Права на порасналите ни деца с ТЕЛК! (18г.+)

  • 36 805
  • 132
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 14 901
Първо трябва да имаш удостоверение за наследници на майка ти. Ти, сестра ти, както и другия родител, и други братя и сестри, сте наследници. При нормални условия, всички отиват в банката или дават пълномощни на един да ги представлява. При сестра ти обаче .... дали може с пълномощно или присъствено, или документа за настойничество е достатъчен.
Не знам защо те пращат в съда.

Моето дете с епилепсия и има определени психологични проблеми. Нотариус отказа да завери пълномощно, без експертиза от психиатър. Друг нотариус го направи без проблем. Така, че всичко у нас е само за себе си.

# 106
  • Мнения: 1 103
Баща ни е починал много отдавна. Да, всички тези документи естествено ги имам, сестра ми е под запрещение, затова ме пращат в съда за разрешение да изтегля парите, сакън да не злоупотребя с тая 'крупна' сума, понеже детето е под закрила на закона. Ама къде ли беше закона да пита кой пое това дете, с какво се храни тия месеци, докато мина всички процедури да извадя всички документи , за разходите по погребението на майката да не казвам....

# 107
  • Мнения: 14 901
Щом е под запрещение /документирано/ тогава вече е ясно - трябва съда да даде съгласие.
https://irinakonstantinova.com/2013/11/sdelki_s_imushtestvo_na_deca/

"Закона" за хора с проблеми е направен така, че всички да печелят от това, но не и хората с проблеми. Разбирам те, но мога само да ти съчувствам. Hug Много хора, които имат близки /особено пораснали деца с проблеми/ се сблъскваме с такива проблеми.

# 108
  • Мнения: 1 103
Благодаря ти, ще чета и започвам да подготвям документи. За София, районния съд е съдебната палата , нали?

# 109
  • Мнения: 987
Здравейте,знаете ли дали имам право да кандидатствам за асистент на майка ми,докато съм в майчинство?От общината ми казаха да си пусна документите,че изтича след месец майчинството и докато минат определени процедури ще изтече и този месец,обаче ме притеснява,че ако се засече този период може да не ме одобрят,да ми пишат по-малко часове,които да не ги коригират след нова и общо взето да има някакъв проблем.

# 110
  • Сф
  • Мнения: 10 583
Здравейте,знаете ли дали имам право да кандидатствам за асистент на майка ми,докато съм в майчинство?От общината ми казаха да си пусна документите,че изтича след месец майчинството и докато минат определени процедури ще изтече и този месец,обаче ме притеснява,че ако се засече този период може да не ме одобрят,да ми пишат по-малко часове,които да не ги коригират след нова и общо взето да има някакъв проблем.
Ще пишат часовете според нуждите на майка ти, има си бланка, минават и разпитват болния, оценяват по критериите си, оттам идват часовете. Няма общо твоето майчинство с броя часове , които ще дадат на маика ти.Ще дадат според точките, които събере майка ти от въпросника.Например- може ли да става сама от легло.Ако не- 3 точки, ако с помощ 2, сама- 1. Нещо такова. Това го правят социалните! Те изготвят социалната  оценка на потребностите, което са въпросните  точки.Колкото дадат, толкова, можеш да обжалваш, но няма да дадат повече и никой вече не го прави това. Това означава те пак да правят същата социална оценка и най- много да смъкнат още , защото сте ги ядосала.
 Общината вече, на база тая оценка с точки ще те назначи за ла на труд. договор. Общината няма какво да пипа по вече дадените от социалните точки.Вероятно от общината са ти казали така, за да се застъпят двете неща и да нямаш празен период.  Така или иначе първо ще мине време да направят оценката- социална оценка се казва, после в общината се попълват въпросниците и те те назначават, те няма да ти пуснат договора докато не изтече майчинството. С две думи, съвсем нормално са ти казали и съдействали , не мисля че има за какво да се притесняваш.Дано ви дадат повече точки!

# 111
  • Мнения: 2 803
Здраейте на всички пишещи тук .Имам въпрос относно регистриран автомобил на инвалид, ако въпросът не е за тука прехвърлете го където трябва .Какво се случва с автомобила когато инвалида почине какво и къде се прави за да се регистрира на друг член от семейството също инвалид?

# 112
  • Мнения: 5 668
Здраейте на всички пишещи тук .Имам въпрос относно регистриран автомобил на инвалид, ако въпросът не е за тука прехвърлете го където трябва .Какво се случва с автомобила когато инвалида почине какво и къде се прави за да се регистрира на друг член от семейството също инвалид?
Предполагам се прави така, както и без да е инвалид човека - взема се удостоверение за наследници и вече те решават как да се разпореждат с наследството. Прехвърляте при нотариус автомобила на когото пожелаете.

# 113
  • софия
  • Мнения: 2 542
Дъщеря ми става на 18 години декември месец. 12 клас е. Като завърши юни месец ли ще спрат 350  те лв.?До края на Телк ще останат 1,5 години. Ако е редовен студент какво става?

# 114
  • Мнения: 1 103
Аз да питам- след смъртта на майка ни ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ , аз съм настойник на сестра ми с 93% пожизнен ТЕЛК. Като взимах пенсията и миналия месец жената в пощата ми каза да ида в НОИ, да видя дали не се полага увеличение към нейната пенсия от тази на майка ни? Знаете ли дали е така?

# 115
  • Мнения: 5 668
Дъщеря ми става на 18 години декември месец. 12 клас е. Като завърши юни месец ли ще спрат 350  те лв.?До края на Телк ще останат 1,5 години. Ако е редовен студент какво става?
Ще получавате помощта за дъщеря си докато се обучава, но не по-късно от 20 годишнината ѝ.

Аз да питам- след смъртта на майка ни ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ , аз съм настойник на сестра ми с 93% пожизнен ТЕЛК. Като взимах пенсията и миналия месец жената в пощата ми каза да ида в НОИ, да видя дали не се полага увеличение към нейната пенсия от тази на майка ни? Знаете ли дали е така?
Проверете си наистина най-добре на място. Тук не пишем много хора и е малка вероятността да Ви се отговори от първо лице. На мен не ми е логично да се начисли процент от пенсията на майка Ви на сестра Ви, но знае ли човек. Моля ако има нещо такова, да го споделите после тук в темата Simple Smile.

# 116
  • Мнения: 1 289
Дъщеря ми става на 18 години декември месец. 12 клас е. Като завърши юни месец ли ще спрат 350  те лв.?До края на Телк ще останат 1,5 години. Ако е редовен студент какво става?
След завършване на средно образование сумата от 350 лв. се спира. Подава се документ за финансова помощ  , която е различна сума спрямо процента определен в ТЕЛК. Няма значение дали е студент или не. Ако продължи да учи висше образование има право на стипендия, право на общежитие  без класиране, освобождаване или плащане с отстъпка на семестриална такса, но може би при всеки университет да има различни условия, които трябва да проверите. Има право и на социална пенсия за инвалидност ако има над 72% ТЕЛК .

# 117
  • софия
  • Мнения: 2 542
Благодаря!

# 118
  • София
  • Мнения: 396
Аз да питам- след смъртта на майка ни ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ , аз съм настойник на сестра ми с 93% пожизнен ТЕЛК. Като взимах пенсията и миналия месец жената в пощата ми каза да ида в НОИ, да видя дали не се полага увеличение към нейната пенсия от тази на майка ни? Знаете ли дали е така?
https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np

Не пишете на колко години е сестра Ви. Това е обяснението на НОИ. Аз смятам, че сестра Ви има право на наследствена пенсия ако е инвалидизирана преди 18 год. възраст, съответно 26 год. възраст ако е учила.  В решението на ТЕЛК пише датата на инвалидизация.

# 119
  • Мнения: 1 103
Сестра ми е на 35 г, никога  не е учила , с 93 % ТЕЛК доживотен. Диагностицирана е с умствено изоставане много преди 18г. И двамата но родители починаха вече, аз съм настойник официално

Общи условия

Активация на акаунт