Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 473
  • 740
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 453
Става въпрос за дохода с който разполага семейството.

Аз не помня да са ни искали точно такава информация, но дъщеря ми твърди, че трябвало ориентировъчно да посочи доход на човек при кандидатстван в едната фирма за общежития и е писала пак около 500-600 евро. Университетът не е искал такова инфо.

При кандидатстването на дъщеря ми за общежитие  милналата година не са искали удостоверение за доходи на семейството. Тази година обаче сменяме общежитието и преди подписването на договор са искали документ за доход за последните три месеца на родител. Вероятно по този начин преценяват дали ще може да да се плаща наемът.  Става въпрос за по-скъпо жилище обаче, не знам дали важи за всички вече.
Да, повечето общежития искат справка за доходите на семейството при записване в общежитие.
 Някъде има и отстъпки в месечната такса, при ниски доходи, но се разрешават от специална комисия за всяко отделно полугодие.

# 46
  • Мнения: 592
Здравейте, дъщеря ми вчера ми каза, че нейна приятелка германка и писала, да не гледа повече филми он лайн, защото имало нов закон , който забранява и на някакво момиче , което гледало му дошла глоба от 2000Евро. Вашите деца да са споделяли нещо?

# 47
  • София
  • Мнения: 11 703
Не съм чула за такава забрана.Ще взема да поразпитам младежа.

# 48
  • Мнения: 5 462
Здравейте, дъщеря ми вчера ми каза, че нейна приятелка германка и писала, да не гледа повече филми он лайн, защото имало нов закон , който забранява и на някакво момиче , което гледало му дошла глоба от 2000Евро. Вашите деца да са споделяли нещо?
Да не е за теглене ? newsm78

# 49
  • Мнения: 592
Здравейте, дъщеря ми вчера ми каза, че нейна приятелка германка и писала, да не гледа повече филми он лайн, защото имало нов закон , който забранява и на някакво момиче , което гледало му дошла глоба от 2000Евро. Вашите деца да са споделяли нещо?
Да не е за теглене ? newsm78
Специално са я предупредили за гледане он лайн. За теглене отдавна се знае, че не може.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 244
Порових в нета по темата и нищо такова не прочетох. Стриймингът е в сивата зона, понякога глобяват сайтовете, но не ползвателите. Глобата вероятно е за свалени /волно или неволно/ филми или музика.
Аз бих се поинтересувала по кой член от закона са глобили момичето.

# 51
  • Мнения: 3 410
Моите германчета ги глобиха 2000 евро за една изтеглена песен - разминаха се с такса от 600 евро за адвокат който обжалва глобата и тя отпадна. И сега като ми дойдат на гости теглят като луди от Замунда и не спират да мърмморят - ще ни глобявате 2000евро, а  Joy

# 52
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Моята щерка си плаща такса за spotify, защото много обича да слуша музика. Филми не тегли, доколкото знам и не гледа онлайн, но за всеки случай ще ѝ напомня. Ползва 1г. безплатния Amazon Prime, но нямало интересни неща там.

# 53
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Има такова нещо, четох преди месец във ФБ групата "Бг мами в Германия", казах на моята девойка, но тя рече, че знаела и не се задълбах в подробности. Мами, живеещи в Германия, коментираха получени глоби и забрана дори за гледане на официални онлайн филмови канали. Ще попитам щерката и ще споделя какво знае и за кои сайтове става дума.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 654
Здравейте мами,
Моята девойка завършва НЕГ и ще кандидатства във Виена и Манхайм.От Виена получихме потвърждение за място в общежитие и платихме 100€ капаро. До края на юни обаче трябва да прати диплома, която тази година ще е готова на 19.06 и нямам идея дали ще може да я преведем за това време. Отделно и искат още 900€ депозит. Въпросът ми е този депозит не трябва ли да се плати при записване и ще и го върнат ли ако се откаже. За капарото знам че изгаря. Специалността която си е харесала в Манхайм и допада много повече и ще се бори за там, Виена и е резерва... Още повече че в Австрия ще кандидатства с БГ дипломата и съответно много се съмнявам дали до 30.06 ще сме готови.
Имали ли сте подобна ситуация и какво се прави в тоя случай.

# 55
  • София
  • Мнения: 18 025
liebesbaer, 19.06 е добра дата за НЕГ. Иначе все последни си раздават дипломите. Сега се върнах в темите назад, за да видя колко е бил  при нас интервалът между получаването на дипломата и пускането на документите по куриер за Германия. Дипломите са им дали чак на 25.06, а  документацията сме пратили на 09.07. Значи към 13-14 дни..  Имаш своите основателни доводи да се съмняваш, че времето ще стигне да се вместите в срока до 30-ти. Дано има някой, който да се е сблъсквал с подобен казус и да подскаже какво можете да направите. Всички ли стъпки от прецедурата за Германия са валидни и за Австрия? В смисъл също ли се минава през превода, апостила в МОН, заверката във Външно и тази в посолството ( в случая явстрийското)? Ако я няма последната стъпка, оттам бихте спестили ден-два и бихте се закачили на косъм.

Последна редакция: сб, 20 май 2017, 08:44 от пенсионирана русалка

# 56
  • Мнения: 378
И мен бяха приели в общежитие (във Виена) още преди да са ме приели в университета и трябваше да го откажа. Искаха депозита преведен до седмица и имаше много кратък срок после, в който можех да се откажа и да ми го върнат. Но писмото, че съм приета в университета, пристигна доста след това (а си пратих документите възможно най-рано, още първите дати за прием). Много е кофти така, но не ми се рискуваше с около 1000€, а и аз кандидатствах в други два града също.
За дипломата, доколкото си спомням, нямаше заверка в посолството.

# 57
  • Русе
  • Мнения: 658
Здравейте мами,
Моята девойка завършва НЕГ и ще кандидатства във Виена и Манхайм.От Виена получихме потвърждение за място в общежитие и платихме 100€ капаро. До края на юни обаче трябва да прати диплома, която тази година ще е готова на 19.06 и нямам идея дали ще може да я преведем за това време. Отделно и искат още 900€ депозит. Въпросът ми е този депозит не трябва ли да се плати при записване и ще и го върнат ли ако се откаже. За капарото знам че изгаря. Специалността която си е харесала в Манхайм и допада много повече и ще се бори за там, Виена и е резерва... Още повече че в Австрия ще кандидатства с БГ дипломата и съответно много се съмнявам дали до 30.06 ще сме готови.
Имали ли сте подобна ситуация и какво се прави в тоя случай.

Здравейте,
моята дъщеря учи във Виена и кандидатства още през януари в няколко фирми с общежития. През март получи доста добра оферта и трябваше до една седмица да платим 800 евро общо - депозит + първи наем. В договора пишеше, че ако се откажем до (не помня до коя дата) ще ни върнат цялата сума без 20 евро за обработка на документите. Платихме. В началото на юли обаче тя получи много по-добра оферта от друга фирма. Веднага писахме на първата, че се отказваме и те в рамките на няколко дни ни върнаха сумата, точно според договора. Платихме отново депозит + първи наем и на новоизбраната фирма - мисля около 700 евро.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 654
Благодаря ви много!
За съжаление не разбирам дума на немски, за да се информирам сама, а тя учи за устните матури. Бала даже го счита за ангажимент, макар и приятен Simple Smile Като минат обаче всички важни ангажименти ще я хвана изкъсо с документите.
Русалке, сякаш вчера се бяхме събрали за първия учебен ден в НЕГ  Hug

# 59
  • София
  • Мнения: 18 025
Благодаря ви много!
За съжаление не разбирам дума на немски, за да се информирам сама, а тя учи за устните матури. Бала даже го счита за ангажимент, макар и приятен Simple Smile Като минат обаче всички важни ангажименти ще я хвана изкъсо с документите.
Русалке, сякаш вчера се бяхме събрали за първия учебен ден в НЕГ  Hug
Даааа, времето лети...далечната вече 2012. Simple Smile

Ако нещо ти трябва за превод, докато девойката е все още заета, свиркай на лични. Ще помогна на драго сърце  Hug

Общи условия

Активация на акаунт