За какво си мислите постоянно напоследък?

  • 1 084 749
  • 20 572
  •   2
Отговори
# 465
  • Мнения: 8 793
В последно време мисля за казуса с пенсиите, защото ме засяга лично в голяма степен. Мисля, че този въпрос скоро ще се превърне в основна тема в цялата държава, имайки предвид какво се готвят да правят, и се надявам това да е началото на края на калпавото правителство, дето се тъкмят да скалъпят.

# 466
  • Мнения: 18 503
В последно време мисля за казуса с пенсиите, защото ме засяга лично в голяма степен. Мисля, че този въпрос скоро ще се превърне в основна тема в цялата държава, имайки предвид какво се готвят да правят, и се надявам това да е началото на края на калпавото правителство, дето се тъкмят да скалъпят.
А дано,ама надали.Няма никога да се оправим.То е смешно това с пенсиите,200,лв пари ли са и кога ще се помисли за възрастните хора в страната? безобразна работа,няма оправия,няма и да има(а ако я има,няма да я доживеем).Хим,не съм оптимист,яд ме е,че не ми стиска да емигрирам.

# 467
  • Мнения: 54 042
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.

# 468
  • Мнения: 4 940
Те вдигат пенсиите, ама вдигат и цената на парното... и какво ли още не... Tired

# 469
  • Мнения: 4 706
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.
+1 Даже хич да не им я вдигат пак няма да протестирам. Цял живот на помощи и накрая на социална пенсия, все от джоба на честният данъкоплатец.

# 470
  • Мнения: 54 042
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.
+1 Даже хич да не им я вдигат пак няма да протестирам. Цял живот на помощи и накрая на социална пенсия, все от джоба на честният данъкоплатец.

Именно. Naughty

# 471
  • Мнения: 1 138
Понякога плащането на ниски осигуровки не зависи само от работника. Работодателя ти предлага 800 лв. нетна заплата, а те осигурява на 500 лв. да речем.
Мисля си, че това е омагьосан кръг в който се въртим и никой не желае да вдигне глава. На едните им е добре да внасят по-малко пари за осигуровки, на другите да работят и взимат някакви пари на месец да преживеят.

# 472
  • Мнения: 4 303
Понякога плащането на ниски осигуровки не зависи само от работника. Работодателя ти предлага 800 лв. нетна заплата, а те осигурява на 500 лв. да речем.
Мисля си, че това е омагьосан кръг в който се въртим и никой не желае да вдигне глава. На едните им е добре да внасят по-малко пари за осигуровки, на другите да работят и взимат някакви пари на месец да преживеят.
Как си мечтая поне да беше така, но няма!
Има голяма безработица при нас и работодателят не дава ни под маса, ни на нея повече от минималната!
Щастливец си поне това да има!

# 473
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Не винаги човека се е скатавал от данъци и е виновен за минималните осигуровки. На мен ми се губят цели 10г. стаж и то в периода 90-те години. На едното място архива бил изгорял, на другото - фирмата фалирала и ни вест, ни кост от нея, нито пък от архива и, изчезнал е заедно с нея, а понеже е било преди 1997г, няма архив, на третото - такава фирма никъде не фигурирала и я няма в ничии архиви, май била фантом. А аз от къде мога да знам какво е?  И на трите места съм плащала осигуровки, около максимума. В НОИ само вдигат рамене, трудовата книжка не е "оправена", то как ли пък да е, като фирмите не са читави, тогава бяхме доволни само да имаме някаква работа. Тази с изгорелия архив е пък към голяма политическа партия, как ли пък някой ще седне там с мен да се разправя и да се мъкне по дела да доказва моят стаж... Това го разбрах, чак след като минах на ТЕЛК и започнах да събирам документи за трудов стаж. Едно на ръка, че пък аз изгубих осигурителен картон от 1995г с 2г. документиран стаж вътре и в НОИ не може да се докаже, защото имат архив едва от 97г. насам вече.
Искам да кажа на всички, при напускане си искайте да ви вписват всичко в трудовата книжка и си вземайте веднага УП, че после ако изчезне фирмата, както при мен стана, ще се видите в приключение - хем са платени пари, хем не се зачита нищо Twisted Evil
То е ясно, че в БГ винаги си виновен до доказване на противното, ама и така не бива ...

# 474
  • Мнения: 6 122
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.

Абсолютно.

Цитат
Не винаги човека се е скатавал от данъци и е виновен за минималните осигуровки. На мен ми се губят цели 10г. стаж и то в периода 90-те години. На едното място архива бил изгорял, на другото - фирмата фалирала и ни вест, ни кост от нея, нито пък от архива и, изчезнал е заедно с нея, а понеже е било преди 1997г, няма архив, на третото - такава фирма никъде не фигурирала и я няма в ничии архиви, май била фантом. А аз от къде мога да знам какво е?  И на трите места съм плащала осигуровки, около максимума. В НОИ само вдигат рамене, трудовата книжка не е "оправена", то как ли пък да е, като фирмите не са читави, тогава бяхме доволни само да имаме някаква работа. Тази с изгорелия архив е пък към голяма политическа партия, как ли пък някой ще седне там с мен да се разправя и да се мъкне по дела да доказва моят стаж...

Това се случи с баща ми. Години на ред чакаше да го пенсионират, точно поради горното. Архива изгорял, това нямало, онова нямало. Накрая уж успя някак си, платиха му накуп всички пенсии, които му се полагаха за това, че чака толкова години, определиха му що-годе прилична пенсия и той се успокои, човека.

# 475
  • Мнения: 8 793
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.

Явно си съвсем млада и изобщо не си наясно какво става с пенсиите, защото гледаш от сегашното положение на нещата. Майка ми е на 83 години, 36 г стаж на висока заплата от времето на соц-а, взимаше около 280-300 лв, които тогава бяха много пари, тя тогава се и пенсионира, още през 1989г. Пенсията й е 216 лв. Осигуровките й са били всички на светло, защото тогава никой не можеше 1 лв да скрие. Баща ми е на 85г с 320 лв  с 45 години трудов стаж, в това число на национални обекти. Къде е справедливостта? Гледате само от собствената си тясна камбанария и повтаряте това, което ви набиват в главите платените медии.
И аз съм с ТЕЛК. 20г трудов стаж, учителски, няма скрити данъци, но 220 лв пенсия. И тъй като са "много" няма да получа увеличение. В ремисия съм и доработвам, за да оцелея, обаче ако се влоша трябва да легна на ръцете на близките. Всеки ще каже ами, нали за това са близките? Да, И затова, но не знам защо всички си мислят, че като си стар или болен, трябва да си напълно лишен от чувства като себеуважение и достойнство....
Съжалявам за този дълъг пост, но като прочета подобни мнения и винаги се ядосвам. Всеки мисли за шепата тарикати, но никой не се сеща за морето от ощетени нечестно хора.

# 476
  • Мнения: 54 042
Ън, въобще не съм млада, в твоя диапазон съм.
Интересно ми е за майка ти. Моята е на сходна възраст, с 37 г. учителски стаж, пенсията ѝ е 350+, не знам колко е с точност. Да, има 20% като вдовица, ако има значение. Татко също беше учител.
Пробвай да си преизчислиш пенсията. За 20 г. ми се струва ниска.
Братовчедка ми също е с ТЕЛК, над 300 лв. получава, а не знам дали има 20 г. учителски стаж. Но тя има и друг, де. На 56 г. е.

Ако не си ме разбрала, искам да се увеличат не само минималните пенсии.

# 477
  • София
  • Мнения: 15 434
Скрит текст:
Аз пък не съм съгласна да се вдига само минималната пенсия. Не е справедливо хора, които не са работили, или са плащали ниски осигуровки, защото са били в сивия сектор и са пестили от данъци, да се изравняват с другите, които цял живот са внасяли в хазната.

Явно си съвсем млада и изобщо не си наясно какво става с пенсиите, защото гледаш от сегашното положение на нещата. Майка ми е на 83 години, 36 г стаж на висока заплата от времето на соц-а, взимаше около 280-300 лв, които тогава бяха много пари, тя тогава се и пенсионира, още през 1989г. Пенсията й е 216 лв. Осигуровките й са били всички на светло, защото тогава никой не можеше 1 лв да скрие. Баща ми е на 85г с 320 лв  с 45 години трудов стаж, в това число на национални обекти. Къде е справедливостта? Гледате само от собствената си тясна камбанария и повтаряте това, което ви набиват в главите платените медии.
И аз съм с ТЕЛК. 20г трудов стаж, учителски, няма скрити данъци, но 220 лв пенсия. И тъй като са "много" няма да получа увеличение. В ремисия съм и доработвам, за да оцелея, обаче ако се влоша трябва да легна на ръцете на близките. Всеки ще каже ами, нали за това са близките? Да, И затова, но не знам защо всички си мислят, че като си стар или болен, трябва да си напълно лишен от чувства като себеуважение и достойнство....
Съжалявам за този дълъг пост, но като прочета подобни мнения и винаги се ядосвам. Всеки мисли за шепата тарикати, но никой не се сеща за морето от ощетени нечестно хора.

Шепата тарикати винаги са се уреждали и преди, и сега, за разлика от съвестно работилите и плащалите осигуровки.А какво да кажат тези,които ще работят цял живот, но по една или друга причина не са им сключвани договори от работодателите, не са им внасяни осигуровки.И те ли са били мързеливи, нищо,че са се претрепвали от работа?

# 478
  • София
  • Мнения: 15 434

Пробвай да си преизчислиш пенсията. За 20 г. ми се струва ниска.
Братовчедка ми също е с ТЕЛК, над 300 лв. получава, а не знам дали има 20 г. учителски стаж. Но тя има и друг, де. На 56 г. е.
Аз съм с 29 години стаж,работила съм физическа работа и с вдовишките проценти взимам 280 и като дадат добавка 320.Попаднах в някаква нулева година.А преди това три години не ни плащаха- даваха по 40 лв аванс и 80-100 заплата, но заплатата беше рядкост.

Аз не съм се усетила, но един колега веднъж ме попита, защо на заплата всички се радвали, само аз съм била тъжна.Ми то като вземех трябваше да връщам заеми или да плащам сметки и пак оставах без пари.

# 479
  • Мнения: 4 940
Отново си мисля за проблемните ми зъби... Sad

Общи условия

Активация на акаунт