Предполагаема бременност и множествена склероза

  • 4 115
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 161
Здравейте,

Не открих подобна тема, а и честно казано малко се съмнявам дали има някой в подобна ситуация, т.к. в последните няколко месеца ми се случиха доста неприятности.
На кратко-имам поставена диагноза МС преди 2 години и половина. Прилагах лечение с Авонекс за година, след което прекратих, поради липса на лекарството и се чувствах прекрасно. В края на миналата година обаче получих два пристъпа състоящи се в изтръпвания на крайниците, като двата пъти лежах в болница за системи с кортикостериоди(последния пристъп е на 20.12.2016). След изписване имах назначено лечение с таблетки, които се смениха няколко пъти. Междувременно от малко повече от месец започнах отново Авонекс-а. Все още съм си вкъщи, болнични. Направих опит да се храня уж  здравословно, изключвайки много храни, което пък ми създаде други проблеми и преди десетина дни се наложи да посетя хирург, който пък ми откри вътрешни и външни хемороиди....ии нов комплект лекарства. Предишните таблетки за изтръпването спрях, като към момента остана само Авонекс-а, веднъж седмично.
Проблема ми е, че днес направих тест, след осемдневно закъснение и той отчете положителен резултат още в първите няколко секунди. Не смея да се зарадвам, заради цялата тази история, понеже се притеснявам за средата на развитие на малкото нещо в мен, която съм "подобрила" с всичката тази химия.
Записах час за гинеколог, след два дни(друга важна подробност е, че покрай всичко до тук, установих, че последно съм се преглеждала преди повече от година, което допълнително ме напряга), като междувременно смятам да посетя и невролозите, които следят лечението на мс. Не смея да споделя с никой от близките си новината(дори с мъжа ми), понеже се тревожа да не се случи нещо лошо и да помрача и тяхната радост.
Та кратката ми история не излезе много кратка, но моля ви, ако има все пак някой в подобна ситуация да сподели някакво мнение. Честно да си призная, надявам се да се намери някой, който просто  да ме успокои.
Все пак смятам да повторя теста утре...за всеки случай

# 1
  • Мнения: 17 407
Обсъждали ли сте някога с наблюдващия невролог, евентуална бременност?
При пациентки с множествена склероза, състоянието е рисково, в смисъл, че влошава клиничната изява и прогнозата, в повечето случаи, след раждането.
Не търсете  отговори тук, а при специалисти. Имате нужда от системна рехабилитация, независимо от фактора бременност. Необходим Ви е добър екип от невролог и лекар - физиотерапевт.
Мислете позитивно!
Успех!

# 2
  • Мнения: 161
Обсъждала съм въпроса с няколко невролога, като всички казват, че няма проблеми за забременяване и износване на плода. Евентуалните такива идват след раждането, както и вие казвате. Но мен по-скоро ме притеснява приема на лекарствата, не толкова самата диагноза.
Искаше ми се да знам, дали има момичета, приемали медикаменти, без да знаят за бременността си и след това родили здрави бебета. Знам, че при всеки е индивидуално, но все пак...

# 3
  • Мнения: 7
Здравейте, не съм още с диагноза МС, но вчера ми съобщиха че има 60% шанс да ми открият. Тъй като нямам никакви оплаквания освен оптичен неврит, а мислим за малко човече скоро исках да попитам някой карал ли е бременност с МС.. какви са рисковете. Мисля че съм още в шок и търся всякакво успокоение, че всичко може да е нормално.

Мария

# 4
  • Мнения: 2
Здравейте, предстой ми лечение с Авонекс, но не живея в България и се притиснявам за взимането на препарата от аптеката…
Може ли да ми обясните какви да стъпките след вземането на протокола от НЗОК и по колко инжекции отпускат от аптечната система на месец?
Благодаря предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт