Класическата музика в съвремието

  • 10 439
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 480
Веднъж се учудих, защото младеж на около 25г. ми каза, че тази музика не е на неговото поколение! А тя е преминала през толкова поколения в продължение на столетия!

Случайно ли е това?

И още.....Имаше един безплатен вестник в Била, Кауфранд и другаде. В него бяха дали думата на 12-15годишни да говорят, че въобще не харесват тази музика! Аз пък се питам доколко са я слушали, за да преценят? И защо такъв вестник публикува изявленията им? Какво се цели?


Като препоръка за хора, които твърдят, че не я харесват смятам, че е добра идея да им се пускат дивертименти, менуети, серенади, а също и най-известните откъси от опери-увертюри, арии, хорови изпълнения, дуети, квартети, секстети. Например дивертименто и серенада от Моцарт, менуетите на Бокерини и Бах, хор на евреите от "Набуко", на циганите и войниците от "Трубадур" , на циганките от "Травиата", наздравицата от "Травиата", квартета от "Риголето", секстета от "Лучия ди Ламермур", канона на Пахелбел, кампанелата на Паганини, триумфарен марш от "Аида", леката кавалерия от Супе, "Орфей в ада" от Глук, музика на водата и на кралските фойерверки от Хендел,  валсовете на Шостакович, Йосиф Йованович, Емил Валдтойфел, Йохан Щраус и още и още......Списъкът е твърде дълъг. Децата и то поотрасналите изпитват някакъв срам от своите приятели и съученици и заради това клонят към модерната музика. А коя е тя? От последните година-две! Дори, ако е на 10години била демоде! В задачата се пита кой им внушава всичко това? Кои са менторите им и какъв вкус възпитават у тях?

Ами класическия джаз? Някои негови произведения са вече на 100години! И там се наблюдава отхвърляне, защото е архаичен. Но сериозните класически музиканти пък го отхвърлят като несериозна и без стойности музика! Според мен са в дълбока грешка. Неслучайно веднъж Йорданка Христова каза, че няма нова и стара, а хубава и лоша музика. Аз пък мога да добавя, че често слушаме шум без всякаква мелодичност, както и безобразно викане вместо пеене! И това ни се представя за музика!

Колкото до облеклото за посещение на опери и концерти, дълбоко възразявам против това, че е допустимо да бъде неглиже(дънки, маратонки и още какво ли не)! Това не е софийската гара, както се изразяваше моят баща! Необходимо е уважение към институцията и изпълнителите! А не пренебрежение.....Думичката "уважение" май клони към забрава.....

Последна редакция: нд, 26 фев 2017, 22:53 от vl

# 16
  • Мнения: X
Много обичам класическа музика! Слава Богу, цялото ми семейство също.

# 17
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Аз също съм ЗА да се ходи официално на опера, балет, даже на театър.

# 18
  • Мнения: 244
Влюбих се в класическата музика заради балета  Heart Eyes
Любимият ми балет е "Жизел" на Адолф Адам.

# 19
  • Мнения: 1 529
Въпрос на усещане. Имам периоди в които слушам много класика. Обожавам Шопен.
Като това:
https://www.youtube.com/watch?v=fBA-38mzabs
Или:

https://www.youtube.com/watch?v=LdH1hSWGFGU

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Моите ученици харесват класическата музика. Днес пуснах "Неаполитански танц" на първи клас и го слушаха още 2 пъти на "бис". Произведенията, които са застъпени в учебния материал са съобразени с възрастта им и им харесват, просто трябва да им се пуснат. Втори клас много харесват "Малка нощна музика", "Турски марш", който първоначално им пуснах в този вариант:



Трети клас обожават Григ и най-вече "В пещерата на планинския цар". Много от децата си записват какво слушаме, за да си го  потърсят по-късно в къщи, но за нещастие после порастват и всичко това остава в миналото. Нерядко съм чула и реплики от рода "госпожо, пуснах си да слушам това, което ми записахте на флашката и баща ми каза - какви са тия глупости, които слушаш".

# 21
  • Мнения: 2 480
Да, добрият вкус се възпитава. Но когато възпитанието върви наопаки и то в къщи? Ако родителите са пристрастени към чалгата или рока и нищо друго не ги интересува? Това няма как да не повлияе на децата. Необходима е колосална твърдост и устойчивост в подобни случаи, но децата не я притежават.....
Преди няколко години на лятната естрада в Борисовата градина софийският духов оркестър свиреше Глен Милър. Някои малки деца започнаха да танцуват, а родителите им нервно ги дръпнаха да си отиват! Може би за такива родители слушането на Глен Милър е унизително.....Наистина жалко!

На вашите ученици можете да им препоръчате лятната културна програма, ако сте в София. Всяко лято тя започва на 1.07. и завършва на 31.08.

Общи условия

Активация на акаунт