Фолиева киселина - по колко мг на ден?

  • 32 438
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 572
Моята лекарка ми казва да взимам 3 пъти по 1 на ден, от тези българските, по 0,4мг...Обаче една моя колежка, в 7 месец, ми казва учудено, че нямало такова нещо, на нея й казали само по 1 на един, от 0,4 мг.

Аз досега вземах по 1 на ден, а днес взех на веднъж 2.

Може ли да споделите вашия опит? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 316
На мен казаха да взимам по 1 таблетка на ден - 0.400 мг това било напълно достатъчно.
До колкото четох материали за фолиевата киселина тя не се натрупвала в организма и нямало опастност от предозиране  Thinking
Само за сведение - в Матерната фолиевата киселина е 1 мг. Сигурно лекарката ти е права да ти предпише това...  newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 622
и аз май пия същите Folacid същия грамаж, но взимам по едно на ден- на опаковката си го пише- провери за всеки случай.
Иначе няма опасност от предозиране, доколкото знам излишното се изхвърля с урината.

# 3
  • Мнения: 572
Да и тя каза, че тъй като няма атрупване, като витамин А например, може да се взима спокойно и няма предозиране.
Ами, май наистина е по-добре да слушкам докторката.
Благодаря, Алексче и Елито!

# 4
  • Мнения: 175
Обърнете внимание на грамажа . Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile Добре е да се пие още преди забременяването . Приемането продължава до 5-и месец включително . После можеш да ги спреш , защото някъде до началото или края на 4 месец ( не помня точно) , бебо има оформен гръбначен стълб и мозък , а фолиевата киселина е необходима именно за тяхното образуване .

# 5
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
А кога спираме да пием фолиевата киселина? Края на третия месец ли?

# 6
  • Мнения: 1 559
Аз все още продалжавам да си пия витамините с фолиева киселина..,а и няма да ги спра,докато не спра и да кармя(живот и здраве)...фолиевата киселина,не може да ни навреди,по добре си я пиите през цялата бременност. Peace

# 7
  • Мнения: 596
За бременни е препоръчителна дозата от  0,4 мг фолиева киселина дневно през първия триместър от бременността. Хубаво е да се пие и няколко месеца преди забременяване. Аз лично пих "Нео-фолик" 0,4 мг,  1 таблетка 1 път на ден. Когато ми откриха наследствената анемия- таласемия, гинекологът ми ми изписа "Нео-фолик фоте" 4 мг, т.е 10 пъти по висока доза, резултатът беше налице: хемоглобинът ми от 89 се вдигна на 103. Дано да съм била полезна. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 596
quote author=mamaKapi link=topic=96736.msg1691652#msg1691652 date=1146418039]
Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile [/quote]
Не съм съгласна : 1 таблетка "Нео-фолик Форте" съдържа 4 мг фолиева киселина, това е 10 пъти по- висока доза от препоръчителната за бременни, тази доза се пие когато има някаква конктетна причина ,здравословен проблем, както в моя случай - таласемията, за бременни се препоръчва 0,4 мг фолиева киселина на ден.

# 9
  • Мнения: 201
Много зависи. Аз имам нисък хемоглобин и не знам по още какви други причини, но моята докторка ми каза да си пия фолевата киселина до края на бремеността. Каза ми ако пия Неофолик 0,4 мг, да бъде 3х1 на ден, а ако е Неофолик Форте 4 мг да е само един път на ден (което е препоръчително).

# 10
  • Мнения: 2 035
Нормалната дневна доза е по 400 микрограма на ден или това = на 0,4 мг., но по принцип няма опастност от предозиране с фолиева киселина, тъй като излишното количество се изхвърля с урината.

# 11
  • Мнения: 1 305
момичета аз малко извън темата
 мисля да почна да пия предварително фолиева киселина, и преди да забременея колко време трябва да  я пия знаете ли и кои точно ако знаете
иначе другата семдица мисля да посетя гинеколога ми да ми каже със сигурност
предварително благодаря   Hug

# 12
  • Мнения: 2 035
Irenn решението ти е много добро  Peace
може да погледнеш тия теми, смятам че там ще намериш отговорите:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4030.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3636.0
Успех   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 305
благодар много val_stef     bouquet
ще ги прегледам веднага

# 14
  • Мнения: 175
цитат от megara
Не съм съгласна : 1 таблетка "Нео-фолик Форте" съдържа 4 мг фолиева киселина, това е 10 пъти по- висока доза от препоръчителната за бременни, тази доза се пие когато има някаква конктетна причина ,здравословен проблем, както в моя случай - таласемията, за бременни се препоръчва 0,4 мг фолиева киселина на ден.

Ами , ако си го пила превантивно и организма е наситен - няма проблеми да продължиш 3x1 от 0,4 мг . Искам обаче да подчертая , че много малък проблем от майките я пият превантивно три месеца ПРЕДИ забременяването и още по-малък процент са си правили иследвания за спина бифида . Ако една майка е болна - то тогава 0,4 няма да е достатъчно и рискува детето й да има същата малформация .
Другото което е , както майки подчертаха - няма предозиране с фолиева киселина , защото тя не се натрупва в организма и в такъв случай презастраховането е не само възможно , но и желателно .

# 15
  • Мнения: 175
А кога спираме да пием фолиевата киселина? Края на третия месец ли?


Фолиевата киселина е важна за правилното формиране на централната нервна система ( мозък и гръбнак ) . До края на 5-ти месец всичко е оформено и броят на нервните клетки е околнчателно достигнал максимума си . Можеш да спреш да я пиеш когато влезеш в 6-ти месец , но можеш и да я пиеш колкото поискаш . Можеш да замениш таблетките с храни , богати на ф.к.

# 16
  • Мнения: 695
според мен лекаря може да прецени от колко фолиева кис. на ден имаш нужда.аз например пиех 3-пъти на ден,но имах леко кърене в 3 месец.моя приятелка пиеше по 1 път на ден. Peace

# 17
  • Мнения: 1 555
Не мога да си спомня точно марката на фолиевата киселина,която пиех, но знам че бяха 90 хапчета, следователно за 3 месеца, а от тук следва че съм пила по 1 на ден  Blush дано ме разбра !!!

# 18
  • Мнения: 1 986
 И на мен,от първия път,когато констатираха бременността ми,ми предписаха ф.к.-аз си купувам Folacid, 3 пъти по 1 таблетка Rolling EyesПо тази схема я пия вече 2 месеца-дали пък да не я намаля???И освен това,ми казаха да я пия до 3 месец включително Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 1 949
На мен казаха да взимам по 1 таблетка на ден - 0.400 мг това било напълно достатъчно.

И аз бях така. Слава боги всичко е наред! Но я пих не до края на 3-я месец ами повечко, защото от Матерна се обривах а и бях бременна през зимата.

# 20
  • Мнения: 596
цитат от megara
Не съм съгласна : 1 таблетка "Нео-фолик Форте" съдържа 4 мг фолиева киселина, това е 10 пъти по- висока доза от препоръчителната за бременни, тази доза се пие когато има някаква конктетна причина ,здравословен проблем, както в моя случай - таласемията, за бременни се препоръчва 0,4 мг фолиева киселина на ден.

Ами , ако си го пила превантивно и организма е наситен - няма проблеми да продължиш 3x1 от 0,4 мг . Искам обаче да подчертая , че много малък проблем от майките я пият превантивно три месеца ПРЕДИ забременяването и още по-малък процент са си правили иследвания за спина бифида . Ако една майка е болна - то тогава 0,4 няма да е достатъчно и рискува детето й да има същата малформация .
Другото което е , както майки подчертаха - няма предозиране с фолиева киселина , защото тя не се натрупва в организма и в такъв случай презастраховането е не само възможно , но и желателно .


Здравей, МамаКапи Simple Smile по твоята логика следва, че бременната трябва да пие някои  лекарства , витамини или други илачи, за да се "презастрахова" срещу някоя болест, без да знае със сигурност , че има някаква причина да ги пие. Не смятам, че това е правилно. Затова има лекари , които следят бременността и вземат правилните решения. Има една приказка "Всяко лекарство в голяма доза може да бъде отрова и всяка отрова в малка доза може да бъде лекарство". Искам само да допълня , че 0,4 мг е препоръчителната и профилактична доза за бременни , всяка по- висока доза се изписва, когато съществува проблем. Не можем да пием лекарства , било то и витамини само за да се "презастраховаме".  Това е моето мнение, нищо лично. Grinning

# 21
  • Мнения: 712
Каквито и да се таблетките - дозата е 0.400 мг на ден

# 22
  • Мнения: 3 760
Обърнете внимание на грамажа . Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile Добре е да се пие още преди забременяването . Приемането продължава до 5-и месец включително . После можеш да ги спреш , защото някъде до началото или края на 4 месец ( не помня точно) , бебо има оформен гръбначен стълб и мозък , а фолиевата киселина е необходима именно за тяхното образуване .
Да споделя как беше при мен. Прочетох нещо подобно и си купих Неофолик - 4мг. Гинеколожката ми се разсмя и каза, че тази дозировка е за жени, при които има повишен риск от развитие на спина бифида и др. дефекти на невралната тръба, а за мен (без съмнения за подобни) е достатъчна ф.к. в комбинираните витамини, които пия (0,4мг).
 А за периода, в който се пие - по три месеца преди и след забременяване.

# 23
  • Мнения: 712
мисля да почна да пия предварително фолиева киселина, и преди да забременея колко време 
иначе другата семдица мисля да посетя гинеколога ми да ми каже със сигурност
предварително благодаря   Hug

Много добра идея, но май рядко практикувана. Доколкото знам най-важни са първите 28 дни от зачеването. ОБикновено повечето жени не знаят все още, че са бременни, освен ако не седят с теста от 2-я ден в банята. Май беше около 3 месеца преди зачеване, но най-добре попитай гинеколога си.

# 24
  • Мнения: 175
megara ,  а какво мислиш представлява самото приемане на фолиевата киселина и разни витамини като Матерна , минерали , флуор и прочее Simple Smile . Нищо повече от застраховане и уж превантивно . Само , че здравословното хранене е достатъчно за бебчо и нуждите му . Аз не си измислям дозата , естествено , че ми я изписа лекар.Казвате ,че се пие от жени с проблем . Как вашия лекар разбира , че нямате проблем , след като спина бифида се открива единствено с рентгенова снимка  Simple Smile . Едва ли някоя бременна е ходила да си прави , да не говорим , че облъчването е много голямо .
В този случай , особено когато няма предозиране  е желателно да се приема 4 мг , защото ако има проблем , когато той бъде открит - ще бъде късно за бебо Simple Smile .

# 25
аз лично приемах фолиева киселина до третия месец. Пиех по едно хапче на ден от 0.чмг и за мен то бе достатъчно. Но това може да реши само отговарящият за бременната генеколог, защото всяка отделна бременна си има свои проблеми. За едни дозата е по една таблетка, за други по две, а за някои може и по три.Най - добре е да се слуша какво се говори в кабинета и да се изпълняват предпусаните дози.
Но всъщност нашите поколения се стряскаме и от малко. Та какво са правили нашите родители? Имали ли са тогава тези проблеми - не разбира се. И за Матерната - пийте Матерна.Защо? Я най - добре си яжте плодовете. Набавяйте си витамини по естествен път. Хапчета, лекарства.Глупости.



------------------------
Пишете на кирилица!

Последна редакция: нд, 07 май 2006, 14:16 от Аурелия

# 26
  • Мнения: 596
Очевидно е , че витаминте са един вид застраховка , но е важно все пак количеството. Щом лекарят ти е казал да пиеш толкова , разбира се , че трябва да го слушаш. Аз само исках да уточня профилактичната доза за една здрава бременна жена. Всичко друго вече е решение на гинеколога според конкретните и индивидуални нужди на всяка бременна. Фолиева киселина не се пие само за спина бифида, пие се и по ред други причини, анемията е една от тях, не става въпрос за желязонедоимъчната анемия. Поздрави.  Grinning

# 27
  • Мнения: 650
megara ,  а какво мислиш представлява самото приемане на фолиевата киселина и разни витамини като Матерна , минерали , флуор и прочее Simple Smile . Нищо повече от застраховане и уж превантивно . Само , че здравословното хранене е достатъчно за бебчо и нуждите му . Аз не си измислям дозата , естествено , че ми я изписа лекар.Казвате ,че се пие от жени с проблем . Как вашия лекар разбира , че нямате проблем , след като спина бифида се открива единствено с рентгенова снимка  Simple Smile . Едва ли някоя бременна е ходила да си прави , да не говорим , че облъчването е много голямо .
В този случай , особено когато няма предозиране  е желателно да се приема 4 мг , защото ако има проблем , когато той бъде открит - ще бъде късно за бебо Simple Smile .


Спина бифида се открива когато БХС покаже индикация, евентуално може да се види с видеозон, но не винаги и амнио-то ти дажа 100% резултат. Това за рентгеновата снимка според мен си е отживяло времето отдавна. Във витамините за бременни има минимум .8мг фолиева киселина и нека не се заблуждаваме че с храната моге да си я набавим. Но съм съгласна че профилактичната доза е .4мг и се взема 3 месеца преди да забременееш и поне докато ти мине феталната морфология. Добре че гинеколозите взеха да решават и мислят но са толкова малък процент. Аз си научих урока по наи-лошия начин и не ми се говори, но ако следите Форума за тези неща-вигте тенденцията-повечето гинеколози които правят нещо и знаят нещо по въпроса са в София-само там се прави амнио например. Като излезеш от София и се започва едно...абе пълна трагедия и не говоря за единиците осъзнати-прочетете форума и забележете кои откъде е писал вклучително дават съвет да не вземаш витамини. не ми казваите аз не вземах и не ми се случи-ами кои е застрахован? затова четете форума с отворени очи защото понякога се пишат пълни глупости с голяма тежест! Бъдете здрави и си вземаите витамините за бременни!

# 28
Скъпа Сара,
Не случайно едни са лекари, а другите ни лекуват Grinning
Аз много дълго време пих по 3 на ден Grinning Кажи на твоята колежка, че може и по повече Mr. Green И то пих от българският вариант.
Леко бременеене  bouquet

# 29
  • Мнения: 2 494
Тук има доста темо за ФК.
Аз вземах Неофолик, по 1 таблетка дневно!

# 30
  • Мнения: 175
[
Спина бифида се открива когато БХС покаже индикация, евентуално може да се види с видеозон, но не винаги и амнио-то ти дажа 100% резултат. Това за рентгеновата снимка според мен си е отживяло времето отдавна. Във витамините за бременни има минимум .8мг фолиева киселина и нека не се заблуждаваме че с храната моге да си я набавим. Но съм съгласна че профилактичната доза е .4мг и се взема 3 месеца преди да забременееш и поне докато ти мине феталната морфология. Добре че гинеколозите взеха да решават и мислят но са толкова малък процент. Аз си научих урока по наи-лошия начин и не ми се говори, но ако следите Форума за тези неща-вигте тенденцията-повечето гинеколози които правят нещо и знаят нещо по въпроса са в София-само там се прави амнио например. Като излезеш от София и се започва едно...абе пълна трагедия и не говоря за единиците осъзнати-прочетете форума и забележете кои откъде е писал вклучително дават съвет да не вземаш витамини. не ми казваите аз не вземах и не ми се случи-ами кои е застрахован? затова четете форума с отворени очи защото понякога се пишат пълни глупости с голяма тежест! Бъдете здрави и си вземаите витамините за бременни!

Aбсолютно си права .Аз нямам никакви проблеми ( и слава на бога  newsm17) . Понеже съм абсолютно съгласна с теб , че специалистите са само в София - затова и ходя там , макар да минавам по 400 км за целта . Ходя в Майчин дом , където считам , че са едни от най-добрите специалисти - и по лекарски препоръки . Лично лекарят ми настоя да си взема доза от 4 мг , макар да пиех от тази 0,4 . Естествено се чувствам прекрасно и спя спокойно . Да не говорим за това , колко е досадно да се пие по 3 пъти на ден . Където и да си трябва да си с хаповете в джоба.Разбира се , всеки си има лекар и сам решава какво точно да прави със себе си . Аз лично не одобрявам Матерната или другите витамини . Считам , че малко са нещата , които не можем да си набавим с храна , особено ако се набляга на плодове и зеленчуци.  Затова и не пия нищо , освен фолиева киселина и мисля да започна да пия Зимафлуор .  Естествено - всичко е съобразено с лекаря . Той е преценил , че мога и да не пия нищо , понеже аз и бебчо си се развиваме много добре и се храня пълноценно . Никакви вредни навици ( алкохол , цигари , кафе , черни чайове и задимени заведения ) .  Пожелавам на всички майчета здрави бебчета Simple Smile .

# 31
  • Мнения: 596
Обърнете внимание на грамажа . Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile

OK радвам се, че имаш добри лекари , които се грижат за теб и бебчето. На теб те са ти предписали такава доза, но защо обобщаваш , че това е правилната доза за всички бременни мами? Поздрави и леко раждане Simple Smile

# 32
  • Мнения: 175
Считам спора за излишен . Както казах , всеки сам решава , лошото е когато стане късно . Има достатъчно информация по въпроса , най-вече в американските сайтове. Ако знаете английски - можете и сами да прочетете за какво иде реч .
megara , благодаря за пожеланията . Simple Smile Надявам се , че ще е всичко наред с бебчо .

П.П Нека само спомена колко малко се знае за малформациите с България и колко малък процент от гинеколозите са с адекватни знания . 

# 33
По една на ден и хапвай повече зеленолистни зеленчуци и пълнозърнест хляб

# 34
По едно хапче на ден.Достатъчно е! Две деца съм родила.С първото я пиех до 25 г.с., а с второто до 18 г.с.

# 35
  • Мнения: 650
Моля те Дидст не обобщавай. Нека си говорят с лекарите. И аз съм била бременна 2 пъти но само едното нямаше спина бифида. А и понадолу казаха -има и хора с анемии. Въпроса е че повдигаме темата и понататък всеки сам за себе си-къде ще търси информация и какво ще прави е негова отговорност

Общи условия

Активация на акаунт