Акт за раждане на детенце

  • 2 514
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Не знам дали е точно тук мястото и се извинявам за което.

Имам такъв казус - Ще се развеждам и искам да си върна старата фамилия, до сега бях с тире. Но днес отворих акта за раждане на детенце и видях, че там съм вписана с фамилията ми след брака, а знам че трябва да е моминското ми име. 
Проблем ли е, какво следва от тук нататък. В смисъл предполагам, че се гледа ЕГНто ми, но направо се шашнах като видях че съм с фамилията ми след брака

# 1
  • Мнения: 35 962
нищо не следва  Grinning

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Потвърждавам - нищо не следва. Не е проблем, няма и правило в акта за раждане на детето да е вписано моминското име. Важното е да е ясно за кои родители става дума. Wink

# 3
  • Мнения: 204
Когато детето е родено след сключване на брака, какъвто е вашият случай доколкото разбирам не се вписва моминското име, а името с което сте след брака. Някоя служителка, не е сметнала за нужно да изпише фамилията с тире и е заложила само на последната  Grinning Grinning Grinning
Нищо не следва оттук нататък.

# 4
  • Мнения: 16
Благодаря ви.
На моя акт за раждане въпреки, че родители ми са били женени е изписано моминското име на майка ми, а не това след брака, на брат ми по същия начин ... и за това съм останала с впечатлението, че трябва така да се изписва и определено малко се стреснах.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
И при мен е така (поне в удостоверението за раждане, актът се намира в общината, удостоверението е извлечение от него). При други хора обаче не е. Имаше наскоро и тема по въпроса дали е проблем. Не е, споко, няма и изискване да се пише моминското име.

Смятай с всеки брак и развод да нанасят поправки в актовете за раждане на всички деца на омъжващата се или развеждащата се, колко народ щеше да трябва да ходи да поправя.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За всички документи, на които сте с различно име от това в настоящата лична карта, можете да отидете при нотариус и да си извадите един документ - казва се декларация за идентичност на имената. Пише че лицата Иванка Петрова и Иванка Димитрова (примерно) са едно и също лице. И навсякъде, където имате проблем с различните имена представяте този документ. Вади се веднъж и важи завинаги. Аз съм вадила такова нещо след като се омъжих, защото на дипломата съм с моминското име.

# 7
  • Мнения: 16
Да. Аз също имам такъв точно след брака, но беше от общината, а не при нотариус, но може би в различните градове да е различно Simple Smile Сега ще си изкарам пак, този път на обратно Simple Smile
Благодаря

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Или пък да е от общината....  newsm78 Беше отдавна, може и да съм забравила. Все си мисля, че при нотариус го правих, но е възможно и да бъркам. Най-лесно - обадете се в отдел ЕСГРАОН във вашата община - те ще ви кажат къде се вади.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
От общината би трябвало да издадат удостоверение за идентичност. Нотариусите заверяват подписа върху самото изявление (декларация) на лицето, т.е. самото лице декларира, че Петрова и Иванова са все негови имена.

Аз бих заложила на удостоверението. Не друго, ами него го издава орган на власт, докато в декларацията всеки може да си напише всичко и аз поне не бих и придавала голяма тежест, ако съм човекът, пред когото я представят.
Наказателна отговорност за невярно деклариране се носи само ако нормативен акт предвижда такава декларация да се представя някъде и с нея да се доказва декларираното. Ако не предвижда, и сто пъти да е написано в декларацията "известна ми е наказателната отговорност по чл. 313", всъщност не се носи такава, а аз не знам да има нормативен акт, който да предвижда идентичност на имена да се установява с декларация от самото лице.

Другият вариант е, разбира се, да се носят документите за сключването на брака и за развода, от тях също се вижда.

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 14:31 от Магдена

# 10
  • Мнения: 16
Аз си изкарах удостоверение от общината тогава. Бях попитала точно заради дипломите ми от университета каква декларация ми трябва и ми казаха, че за да докажа, че лицето с тези имена е същото като лицето с тези ми трябва само такова удостоверение от Общината. Напълно достатъчно е, няма нужда и от нотариус. Все пак наистина Общината е много по висш орган от нотариуса.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Не става дума кой е по-висш. Общината удостоверява, че тези две имена са на Иванка. Нотариусът удостоверява, че Иванка е дошла при него и се е подписала под собственото си твърдение, че тези имена са нейни.

Общи условия

Активация на акаунт