Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!,
А стига глупости.

# 31
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
С'а остава да кажеш, че освен здравето, още и булките им цялата година все засмени вървели, и отзарана баници сучели и двора премитали, че да се напълни Тунджа догодина с Мъже от Калофер та чак до Павел баня.

# 32
  • Мнения: 635
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!,
А стига глупости.

Така ми казаха и много участници го потвърдиха. Много от тях точно за това го правят. Нямам причина да не им вярвам.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!,
А стига глупости.
Така ми казаха и много участници го потвърдиха. Много от тях точно за това го правят. Нямам причина да не им вярвам.
Мда, ама е глупост за заблудени пилета като теб.

# 34
  • Мнения: 635
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!,
А стига глупости.
Така ми казаха и много участници го потвърдиха. Много от тях точно за това го правят. Нямам причина да не им вярвам.
Мда, ама е глупост за заблудени пилета като теб.

По-полека с обидите! Различното мнение може да се изказва и без простотия.

# 35
  • Мнения: 827
Ценна традиция, бих казала, особено на фона на глобализацията и опитите за претопяване в европейското море от народи и политики.

# 36
  • Мнения: 11 056
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!,
А стига глупости.
Така ми казаха и много участници го потвърдиха. Много от тях точно за това го правят. Нямам причина да не им вярвам.
Така де, ама тая година има човек с измръзване още от хорото. Няма нужда да се разболява отделно.

и нестинарството е даже по- опасно за здравето, но това не значи, че ще спре тази практика.
Нестинарството е практически изчезнало в традиционния си вид. Има една останала баба в с. Българи и 2-3 в гръцките нестинарски села.
Но пък хорото е нова традиция, за което свидетелстват много хора, така че има шанс за оцеляване и развитие.

# 37
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Най-хубавото на традициите е, че непрекъснато възникват.

# 38
  • Мнения: 11 056
Най-хубавото на традициите е, че непрекъснато възникват.
newsm10

# 39
  • Мнения: 3 161
Хем директно отлежали се зараждат.

# 40
  • Мнения: 635

Така де, ама тая година има човек с измръзване още от хорото. Няма нужда да се разболява отделно.

Ами казват, че ако случаен човек влезе, неминуемо ще се разболее, защото този ритуал започвал много по-рано с някаква специална подготовка и някакви църковни ритуали.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633

Така де, ама тая година има човек с измръзване още от хорото. Няма нужда да се разболява отделно.
Ами казват, че ако случаен човек влезе, неминуемо ще се разболее, защото този ритуал започвал много по-рано с някаква специална подготовка и някакви църковни ритуали.
Joy Joy Joy Joy Joy hahaha hahaha hahaha hahaha Голямо си канарче. Започва със запой от предната вечер. Ох, не мога да повярвам, че има толкова лековерни хора. Joy Joy Joy Joy

# 42
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 725
Понеже някой спомена, че традицията уж е много стара, май не е. Помня по повод тези хвърляния на кръста баба ми ми беше казала, че не е имало такова нещо, когато тя е била малка (т.е. преди идването на 9-ти септември защото при соца този обичай не се практикуваше) и че тогава винаги е имало страшна зима, в която реката е замръзвала и  е нямало как да твърлят нещо в нея.
Имам снимки от 1920 от хвърлянето на кръста в морето...явно ще да е стара традицията.

И по време на социализма го правеха. даже си спомням, че на Йорданов ден идваше поп да ръси в къщи за здраве. Ходеше из цялата махала, става дума за центъра на Варна.
ето например 1980 година в Бургас, литойно шествие за Йордановден: http://oldburgas.com/bg/gallery/%D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595

Така де, ама тая година има човек с измръзване още от хорото. Няма нужда да се разболява отделно.

Ами казват, че ако случаен човек влезе, неминуемо ще се разболее, защото този ритуал започвал много по-рано с някаква специална подготовка и някакви църковни ритуали.


Да, с вино и ракия вероятно започва. Иначе няма да влязат. Не видя ли на репортажа как надигаха бутилката с вино, да не мислиш, че им е първата глътка за деня?

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633

Така де, ама тая година има човек с измръзване още от хорото. Няма нужда да се разболява отделно.

Ами казват, че ако случаен човек влезе, неминуемо ще се разболее, защото този ритуал започвал много по-рано с някаква специална подготовка и някакви църковни ритуали.


Да, с вино и ракия вероятно започва. Иначе няма да влязат. Не видя ли на репортажа как надигаха бутилката с вино, да не мислиш, че им е първата глътка за деня?
Имаше репортаж предната вечер, случайно попаднах докато прехвърлях каналите, бяха започнали с подгряването.

Да не говорим, че за разлика от Pollux лично познавам някои от редовните участници.

Общи условия

Активация на акаунт