За поддръжката на автомобила - как, кога, с какво

  • 14 022
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 66
Според мен не бива без резервна гума. 30 лв. за такъв спрей се преглъщат, ама би било за зор заман. И със сигурност пак ще трябва да знаеш как точно се нанася.

А разчитането на пътната помощ, честно казано, излиза през носа. Най-спокойно ми е когато съм си взела всички предпазни мерки + набор от варианти за план А, Б, В, ако ми се случи авария, на кого от близките да звъня.

# 16
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Чак сега разбирам, че имало коли без резервни гуми. В града иди, дойди, все ще се оправиш, къси разстояния, ще може да дойде някой, ама на дълъг път? За едната гума да вися и чакам...
Мъжа ми на два пъти на някакви ями попада и то така, че чак джантата се изкривява. В подобна ситуация само резервна гума те оправя.
Иначе по нашите коли мъжа ми поддържа всичко, но аз пазарувам по списък. Проучвам части, марки, цени.
Гуми купувам он-лайн с безплатна доставка.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 257
90% от новите автомобили излизат от завода без резервна гума и се ползват точно такива спрейове. Не ми се е налагало да го ползвам, но имам един в колата (имам и резервна гума). Този спрей временно спасява положението докато стигнеш до сервиза, това е. За това някои коли имат т.нар. "патерица" - гума с малък цолаж джанта, която е колкото да стигнеш до сервиз. За това са доста полезни датчиците за наягане в гумата, защото може да я спукаш, но да започне да изпуска много бавно - тогава датчика веднага хваща разликата в налягането и сигнализира на водача, че има проблем. Болка е, когато някой от тези датчици изгори - скъпички са. Иначе за гумите - най - важно е какъв е DOT-а на гумата (т.е. кога е произведена) - колкото по - стара е гумата, толкова по - зле е каучука. Масово фирмите, занимаващи се с внос на гуми правят промоции, като разпродават гуми със стар DOT на ниски цени. Друго важно нещо е скоростния индекс на гумата - T, U, H, V и т.н. - той показва каква е максималната скорост, която е безопасно да се развие с дадената гума. Иначе вкъщи и двамата с ММ се занимаваме с колите, в зависимост кой колко е ангажиран. Имаме си 2 сервиза, в които ги караме при проблем. Изобщо не съм доволна от Мото Пфое на Малинов - страшни измамници, опитаха за едни спукани маркучи да сменят цяло турбо на джипа, което щеше да струва към 3000лв. В крайна сметка - два маркуча, цена с работата - 350лв. Изобщо напоследък забелязвам масата от уж реномирани сервизи как се опитват да свалят кожите на хората, а да не говорим, че не ти дават да си висиш около колата докато работят. За BMWто съм доволна от Дару, Камор са страшно разочарование. За части редовно поръчваме от едно приятелче с онлайн магазин от Ямбол, момчето вняся и оригинални и китайски части - купуваш, което прецениш.

# 18
  • Мнения: 66
Kriss.P за всички тези показатели е много хубаво показано в статията, дето сподели LaPree. Видях за индексите и маркировките, че трябва да се спазват да са по указание за твоята кола точно. Както и за въпросния DOT.  Един уважаващ себе си продавач, би трябвало да съобщава ако е стар, нали? Т.е.,ако това е повода за намаляването на цената.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 257
Обявяват го, да, но със ситния шрифт (в повечето случаи), в други директно си пишат, че DOTа е от еди кога си, да си прецениш. За съжаление не всички хора знаят какво е DOT.  Tired Иначе друго много важно нещо е колко са напомпани гумите. На шофьорската врата на повечето коли има стикер, указващ атмосферите, на които би трябвало да е гумата, за да работи оптимално. На същия този стикер са указани и всички възможни подходящи цолажи и размери на джантата и гумата за конкретния модел автомобил. На бензиностанциите, когато помпят гумите момчетата рядко се сещат да проверят какви са подходящите стойности. Едно момче така на един Шел толкова ми беше напомпал задните гуми, че колата возеше като каруца, а накрая се оказа, че просто ги е препомпал  ooooh!...

# 20
  • София
  • Мнения: 1 257
Специално за марките е мнооооого относително. Една и съща марка гуми предлага евтин и висок клас. За змини гуми винаги съм гледала класацията на Adac, там сезонно изкарват най - добрите модели (пак с всичките им харектеристики) и преценявам. Все пак зимни гуми се купуват веднъж на 3 - 4 години и там компромис с цената не правя. Летните не е нужно да са някакви хипер, важното е да държат на планинг и да са ОК с шума. Карам коли със задно предаване вече 10 години и с тях зимата не е за подценяване, за това и купувам скъпи гуми. До сега не съм грешила в избора, обикновено залагам на Continental, Pirelli, Michelin. А откакто сме с джипа там пък изобщо не мога и да си помисля за компромис, но пък имам много познати в бранша и все ми ги намират на поносими цени.  Whistling

# 21
  • Мнения: 9 052
Нямам резервна гума за съжаление не поръчах преди защото си мислих че ако редовно ги сменям и проверявам и няма да има нужда, но ... не помага ако минеш през нещо на пътя Sad Сега като взимам кола ще взема задължително с резервна гума.

Продават спрейове за аварийно лепене на спукани гуми - запушват дупката и напомпват гумата. Достатъчно е да си продължиш пътя без да се налага да се бориш с крикове.

имам аз под седалката. Нямам нужда да го купувам . То е спрей и един компресор . Но то е за съвсем малка дупка и след това караш бавно до съседната гумаджийница. Пестиш влекача само. Може да е по-евтин от спрея.  Ние така бяхме пукнали гумата че спрея изтече на асвалта ...

# 22
  • Мнения: 9 052
Тъкмо си направих час за смяна на гумите и сега ме наплашихте за резервна гума. Сега да ходя да търся резервна гума ?!

# 23
  • Мнения: 38
Дами, понеже аз съм един доста, ама доста зает човек, а определено това със сервизите до момента ни излизаше през носа, искам да ви кажа, че наскоро разбрах за една услуга, която ще ви е доста полезна.
Услугата се нарича Автоиконом и общо взето, когато имате повреда в колата, вместо да ходите по мъките и да звъните по сервизи, се обаждате на посочените номера и в удобно за вас време идва човек, който да откара автомобила ви до сервиз. Прави се оглед и оценка на място, състоянието се определя на място, а след като се поправи повредата ви се обаждат и в удобно за вас време връщат автомобила ви.

Ако някой се интересува, нека пише, ще ви дам координати.

# 24
  • Мнения: 40
Тъкмо си направих час за смяна на гумите и сега ме наплашихте за резервна гума. Сега да ходя да търся резервна гума ?!

До сега все без резервна ли си карала? Ако е на дълъг път или ако ще ходите по по-неравни терени е добре да имаш, но ако преходите са по "в цивилизацията", сигурно може и с алтернативните спасителни неща. Но ако се ползва такъв спрей, с него се кара само определен брой малко километри (разбирай, докато се стигне бензиностанция, примерно) и не се вдигат повече от 50-60 км.

# 25
  • Мнения: 66
Момичета, ужас е да се разправяш с някои продавачи! Спрях се на летни гуми и отидох да ги купувам. Нямаха ги в момента там размера и ми взеха координатите за да ми ги доставят направо като им пристингат. Днес да се обадят, утре да се обадят..обадиха се и взеха да ми искат допълнителни пари за уж поръчването... Бясна съм! Казах им да си гледат работата и че не са коректни, защото това не го казаха, когато поръчвах. Така че, нищо не купих.

# 26
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Щом си се спряла на конкретна марка и модел, пускаш едно търсене в гугъл и си ги поръчваш он-лайн с наложен платеж. Има сайтове и с безплатна доставка, и цените има са по-добри от тези в гумаджийниците.

# 27
  • Мнения: 40
Наистина неприятна ситуация. Но щом знаеш какво търсиш, просто си го вземе от читаво място.

# 28
  • Мнения: 1 970
Момичета, ужас е да се разправяш с някои продавачи! Спрях се на летни гуми и отидох да ги купувам. Нямаха ги в момента там размера и ми взеха координатите за да ми ги доставят направо като им пристингат. Днес да се обадят, утре да се обадят..обадиха се и взеха да ми искат допълнителни пари за уж поръчването... Бясна съм! Казах им да си гледат работата и че не са коректни, защото това не го казаха, когато поръчвах. Така че, нищо не купих.


Отворете сайтовете на Радиал или Диана или друг ДИРЕКТЕН ВНОСИТЕЛ, вижте какво имат, питайте по телефона дали разполагат на склад с него и отивате с колата. Свалят старите, качват новите, монтажът май за новите е безплатен, в Радиал есента имаше и отстъпка  за геометрия на преден и заден мост, ако старите гуми показват, че се налага...
Не се занимавайте с кварталните гумаджийници, осен ако нямат налични хумите, а те обикновено поръчват при големите центрове...

# 29
  • Мнения: 66
Благодаря , StefanB. Тези нямат същите, като онези които избрах преди. Но се надявам днес-утре да реша въпроса.
Междувременно и през друг магазин минах и заминах, защото на консултата очите му бяха по-скоро в дължината на полата ми, отколко да внимава за въпроса, който задавам... (И то хич не беше квартална гумаджийница!) Ама както и да е, ще се оправя.

Общи условия

Активация на акаунт