Фенове на Тери Пратчет- да се преброим - 4

  • 58 529
  • 481
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 17 399
както се каза има цели пасажи които стоят незавършени, идейно слаби, далеч от стила на Пратчет- хумора му липсва на цели страници.какво значи някой да свърши "черната работа"?
малко като с Колелото. Сандърън разказа че Джордан понякога бил дълг в съзнание   и говорел по два часа за бойна сцена, после бил в несвяст с дни и като се съвземал казвал само нещо от типа на "Файле умира" и Сандърсън трябвало да сглобява парчега Така например целият мирен договор накрая, бил отрязан до половината и Сандърсън го възстановил по разжовора на Мат с Ранд.
Също така имало бележка  че Мат получава командването,но не била ясна логиката, когато нико не го познава и Сандърсън решил или че всичски умират или че всички се разболяват и остава само той. Реално последните 3 книги са си на Сандърсън
Същата работа и тук - има интервюта, в които издателят бе казал, че почти толкова материал колкото е написал Прачтчет още са дописвали след смъртта му. И не става дума за "редакции",  а за дописване.
Пратчет "активно" си сътрудничи и с Нийл Геймън, но в общата им книга едва ли има и пет реда от характерния Пратчетов стил. Като изключим че са взети някои от имената на герои от Диска, като Лу Цзе, приликите свършват дотам.

Самият Роб Уилкинс написа, че Пратчет е написаб "основните сцени" на Короната - нещо далеч различно от завършена творба. В някои интервюта се говори за "фрагменти", които Пратчет нахвърлял.


In the afterword, Rob Wilkins states that Pratchett wrote The Shepherd's Crown's "pivotal scenes while he was still writing Raising Steam", and that "it was, still, not quite finished as he would have liked when he died" and that "he would almost certainly have written more of this book" - дори самият Р.Уикинс не е смятал творбата за завършена.

Издателят също пише на последната страница, че не е изцяло завършена.

Последна редакция: пн, 23 май 2022, 00:07 от Лорд Сняг

# 421
  • Мнения: 36 198
Аз си мисля, че не е трябвало да я публикуват. Единственото нещо, което осмисля издаването й, е символиката - в книгата умира един от основните персонажи от Света на диска, т.е. с автора си отиват заедно.

Колкото до Добри поличби (общата книга), абсолютно всички забавни моменти в нея, са на Пратчет. Т.е. всичко с децата, всичко с конниците на Апокалипсиса, както и сцените с вещицата (включително и не толкова забавното самовзривява е в началото). Точно заради това, те са отрязани от сериала, защото според Гейман не ставали за филмиране. Запазил е сцената със смъртта на средновековната вещица от уважение (той самият го заявява в интервю).
На мен точно отрязаните сцени са ми най-интересните от книгата, затова и не харесах сериала. Просто не ми пука особено за Кроули и Азирафел (не е свързано с това, че уж са двойка - и първия път, когато я прочетох, не привлякоха вниманието ми).

# 422
  • Мнения: 9 988
С "Овчарската корона" се разделихме със сър Тери. Много емоционално преживяване е, и съм благодарна, че е издадена. Всеки фен вижда с просто око, че не е цялостна книгата, но ценността и лежи другаде. За който има очи и сърце да види, разбира се.

# 423
  • Мнения: 36 198
За мен волята на автора е по-стойностна от моето сбогуване.

# 424
  • Мнения: 17 399
и за мен волята на автора струва повече от личното ми сбогуване.  не бих нарекъл короната емоционално изживяване. твърде мрачна и извън пратчетовския хумор е че да ми допада. а да се сбогувам с даден автор мога и бед да чета последната му книга.

Последна редакция: пн, 23 май 2022, 11:53 от Лорд Сняг

# 425
  • Вестерос
  • Мнения: 38 199
За мен не

# 426
  • Мнения: 17 399
името на Пратчет днес се използва за печелене на пари. Нови и нови книги излизат, а нямаг нищо общо със стила му.
Първо - Дългата земя. Като изключим чеима киборг на име Лу Цзе или нещо от тоя род, там няма нищо пратчетовско, явно книгата си е на Бакстър.
После - дневникщ на анхко-морпорската стража 2020. За мен който го е писал е преписвал стари неща. Например тук Веселка е ефрейтор, а ощев Петият слон  е сержант.това е само един пример.

Науката от света на диска само я разгърнах.....ужас десетки страници, в скучновати обяснение,страници без диалози, липса на шеги. Страх ме е да погледна Фолклорът....
Да не говорим, че след смъртта му излезе История на акото, което също няма нищо общо с Анхк-Морпорк и Диска, освен Хари Краля, който обаче е реално в друг сетинг. Споменава се мимоходом Патрицият, но товане е Анхк -Морпорк който познаваме.
името на Пратчет стана печатница за пари.

# 427
  • Вестерос
  • Мнения: 38 199
От целия ти коментар ми навява само едно мрън мрън мрън.

# 428
  • Мнения: 36 198
Сега излизат и стари книги, които не са издавани в България, което според мен е добре. Имам предвид поредицата Науката от света на диска, която е писана отдавна, но естествено, издателство Вузев не са й обърнали внимание (защото са странно издателство, което съществуваше само заради книгите за Диска).
Не знам дали знаете, но тази година ще излезе биография на Тери Пратчет, написана от неговия секретар Роб Уилкинс - мисля, че Сиела ще я издадат у нас. Двамата наистина са били близки и са били заедно до самия край.

# 429
  • Мнения: 17 399
кой както иска да го разбира. но за мен е възмутително да използваш името на един автор, а да променяш  целият му сетинг. Скандална история.Същата работа и с Р.Хауърд. Не виждам кой е дал моралного право на Л. Спрег де Камп и Лин Картър да го дописват. Той ако е искал щеше да напише тези неща, докато е бил жив-Мога ли аз да напиша книга, на която Колън е петметров великан, а Ваймс-джужде, Ангуа ръководи стражата и до своето име да лепна името Пратчет, за да се продава. Ако се съди по това което излиза - да!  Такива книги се пишат, такива филми се правят. Морално ли е - не!

# 430
  • Мнения: 36 198
Абсолютно, поне в този случай - авторът и дъщеря му са заявили изрично и многократно, че не искат сюжетите да бъдат променяни (той е отказал сделка с Дисни заради това), както и че не желаят друг да пише за света на диска.
А вече дали някой ще допише Игра на тронове, ми е все едно - самият Джордж Мартин е дезинтересиран и вероятно няма да му пука дори ако някой вземе само имената на героите и местностите и напише книга, в която всички се превръщат в малки розови феички.

# 431
  • Мнения: 17 399
Съвсем наскоро подготвяха филм с името на Пратчет, който щеше да се казва Нощна стража. Патрицият щеше да е жена, Ангуа щеше да командва стражата, а Керът да е мъж под чехъл. за революцията нямае и дума да обелят. Имаше и други глупости. В последния момент се отказаха, след като се вдигна шум.
За Мартин съм  се произнесъл отдавна, няма смисъл да коментирам.
За мен обаче това показва тенденцията да бъде пренаписван даден автор. кактох махнаха от Пипи  думите негърски крал. а от Агата кристи - негърски остров.

# 432
  • Мнения: 36 198
Сигурно имаш предвид сериала по Стражата - първи сезон излезе, но е толкова мразен, че от ВВС въобще не го споменават, все едно не съществува. Да знаеш, че не само ние (българите) го мразим - огромното количество коментари са негативни.

Гейман има интересен цитат за този сериал (как сериалът се отнася къмто книгите): "Batman if he's now a news reporter in a yellow trenchcoat with a pet bat".
"Все едно Батман, само че сега той е репортер в жълт шлифер и има домашен любимец прилеп".

# 433
  • Мнения: 39
Книгите от „Истории от Света на Диска“ ще се преиздават от издателство Artline. Ще бъдат със същите корици и със същия, но „редактиран“ превод. Поръчах си предварително „Стражите! Стражите!“,  „Петият слон“ и „Нощната стража“ от Ozone и ще стигнат на седми. Надявам се да наистина да редактират превода.
*Корекция: ще стигнат на 16-ти, защото са актуализирали издателството: Архонт-О, вместо Артлайн.

Последна редакция: пт, 02 дек 2022, 13:34 от d.lazarov167

# 434
  • Мнения: 36 198
Аз имам почти всички. Със сигурност нямам Пощоряване, заради превода, а ми е любима.
За първите две не съм сигурна - май имам само едната, а другата четох само електронно, защото беше изчерпана. Трябва да видя коя ми липсваше - Фантастична светлина, или Цветът на магията.
Хубаво е, че се преиздават.

Общи условия

Активация на акаунт