Здравословно хранене в училище?

  • 17 544
  • 175
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Няма как, според мен, да няма лафка. Смятам, че директорката взема сериозна комисионна от лафката и стола и съответно няма интерес да ги затвори. Няма и закон по който да бъде принудена. Освен това като няма лафка, децата ще излизат извън училището да си купуват, което е не по-малко опасно от вредните храни. А няма как да затвориш всички магазинчета. Проблемът не може да се реши нито в едно училище, нито от единичните напъни на някой активен родител. Проблемът е даже не национален, а световен. Трябват сериозни мерки на много високо ниво срещу вредната храна. Да се забрани, да се направи скъпа и недостъпна, да се обложи с такива данъци, че производителите да нямат интерес да я произвеждат. Само тогава може да има трайно решение. Лошото е, че тази индустрия е много силна икономически и никой няма интерес да застане срещу нея. За съжаление.
Правим каквото можем на семейно ниво, но със сигурност това не решава проблема изцяло.

# 31
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
кафенетата в училищата
Вътре в училищата откога има кафенца??
Има само наоколо, които, ако бях родител, никога нямаше да (се опитвам да) забраня, знаейки колко готино си изкарвахме там в горен курс. Wink

# 32
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ама защо се смята, че лавката спасява детето от изкушението да излиза до околните магазинчета. То пак си има свободата да притича до съседното кафене, когато му скимне. Това пък е съвсем отделно безумие. Както казва I. hr. затварянето на лавката върви и със заключване на училището, което във всички нормални училища в чужбина е било практика винаги. Напоследък - и в софийските частни също.
Директорката да си взема комисиона от стола, като е толкова зор! Да осигури читав кетъринг и да лапа и тя, щом трябва!

# 33
  • Мнения: 3 480
Записвам се да следя. Не съм в БГ и също не съм спряла да каканижа за вредните храни и се опитвам да убедя моите да се храанят здравословно, но боклуците са ежедневно в нашено меню, тъй като разбирането на местните за здравословно е приготвено в училището, но в никакъв случай здравословно според моите убеждения.

# 34
  • Мнения: 47 981
Мерки на високо ниво има:
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135642509


Борбата е на местно ниво
С промените от 2015 година родителите могат да се включат и в комисията, която следи столовото хранене и закуските
https://www.namama.bg/upload/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B … ESHENIE%20SOS.pdf
https://www.namama.bg/article/roditelski-kontrol-varhu-hraneneto-v-uchilishte/

# 35
  • Мнения: 7 325
кафенетата в училищата
Вътре в училищата откога има кафенца??
Има само наоколо, които, ако бях родител, никога нямаше да (се опитвам да) забраня, знаейки колко готино си изкарвахме там в горен курс. Wink

Ами когато синът ми беше в училище в България ( до трети клас ) в стола имаше място където продаваха кафе, кола, сокове, чипсове ... и каквото се сетиш, само *наливни* цигари нямаше, но за последното не съм много убедена. На това му виках кафене. Сега не знам дали е така, защото от много години нямам поглед върху нещата.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 360
родителско настоятелство имате ли в училище? използвайте го и него за натиск. длъжни са да спазват наредбите и да не продават вредни храни в лавките.

# 37
  • Мнения: X
Пари дадох чак в 4-ти.В първи и втори клас пробвахме на стол.Ядеше,но не му стигаше.После започнах да му правя сандвичи и да му слагам и плод,нооо аз не съм човек на крайностите,до плода слагах и едно малко шоколадче или бисквитка с шоколад,или чипс  от 50 гр.-редувах.Поне аз мисля,че забраненото винаги е най-сладко.Резултата е че яде боклуци,но умерено.Във втори клас  имаше момиченце,което беше плакало и се е молило на сина ми да му даде да куса вафла,крайности не харесвам.

Абсолютно подкрепям  bouquet.
Забранете всички джънкове тотално и после гледайте какво става. Като нямат джобни, искат назаем от другите деца. Разменят си храната, която сте им сложили с други деца, които имат вафли или чипс. Всякакви номерца измислят, за да се докопат до забраненото.  Mr. Green

Номерът със суетата върви след 10-12 годишна възраст и то при момичетата. При момчетата - по-трудно.
Преди това, 1-3 клас, е важно детето да хапва това, което обича. Ако храната в стола не му харесва или му слагате само полезни, но необичани неща, естествено, че ще връща храната вкъщи.
Правете му любими салати, сандвичи, домашна пица. И разрешавайте и слагайте по някакъв купешки сладкиш или чипс понякога. Не е болка за умиране, важното е да не се прекалява.

При нас има доста здравословно хранещи се деца и моята четвъртокласничка започна да иска годжи бери, киноа, фурми. Гледа от децата и за мен това е много положително. Наблягайте и следвайте положителните примери от класа, такива сигурно има.  Peace

Борбата с лафките сама по себе си не е лошо нещо, но това е търсене на промяна отвън. Те са проблем до време. Когато детето стане 5-7 клас, вече ходи навсякъде само и може да си купи всичко. Тогава вече е важно как сте го възпитали.

# 38
  • Мнения: 9 050
Според мен проблемът идва точно от "храните, които не се купуват вкъщи".
Ами като не се купуват вкъщи, ще се купуват извън къщи. И дори си мисля, че ако продължиш да натискаш детето да не си ги купува, то просто ще спре да ти казва и ще започне да се крие и да лъже.

И двете ми деца са доста злояди. И двете обаче нямат никакъв проблем с тези неща. Но вкъщи в шкафа винаги има я чипс, я друго. Често ги изхвърлям, поради липса на интерес към тях.

Колко мислиш, че ще изкара детето, ако спреш да му забраняваш и го оставиш на чипс? За две седмици ще му писне и няма да иска да погледне чипс дълго време.

И аз, като Глухарче слагам плод за закуска, но слагам и шоколадче за десерт на обяд.

Ако имаш притеснения за напълняването, наблегнете на спорта и движението, не на ограниченията в храната. Тези ограничения не работят просто.

# 39
  • Мнения: X
Ако имаш притеснения за напълняването, наблегнете на спорта и движението, не на ограниченията в храната. Тези ограничения не работят просто.
СЪгласна съм за спорта и движението, но за ограниченията не си права. Много добре си работят, стига да са разумни и в умерени граници.

# 40
  • Мнения: 47 981
Аз  пък съм забелязала, че децата са адски впечатлителни и обичат домашна храна и я консумират с удоволствие, модно е да си носи от дома нещо здравословно, дори био и по-завъртяно, НО много от родителите не желаят...само настройват децата си против домашната храна, оправдават се с липса на време и сами завъртат кръга Simple Smile
В момента тийновете около мен наблягат на фрешчета и салатки от лафката и околните павилиони, пасирани супи в чашка и прочие, вместо на кафета и дюнери. По-малките се увличат в пазаруване от лафката, заради самият акт на пазаруване. Но с удоволствие си ядат домашната храна, стига да има такава. За тях е безразлично дали ще си купят химикалка, "лепящ сопол", дъвка, бонбони или сок от алое, стига да е евтино и модно. Точно заради това е важно в лафката боклука да е сведен до минимум, така пак ще си харчат парите за поредната модна щуротия, но тя няма да е чааак толкоз гадна и вредна.

# 41
  • Мнения: X
Аз  пък съм забелязала, че децата са адски впечатлителни и обичат домашна храна и я консумират с удоволствие, модно е да си носи от дома нещо здравословно, дори био и по-завъртяно, НО много от родителите не желаят...само настройват децата си против домашната храна, оправдават се с липса на време и сами завъртат кръга Simple Smile
Абсолютно  bouquet
Чак настройване против кутиите с храна не съм забелязала. Аз се дразнех миналата година, когато дребната поиска кутия за училище, обаче ми мина. Договорихме се да редуваме стол и кутия, че ми идва малко нанагорно да и мисля меню.
Тя би минала на домашна храна изцяло, но майка й я мързи.... Embarassed
И двете ми деца са доста злояди. И двете обаче нямат никакъв проблем с тези неща. Но вкъщи в шкафа винаги има я чипс, я друго. Често ги изхвърлям, поради липса на интерес към тях.
И ние сме същия случай. Чипс едва ли ще изхвърля, обичат го, но десертите често престояват и накрая баща им ги изяжда. За тях е важно да знаят, че няма категорична забрана.

Ограничения в храненето според мен има смисъл да се прилагат при деца със затлъстяване.
При останалите е достатъчно да има правила. Гъвкави, но да ги има.

Последна редакция: пт, 10 мар 2017, 11:19 от Анонимен

# 42
  • Мнения: 9 050
Аз  пък съм забелязала, че децата са адски впечатлителни и обичат домашна храна и я консумират с удоволствие, модно е да си носи от дома нещо здравословно, дори био и по-завъртяно, НО много от родителите не желаят...само настройват децата си против домашната храна, оправдават се с липса на време и сами завъртат кръга Simple Smile


И двете ми деца никога не са обичали готвена храна. А аз обичам да готвя и готвя често. Супа и като бебета не са яли. Готвено - също. Питки, соленки, такива неща - хапват. С таратор или салата. Но да им забъркам едни кебап или пиле с ориз - ще си умрат от глад, но няма да го пипнат.   Peace  
Чакам пубертета аз, ама не съм много обнадеждена.  Mr. Green Mr. Green

СЪгласна съм за спорта и движението, но за ограниченията не си права. Много добре си работят, стига да са разумни и в умерени граници.

Може и да си права, децата са различни. На мен всъщност не ми се е налагало да забранявам. Не знам как бих се справила. Особено ако трябва да забраня на детето нещо, което и аз обичам да правя.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 446
Синът ми е в 4-ти клас, пари в себе си носи от първи клас. Купувал е разбира се боклуци, мисля, че всяко дете минава по този път.
Ние лично открихме два начина да ограничаваме боклуците - единият е да спестява от джобните си, за да си купи нещо, което иска. В продължение на година и половина вместо чипс и зрънчо купувахме стикери с футболисти  Laughing
Другото - обясних и показах, че цените на нещата в лавката са доста завишени, и се разбрахме, като иска нещо да ми казва и аз да купя от другаде. Така мога да контролирам горе-долу нещата, да предложа нещо домашно или по-малко боклучаво.
Като цяло обаче съм против крайностите и не драматизирам, ако хапне от време на време нещо вредно.

# 44
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Изобщо не купувам боклуци и никакви чипсове няма в шкафа. Моите го знаят и не им и хрумва да поискат вкъщи такова нещо. Навън колкото и да ядат, поне вкъщи са ограничени и никога не са протестирали. Малко по малко и навън спират да се изкушават, защото храненето с боклуци е навик. И ако взема да се правя на либерална, откъде ще разберат, че е вредно? Много сте ми интересни. Точно като майките, които обясняват, че не е добре да се пуши, ама по-добре вкъщи да си пуши, а не да се крие. Ми нека се крие бе, поне знам, че е наясно, че не е добре. Ако му разреша, как ще разбере къде е границата.

Общи условия

Активация на акаунт