Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-16

  • 117 308
  • 753
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 71
Спешен въпрос за продажба на земя.
Роднина е уредила кооперация да ни купи нивите, около Търново.
Уж дават добра цена, но нямали пари.
Утре е изповядването при  нотариус, но парите ги превеждали по-късно, след 2 -3 дни.
Аз нещо не им вярвам и не съм съгласна така.
Да си искам ли сумата преди нотар. ?

Не са много парите, но пък защо да им ги подарявам.

Абсурд.... как изобщо някой би се съгласил на това, да си прехвърли имота, пък парите ако/като дойдат....

# 31
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Кои са тези "Мики Мауси"? Все пак е ценна информация, че съществува "Мики Маус"??? Разбира се, че не всички са измамници, но ние искаме да отсеем сеното от плявата. Хубаво е някой да обяви имената /вие, които се занимавате с този бизнес си ги знаете/, но ние, които сме от клиенти /от двете страни/, искаме имена, за да не попадаме в клопките им. Въпреки всичко, нещата започват да се изясняват. Благодаря!

zora1990, "Мики Маус" това е прякор... Wink, Вие имате 2 варианта наемате си личен брокер, който Ви превежда през целия процес и той е Вашият човек на пазара. Вторият вариант е да се учите в движение проба-грешка... и така...

Последна редакция: ср, 05 апр 2017, 12:21 от tomeva

# 32
  • Мнения: 2 681
Благодаря на всички за отговорите по моя въпрос.
И аз така мислех, но да си сверя мнението.

# 33
  • Мнения: 296
добро утро. аз малко така, неподготвена, но...

какви са били ценит през 2007 г? По-високи ли от сега?

Според мен тогава бяха най-високи от много години насам, поради кризата, народът се юрна да купува и повиши цените. След това към 2009 имаше затишие и цените паднаха много. Към днешна дата се покачват, но още не са стигнали този пик. В момента като, че ли пак има някаква психоза за купуване ( в София поне, не знам за страната), от покачването на цените на тока и парното и последващо покачване цените на всичи стоки вероятно.

# 34
  • Мнения: 634
Ако аз съм продавач и се ангажирам / посредством договор/ с един -единствен брокер, който да предлага имоти ми, това гарантира ли на мен като продавач, че няма да има обяви за моя имот от други агенции и неоторизирани лица?

# 35
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Ако аз съм продавач и се ангажирам / посредством договор/ с един -единствен брокер, който да предлага имоти ми, това гарантира ли на мен като продавач, че няма да има обяви за моя имот от други агенции и неоторизирани лица?

Да, брокерът се грижи за това, а и не копират обявите на брокери.

# 36
  • Мнения: 296
Искам да попитам как се защитават интересите на Продавача при купуване в кеш, превод по банков път (без предварителен договор). Практикува ли се, превод на пари на сметка на Нотариус, практикува ли се акредитив от някои банки в България (попитах в две и отказаха, правели само на юридически лица). Брокерът на купувача ми казва, че трябва да се подпиша на Нотариалния акт и след това да ходим в банката да ми направят превод. На мен ми се вижда рисковано. Нотариуса избирал клиентът, защо е така, каква е логиката им?

# 37
  • Мнения: 2 681
Купуване  кеш за над 10 000 лв. не може.

# 38
  • Мнения: 71
Искам да попитам как се защитават интересите на Продавача при купуване в кеш, превод по банков път (без предварителен договор). Практикува ли се, превод на пари на сметка на Нотариус, практикува ли се акредитив от някои банки в България (попитах в две и отказаха, правели само на юридически лица). Брокерът на купувача ми казва, че трябва да се подпиша на Нотариалния акт и след това да ходим в банката да ми направят превод. На мен ми се вижда рисковано. Нотариуса избирал клиентът, защо е така, каква е логиката им?
Наистина е такава процедурата, при нас така беше, само че ние бяхме купувачи. Проблем и риск за продавача няма или поне е минимален - подписвате се, отивате в банков клон, те ви превеждат парите, вие отивате до банката си, те потвърждават, че парите са ви в сметката, отивате при нотариуса, той чак тогава пуска сделката за изповядване. Варианта първо да платят, а вие тогава да подпишете не върви според мен, защото така може да си получите парите, а после да откажете да подпишете, аз като купувач нямаше да се съглася на подобно нещо. Купувача избира нотариуса, защото това е по-рисковата страна.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 011
Купуване  кеш за над 10 000 лв. не може.


По принцип да но реалността е друга. Сделките рядко се изповядват на реална цена.

# 40
  • Мнения: 40 867
Купуване  кеш за над 10 000 лв. не може.


Под "кеш" много хора разбират не в брой, а с готови, свои пари. Мисля, че и в този случай е така.

Иначе по въпроса - обикновено се отива при нотариуса, той преглежда всичко, чете договора и ако всичко е точно страните подписват, но това не значи, че купувачът е получил нотариален акт, защото такъв още няма. Веднага след това отиват в банката, извършва се плащането и се връщат с платежното при нотариуса ( в миналото можеше само да декларират, че е платено, но сега нотариусът иска да види платежно). После вече нотариусът задейства нещата.
И не, няма правило кой избира нотариус, обикновено се споразумяват. При нас ползвахме нотариус на продавача, защото беше по-удобно и лесно - работят с него отдавна, знаят се, уговарят всичко, а и ние си нямахме "любим" нотариус. В друг случай, когато купувахме земя, пак ние, но вече като купувачи намерихме нотариус. Та правило няма, стига да намерите приемлив вариант и за двете страни.

Купуване  кеш за над 10 000 лв. не може.


По принцип да но реалността е друга. Сделките рядко се изповядват на реална цена.

Дали е често или рядко няма да споря, но при всички случаи има плащане по банков път на една голяма сума (най-често над 10 000). После вече дали страните си доплащат нещо в брой си е техен бизнес и тяхна отговорност.

# 41
  • София
  • Мнения: 16 024
Всичко е въпрос на взаимни договорки.
За въпроса с нивите утре - Еми, пробвай да поискаш парите преди нотариуса.
Ако не стане - държиш да следват процедурите, както са описани по-горе за продажба на имот.
Аз така бих постъпила.

# 42
  • Мнения: 296
Искам да попитам как се защитават интересите на Продавача при купуване в кеш, превод по банков път (без предварителен договор). Практикува ли се, превод на пари на сметка на Нотариус, практикува ли се акредитив от някои банки в България (попитах в две и отказаха, правели само на юридически лица). Брокерът на купувача ми казва, че трябва да се подпиша на Нотариалния акт и след това да ходим в банката да ми направят превод. На мен ми се вижда рисковано. Нотариуса избирал клиентът, защо е така, каква е логиката им?
Наистина е такава процедурата, при нас така беше, само че ние бяхме купувачи. Проблем и риск за продавача няма или поне е минимален - подписвате се, отивате в банков клон, те ви превеждат парите, вие отивате до банката си, те потвърждават, че парите са ви в сметката, отивате при нотариуса, той чак тогава пуска сделката за изповядване. Варианта първо да платят, а вие тогава да подпишете не върви според мен, защото така може да си получите парите, а после да откажете да подпишете, аз като купувач нямаше да се съглася на подобно нещо. Купувача избира нотариуса, защото това е по-рисковата страна.

Но нотариусът е избран от купувача и според мен има риск да не се отиде изобщо до банката, а имайки вече подписа на продавача, нотариусът може да впише сделката.

# 43
  • Мнения: 6 962
Искам да попитам: Как се процедира, ако някой иска да продаде свой имот и с парите да си купи нов апартамент за живеене? Например, иска да си купи НС (на ш/з), но за да го купи и съответно направи живущо му трябват парите от продажбата на старото, в което живее. Някакси се уговаря с купувачите да влязат във владение малко по-късно или?

# 44
  • София
  • Мнения: 16 024
Гугъл,  както се договорите. Може да предложите да  плащате наем на купувачите за няколко  месеца, да сключите договор за това. Може и да се изнесете на квартира, ако не са съгласни.
Аз бях така - продадох, дълго време търсих. През това време багажа беше в нает гараж. А ние с дъщерята живяхме при родителите ми. Изкарахме при тях лятото, през това време намерихме нашия апарт., ремонтирахме го и си нанесохме всичко.
2 пъти плащахме за хамали + 100 Е за гаража. Но пък упражнението си заслужаваше.
Лира, много си уплашена. Ами какво значи - избран от купувача. Ти пък тропни по масата и  поискай да го избереш. Ти си продавач, да се съобразяват с теб.Като не им изнася - да търсят друго. Но, препоръката е само ако не си на зор за парите.  Party

Общи условия

Активация на акаунт