъв начин не пречи на щастливото и изпълнено с веселие, въображение и любов детство. Така че, ако детето ми се обърне към мен за потвърждение има ли, няма ли, ще му кажа истината - че е красива приказка, и няма да обвързвам коледния празник, дух и атмосфера с вярата в ДК. И ще го предупредя да не спори с приятелчетата си, защото на повечето от тях мама и тати им казват, че има, докато не пораснат малко.  Laughing Толкоз. Ама специално да изнасям лекции на тема маркетинг, символи и психология на масите - не мисля. Ще изчакам да стане на 13.  Mr. Green Laughing 
Grinning
И аз така  Peace

# 145
  • Мнения: 3
Преди не беше популярен Дядо Коледа, Дядо Мраз и задължително трябваше да кажеш стихче или да изпееш песничка. Важно е децата да вярва, че доброто би им се отплатило Simple Smile

# 146
  • Мнения: 11 970
Здравейте,
Искам да ви разкажа една случка от вчера. По традиция заведох децата на коледното представление в кукления театър, а след пиесата децата посрещнаха Дядо Коледа и получиха своите подаръци, старателно опаковани и надписани от родителите. Но пред нас две дечица на възраст 8-9 и около 2 годинки получиха от добрия старец две празни подаръчни кутийки. Майката им каза, че в тях могат да си слагат разни работи. Голямото само преглътна, но малкото гледаше невярващо празната кутийка, отваряше я и я затваряше, с надеждата, че там все пак има подарък. Накрая осъзна истината и се разплака. Майката си тръгна с голямото, а детенцето, плачейки подтичваше след нея.
Не знам защо тази майка постъпи така. Защо в кутийките нямаше поне една фибичка или пръстенче - струват стотинки?
Защо не изведе децата, а им подари празни кутийки?

Тази случка много ме разстрои, защото си спомних моето детство. Получих подаръците си преди Нова година у дома, а на самия празник с майка ми бяхме край София на хотел. Тя ме предупреди, че няма да получа нищо повече и, че ще има и други деца, които няма да получат подаръци. Никога не са ме лъгали, че Дядо Мраз носи подаръците, но аз бях единственото дете на празничната вечеря, което остана без подарък. Вечерта ми беше провалена, не от недоимък, а от несъобразителността на моите родители да ми купят поне една книжка, тогава книжките струваха стотинки. А аз до последно вярвах и се надявах.

Никога не бих причинила подобно унижение на моите деца, а и на себе си. Щом имам пари да ги заведа на Коледно тържество ще намеря начин да им осигуря и някакви подаръци, колкото и дребни да са. Или просто няма да ги водя. Или ще ги изведа преди тази част и ще им кажа, че представлението е техния подарък, а другия ще го получат у дома на Коледа.

# 147
  • Мнения: 5 288
Мъчно ми е за децата. Странна майка  Rolling Eyes.

# 148
  • Мнения: 4 871
Ужасно! Не мога да разбера как им дава сърце на някои хора да развалят празника на децата?!

# 149
  • Мнения: 5 288
Да се надяваме, че майката има странно чувство за хумор и децата ги очакваше страхотен подарък в къщи.

# 150
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Отвратителна постъпка! Трябва да има закон срещу тормоза на деца от собствените им майки.  #Cussing out
Не е в парите според мен проблема. Подаръчните кутийки струват повече от много подаръци. Нещо е искала да им покаже ама какво точно.... колкото и да се напъвам не мога да се сетя.  ooooh!

# 151
  • Мнения: 4 411
Децата вярват във вълшебства и е много тъжно, ако ние родителите им ги разваляме.

Ето, оня ден, моята щерка имаше представление в Мол-а. Хвана я сценичната треска. Госпожата й, за да я накара да танцува, й е бутнала нещо дребно "вълшебно" в ръката, което да й дава сили. Моята го е стискала това по време на всички танци. Аз дори не разбрах, че държи нещо в ръката си. Като приключи дойде и ми каза, че има подаръче, което й дава сили и очичките й грееха. Пазим го в момента това подаръче за концерта утре. А самото то е една лъскава малка хартийка от някаква опаковка - такова е имала жената в момента в себе си, това й е дала. Важното е, че свърши работа  Heart Eyes

# 152
  • Мнения: 5 288
Браво на госпожата  bouquet! Аз тази година се сетих, как преди 20 години 6-годишния ми син чакаше истинско голямо Лего. А ДК (в мое лице) нямаше такава възможност и му донесе имитация, която не се сглобяваше и се разпадаше. Колко беше нещастен, че кораба не се сглоби. Тази Коледа ще намери закъснял подарък-изненада от детството  Laughing.

# 153
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Браво на госпожата  bouquet! Аз тази година се сетих, как преди 20 години 6-годишния ми син чакаше истинско голямо Лего. А ДК (в мое лице) нямаше такава възможност и му донесе имитация, която не се сглобяваше и се разпадаше. Колко беше нещастен, че кораба не се сглоби. Тази Коледа ще намери закъснял подарък-изненада от детството  Laughing.
Аз така спрях да вярвам - исках зимни кънки, а ми донесе някакви дървени камиончета.  ooooh! Много бях разочарована. За това сега моделирам доколкото мога желанията на деца още преди написването на писмото, за да са изпълними.

# 154
  • София
  • Мнения: 17 591

Олеле... Това е толкова, толкова, ТОЛКОВА тъжно...

# 155
  • Мнения: 4 411
И аз бях получила строител, вместо лекарски комплект. Бях много разочарована. Майка каза, че дядо Мраз ме е объркал с другата Десислава, от другата група. Ей, много ми беше гадно, че тя сигурно си играе с моята играчка, а аз с нейната. Ама тогава не помня да са ни карали да пишем писма с желания, та може и да не са знаели много много какво съм искала.

Сега и аз правя като Савина. Пишем заедно с дъщеря ми писмото и понякога давам наклон за подаръците, за да са изпълними.

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Никога не бих причинила подобно унижение на моите деца, а и на себе си. Щом имам пари да ги заведа на Коледно тържество ще намеря начин да им осигуря и някакви подаръци, колкото и дребни да са. Или просто няма да ги водя. Или ще ги изведа преди тази част и ще им кажа, че представлението е техния подарък, а другия ще го получат у дома на Коледа.

И аз не бих постъпила така.Въпреки че не подкрепям идеята за ДК.Но винаги когато са имали коледни тържества,съм осигурявала подарък.
Да не би майката да не е имала пари,но пък има и дребни нещица,евтини,които могат да се сложат.

# 157
  • Мнения: 9 648
Да не би майката да не е имала пари...
При липса на финанси празни кутии ли се подаряват?  Crazy Тази е била някаква откачалка просто.  Tired

# 158
  • Мнения: 11 970
Не знам, момичета и аз се чудя. Кутийките  бяха мънички, като за някакво бижу, картонени и шаренки. Вероятно всичко щеше да е наред, ако вътре имаше пръстенче, или фибичка, или някакво украшение, просто нещо символично, което да запълни кутийката. Не всички деца получиха големи подаръци, дори доста бяха символичните - книжка за оцветяване и моливчета, динозаръче, малка кола или кукличка (не от скъпите), едно дори говореше за нова дрешка нещо и беше щастливо. Мисля си, че майката може да ги е довела без предварителна информация и да не е имала възможност да реагира. Но пък аз не бих оставила децата до края, както направиха други родители - казаха на децата, че ДК ще им донесе подаръка в ДГ или у дома и ги изведоха.
Независимо дали вярвате в ДК или не - Весела Коледа на всички!  santa2

# 159
  • Варна
  • Мнения: 89
Интересна и...странна тема. Преди години когато аз съм била дете -доста отдавна, едва ли майка ми си е задавала въпроса как ще се отрази на моето възпитание вярата в Дядо Мраз тогава. Имах прекрасни празници и подаръци. Години по късно, когато аз станах майка, оставих сина ми да се радва на Дядо Коледа, докато сам не осъзна, че той всъщност не съществува физически и е символ на празника, а подаръците ги купуват родителите. И нямаше драми. Философстванията по въпроса редно или не ме провокираха да напиша това. Весели празници!

# 160
  • София
  • Мнения: 38 475
Децата вече 3 пъти получиха подаръци и пак чакат нещичко вдругиден сутринта под елхата. За голямата взех 2 блузки, обаче за малкия направо ми се изприщва мозъка - хем иска всичко, хем скъпо, хем нямам време и се оказахме с ограничени финанси, хем вече получи някои неща. Crazy Но ще измисля нещо, при всички случаи.

# 161
  • Мнения: 168
Да разкажа за една моя изцепка от детската градина... Събират се мамите с децата на коледно тържество, аз ще танцувам като снежинка с още няколко деца. Дядо Коледа идва, но аз се усещам, че е пързалка и разпознавам госпожата от сутрешната смяна. Всички родители и деца чакат шоуто да започне, тишина, аз насред сцената до Дядо Коледа и Снежанка, и в този момент се провиквам към майка ми супер въодушевена и радостна, че никой не може да ме излъже: "Мамоооо, това е г-жа Петроваааа, няма Дядо Коледа". Естествено всички деца изпаднаха в почуда, някой ревнаха, малко не се получи тържеството...  Laughing Laughing Laughing

Та според мен няма смисъл да се лъжат децата след 5-6 годишна възраст, чух поне стотици баби и дядовци, мами да плашат децата, че ако не слушат, Дядо Коледа няма да им донесе подарък, това си е чиста манипулация и изнудване.

# 162
  • Мнения: 157
На децата твърде рано им става ясно, че този, който раздава сподаръците в детската, в молове и обществени места не са истински Дядо Коледа и въпреки това, продължават да вярват в магията около него, което, според мен е хубаво да се запази. Дори и когато станат възрастни Simple Smile

# 163
  • София
  • Мнения: 5 883
Ох, модерна работа, сега пък заблудата за Дядо Коледа вредна ли била...
Драма, драма!  smile3544

# 164
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 497
 Навремето "това" ни носеше подаръците
Нищо чудно,че лесно са го разпознавали  Crazy

# 165
  • Мнения: 6 417
Преди няколко години хит бяха бебетата, които дишат, плачат, хранят се и пишкат. Дъщеря ми много искаше такова за Коледа, ама 100 кинта не ми се даваха за нещо, което ще й омръзне след няколко дни. Още пазя чувалите с играчки, които би събрал само ТИР, (да не решите, че съм като онези, с празните подаръчни кутийки). Та реших да спестя и да й купя подобно бебе, но за 40 лв. Рано сутринта на Коледа тя побърза да отвори подаръка. Никога няма да забравя насълзените й очи. Натъжи се и тихичко каза:"Ама мамо, то не е същото!" Тя си искаше онова от тв рекламата, нищо, че това правеше същите неща. Казах й, че Дядо Коледа не е разбрал, че иска точно бебето от рекламата. Излязохме и го купихме. Още си пази и двете.

# 166
  • София
  • Мнения: 38 475
Голямата ми дъщеря е на 12, знае кой купува подаръците, даже ги опакова. С удоволствие се включва в магията, която всъщност всеки си създава!

# 167
  • Мнения: 123
Винаги ще подържам тази илюзия ,докато мога разбира се. И приказките са един вид илюзия ,но ги четем и вярваме във вълшебства. Няма да забравя миналата Коледа,когато сестра ми дойде на гости .Всичко мина добре,аз си и подарих скромен подарък,но тя на мен нищо .Помислих ,че не е имала средства,пък и това не беше най важното . Когато вечерта свърши и всички си тръгнаха и аз отидох да си легна,е тогава под леглото ми се подаваше загадъчна опаковка... Много изненадана останах от начина по който Дядо Коледа-сестра ми ме зарадваха.

# 168
  • София
  • Мнения: 389
Синът ми е на 9 години. Все още вярва в дядо Коледа, въпреки че тази година често ме питаше дали наистина съществува, защото много от съучениците му разказвали, че това е измама и всъщност подаръците са от родителите. Не спорих, просто му казах, че на мен все още ми харесва да вярвам в дядо Коледа и не ме интересува кой е сложил подаръка под елхата, важна е вярата в чудото, вярата в доброто. Тази година от един сайт му поръчах скайп разговор с дядо Коледа. Честно да си призная до края не вярвах, че това е добра идея, но все още се вълнувам от начина по който протече разговорът им. Беше направен професионално, интелигентно, красиво и много истинско, радвам се ,че го направих, защото може би това е последната година, в която той наистина все още вярва в добрият старец, а сега не спира да обяснява какво са си казали, какво му е обещал и какво е разбрал. Подаръците под елхата се оказаха само едно малко допълнение на най-голямата му изненанада - Мамо, той е избрал да говори с МЕН!

# 169
  • Мнения: X
http://www.biberonbg.com/specialisti/koleda.htm
Аз казах (тоест потвърдих съмненията на моето дете) тази Коледа. За детската градина беше сигурен, за подаръка в къщи се чудеше. На 6 и половина е. Получи подарък от дядо Коледа в градината и в къщи, но се съмняваше, каза че още миналата Коледа едно дете му е казало че дядо Коледа не е истински и чакаше потвърждение от мен, а в моите очи той е вече един малък разумен човек, ми се струваше странно да поддържам илюзията за дядо летящ с шейна с елени, който подарява подаръци от магазините. И му казах че това е една красива приказка и че ние големите отдавна не получаваме подарци от дядо Коледа, но обичаме да вярваме в нея. Той въобще не се разочарова, сякаш знаеше. Сякаш усещах че е е по-голям вече и не ми се нравеше и идеята за феята на зъбките - т.е. прескочих я умишлено. Струваше ми се странно лично на мен да говоря на феи на 10-годишно момче когато още сменя зъбки, и в един момент да ме мисли за лъжкиня. Лично за мен преходът на децата към съзнателни личности е на 6 - 7 години и трябва да се внимава в какво ги убеждаваме.

Общи условия

Активация на акаунт