Фенове на Тери Пратчет- да се преброим - 4

  • 58 600
  • 481
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 35 960
и при баба има избор - да се изправиш срещу нея и да я победиш
животът не тече по правилата - и в книгите, и в реалния живот
и леля не ти казва какво да направиш, така ли?  Laughing
само го препоръчва така, че да не посмееш да не го направиш, нали   Joy

не ти преча да не харесваш баба, но доводите ти са изсмукани от пръстите  Wink

# 91
  • Мнения: 36 460
А, не - това за огледалото беше от друга книга, не от последната. В линка със статията имаше спойлер, но аз не съм го писала в поста си.
Госпожа Гогол беше отговорна за бъркотията в живота на Ела - могла е да се намеси и да я спаси. А и тя не искаше да й бъде майка, искаше да управлява, подобно на Лили, на което няма абсолютно никакво право.
Вещиците, които имат проблем с Баба са пълни идиотки и карикатури (например Диаманда) - точно така ги описва ТП - това е неговото мнение за тях и умишлено са представени по този начин, те не са опоненти на Баба, а просто глупачки. Независимо от нейната намеса, те са обречени. Фактически те са толкова нелепи, колкото и някои момичета/жени от реалния свят, които изведнъж започват да се правят на вещици и да си придават важност. Такива жени стават опасни, когато си намерят аудитория, а в Света на Диска са още по-опасни, защото наистина могат да използват магия (неадекватно).
Братът на Ангуа е ловувал хора и е мутант, така че извършеното от Ваймс всъщност не е убийство на човешко същество, по-скоро нещо като лов. Последните книги за Стражата са много успешни и според мен са си съвсем на място. Не си длъжен да ги харесваш, но мнението ти не е меродавно. Според мен, Ваймс трябваше да убие Карсър.

Не мисля, че на Смърт му пука, когато някой се закача с него - според мен, поведението на Сюзан в някои моменти беше много по-обидно, защото му е роднина.

# 92
  • Мнения: 18 056
А, не - това за огледалото беше от друга книга, не от последната. В линка със статията имаше спойлер, но аз не съм го писала в поста си.
Госпожа Гогол беше отговорна за бъркотията в живота на Ела - могла е да се намеси и да я спаси. А и тя не искаше да й бъде майка, искаше да управлява, подобно на Лили, на което няма абсолютно никакво право.
Вещиците, които имат проблем с Баба са пълни идиотки и карикатури (например Диаманда) - точно така ги описва ТП - това е неговото мнение за тях и умишлено са представени по този начин, те не са опоненти на Баба, а просто глупачки. Независимо от нейната намеса, те са обречени. Фактически те са толкова нелепи, колкото и някои момичета/жени от реалния свят, които изведнъж започват да се правят на вещици и да си придават важност. Такива жени стават опасни, когато си намерят аудитория, а в Света на Диска са още по-опасни, защото наистина могат да използват магия (неадекватно).
Братът на Ангуа е ловувал хора и е мутант, така че извършеното от Ваймс всъщност не е убийство на човешко същество, по-скоро нещо като лов. Последните книги за Стражата са много успешни и според мен са си съвсем на място. Не си длъжен да ги харесваш, но мнението ти не е меродавно. Според мен, Ваймс трябваше да убие Карсър.

Не мисля, че на Смърт му пука, когато някой се закача с него - според мен, поведението на Сюзан в някои моменти беше много по-обидно, защото му е роднина.

слагайте спойлери  когато става дума за убийства, не всички хора са чели книгите.

Относно Карсър.
Скрит текст:
Ваймс исакше да го убие, защото бе убил ченгета, но си даде ясна сметка, че ако стори не е по-различен от него. През цялото време Ваймс умее да контролира гнева си, колкото и да е силен, този гняв.
За брата на Ангуа -
Скрит текст:
специално съм отбелязал, че си беше, самозащита, мисълат ми беше, че Ваймс изпитва желание да убива и в по-предни книги. на практика той имаше избор - да зареже всичко и да ОСтави Юбервал дна върколаците.

Много моля, да ми се каже къде пише, че вещиците нямат право да властвуват?
На практика Баба вихронрав прави това с цялата околия, налага ими се по всички възможни начини, а като отиде в чужбина, чужбината трябав да приема нейните правила. Баба гаднее - склонна е да превръща хора в жаби само защото не й е харесало какво са казали за нея.
Ярък пример за гадния й характер. Длъжен си да приемаш доброто с лошото.

Смърт например не само че играе по правилата, той всячеки се старае да бъде човек и  да разбере хората, въпреки че образа му е на карикатурен човек, докато Баба налага нейнините представи където и да отиде - вкюличетлно на джуджета, тролове и т.н. Защо просто не остави другите да живеят както са живели преди това? С какво им помага тя като преобръща живота им наопаки?

за госпожа гогол -
Скрит текст:
не знам как може да се докаже, че е лоша майка, когато Лили бе отнела възможността да вижда детето си, магията на Лили бе по-силна, и госпожа Гоголо чакаше точно определен момент, за да се промени нещо в събитията. Чакаше го толкова време, най-малко заради търпението трябва да  я уважаваме, ако не й заради това че това бе нейният град, от който тя бе насила изхвърлена и нейната дъщеря която й бе насила отнета и бе честно да има реванш. А това че  госпожа гогол  помогна на Леля и Баба, задължаваше Баба на свой ред да й помогне, а не да й пречи)

Леля прави нещата също с финес - тя те подвежда,заглавичкава те, дава съвети, действа дипломатично. това мога да приема.
Баба назидава и заповядва. това ужасно ме дразни в нея. В случая с "вещици в чужбина" за фея -кръстница бе избран  Маграт  с категоричното изискване да не допуска Баба и Леля  да й се месят, а  Баба не само се намеси, но веднага започна да нарежда на Маграт и да оправя нейният живот - на практика се противопаставя на друга нещица. И после - всички вещици са равни, нали?

В живота трябва да има правила, инаеч настава анархия, джунгла, закона на  Дивия запад.
на практика Баба оправдава с действията си вампирите, нищо че воюва с тях - яж или ще бъдеш изяден,убивай или ще бъдеш убит. Трябва да има закони общовалидни за всички.  както казва Ваймс на Оляв - "мога да разбера какво не ми харесва във Вас".  -( цитирам по памет) - "Гилдиите отговарят пред Патриция.  Аз също. Дори патриция се ослушва. Вие пред кого отговаряте?"

Другите вещици са каритакутури, защото Баба ги прави на карикатури. винаги съм се чудил, защо просот не се обединят всички срещу нея, не я натупат и после да си избират лидерка? Дори Баба не може да се справи с всички вещици едновременно.   Очевидни са симпатиите на автора към  Баба.

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 10:28 от Джон Сняг

# 93
  • Мнения: 35 960
винаги съм се чудил, защо просот не се обединят всички срещу нея, не я натупат и после да си избират лидерка?

съвсем ли не се сещаш защо?  Shocked  Laughing

# 94
  • Мнения: 36 460
Чел ли си Морето и малките рибки - това е кратък разказ на ТП (май го имаше в Моята библиотека), който отговаря на последния ти въпрос. По-точно какво се случва, когато Баба се оттегли.
Не всички вещици са карикатури, а само няколко - тези, които според теб са жертви. Няма правило, че вещица не може да управлява, но е против всякакви правила да заграби властта. Госпожа Гогол не е съпруга на барона, за разлика от Маграт, която е омъжена за крал (примерно). Ела притежава правото да управлява, не майка й.
Къде точно Баба е превръщала човек в жаба? Ако имаш предвид Принца на Ела, той е жаба, превърната в човек - не особено сполучливо.

# 95
  • Мнения: 18 056
 Предполагам, че защото автора не иска. Иначе няма очевидна причина. В реалният живот ако някой се държеше като Баба, всичик вещици отдавна щяха да са се обединили срещу нея, освен нейните дружки от първите книги -  Леля и Маграт .От ако цялото сборище от 50-60 вещици ими излезе наведнъж срещу три вещици  мисля, че резултата ще е ясен в Реалния живот. както казах очевидни са симпатиите на Пратчет към Баба.


Петя, когато Баба се оттегли ще има анархия, защото няма закони. И причината да няма закони е че Баба не позволява да има закони, докато тя е там. Баба трябва да си отгледа наследник, за мига когато няма да я има, но тя не позволява да вирее друга силна личност около нея.

за жабите

Скрит текст:
Все ми дожалява за господин Уилкинс. — Маграт меланхолично се вторачи в плота на масата. — Беше толкова жалка гледка, като се опитваше да лови мухи с езика си.
— Да не е казвал каквото каза — не трепна Баба.

Онова, дето си била високомерна стара досадница ли? — невинно попита Леля.

Скрит текст:
Ще рече, че съм вещица — натърти Баба.
— Ами-и? — проточи той. — Това да не е синоним на малоумна старица?
 
 
Скъпи Джейсън и сие — написа Леля Ог, — знайш ли, че тука не са чували за вещици, толкова са изостанали тия чужденци. Един човек държа език на Есме и тя насмалко да си изпусне Нервите, тъй че аз и Маграт и моя милост я грабнахме и я изтикахме навън, понеже като внушиш на някой, че си го превърнал в нещо, все неприятности стават,
"Вещици в чужбина" Прочети - как е преврънала - човек в жаба, само защото не е ха

Баба отива в чужбина, държи се като в къщи, а очаква другите да се съобразяват с нея, като не се съобразяват ги превръща в жаби. Но когато  някоя  друга вещица  превръща хора в Прасета, тя разбира се е кривата

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 11:07 от Джон Сняг

# 96
  • Мнения: 36 460
Заблуждаваш се - в реалния живот често се оказва, че някой, който е ужасно неприятен на определен кръг гръмогласни хора, има много повече поддръжници и приятели от тези, които се виждат на пръв поглед. Но те си траят и не изразяват открито симпатиите си, поради различни причини. Няма такъв човек, който да е неприятен на всички или симпатичен на всички - обикновено ситуацията е 50 на 50.

# 97
  • Мнения: 18 056
 Бре! теорията не се покрива с практиката. Приятелиете на Исус се изпокрили като мишки, когато го арестували, а враговеме му се нароили цял рояк. Знам много такива случаи. Щом враговеет ти са гръмогласни,   до теБ ще останат само гръмогласните приятели, другите "приятели" които не те защитават открито не са ти приятели и са готови да те предадат. Освен това приятелиет на един  известен човек винаги са по-малко от враговете му. Със самото си "възкачване" събираж като магнит врагове. А истинските прятели са голяма рядкост - повечето хора имат не повееч от десетина човека за истински приятели. Другите са им просто познати.
пак казвам Баба очевидно е любим герой на Пратчет, в което няма нищо лошо - но в реалния живот  нямаше нито тя, нито Ваймс така да си разиграват коня.  в РЖ Ваймс щеше да бъде уволнен и заменен с по-послушен, а Баба - набита, от мнозинството.

# 98
  • Мнения: 36 460
Изпокрили са се временно - ако се бяха изпокрили завинаги, сега нямаше да има християнство. А и тук става дума за обикновени хора, срещу обучена армия, не за две равнопоставени групи.

# 99
  • Мнения: 18 056
Изпокрили са се временно - ако се бяха изпокрили завинаги, сега нямаше да има християнство. А и тук става дума за обикновени хора, срещу обучена армия, не за две равнопоставени групи.

малко спам:
Петя
Скрит текст:
обучена армия не знам къде си видяла? имало е войници, които са стояли настрана, докато е траела съда и са гледали Исус да не избяга, пък той не е опитвал.
 като го закарали на площада   е имало съд, но там са се събрали основно фарисеите и зилотите да викат. Пилат на три пъти е опитал да го спаси, но само враговеет му са Били там.  Приятелиет са изоставили са го в най-важния момент, а това че после, сума ти време след смъртта му, като малок им поотпуснала каиш ката власта за кратко - и са се организирали - не доказва нищо.  Хриястиното във вида в който го познаваме, няма нищо общо с това, което е проповядвал Исус.
Нейсе - Левски заклева 3000 души, обира на АРбаконашкия конак го правят при 60 заптиета, като водят Левски към бесилото са 12 заптиета, полупияни, кьорав човек няма, за да го освободзи. Всичко е висяло на неговиет рамене, и него като са го хванали всички са се изпокрили. като идав Ботев - Заимов е събрал 200 души, крияте с в плевните и чакат руската армия.
пълно е по-света с предатели.

В Случая с Баба, да приемам че има хора, които официално не са са на нейна страна, но я поддържат тайно, но дали биха се възправили срещу множеството? и доколко може да се разчита на такива хора?
Не искам да си играя с числата. Просот приеми че ако зад Баба останат само най-верните й дружки, а срещу нея - поне десет -двадесет вещици, при всички случаи множеството ще си каже думата, колкото и вещици да останат "настрана" от сблъсъка. затоав приемам, че тя е любима на Пратчет героиня, винаги при сблъсъциет Баба излиза един на един и естествено - побеждава, дори когато й излеез Диманда.  как не се случи да й излязат едновременно пет вещици със силата  дадена на Диаманда, и тогаав да си говорим?

П.С. по горе ти цитирах случай как баба внушава някого в жаба, защото не му харесва какво е казал за нея, въпреки че по същество е вярно. и има поне още няколок случая, когато едва-едав я удържат да не го стори. не знам дали го приемаш за нормално?

Скрит текст:
Все ми дожалява за господин Уилкинс. — Маграт меланхолично се вторачи в плота на масата. — Беше толкова жалка гледка, като се опитваше да лови мухи с езика си.
— Да не е казвал каквото каза — не трепна Баба.

Онова, дето си била високомерна стара досадница ли? — невинно попита Леля.

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 11:33 от Джон Сняг

# 100
  • Мнения: 35 960
винаги при сблъсъциет Баба излиза един на един и естествено - побеждава, дори когато й излеез Диманда.  как не се случи да й излязат едновременно пет вещици със силата  дадена на Диаманда, и тогаав да си говорим?

Джони, най-очевидното е ЗАЩО няма да го направят  Wink

# 101
  • Мнения: 36 460
Факт е, че хората на власт, подкрепени от войниците, са били против Исус. Пилат е бил незаинтересован - т.е. неутрален, а не е искал да го спаси.
Наистина не смятам, че изобщо съществуват 10-20 вещици, които да са против Баба. Може да не я харесват, но това е друго. А и на различните хора са им неприятни различни неща. На теб може да ти е неприятно някой да се държи дръпнато - на мен това не ми прави голямо впечатление, стига да не става дума за открита агресия, безпричинни крясъци и подобни отклонения. Много по-неприятни са ми мазните и лицемерни хора, които се правят на приятели на всички, а в същото време се имат за много важни - ето такъв човек не бих подкрепила никога.

# 102
  • Мнения: 18 056
 защото автора не желае, очевидно.
Иначе на въпроса ти да предполжим, че се бяха събрали пет средносилни вещици срещу нея с многото сила -  резулата щеше да е ясен. Баба щеше да загуби. важи принципа за снопа пръчки. и най-якото дърво се чупи, гората остава.

нормалното беше да я набият, и да си изберат нов лидер измежду тях, ненормалното - да й излизат една по една.  Алтернативата  в РЖ е Баба да си отгледа заместник, за за времето в което няма да я има. но Пратчет не желае нито едното, нито другото. не само че не си отглеад заместник, но и елегантно "шкартира" непослушната  Маграт, като я уреди да се омъжи за Верънси така Маграт стана повече кралица и по-малко вещица (вещерлъка и е вече един вид хоби)

напълно съзнавам, че има хора които не мислят като мен. изложих теоретично че Винхронрав, никога не би могла да се държи тава в РЖ. не ми се търси сега в книгите, колко вещици ще се намерят, с които тя не е в добри отношения. на Прима Виста се сещам за госпожа Ухолазка и нейното мини-сборище.

П.С. не мога да понасям грубите хора.  човек може да е прям и без да е груб. но пък има хора които смятат, че тоав е естествен начин на говорен. не мога да ги накарам да въприемат моето гледище, въпросът бе че мен такива хора ме дразнят. Когато някой започен да крещи и да командва просот отивам другаде и го зарязвам. Колкото и да съм ядосан се старая да говоря на нормален глас - разбира се не винаги успявам (особено ако отсреща имам простак), но в повечетго случаи се сдържам. Мразя да крещя и мразя да ми крещят. Човек може да е прям и в същото време - спокоен.
 Лицемерието и аз не обичам, и държа на ясни принципи (още една причина да не харесвам Вихронрав - налага двойни стандарти;това което трябав да важи за другите не трябав да важи за нея, но пък нейните правила трябав да важат в чужбина).



спам:
Скрит текст:
факт е, че хората на власт са били против Исус, но факт е също че не се е намерил един негов приятел, който за застане против хората на власт. А когато са вярвали че той ще стане Цар и те ще са министри, кай него е имало тъплпи от хора. Юда  е държал касата и е вярвал че ще е финасов министър или нещо от този род. И Исус като им е касал - аз няма да правя царство, веднага се е намерил предателя. пък Петър любимия ученик три път се отрекъл от него. Всичко е за облагите, истинските приятели се броят на пръстите на ръцете

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 11:58 от Джон Сняг

# 103
  • Мнения: 36 460
Баба има заместник и заместникът е Тифани.
В Магизточник всички магьосници накуп бяха победени от едно дете - просто защото то е по-силно от тях.

# 104
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
снежко, разбираема е твоята неприязън към баба - не всеки може да хареса тъщата си Wink

смятам, че изобщо не си разбрал идеята на вещерлъка и вещиците: те няма лидер, защото не са мъже - не се борят за власт и слава;
баба би била първа/главна и т.н. вещица, ако имаха такива рангове и нива, но не защото мачка и гази другите (или ги убива за да се качи стъпало нагоре, а защото всички са и го признали.
всяка поотделно и всички заедно знаят, че е най-добрата.

викат леля за раждане и баба при смърт, за тежките случаи и когато нещата непоправимо се объркат.
защото когато нещата опрат до кокала само тя може да се намеси.
и да понесе теглото на решенита си.


а за това
Цитат
В случая с "вещици в чужбина" за фея -кръстница бе избран  Маграт  с категоричното изискване да не допуска Баба и Леля  да й се месят, а  Баба не само се намеси,

не мислиш ли, че Дезидерата Куха използва главознание за да е сигурна, че ще отидат?

Общи условия

Активация на акаунт