Дългокърмещи майки, да пообщуваме! - тема 36

  • 21 474
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 248
"малко бременна": ето това искрено ме развесели!  Joy  Joy  Joy

За съжаление не мога да съм практически от полза относно въороса, но знам за много майки, които успешно са кърмили в тандем. Вече зависи и от спецификите на конкретната бременност, но ако всичко е нормално, не би трябвало да има проблем. Успех!

# 16
  • NE
  • Мнения: 10 999
Ако трябва да съм честна кърмих до към 4-5 месец активно. Пиех си но-шпато и съм нямала проблеми. После самата кърма спря и човека се отказа, но и зърната ме боляха зверски. Сега с бебето много ревнува, че го кърмя.

# 17
  • Мнения: 394
Момичета имам един въпрос. Детенцето ми е на 1,10г. кърмя е все още на поискване, но от днес ме боли едната гърда. Сякаш като имам подпуено каналче. Възможно ли е при условие,че се кърмим толкова дълго и лактацията се е регулирала. Слагах си топъл компрес, слагам я да сучи оттам, но тя засуква малко и отказва или иска другата. Като стисна излиА мляко. Но самото сукане започва да е болезнено, въпреки че болката ми не е около зърното, на около 5 пръста от мишницата. Смятам да се нагрея после в банята и да се поизстискам малко, дано помогне. Притеснявам се да не е нещо сериозно. Ако някой е имал подо ен проблем моля дасподели.

# 18
  • София
  • Мнения: 8 615
Напълно възможно е.Аз съм имала и 2-3 мастита последните месеци.Най-често ми се случва като ме натисне, боричка ме и сритва.
Направи си топъл компрес преди кърмене и можеш да се масажираш внимателно. Зелево листо също помага, някои пият лецитин.

Около мен има много кърмещи тандемно или такива, които кърмят, докато са бременни. В един момент кърмата намалява, може да се появи и дискомфорт. При повечето голямото дете се отбива около средата на бременността, малко са тези, които имат желание да сучат и след раждането.

# 19
  • Мнения: 394
Много благодаря. Д

# 20
  • Мнения: 5
,Здравейте мили мами!Обръщам се към вас с  огромна молба за помощ:)Аз съм мама на две годишно кърмаче:)Доскоро се кърмехме много успешно,но кърмата започна силно да намалява и почти спря.Знам че е нормално, но ми се искаше поне още мъничко да продължи. Кърмим се  основно  вечерта.Много ви моля за съвет,още мъничко чудото да продължи

# 21
  • София
  • Мнения: 8 615
Galsemium, какви са признаците, по които съдиш, че кърмата е намаляла?
Детето ти как "понася" това намаляване? Проблемът е, че ти чувстваш кърмата по-малко, а то се ядосва, че не тече кърма?
Може да има различни причини-по-слаба стимулация-ако на останалите ви кърмения, детето ен суче особено ефективно, ако предстои менструация(или в момента е на лице), поради бременност, преумора, някакъв стрес, липса на течности. Има ли нещо различно в ежедневието ти напоследък?

# 22
  • Мнения: 5
Много ти благодаря, че ми отговори!Ами той суче само вечер и сутрин, през деня почти не проявява интерес и усещам как кърмата намалява, като суче - бързо се отказва и много по рядко го чувам да гълта, а не беше така преди. Той много добре се храни през деня и може би и затова не проявява интерес, но така стимулацията става много малко .Не знам как да увелича кърмата:(

# 23
  • София
  • Мнения: 8 615
На този етап, кърмата се увеличава най-вече с по-често сукане. Можеш да предлагаш по-често сукане, ако детето има желание.
Но сукане сутрин и вечер звучи много добре и вероятно имате още време сукане  Hug 
Децата порастват и имат много интересни занимания.Сигурна съм, че дори и да имате малко сукания, ще имате своите моменти и може да се гушкате, да играете заедно.Кърменията и кърмата може би са по-малко в момента, но кърмата в последните месеци(като не казвам, че на вас са ви последни месеци) е изключително концентрирана с имуноглобулини и хранителни вещества.Ти все още даваш всичко нужно на детето.
Наистина, няма как без тези чувства-тъга, че детето пораства, осъзнаване, че може би отбиването е близо...бебето вече не е бебе. Напълно нормално е да се чувстваш така  Hug  Но е много хубаво, че всичко става постепенно и с темпото на детето.

# 24
  • Мнения: 5
Много благодаря за милите и успокоителни думи:)Наистина е така!Бебо много усилено дърпа гърдата, но имам усещането, че кърмата е мъничко. Опитвам се да го слагам и през деня, но е доста трудно.Как мислиш, дали намаляването на кърмата е необратимо вече, или ако увеличат по някакъв начин броя на  кърменията ще имам шанс да се увеличи поне малко. Дали някакви добавки биха помогнали?Аз например разбрах за сминдух и от известно време го пия,но според мен няма много полза.Преди не съм пила нищо, а той беше изключително само на кърмата.Дали слънчогледов лецитин би помогнал?Аз съм го пила за запушено каналче и много ми помогна, но четох,че някои го пият за по-лесно приключване на кърмата и сега не знам как да постъпя?

# 25
  • Мнения: 10 194
На 2 години кърмата си намалява, това е и идеята. Няма как да текат реки като с малко бебе Simple Smile
Това не значи, че утре ще спрете с кърменето или че детето ще остане гладно - кърменето отдавна не е за наяждане.
Колкото и да стимулираш, не очаквай големи промени... Намалява си..

# 26
  • София
  • Мнения: 8 615
Принципът и на тази възраст е на търсене и предлагане. Т.е. рецепторите са си там и следят дали гърдата се изпразва. Ти прецени.За мен чай и разни добавки, са по-скоро за комфорт на майката и имат малко плацебо ефект.Някои хора казват, че някои билки много са им помогнали, аз съм леко скептична.Вероятно е според организъм.Аз съм смукала и хапчета със салвия пила съм ментов чай-нищо ми няма, докато други жени от една чаша ментов чай усещат, че им намалява кърмата.
Детето показва ли някакво раздразнение, че кърмата е малко? Или ти не усещаш гълтане.Напълно е възможно детето съзнателно да го прави-да взима няколко глътки и след това просто да си суче, за комфорт и успокоение. Да, така няма пълна стимулация, но пък е напълно по волята на детето.
Ако смяташ, че освен на теб, и на детето не му е добре с по-малко кърмения, с по-малко кърма, можеш да предлагаш по-често. Ако пиеш някакви добавки, е напълно възможно да се увеличи кърмата, но пък детето може да не иска да я изсуче и да се получи проблем.
Лецитинът разражда мазнините, затова се използва при запушчване.В застоялата кърма в някоя част на каналчето има много мазнини, скупчени на едно място...лецитинът ги разгражда и така спомага отпушчването.  Той не увеличава кърмата, но при отбиване може да се взима превантивно, за да не се получи запушване.

В крайна сметка ти и детето решавате. Добра идея е да опиташ да предлагаш по-често кърмене-ако поиска и кърмата ще се увеличи по нормален път. Ако не иска-значи той просто толкова си иска, за момента това е нуждата му.

# 27
  • Мнения: 5
Много благодаря на всички Hug!!!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
divata kalinka, аз кърмех до седмия месец от бременността - после баткото сам си отказа Simple Smile Една сутрин просто каза, че оставял млякото на бебето Shocked
Гинеколожката ми беше наясно през цялото време и даже ме похвали на прегледа за установяване на бременността, когато и казах, че все още кърмя Simple Smile Само ми предупреди, да съм внимателна и при най-малкия дискомфорт, да ѝ се обадя. За щастие - проблеми точно с кърменето нямах.

# 29
  • Мнения: 5 343
Коя е АГ, мъниче?

Общи условия

Активация на акаунт